tomaszr2005 Opublikowano 27 Lutego 2013 #301 Opublikowano 27 Lutego 2013 Zrób te wszystkie testy co masz.Kiedy podmieniałeś wodę.15 l na tydzień trochę mało minimum 30l. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
lufa555 Opublikowano 27 Lutego 2013 #302 Opublikowano 27 Lutego 2013 Sidzik podaj ile masz azotu i fosforu w akwarium.Lufa555 pewnie wiesz, że częstą przyczyną powstania sinic jest niski poziom azotu.Co w naszym biotopie jest trudne , to nie akwarium typu holenderskiego gdzie rośliny potrafią "zjeść" azot. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2 W sumie to właśnie napisałem. Tylko, że tu ważny jest stosunek N do P. Można mieć niski poziom azotu ale z niewykrywalnym fosforem. Wtedy też nie będzie sinic. Aczkolwiek NO3=30 to fosforu musi być znacznie więcej niż 2. Miałem akwarium holenderskie ale oparte na technice LT i jeżeli chodzi o pierwiastki i związki wywołujące glony lub sinice to mówiąc o sinicach stosunek N do P musi być zachowany nawet w biotopie skalistym. Prawidłowy stosunek N do P zapewni piękne glony w naszych akwariach.
tomaszr2005 Opublikowano 27 Lutego 2013 #303 Opublikowano 27 Lutego 2013 Lufa555 stosunek N do P nie jest tylko wyznacznikiem czy bedą sinice.Wystepują też po zmianie światła,zachwianiu poziomu azotu,może też to być brudne podłoże i filtr,słaba cyrkulacja w zbiorniku,za długi czas oświetlenia.Poczekajmy na testy kolegi Sidzik. Ps.Jeżeli mamy niski P to nie stwirdzimy domowymi testami jego prawdziwej wartości.Swego czasu miałem holendra HT.Stosowałem nawożenie EI.Nigdy nie miałem glonow i cyjanobakterii.Stosunek NPK wielokrotnie nie był zachowamy. Lufa555 oczywiście nie neguje tego co piszesz .Tak apropo stosunek N do P w każdym akwenie na świecie jest inny.W biotopie skalnym Malawi też,a ile wynosi nie wiem. Pozdrawiam Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
lufa555 Opublikowano 27 Lutego 2013 #304 Opublikowano 27 Lutego 2013 Lufa555 stosunek N do P nie jest tylko wyznacznikiem czy bedą sinice.Wystepują też po zmianie światła,zachwianiu poziomu azotu,może też to być brudne podłoże i filtr,słaba cyrkulacja w zbiorniku,za długi czas oświetlenia.Poczekajmy na testy kolegi Sidzik. Ps.Jeżeli mamy niski P to nie stwirdzimy domowymi testami jego prawdziwej wartości.Swego czasu miałem holendra HT.Stosowałem nawożenie EI.Nigdy nie miałem glonow i cyjanobakterii.Stosunek NPK wielokrotnie nie był zachowamy. Lufa555 oczywiście nie neguje tego co piszesz .Tak apropo stosunek N do P w każdym akwenie na świecie jest inny.W biotopie skalnym Malawi też,a ile wynosi nie wiem. Pozdrawiam Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2 Racja ale jak piszesz to było HT i tam mocne oświetlenie i koks w postaci CO2 potęguje pobór mikro i makro z wody, w tym azotu i fosforu. Sinice jak i glony w takich warunkach mają marne szanse na cokolwiek. Piszesz, że brudne podłoże, słaba filtracja. Czy nie jest tak, że słaba filtracja to niedobór NO3? Brudne podłoże to nadmiar PO4? Można zwalać winę na filtracje, muł, oświetlenie ale te wszystkie czynniki składają się w całość czyli stosunek NPK. To co napisałeś jest w 100% prawidłowe jednak w zbiornikach holenderskich HT zawahania NPK nie wpływają na ekosystem tak jak w akwariach skalistych. W akwariach roślinnych flora jest tak przygotowana, że magazynuje w swoich liściach niektóre związki. Nie jest tak, że jeżeli w wodzie nie mamy azotu czy fosforu to rośliny przestają nam rosnąć i pojawiają się glony. Rośliny używają wtedy do wzrostu to co zdążyły nagromadzić. Dopiero długie niedobory pokazują prawdziwe oblicze glonów. Trochę OT się zrobił więc do sedna: - pomiar NO3 i PO4 wskazany, ponieważ jeżeli tam tkwi problem zaciemnienie zbiornika to krótkotrwałe rozwiązanie.
tomaszr2005 Opublikowano 27 Lutego 2013 #305 Opublikowano 27 Lutego 2013 Lufa555 w akwarium holęderskim HT przy limitowaniu micro i macro elementów w nieumiejętny sposób można łatwo doczekać sie glonów i sinic.Tu według mnie się mylisz.Resztę już Dopowiedziałeś.W naszym biotopie wiadomo że będziemy mieli wahania no3 spowodowane podmianami.Nie bierz tylko moich postów jako tzw.atak.Napisałeś koledze Sidzik o stosunku Redfielda nie pisząc co dalej ma czynić.Z mojej strony to wszystko,czekamy na testy i zdjęcia. Dziękuje. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
lufa555 Opublikowano 27 Lutego 2013 #306 Opublikowano 27 Lutego 2013 Nie bierz tylko moich postów jako tzw.atak. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2 Ja nie z tych co się złoszczą i tupią nogami W żadnym wypadku nie wziąłem tego za atak a ciekawą dyskusję. Nie napisałem co dalej ale to można wywnioskować samemu. Nie znając poziomu PO4 nie powiem co ma zrobić z sinicami. Zaciemnić akwa na 5 dni, podmienić wodę? Jeżeli będą wyniki będzie dalszy ciąg.
eljot Opublikowano 27 Lutego 2013 #307 Opublikowano 27 Lutego 2013 Dyskusja na temat sinic i stosunku N do P ciekawa ale ten dział służy do identyfikacji. Co do fotki z glonem to kiepsko widać ale sam autor z dużą łatwością może stwierdzić czy to sinice czy krasnorosty, bez konieczności robienia testów. Te pierwsze bez problemu dadzą się usunąć palcem a drugie nawet ciężko zeskrobać
lufa555 Opublikowano 27 Lutego 2013 #308 Opublikowano 27 Lutego 2013 Eljot ma rację. Trochę OT się zrobił a my tu w Klubie Malawi o roślinkach Nadmienię tylko jeszcze, że akwaria roślinne z niedoborami są bardziej narażone na atak glonów niż z nadmiarami ale w odpowiednim stosunku. Dość już o stosunkach Podmianami wody nie usuwasz tylko azotu ale i fosfor więc tak bym nie brał na poważnie te zachwiania N do P.
Sidzik Opublikowano 27 Lutego 2013 #309 Opublikowano 27 Lutego 2013 Witam ponownie. Ratujcie! Jest tego coraz więcej! Glon bardzo ciezko zeskrobac. Oto zdjęcia: I wyniki testów z dzisiaj: NO2 - 0 NO3 - 50 NH3 - 0,5 !! jak zmniejszyć? PH - 8 KH - 6 GH - 10
tomaszr2005 Opublikowano 27 Lutego 2013 #310 Opublikowano 27 Lutego 2013 Na początek usuń mechanicznie jak najwięcej tego glona.Podmień od 30 do 50% wody.Wyczyść filtry i zrób zaciemnienie tak jak pisałem.Nie będzie to rozwiązanie problemu do końca.Czeka Cię zakup filtra kubełkowego,ponieważ biologia w twoim akwarium kuleje.Wymieniałeś za mało wody przy podmianach. Ps.Sidzik czy sam zidentyfikowałeś swojego glona. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się