Skocz do zawartości
  1. REGULAMIN

    1. 1
      odpowiedź
    2. 1
      odpowiedź
    3. 1
      odpowiedź
    4. 1
      odpowiedź
    5. 1
      odpowiedź
  2. PIERWSZE KROKI

    1. Podstawy

      Zaczynasz przygodę z pyszczakami? Masz pytania dotyczące podstawowych zagadnień związanych z Malawi? To miejsce jest dla Ciebie.Odpowiedź na większość interesujących Cię pytań znajdziesz tutaj

      25,6 tys.
      odpowiedzi
    2. Biologiczny start akwarium

      W tym miejscu opisujemy wszystko co się wiąże z biologicznym startem akwarium.

      1,8 tys.
      odpowiedzi
    3. Sklepy - zakupy

      Opinie o firmach z branży akwarystycznej.

      6,4 tys.
      odpowiedzi
    4. 5
      odpowiedzi
  3. RYBY, ROśLINY, WODA

    1. 5,9 tys.
      odpowiedzi
    2. Identyfikacja gatunków

      Masz problem z rozpoznaniem gatunku? Akwaryści pomagają!

      18
      odpowiedzi
    3. Obsada akwarium z pyszczakami

      Wszystko o obsadzie akwarium z pyszczakami: porady, uwagi, spostrzeżenia, ...

      43,9 tys.
      odpowiedzi
    4. Woda

      Wszystko o parametrach, jakości wody w akwarium i tej używanej do podmian.

      28,4 tys.
      odpowiedzi
    5. Glony

      Te pożądane i te niechciane ;-)

      6 tys.
      odpowiedzi
    6. Rośliny

      Dyskusje na temat roślin w akwarium z pyszczakami.

      1,1 tys.
      odpowiedzi
    7. Choroby, leczenie, profilaktyka.

      Wszystko o zdrowiu naszych podopiecznych w akwarium.

      13,2 tys.
      odpowiedzi
    8. Żywienie

      Wszystko o odpowiednim odżywianiu pyszczaków: pokarmy, częstotliwość i sposoby podawania, .....

      12,7 tys.
      odpowiedzi
    9. Rozmnażanie

      Wszystko o tarle, inkubacji czyli rozmnażanie pyszczaków :-)

      4,3 tys.
      odpowiedzi
    10. Chów pyszczaków

      Wszystko w temacie .... z wyjątkiem obsady akwarium.

      16,7 tys.
      odpowiedzi
  4. TECHNIKA

    1. Osprzęt do akwarium

      Wszystkie urządzenia potrzebne lub/i pomocne do prawidłowego funkcjonowania akwarium.

      46,5 tys.
      odpowiedzi
    2. Tło, podłoże, dekoracje, ...

      Wszystko na temat urządzania akwarium z pyszczakami.

      17,8 tys.
      odpowiedzi
    3. Oświetlenie

      Dobór odpowiedniego oświetlenia akwarium z pyszczakami.

      12,2 tys.
      odpowiedzi
    4. DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D

      Własne projekty urządzeń do zastosowania w akwarystyce słodkowodnej.

      25,6 tys.
      odpowiedzi
    5. Fotografia

      Techniki fotografii, czyli co i jak aby zdjęcie było super.

      226
      odpowiedzi
  5. INNE

    1. Przedstaw się i swoje akwarium!

      Miejsce na formalne przywitanie się nowych uczestników forum :)

      14,1 tys.
      odpowiedzi
    2. Hyde-Park

      To jest otwarte forum dla wszystkich do dyskusji.

      21,2 tys.
      odpowiedzi
    3. Piaskownica

      Jesli chcesz przetestowac możliwości forum - tutaj jest właściwe miejsce.

      • Brak odpowiedzi do wyświetlenia
    4. Off Topic

      Wszystko co wychodzi poza ramy pozostałych działów.

      18 tys.
      odpowiedzi
    5. Konkursy

      Informacje, regulaminy oraz miejsce głosowania we wszelkich klubowych konkursach.

      600
      odpowiedzi
    6. Eksperymenty akwarystyczne

      Opisy eksperymentu powinny być udokumentowane  pomiarami i zdjęciami (w miarę możliwości). Mile widziane wnioski końcowe, podsumowanie. 

      690
      odpowiedzi
  6. INFORMACJE I ADMINISTRACJA

    1. Zażalenia, skargi, propozycje zmian.

      Coś/ktoś Ci się nie podoba na forum ? Masz propozycję zmian ? Tutaj możesz o tym napisać.

      5,4 tys.
      odpowiedzi
  7. Giełda KM

    1. 3
      odpowiedzi
      • Brak odpowiedzi do wyświetlenia


  • Najnowsze na forum

    • Na krótszej ścianie zbiornika szkoda oszczędzać. Tutaj każde 5 cm robi grę. Zwiększa możliwości aranżacyjne i przestrzeń dla ryb. Boczna ściana od strony drzwi i tak pewnie będzie przesłonięta, bo raczej nie będziesz chciał przez nią oglądać kolumny czy wzoru na tapecie. Ja bym okleił folią albo przesłonił cienkim PCV,. Albo tło strukturalne od wewnątrz. Narożnik zbiornika zabezpieczył bym kawałkiem kątownika PCV albo alu,  wklejonym na gąbczastą taśmę dwustronnie klejącą . Szerokość  tyle,  żeby zakryć krawędź szyby i silikon, ewentualnie widoczną krawędź tła wewnętrznego. I może sobie nawet parę centymetrów wystawać  poza światło drzwi. Ryzyko uszkodzenia spada do minimum.
    • Wg mnie idea prefiltra jest taka, że ma wyłapywać wszystko, czego nie chcemy w kuble. I ten element filtracji powinien być czasem czyszczony, podobnie jak inne filtry mechaniczne. Kubeł dla mnie powinien być bezobsługowy. Swojego ostatniego, jakiego używam  nie otwierałem półtora roku. Dlatego nie mam w nim waty. Waty w prefiltrze Eheima  używam, nie ma tam żadnych innych wkładów. Wymieniam jak nie zapomnę co 10-14 dni.  Spadek przepływu jakiś tam jest, ale na pewno nie zapycha się po jednym dniu, a w sumie to nigdy nie zapchał się na tyle, żeby był to problem 😉. Określenie z przymrużeniem oka, po prostu od jakiegoś czasu przestałem używać innych mediów poza gąbką. Trochę przez ostatnie lata pojeździłem po większych i mniejszych hodowlach i innych miejscach, gdzie handluje się rybami i sprzętem. Zaobserwowałem jedno. Półki uginają się od Zeolitów, Siporaksow, biobali i innych "nowoczesnych" i wspaniałe wydajnych mediów filtracyjnych. Przeznaczone do sprzedaży. Natomiast w zbiornikach, niezależnie od tego, czy to mocno przerybiony basen z rybami do handlu, czy potężne akwarium ekspozycyjne króluje gąbka. Taka czy inna wariacja, ale zawsze ten sam schemat. Kawał gąbki i pompa wodna lub napęd powietrzny i tyle. Tanio, prosto i skutecznie.  Myślę, że gdyby te   " wynalazki" , jak je żartobliwie nazywam były skuteczniejsze, trwalsze i lepsze, to  zawodowcy częściej by po nie sięgali. A nie sięgają praktycznie wcale. Sam przesiadłem się na gąbki, kilka wiader ceramiki wszelakiej, tańszej i droższej podrzucilem sąsiadowi, jak zamówił kontener na gruz i nie zauważyłem od tej pory jakichś specjalnych zmian na minus. Filtry oparte, na gąbce jeżeli mają odpowiednią objętość zapewniają dobre warunki zarówno jeśli chodzi o biologię, jak i klarowność wody. Do tego mnóstwo w sieci filmów i i artykułów, w których gąbką zajmuje wysokie miejsce wśród wszelkich mediów filtracyjnych, bijąc na głowę "wynalazki"😉
    • Dzięki za spostrzeżenia. Myślałem o tym, z tego powodu zbiornik nie będzie wystawał poza światło otworu drzwiowego, stąd szerokość maksymalnie 68 cm, by akwarium "wpadało" nieco za ościeżnicę, jak na zdjęciu. Takiej wysokości szafkę planuję, również akwarium będzie miało 65, maksymalnie 68 cm wysokości właśnie. Uchwyt do TV będzie oczywiście regulowany. Fakt, gdyby akwarium miało mieć 80 cm szerokości, to telewizor zginąłby za nim. Akurat ściana jest spora, sufit wysoko, więc jestem raczej spokojny o komfort użytkowania. Z jednej kolumny nie zrezygnuję, to są właśnie konieczne kompromisy. 😉
    • Od strony wejścia (przy niskiej szafce) bałbym się trochę o róg/narożnik zbiornika, który jest tak blisko miejsca, gdzie częściej/rzadziej ale będzie się ktoś kręcił. Nie wiem czy bezpieczniejsze nie byłoby pociągnięcie zbiornika do samej sciany (przy wejściu). Wtedy narożnik nie byłby narażony, że ktoś go uderzy. Możesz wtedy zrezygnować z jednej kolumny i nawet delikatnie wydłużyć akwarium. Może jestem przewrażliwiony bo córka w wieku przedszkolnym, a zdarza się też, że ktoś z dzieciakami przyjdzie, a wiadomo jak jest czasem z dziećmi.  Co do tv to czym szerszy (głębszy) zbiornik i mniejsze pomieszczenie tym komfort oglądania TV spada. Sam zastanawiałem się nad taką opcją, ale chciałem szerokość 80cm i miałem wrażenie, że albo będę musiał dać bardzo niska szafkę, albo przy większym tv będzie kończył się prawie pod sufitem. Ku pokrzepieniu serc dopisze, że akurat w tym miejscu ta niska szafka średnio by pasowała (ostatecznie zdecydowalem się na 65cm wysokosci szafki i 68cm wysokości akwarium), no ale po XXX amatorskich projektach, przestawianiu mebli udało się wszystko pomieścić, choć traciłem już nadzieję, bo zawsze coś nie pasowało, nie dało się wyjść na balkon, wstawić normalnego stołu, albo kanapy. W każdym razie ważne, że u Ciebie etap już zaawansowany i składa się to w jedną całość. Co do tv dodam tylko, że przy odpowiedniej pokrywie (raczej szczelnej i bez wielu otworów/wywietrzników bezpośrednio pod tv) śmiało można dać nad akwarium. Tak jak wspominałem drążyłem trochę temat i zdarzyły się mniej optymistyczne ,,wpisy" ale większość nie zauważyła problemów z zauważalnym skróceniem żywotności telewizora itp. (oczywiście mam tu na myśli akwaria z pokrywą). U siebie miałem w planie zainstalować go w ścianie plus dokupić regulowany w różnych płaszczyznach uchwyt, dzięki czemu mimo szerokości zbiornika, podczas ogladania miałbym możliwość odsunięcia trochę tv od sciany i ustawienia pod dogodnym kątem.
    • @Pikczer Dzięki za uwagę. Prawda, po uwzględnieniu faktycznych wymiarów telewizora (ok. 100x70 cm) wygląda to lepiej. Sufit mam dość wysoko, ponad 2,7 m, a jeśli nie będę szalał z wysokością zbiornika, np. 65 cm maks., to nie powinno być źle, wydaje mi się. Rysuję, to za dużo powiedziane. To jest darmowy programik Sweet Home 3D. Cudów tam nie wyczarujesz, ale dla celów poglądowych wystarczy.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.