kaczyniak Opublikowano 3 Marca 2011 #201 Opublikowano 3 Marca 2011 dzięki oto link(i): http://img855.imageshack.us/i/dscn0571.jpg/ http://img815.imageshack.us/i/dscn0589b.jpg/ http://img8.imageshack.us/i/dscn0580v.jpg/ http://img801.imageshack.us/i/dscn0585k.jpg/ http://img87.imageshack.us/i/dscn0595c.jpg/ http://img8.imageshack.us/i/dscn0596j.jpg/ to kilka zdjęć z mojego baniaczka, zalanego początkiem lutego. to co mnie niepokoiło to te pęcherzyki powietrza na zielenince, i to, że glon z jednej strony stał sie jakby szary, niestety zdjęcie nie bedzie zbyt wyrażne, zlewa sie z tłem. z tego szrego glonu nie odchodzą pęcherzyki. może to po prostu inny gatunek??? jest po prawej stronie tego kamola: http://img824.imageshack.us/i/dscn0576u.jpg/ mam nadzieję że to nie sinice. jak narazie nie zauważyłem, aby piasek był sklejony, choc po podmianie wody i zmianie wlotu i wylotu kubła troche glonów poobrywało sie i wala sie po dnie. w każdym razie, pewnie jeszcze kilka tyg poczekam na swoja obsadę pozdrawiam i dziękuje za pomoc
nabe Opublikowano 4 Marca 2011 #202 Opublikowano 4 Marca 2011 Ale piękny okaz, chociaż nie ma się z czego cieszyć.Na moje oko Cyjanobacteria.Porównaj http://glony.republika.pl/galeria-sinic.htm
kaczyniak Opublikowano 4 Marca 2011 #203 Opublikowano 4 Marca 2011 dzięki za diagnzę to nowy zbiorkik ok. miesiąca, nie ma jeszcze ryb, jak najlepiej zawalczyć z sinicami, bo rozumiem, że bez działania nie da sie przeczekać i same nie znikną. ponieważ piaskowiec jest porowaty, nie da sie łatwo ściągnąć sinic, czy zatem trzeba mi powyciągać kamienie i wyszorować je (nie bardzo bym chciał bo ułożenie lgroty trochę czasu mi zajęło) może skoro to nowy zbiornik i nie ma ryb, trzeba zadziałąć z lekiem czy jednak zadziałać zaciemnieniem, i na marginesie jeszcze jedno pytanie: czy glony nie wytwarzają pęcherzyków gazu jak sinice??? proszę o potwierdzenie
Michal_Chrzanowski Opublikowano 4 Marca 2011 #204 Opublikowano 4 Marca 2011 to jest tabela ze stosunkiem Redfielda. Pochodzi z serwisu holednerskie.pl. niebieska część - sinice żółta - bez glonów zielona - zielenice zmierz po4 i no3. porownaj do tabelki i podnieś niedobór. W twoim ptzypadku musisz dodać NO3. Jest to łatwiejsze od usuwania po4
kaczyniak Opublikowano 5 Marca 2011 #205 Opublikowano 5 Marca 2011 rozumiem, Redfield, ale??? - czy najpierw spróbować wykończyc sinice (lek,i zaciemnienie) czy po zmianie stosunku fosforu do azotu same zgina i na ich miejsce wskoczą zielenice, a więc nie ma sie czym przejmować - jeśli mam najbierw spróbować wywalic sinice, to jak najlepiej pozbyć sie ich z kamieni nie rozbierajac struktury groty, układałem ja bez wody i boje sie, że jak zacznę ja rozbierać, to jej juz nie poskładam - tak wygląda moje akwa: http://img141.imageshack.us/i/dscn0621b.jpg/ http://img109.imageshack.us/i/dscn0632e.jpg/ - mam tez świetlówkę arkadia Marine glo, podobno ma światło niezbyt dobre dla roślin, więc być może i dla sinic???
Michal_Chrzanowski Opublikowano 5 Marca 2011 #206 Opublikowano 5 Marca 2011 wg tej tabeli mając np. Po4=2 na Twoim miejscu podniosłbym NO3 do 30-40. Zielenice też potrzebują trochę czasu do zasiedlenia akwarium, jak zauważysz ich początki, możesz zmniejszyć no3, tak by stosunek wynosił od 10 do 22.... Nic nie usunie lepiej glonów niż natura....
kaczyniak Opublikowano 5 Marca 2011 #207 Opublikowano 5 Marca 2011 sęk w tym, że od 23 lutego mam no3 na poziomie 50 i odrobine powyżej, dziś mierzyłem po4 i wyszło mi ok 2,0. i pomimo takich warunków sinice sie jednak świetnie mają no2 od 5 dni jest na poziomie 1. prosze o wskazówki co robić. na razie nie zaciemniam akwa, zauwazyłem też, że pierwszze okazy usiłowały skolonizować powierzchnie zbiornika, trzymając sie szkła
Michal_Chrzanowski Opublikowano 5 Marca 2011 #208 Opublikowano 5 Marca 2011 jakich testow uzywasz? bardziej bym wierzyl Redfieldowi niz testom.... no2 na poziomie 1ppm wskazuje, że akwa nadal się stabilizuje... dziwi mnie jednak no3 na poziomie 50ppm, ile moczu tam wlaleś? podmień 20% wody (swieża z wiaderka po uprzednim dodaniu uzdatniacza)... zbijesz no3 i po4 o 20%....
kaczyniak Opublikowano 6 Marca 2011 #209 Opublikowano 6 Marca 2011 używam testów kropelkowych sery. no niestety mam chyba lekki daltonizm, bo o ile rozróżniam główne kolory, o tyle mam problem z odcieniami np. czasem myli mi sie jaśniutki zielony z odcieniem żółci i odwrotnie, więc być może mój odczyt wyników jest wadliwy hmm. no rzeczywiście ok. 14 lutego wlałem ok 400 ml uryny, myślałem, że bakterie nitryfikacyjne potrzebują pokarmu, aby sie namnażać, i że glon, który zaczął sie pojawiać również potrzebuje jekiejś pożywki. potem myślałem, że zapach wody jest może związany z tym, ale podmieniłem 50 l ok. 17-go, 35 l. 1-go marca, woda nadal pachnie bagnem i rozwijaja sie sinice, dziś nie zapalałem światła. ciekawi mnie, dlaczego, o ile na początku no3 było klarowne, o tyle od jakiegoś czasu jest mętne (inne testy są klarowne). może test jest zwalony??? Dziś nie mam uzdatniacza, kupie jutro i zrobię podmiankę, mam jeszcze pytanie wprost: rozumiem, że mam zostawic sinice, jak są, ze światłem, a zająć sie tablicą, tak, a one same po zmianie stosunku padną??? proszę o konkret na to pytanie, jak krowie na rowie, dzięki
eljot Opublikowano 6 Marca 2011 #210 Opublikowano 6 Marca 2011 Najlepiej usuń mechanicznie sinice podczas podmiany, jak najwięcej się da. Osobiście kupiłbym jakiś absorbent fosforanów bo jest ich dużo i aby uzyskać odpowiedni stosunek Redfielda, NO3 musiało by być wysokie co nie jest dobre dla ryb, zwłaszcza że jeszcze ich nie ma (jak się pojawią to azotany jeszcze wzrosną) Sprawdź jakie masz PO4 w kranie.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się