-
Postów
4 480 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez nabe
-
Dobrych pomysłów nigdy za wiele,jeśli to coś ciekawego i tak sprawdznie działa - proszę opisz swój system filtracji w dziale DIY.
-
restart akwa ocierające sie rybki
nabe odpowiedział(a) na bombel1010 temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Tło wymoczone przed wsadzeniem do akwa, może uwalnia coś co drażni ryby? Czymś je pomalowałeś? Woda mogła zmętnieć przez zakwit pierwotniaków albo od rozpuszczonego cementu. A może wzruszyłeś dotychczas nie ruszane podłoże co uwolniło jakiś muł i no3 skoczyło bardzo w górę. Albo padła ci fitlracja biologiczna - wtedy tylko szybka podmiana a później długotrwały okres doprowadzania zbiornika do równowagi... Jeszcze inne opcje: ryby padają przez nagły skok pH w związku z tym CR uwalnianym do wody. Albo co gorzej skok pH spowodował wytworzenie w wodzie amoniaku! Koniecznie zrób pełne testy wody! -
Nurosław, spokojnie. Może gość po prostu nie wie albo trudno to ocenić. Litr polskiego epoksydu ok 30zł, utwardzacz 8zł,to nie mającek i chyba można samemu spróbować i ocenić wydajność, ja na pewno sobie wypróbuję. Albo spisać z karty charakterystyki, na http://www.zch.sarzyna.pl/epoksydy/ są do pobrania przez... przez e-mail? Drążąc temat znalazłem jeszcze jeden sposób na zrobienie sztucznych kamieni http://www.wikihow.com/Make-Fake-Rocks-with-Concrete, widać jak wiele do wyglądu daje malowanie. Oczywiście to i tak w końcu zarośnie zielonym.
-
Metoda epoksydowa coraz bardziej mi się podoba, możliwości mnośtwo.Co do stworzenia faktury skał na myślę,że konieczne jest wykonanie jakiegoś odlewu na przygotowanym szablonie i dopiero na tym negatywie położenie żywicy z siatką. Później wykończenie powierzchni. Bez przygotowania formy chyba nie da się uzyskać takiego efektu jak w kupnych plastikach ekerta czy aqua terra i in. Teraz kwestia jak zrobić formę, może z jakiegoś lateksu albo z pianki PUR ? Pewnie już ktoś na to wpadł jak odwzorowywać obiekty 3d, trzeba by w necie poszukać. Przypomniałem sobie właśnie, że w moim mieście jest firma robiąca takie rzeczy.Używają chyba pianki styropodobnej.Mają 7 osiowego robota cnc do wycinania form, dalej wszystko leci z CAD'a. Ok, wracam na ziemię
-
I dobrze że styropian, doskonała izolacja cieplna. Wszystkie pokrywki powinny być tak wykończone, w końcu najwięcej ciepła górą wylata.Cała styropianowa pokrywa spełnia warunek izolacji w 100% Pomijając estetykę, która jest dyskusyjna.
-
Obsada z Labidochromis caeruleus
nabe odpowiedział(a) na LordSion temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Ha,ja chętnie przeznaczyłbym 300l dla 2-4 ryb jeśli tylko miałbym możliwość. Cały czas mówimy o akwarium z samymi tylko pyszczakami, prawda? 240litry to już rozsądna wielkość na trzymanie kilku mnijeszych gatunków mbuna, jeśli masz możliwość postawienia 300 - wybierz typowe 375, bo rozmiar prawie podobny a więcej wody to zawsze lepiej i możliwość hodowli bardziej wymagających ryb. Proponuję zacząć od przeglądnięcia galerii, jeśli się zdecydujesz na malawi - przejrzyj dział dla początkujących i FAQ żeby wiedzieć na co się porywasz -
Obsada z Labidochromis caeruleus
nabe odpowiedział(a) na LordSion temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Pielęgnic nie trzyma się w akwarium wielogatunkowym towarzyskim, dlaczego - już wiesz. Ryb z malawi w ogóle nie można chować z innymi, bo biotop specyficzny i woda inna niż dla brzanek.. poza tym zachowania i co tu dużo pisać, całkiem inny świat. Niektórzy będą mowić "a ze zbrojnikami to można, mój kolega tak ma i żyją" - nie słuchaj ich :] Wszystko po poczytania w dziale Podstawy, jeśli chcesz zająć się na poważnie malawi - co polecamy, musisz podjąć decyzję albo same pyszczaki albo akwa z rybami innego kalibru. Ps, zmień sklep. -
Obsada z Labidochromis caeruleus
nabe odpowiedział(a) na LordSion temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Zwykle ludzie na tym portallu są zgodni co do tego,że 112 litrów to najmniejsze akwarium w którym można trzymać pyszczaki z malawi, i to tylko jeden gatunek jednocześnie. L. caeruleus to spora ryba i nawet ona będzie miała ciasno w 112-ce.Zamiast brnąć w yellowy, łatwiej będzie Ci oddać rybę do sklepu i złożyć obsadę z jakiś małych mbuna jednogatunkowo. Saulosi się nadają, rdzawe też się pomieszczą, użyj szukaczki na forum - na pewno znajdziesz posty z propozycjami co wsadzić do akwa takiej wielkości. -
Problem z głowicą aqua szut 750 - Pilne
nabe odpowiedział(a) na misiek80 temat w Osprzęt do akwarium
Zwykle sprawdzają się najprostsze rozwiązania, - pewnie w środku wszystko zarosło brudem i w końcu stanęło. Rozmonotuj wszystko, wyczyść wirnik, zmontuj, odpal. -
Obsada z Labidochromis caeruleus
nabe odpowiedział(a) na LordSion temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Pewnie ,że moga tylko wszystko zależy od wielkości twojego akwarium.Podaj wymiary baniaka, albo poszukaj odpowiedzi na forum, na 99% ktoś już o to pytał, tak będzie nawet szybciej. -
Się przyczepię niemerytorycznie Żaden (no,prawie żaden) filtr biolog do nitryfikacji nie zrobi ci NO3=0! Oczywiście filtr z większym złożem bio zawsze jest lepszy niż z małym, co przemawia za kupnem w twoim przypadku.
-
kiedyś byłem owczarkiem niemieckim...wejdź i pomoż mi!
nabe odpowiedział(a) na koteczek555 temat w Off Topic
Najlepiej byłoby to sponiewierane zwierzę wyłączyć żeby nie nękać go jeszcze dłużej a właścicieli pociągnąć do odpowiedzialności, jak przewiduje ustawa. -
Sam sobie odpowiedziałeś, takich rzeczy nie mają nawet w Erze.
-
Najważniejszy jest ruch wody żeby rybska nie dostały przyduchy.Pomysł z UPSem całkiem sensowny, przy odrobinie chęci można podłączyć do niego aku 12V samochodowy np 45aH co znacznie przedłuży czas działania zasilania. Mam jednak wątpliwości co do tego, czy zasilanie z upsa jakoś nie zaszkodzi silnikowi w pompie, prąd z inwertera jest "kwadratowy" i silnik kubła pracuje słyszalnie inaczej niż z sieci, ale czy te obawy mają sens - jakiś elekryk musiałby się wypowiedzieć.
-
Rozumiem, że zwykły szaro-żółty budowlany dostępny w każdym składzie za pół darmo albo nad brzegiem jeziora/rzeki już całkiem za friko nie wchodził w grę?
-
koc, szmata - to najlepszy sposób na przesuwanie nawet załadowanych szaf. Tak jak pisał Czester spróbój zmniejszyć wagę ile się da, podnieść z 1 str albo nawet z obu po kolei, przesuwanie po szmacie jest dużo łatwiejsze
-
Trochę przymałe akwa dla muszlowców :> a spróbój światło zgasić? tak po prostu. miałem zakwit organizmów ogólnie sincami zwanymi, nie wiem których z sinic ale organoleptycznie wszystko wskazywało na to. Przestałem świecić i odeszły w niebyt.
-
pomocy choroba pyszczak złocisty
nabe odpowiedział(a) na PawlusW temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Moim zdaniem to wygląda jak ofiara pobicia. Napisz co tam trzymasz, w jakim układzie, jaka wielkość akwarium i czy dodałeś jakieś nowe gatunki itd. -
Nie wniesie to nic do dyskusji ale nie zgadzam się ze Slawkiem, w praktyce najczesciej uzywanymi testami sa pH i NO3, dalej tak jak w. pisał Nuroslaw.Zygfrydzie tylko nie kupuj testu NO3 Zooleka bo pomiar jest nieczytelny a przez to mało użyteczny - niska rozdzielczość, NO3 wyjdzie 5, 50 albo 105.
-
Widziałem już samoróbkę - zwykła grzała nawet z pokręcanym termostatem schowana w rurze pcv koszt zabudowy? pewnie z 20zł.ale nie wydaje mi się,żeby opłacało się pchać w przepływową grzałkę żeby oszczędzić kilka cm w akwa.Jak sławek zauważył lepszy byłby juz kubeł+termo.
-
A ja go odlecę. Większego badziewia nie widziałem od czasu kiedy Rosjanie zwinęli się z rynku w Wałczu. Wykonanie tandetne, dysza venturiego zaprojektowana tak, że nie działa nawet gdy w ten wężyk powietrze dmuchać, po nałożeniu czystej gąbki filtr zaczął hałasować tragicznie. Różne próby wyciszenia ustrojstwa nie przyniosły rezultatu, po prostu zdycha pod obciążeniem w postaci gąbki.Jako cyrkulator średnio mi sie widzi ze wzgl. na pobór prądu. Zakup zupełnie chybiony, strata pieniędzy i czasu.
-
To jest granica minimalnego zanurzenia
-
Na końcu kabla przy wtyczce jest gała do regulacji temperatury. Na obudowie napis "Typ RT2". Możliwe że tam naprawdę siedzi ten sam regulator rt-2, co wiesz który ale nie sprawdzone.
-
Najlepiej na koniec jeszcze raz przepłukać całe akwa wodą.
-
Czym wypełnić nietypowo przeznaczony kubełek...
nabe odpowiedział(a) na kunta temat w Osprzęt do akwarium
A czy w grę wchodzi umieszczenie węża zaciągającego wode z kotnika na takiej wysokości, żebvy wciągał od razu brudy znad dna i przelewał je do akwa głównego? Wtedy wystarczy dolewać do kotnika wody z głownego akwa wylatującej z wylotu jakiegoś filtra i sprawa filtracji załatwiona.
