Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. Ale parówka.. to najdziwniejsza 375ka jaką tu widziałem. Serio chcesz wpuścić metr szkła wgłąb bez możliwości dostępu? Odławiania ryb tam nie wybrażam sobie, nawet czegoś martwego :/ Siatka na ponad metrowym kiju, eh? Serwisowanie tego akwa będzie jak budowa statku w butelce. Stawiasz wiele pytań, na które większośc odpowiedzi jest w FAQ na górze strony. Ryby najlepiej wpuścić młode. Z tym, że pomysł z wpuszczeniem tam "jakiś pięciu gat. z" żeby się same zredukowały uznaję za żart, tak samo drapieżniki. W ogóle trudno będzie zaaranżować jakiś wystrój w 30 cm .. minus tło minus grubość szyb. Czy to koniecznie musi być malawi? Chyba jakaś mała mbuna tylko.
  2. Nie wystarczyłoby nie piep* się z tym wszystkim i tą ilość gąbki wsadzić do środka akwarium zasilane czymkolwiek, mieć prosto bezpiecznie i bezstresowo to samo. Minus 1-2 litry objętości zbiornika.
  3. nabe

    Jakie akwarium na początek?

    Na początek standardowa 240-ka będzie w sam raz. Powtórzy ci to każdy z tego forum, kup akwarium od razu "rozmiar większe". Tylko wydaje Ci się, że wystarczy Kiedy ryby dorosną, a może i nawet szybciej okaże się,że trzeba było brać trochę dłuższe. Lepiej wygląda, lepiej dla ryb, łatwiej utrzymać stabilne warunki. Akwaria standardowe ze sklepu są tańsze od klejonych np u szklarza (też nie polecam bo nie każdy z nich wie co robi), zwykle są bardziej estetyczne, pasują do nich pokrywy itd. Chyba że masz do zogospodarowania jakiś nietypowy kąt. 160litrów to imo jeden gatunek tylko - szału nie ma.
  4. No3 czasem, kiedy się coś przypomni albo akwa działało przez dłuższy czas bez podmiany (wyjazd i takie tam). pH raz na kilka tygodni, dla własnej satysfakcji chyba bardziej. W sensownie prowadzonym baniaku, tj przy dojrzałym biologicznym filtrze i bez zapomnianych trupków rozkładających się gdzieś po cichu pomiar no2 imo niepotrzebny.
  5. Mam dziwne wrażenie, że oglądam zbiornik postawiony "tył na przód".Pewnie przez rośliny posadzone przy przedniej szybie.Które nijak nie pasują mi do reszty okolicy i tego upiornego zimnego światła. Wygląda jak w basenie.Wszystko może być fajnie, gdyby zielsko posadzić tam gdzie zakryje ten bombastyczny filtr. I wprowadzić trochę asymetrii przegarniając kamole w jedną stronę.Takie luźne przemyślenia.Załoga za to bardzo fajna.
  6. nabe

    Gornicy z malawi :)

    Nietypowe, nieszablonowe, niesztampowe ale czarne podłoże nadal nie zachwyca :) Cóż, krzywdy rybom nie zrobi. Lulki i inne trole: wstawiać swoje foty, ale teraz nie dosięgniecie postawionej poprzeczki zmiażdżeni krytyką, obojętnie co to będzie.
  7. nabe

    malawi

    Dla c. moori zdecydowanie za mało miejsca. Wystrój rzecz gustu, ale większe kamole wyglądają zawsze lepiej niż kilka drobnych.Przemyśl obsadę ponownie.Fan3 -słabiutki.
  8. nabe

    Zmiany konieczne 240l

    Ale te konstrukcje są jakieś puste w środku, ryby mają się gnie schować? Kiedy to porośnie będzie jedną z ładniejszych i najbardziej natralnych 240-tek w galerii.Chociaż nie zazdroszczę odmulania między kamieniami.
  9. nabe

    akwa 375

    To się dopiero nazywa nadfiltracja. Fajny baniak, przypomina mi mój poprzedni.Tylko jakos dziwnie oświetlony. Taki hint, przy foceniu skorzystaj z jakiejś podpórki.
  10. Ah tak,zaraz po napisaniu posta czułem że pokręciłem coś. Czyli to BD może wpływać na płodność ryb, nie antybiotyk? Niepotrzebnie zasugerowałem się tym,że zwykle stosuje się kurację skojarzoną.
  11. Ciekawe czy mu się mnożą później.
  12. opory na FBF nie mają wpływu na działanie DENI i WEGLA. Tez się dziwie że dziala No jasne, jakos wyleciało mi z głowy Ten bio niedawno przerobiłem na rurę umieszczoną w srodku akwa z wodą swobodnie wylewającą się przez górę,odgałęzienie do filtrów węgłowych i dalej jest oczywiście przed fbf.Słuszna uwaga, nie zaznaczyłem tego na rysunku.
  13. Ja mam prościej: dół wielkiego kamola opsikałem pianką pu, kiedy wyschło przyciąłem na płasko, wstawiłem do akwa, zasypałem piaskiem itd. Miękka podstawa bez styropianu.
  14. Dokładnie, wszystkie źródła podają że kręcenie "na oko" jest niemożliwe, dokładne mierzenie NO3 testami bardzo trudne, pomiar redox jest jedynym pewnyn rozwiązaniem.
  15. No leci jakoś. Fluidyzacyjny sam w sobie stawia dość spory opór przepływającej wodzie a w tych 2 ostatnich nie potrzebuję dużej przepustowości.
  16. U mnie szklane grzałki zakopane przez ryby pokrywały się skorupą piachu, szkło robiło się jakieś kruche i rozpadały się w rękach! Załatwiłem tak 2 szt. Dlatego odradzam zasypywanie grzały w podłożu. Szklanej. Co do plastikowych - nie wiem czy nic im nie będzie.
  17. Ja buduję siarkowy. Jeśli to wypali, za kilka(naście) tygodni dam znać :]
  18. nabe

    prośba o ocenę wody

    80cm też za mało. Chyba,że to będzie kotnik czy coś tam.Dla welonów 70l to też za mało, żeby nie było A wiesz,że utrzymanie sensownych parametrów w takiej szklance bez roślin będzie trudne? W dużym akwa wszystko jest prostsze i paradoksalnie mniej przy nim zachodu. Zrób to malawi porządnie a nie za przeproszeniem, na odwal.
  19. filtracja3 i pol.jpeg[/attachment:3khg8hug] Na czerwono zaznaczyłem zawory. Kulowe, grzybkowe - zależnie od potrzeb.
  20. Dokładnie tak jak narysowałeś.
  21. Wprost przeciwnie, odpalenie takiego denitratora to zabawa na długie zimowe wieczory
  22. W dziale dla początkujących jest lista możliwych obsad do 240ki (o którą pytają średnio 2 osoby na tydzień), wybierz coś sobie. Btw z gatunków podanych przez ciebie kojarzę tylko c. afra i m. cyaneorhabdos "maingano", skąd wytrzasnąłeś te nazwy? Omijaj ten sklep
  23. Ale wiesz,że to najprostsze rozwiązania są najlepsze? Ja mam tak: fluidyzacyjny połączony za mechanikami narurowymi na trójniku, przed nim jest zawór rozdzielający ilość wody jaka leci przez biologa,w razie spadku wydajności (zapchanie narurowców) można to wyregulować. W sumie coś takiego: wlot wody-> 2x równolegle narurowe, trójnik nr 1,powrót do baniaka. Z odgałęzienia na trójniku 1 woda leci do fbf + powrót do baniaka,dalej odgałęzienie do filtra węglowego, gdzieś po drodze do denitratora,skąd wróci znowu do akwarium. I nie muszę martwić się wydajnością pompy.
  24. Raczej tak, warto też mieć trochę zapasu mocy bo z czasem dojrzały piach stawia większy opór niż zaraz po zasypaniu. Kolega od szafki wykonał kawał dobrej roboty, zestaw razem z pokrywą wygląda rewelacyjnie.Tylko taki mały hint, przy montowaniu płyt meblowych można ułatwić sobie zaznaczanie otworów takimi szpikulcami, które wkłada się w otwór w płycie, składa elementy i odbija punkt wiercenia z drugiej strony
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.