Skocz do zawartości

Sinice czy zielenice? Identyfikacja glonów


czester_

Rekomendowane odpowiedzi

Sidzik podaj ile masz azotu i fosforu w akwarium.Lufa555 pewnie wiesz, że częstą przyczyną powstania sinic jest niski poziom azotu.Co w naszym biotopie jest trudne :) , to nie akwarium typu holenderskiego gdzie rośliny potrafią "zjeść" azot.


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2



W sumie to właśnie napisałem. Tylko, że tu ważny jest stosunek N do P. Można mieć niski poziom azotu ale z niewykrywalnym fosforem. Wtedy też nie będzie sinic.

Aczkolwiek NO3=30 to fosforu musi być znacznie więcej niż 2. Miałem akwarium holenderskie ale oparte na technice LT i jeżeli chodzi o pierwiastki i związki wywołujące glony lub sinice to mówiąc o sinicach stosunek N do P musi być zachowany nawet w biotopie skalistym. Prawidłowy stosunek N do P zapewni piękne glony w naszych akwariach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa555 stosunek N do P nie jest tylko wyznacznikiem czy bedą sinice.Wystepują też po zmianie światła,zachwianiu poziomu azotu,może też to być brudne podłoże i filtr,słaba cyrkulacja w zbiorniku,za długi czas oświetlenia.Poczekajmy na testy kolegi Sidzik.

Ps.Jeżeli mamy niski P to nie stwirdzimy domowymi testami jego prawdziwej wartości.Swego czasu miałem holendra HT.Stosowałem nawożenie EI.Nigdy nie miałem glonow i cyjanobakterii.Stosunek NPK wielokrotnie nie był zachowamy.

Lufa555 oczywiście nie neguje tego co piszesz :).Tak apropo stosunek N do P w każdym akwenie na świecie jest inny.W biotopie skalnym Malawi też,a ile wynosi nie wiem.

Pozdrawiam


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa555 stosunek N do P nie jest tylko wyznacznikiem czy bedą sinice.Wystepują też po zmianie światła,zachwianiu poziomu azotu,może też to być brudne podłoże i filtr,słaba cyrkulacja w zbiorniku,za długi czas oświetlenia.Poczekajmy na testy kolegi Sidzik.

Ps.Jeżeli mamy niski P to nie stwirdzimy domowymi testami jego prawdziwej wartości.Swego czasu miałem holendra HT.Stosowałem nawożenie EI.Nigdy nie miałem glonow i cyjanobakterii.Stosunek NPK wielokrotnie nie był zachowamy.

Lufa555 oczywiście nie neguje tego co piszesz :).Tak apropo stosunek N do P w każdym akwenie na świecie jest inny.W biotopie skalnym Malawi też,a ile wynosi nie wiem.

Pozdrawiam


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2



Racja ale jak piszesz to było HT i tam mocne oświetlenie i koks w postaci CO2 potęguje pobór mikro i makro z wody, w tym azotu i fosforu. Sinice jak i glony w takich warunkach mają marne szanse na cokolwiek.

Piszesz, że brudne podłoże, słaba filtracja. Czy nie jest tak, że słaba filtracja to niedobór NO3? Brudne podłoże to nadmiar PO4? Można zwalać winę na filtracje, muł, oświetlenie ale te wszystkie czynniki składają się w całość czyli stosunek NPK.

To co napisałeś jest w 100% prawidłowe jednak w zbiornikach holenderskich HT zawahania NPK nie wpływają na ekosystem tak jak w akwariach skalistych.

W akwariach roślinnych flora jest tak przygotowana, że magazynuje w swoich liściach niektóre związki. Nie jest tak, że jeżeli w wodzie nie mamy azotu czy fosforu to rośliny przestają nam rosnąć i pojawiają się glony. Rośliny używają wtedy do wzrostu to co zdążyły nagromadzić. Dopiero długie niedobory pokazują prawdziwe oblicze glonów.

Trochę OT się zrobił więc do sedna:

- pomiar NO3 i PO4 wskazany, ponieważ jeżeli tam tkwi problem zaciemnienie zbiornika to krótkotrwałe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa555 w akwarium holęderskim HT przy limitowaniu micro i macro elementów w nieumiejętny sposób można łatwo doczekać sie glonów i sinic.Tu według mnie się mylisz.Resztę już Dopowiedziałeś.W naszym biotopie wiadomo że będziemy mieli wahania no3 spowodowane podmianami.Nie bierz tylko moich postów jako tzw.atak.Napisałeś koledze Sidzik o stosunku Redfielda nie pisząc co dalej ma czynić.Z mojej strony to wszystko,czekamy na testy i zdjęcia.

Dziękuje.


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tylko moich postów jako tzw.atak.


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2



Ja nie z tych co się złoszczą i tupią nogami :cool: W żadnym wypadku nie wziąłem tego za atak a ciekawą dyskusję.


Nie napisałem co dalej ale to można wywnioskować samemu.

Nie znając poziomu PO4 nie powiem co ma zrobić z sinicami. Zaciemnić akwa na 5 dni, podmienić wodę? Jeżeli będą wyniki będzie dalszy ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na temat sinic i stosunku N do P ciekawa ale ten dział służy do identyfikacji.

Co do fotki z glonem to kiepsko widać ale sam autor z dużą łatwością może stwierdzić czy to sinice czy krasnorosty, bez konieczności robienia testów. Te pierwsze bez problemu dadzą się usunąć palcem a drugie nawet ciężko zeskrobać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eljot ma rację. Trochę OT się zrobił a my tu w Klubie Malawi o roślinkach :)


Nadmienię tylko jeszcze, że akwaria roślinne z niedoborami są bardziej narażone na atak glonów niż z nadmiarami ale w odpowiednim stosunku.

Dość już o stosunkach :)


Podmianami wody nie usuwasz tylko azotu ale i fosfor więc tak bym nie brał na poważnie te zachwiania N do P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek usuń mechanicznie jak najwięcej tego glona.Podmień od 30 do 50% wody.Wyczyść filtry i zrób zaciemnienie tak jak pisałem.Nie będzie to rozwiązanie problemu do końca.Czeka Cię zakup filtra kubełkowego,ponieważ biologia w twoim akwarium kuleje.Wymieniałeś za mało wody przy podmianach.

Ps.Sidzik czy sam zidentyfikowałeś swojego glona.


Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.