-
Postów
4 480 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez nabe
-
Poziomowanie stelazu - podpowiecie troszku? :)
nabe odpowiedział(a) na daro76 temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
U mnie podobnie - beznóżkowo. Z tym,że nie mam żadnych styropianów tylko kawałek płyty pilśniowej, taki tył od mebli położony pod stelażem. Całość objechana drewnem, wytrzyma 200 lat. -
A ja zupełnie nie rozumiem po co iść w stronę sztuczności, jeśli dostępne sa naturalne kamole za zero złotych.Na pewno jakieś leżą w okolicy, tylko się rozejrzeć.. i wcale nie muszą być małe. A jeśli chodzi o wagę.. jak zamontowane coś tak ciężkiego może być przewrócone przez ryby? Nie może. A przy takim akwa jak planujesz 100-150 kilo więcej wagi nie zrobi różnicy, a prawdziwych skał nic nie przebije. Jedyna korzyść dla tła z btn jaką widzę, to ogromne możliwości zainstalowania i ukrycia sprzętu za tymi modułami, zorganizowanie sporej filtracji bio itp.
-
Bo jest inne.
-
Poziomowanie stelazu - podpowiecie troszku? :)
nabe odpowiedział(a) na daro76 temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
A dlaczego nie stelaż z kątownika? Mniej spawania,lżejsze, tańsze...Mam z 35-ki konstrukcję pod akwa które waży z tonę, a wygląda że ze sporym zapasem wytrzymałości.Rama podparta w dwóch miejscach jak na twoim rysunki,ale bez tej skośnej poprzeczki - zespawane w kratę to nie ma prawa się złożyć. -
Akurat pod tym podpisuję się obiema płetwami - to naprawdę świetnie działa.Proste, megawydajne a raz odpalone działa bezobsługowo. Co do sumpa, nie zapominajmy,że największym atutem jest tu wyprowadzenie całego sprzętu z akwarium na zewnątrz!
-
Ale przecież one służą do różnych celów...rzadka do filtracji bio, tylko do tego się nadaje. Myślałem że to jakby oczywiste :>
-
U mnie wygląda tak, że statecznik jest w szafce pod akwarium,razem z resztą hardwejru.Świetlówkom w niczym to nie przeszkadza.
-
Parametry przez Ciebie przytoczone wskazują na to,że sprawy idą w dobrym kierunku. Poczekaj jeszcze trochę aż NH3/4 i NO2 na skali będzie równe zeru, czasem trwa to dłużej, czasem szybciej ale w końcu akwarium "zaskoczy", będzie można wprowadić normalny cykl podmian wody i uzupełnić obsadę.
-
Od dłuższego czasu zakłada mi się akwarium 170x70x60, dumałem nad wyborem obsady. W końcu akwarium dojrzało i ja też dojrzałem do tego żeby zdecydować się na Lethrinops Urzekły i koniec. Nie wiem jeszcze jaka będzie odmiana, jedna piękniejsza od drugich, najlepiej L. magrinatus, L. albus itungi ale pewnie i tak to co będzie dostępne na rynku. Obsada na pewno z naciskiem na stadko tych pięknych ryb, jeśli nie jednogatunkowe - co dać na górę? Z oczywistych względów mbuna odpada. Na forum znalazłem sugestię, że można spróbować połączyć je z m. livingstoni, ktoś próbował w praktyce czy to działa?
-
To ja sypnę szczyptę soli do tych zachwytów - czemu te imitowane kamienie takie drobne? ;p Poza tym gratuluję umiejętności, bardzo estetycznie ci się udało.
-
Koniecznie! Poświęć trochę czasu na testy w wannie, ja bardzo się zdziwiłem jak pływalny potrafi być styropian nawet solidnie opancerzony.Lepiej niech ta konstukcja tonie.
-
Najstarsza samica ma 4 lata, część młodych i dominujące samce ponad dwuletnie. Poza nimi nic nie pływa, tak,że faktycznie masz rację wskazując,że ilość gatunków tu tutaj największa różnica.
-
Śmiem się nie zgodzić, w odrobinę większym akwarium jednogatunkowym pływają u mnie dwa w pełni wybarwione samce, w porywach trzy (krótko). Co postaram się wkrótce udowodnić zdjęciem, jak tylko...hm, no w urzędowym czasie 10 dni
-
Biowheel to chyba typowo amerykański wynalazek, nie spotkałem się z nim na żadnej europejskiej stronie. Inna sprawa,że tam jest bardzo polecany jako znakomicie poprawiający wydajność nitryfikacji - działa jak cyklicznie zraszane złoże, znacznie większy dostęp tlenu dla bakterii.
-
Ów wężyk jest szczytem chińskiej myśli technicznej, bo nałożony na dyszę wylotową sika wodą zamiast zaciągać powietrze.Taki bonus.Można nasadzić to na wlot filrta (ale wtedy gąbkę to jak?) - zasysa powietrze i robi wymarzoną oranżadę w akwarium, ale powietrze przechodzi przez wirnik powodując jeszcze większy hałas. Gratulacje dla tego, kto to wymyślił.
-
To bubel, u mnie było tak samo, po lekkim przytkaniu wylotu zaczynał jarmolić. Po rozebraniu okazało się,że magnes wirnika jest odłupany z jednej strony, drgał i hałasował przez to.W ogóle jakość wykonia tej głowicy to jakiś żart.
-
O ile opinie wyrażane przez ciebie nie do końca pokrywają się z moimi i czytając Twoje posty nieraz zastanawiam się, czy naprawdę wiesz o czym mówisz czy to był tylko jakiś niefortunny skrót myślowy.Ale tutaj pozwolę sobie całkowicie się nie zgodzić. Więcej, moje odczucia są całkiem inne - ten kawałek internetu to prawdziwa oaza kultury w morzu chamstwa i głupoty spotykanej na innych forach. Jak zwykle można spotkać tu ludzi mądrzejszych i tych mniej, co do zawartości merytorycznej też nie mogę mieć zastrzeżeń. Tak więc nie pisz proszę takich rzeczy wyssanych z palca. Czepialskich i niedowiarków nie brakuje nigdzie, to co mówisz wymaga jakiegoś potwierdzenia, yaro nie wiem po co się spina, zrobił się niepotrzebny kocioł.
-
Ale wybrałeś, od ochotki gorszy byłby chyba tylko tubifeks.
-
Wcale nie twierdzę, że to nie prawda to napisałeś,chodziło mi tylko o uściślenie, że instynkt macierzyński u pyszczaków to cecha przekazywana genetycznie a nie nabyta; narybek/ikra wyciągana z pyska samicy od n pokoleń przyczynia się do utrwalania słabych genów, inaczej niż w naturze.
-
Filtr przesiakajacy oraz zamiana filtrow
nabe odpowiedział(a) na traksio temat w Osprzęt do akwarium
Filtry pulsacyjne napełniają i opróżniają się cyklicznie, ma to przyspieszyć nitryfikację przez zwiększenie natlenienia złoża -pomysł bardzo dobry.Ale nie jestem w stanie polecić ci żadnego bo nie miałem ich osobiście. Jakichkolwiek filtrów nie wybrałbyś, nie wyłączaj starych przez kilka tygodni, daj im dojrzeć. Przełóż też część wkładów z nich do nowych maszynek, to przyspieszy cały proces. -
Jaki statecznik elektroniczny z regulacja czy bez ???
nabe odpowiedział(a) na daro76 temat w Oświetlenie
Te z przykładu - powerglo, grolux, nature white (jest taka?), zawsze 2x25W ok 10 cm nad wodą, akwa 45cm wysokości, 110 długie.Dekoracje ciemne,piach szary. -
Mirasie1, w tym wyjaśnieniu o braku instynktu noszenia ikry, jeszcze coś mi się nie zgadzało, teraz przypomniałem sobie co. Dla porządku przytoczę ten wątek viewtopic.php?f=28&t=527&start=15&st=0&sk=t&sd=a (gdzie strzeliłem, jak się okazało, kulą w płot).
-
Dylematy z tłem Cr-65 i pianką poliuretanową :(
nabe odpowiedział(a) na p.dobosz temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Uwaga szulo nie wydaje mi się nieuzasadniona.Woda wodą, ważniejsza jest informacja czy filtry odpowiednio dojrzały, jeśli przeniesione ze starego akwarium to wszystko ok.Co do ujęcia ze studni - świetnie, że miałeś możliwość/chęci przebadania w laboratorium - zobacz ten wątek viewtopic.php?t=935. -
Jaki statecznik elektroniczny z regulacja czy bez ???
nabe odpowiedział(a) na daro76 temat w Oświetlenie
Zauważyłem u siebie odwrotną prawidłowość, przy świetle ciemniejszym ryby wybarwiały się jakby intensywniej, w jasnym oświetleniu nie miały pełni barw.Najlepiej pod tym względem wypadało światło słoneczne. -
Jaki statecznik elektroniczny z regulacja czy bez ???
nabe odpowiedział(a) na daro76 temat w Oświetlenie
Ale pewnie w całym zakresie widma, łącznie z podczewienią i nadfioletem. Świetlówki dają tylko wycinek tego zakresu.
