Jump to content

Rośliny przy wysokim PH


Yacek

Recommended Posts

1 godzinę temu, Yacek napisał:

Czytałem, że wysokie PH jest przeszkodą w hodowaniu rośli w zbiorniku.

U mnie PH jest 8.0. Cokolwiek przy tym urośnie (bo nawet glony nie chcą)? I czy wytrzyma z rybkami?

Kryptokoryna Karbowana. U mnie rośnie całkiem nieźle. Inne odmiany kryptokoryny wytrzymywały np max miesiąc. Ryby oczywiście ją gryzą z ciekawości. Synodontisy gryzą bo lubią. Ale najlepsza zabawa jest jak któryś cwaniak wyrwie roślinę z korzeniami. Uwielbiają wszystkie ryby zjadać korzenie. Każda bez wyjątku. Dosłownie rozszarpują wtedy wszystko. Nawet te odmiany ryb, które typowo mięsko lubią. Dlatego pilnuję i dosłownie co tydzień lekko poprawiam kamienie, które dociskają korzenie roślin. Dosypuje piasku. 

Przy sadzeniu kulka nawozowa JBL. Taka bo była tania i podobno fosforanów nie uwalnia. 

Tylko mała podpowiedź. Nie kupuj małej roślinki a wielką taka chociaż 25-30 cm, kilka sadzonek. Duża będzie bardziej odporna na demolkę. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U mnie w zbiorniku 200x50x60h posadziłem 2 spore krzaczki kryptokoryny karbowanej i rozrasta się w zastraszającym tempie. 

271186677_4732180343508127_386397727815960721_n.thumb.jpg.0327bd6a7c3a4d00cb6eacb676233d71.jpg

Na zdjęciu ( wątpliwej jakości ) jest parę dni od posadzenia - ok 20.12.21. Celowo zrobiłem delikatną roszadę w grocie skalnej żeby wsadzić pomiędzy kamienie. Przysypałem sporą ilością piasku ( w środku groty) i drobnych kamieni z nadzieją, że to powstrzyma moje pyśki przed szperaniem tam. Daremne złudzenia. Niemniej jednak kryptokoryna rośnie w takim tempie, że za jakiś czas będę musiał rozsadzać i chyba wsadzę kilka kłączy tuż przy kaseciaku ( na zdj. po lewej stronie - zamaskuje też trochę samego kaseciaka tym zabiegiem) bo dzisiaj to co mam to mi pięknie buja w kierunku prawym, bo tak mam ustawiony wylot z kaseciaka. Z drugiej strony jest ustawiony falownik i robi to na prawdę fajne wrażenie jak te długie liście sobie falują. Po prawej stronie rośnie też duży okaz Anubiasa i radzi sobie bardzo dobrze. Co trochę wypuszcza nowe listki. Teraz jak to pisze to jestem poza domem i nie mam jak zrobić aktualnego foto, ale dosadziłem jeszcze 2 anubiasy petite na skałkach w lewej części akwa i też te rośliny nie są nękane przez ryby i wypuszczają nowe listka. Jest tylko jedno miejsce u mnie w zbiorniku, gdzie już dwukrotnie wsadziłem anubiasa i pyśki ogołociły go ze wszystkich liści doszczętnie. Chodzi o centralne miejsce akwarium przy wlocie do jednej z grot. Nie wiem od czego to zależy....Tylko w malawi każde rośliny z czasem pokryją się glonem i wyglądają inaczej niż w baniaku roślinnym.  

Totalną porażką było wsadzenie vallisneria spiralis w środku zbiornika przy tylnej szybie w tej wolnej przestrzeni u mnie. Codziennie wyciągałem z falownika i kaseciaka pocięte liście i powyrywane korzenie roślin. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.