Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. To jedziemy. Stawiam na to,że masz rozsypany cykl azotowy, o czym świadczy obecność NO2 jak ci już powiedział Sławek. W "normalnym" akwa NO2 powinno być niewykrywalne (zakładam,że pomiar został wykonany prawidłowo).Skąd się to wzięło - czy to z powodu zbyt dużej ilości ryb/częstości podmian/zdechłego filtra/braku wydajnej filtracji biologicznej/zalegającego pokarmu - spróbój sama dociec i wyeliminować przyczynę. Nie podałaś wyników pomiaru NH3, być może nie było sprawdzane, ale to obecność amoniaku w wodize może być przyczyną padania ryb. Przede wszystkim radziłbym ustabilizować cykl azotowy, zrób podmianę wody,wlej preparat w rodzaju nitrivec,silnie napowietrzaj, ogranicz karmienie ryb i obserwuj. Rób testy no2 i no3 co kilka dni. Jeśli zauważysz no2=0 a wysokie no3 sytuacja zacznie wracać do normy. 112l to minimum dla malawi,jeśli twoje yellow są jeszcze młode pomyśl nad większym akwa. Większe akwa wybacza błędy, w małym trudno utrzymać równowagę. Wszystko to było wielokrotnie wałkowane na forum, znalezienie takiego tematu to 3 sekundy, nie dziw się,że komuś nie chce się odpowiadać.
  2. Wygląda jak przestraszony saulos z delikatnie postrzępioną płetwą ogonową. Dość spasiony zresztą.
  3. Ah, więc to Ty Podziwiam, tłumaczenie tego ze słuchu to naprawdę tytaniczna praca. Jeśli ten tłumaczony tekst miałby być umieszczony na stronach KM to przede wszystkim zapytać autorów o pozwolenie, żeby nie wynikły z tego jakieś zgrzyty o prawa autorskie, jak z napisami do filmów. Co do formy, napisy+audio chyba najlepsze, player z yt potrafi coś takiego wyświetlić ale znowu plik hostowany byłby w innym serwisie i trzeba by pytać o zgodę Baileyów.
  4. Chciałbym zareklamować ciekawą stronę znalezioną w necie dzięki podpowiedzi osoby na czacie, mianowicie http://www.petfishtalk.com. Amerykański serwis, w którym dwójka braci zapaleńców prowadzi internetową audycję na wszelkie tematy akwarystyczne, goście "siedzą w rybkach" od 35 lat i widać,że znają się na wielu rzeczach, tematy poruszane są dogłębnie i analitycznie, to co mówią brzmi dość rozsądnie a o wielu szczegółach cyklu azotowego, najczęściej pomijanych dowiedziałem się dopiero stamtąd. Tematyka audycji na pewno może zainteresować i malawistów, można posłuchać o bloat, cyjanobakteriach, przygotowaniu akwa dla mbuna (polecają zacząć od akwa 75 galonów - samo to już duży plus , denitryfikacji ale także o morszczyźnie, płaszczkach itd. Odcinki dostępne sa w archiwum do sciągnięcia w formacie mp3. Jakąś barierą może być język angielski, chociaż chyba nie dużą. W każdym razie polecam, dyskusja o akwarystyce umila mi jazdę samochodem
  5. nabe

    wysokie no3

    Sprawdzić jakie masz NO3 w kranie czy skąd bierzesz wodę do podmian. Druga sprawa, sprawdzić dla porównania innym testem.
  6. nabe

    Jak widzi ryba???

    Zagadnienie bardzo intrygujące. Np. tu roztrząsano tą kwestię http://forum.przyroda.org/topics35/co-w ... vt7355.htm Fisze na pewno widzą inaczej niż np my z powodu oczu umieszczonych na bokach głowy (no, większa część z nich) patrzą jednocześnie w obu kierunkach, ale pewnie niezbyt precyzyjnie i dość blisko,bo nie mogą skupić wzroku na jednym przedmiocie.Za to mają ogromne pole widzenia w poziomie. Malawijskie żyjące w płytkich dobrze oświetlonych wodach na pewno widzą kolory, to oczywiste. Tylko pytanie w jakim widmie itp. Mysle, ze jako u ryb wzrok u ryb nie jest glownym sposobem orientacji w otoczeniu - wiekszą rolę spełnia linia boczna, czas reakcji nie jest duzy i nie widza migania swietlowek. To tylko przypuszczenie.
  7. Cezarix, a ryby które miał Africacichliden na Zoobotanice, to nie były te sumy?
  8. Trudno spotkać tą rybę.Ktoś na forum upierał się,że ma w akwarium s. njasse ale nie pamięta kto. Można spróbować wyszukiwarką zdjęć w galerii?
  9. Mozna przykleic silikonem tło na stałe. Jeśli jest jednak wypukłe a ryba się dostanie za tło to będziesz miał problem. Chociaż jeśli wlazła to w końcu by sama wyszła :] Jeśli nie chcesz przyklejać też nic się nie stanie.W tłach czesto są po bokach przyklejone siatki, tak jak wyżej napisano podwiń je tak żeby wystawały po bokach i zasłaniały dziury. Jeśli takich zabezpieczeń producent nie wymyślił nic nie stoi na przeszkodzie żeby przykleić je silikonem samemu.
  10. nabe

    Zakładanie akwarium

    Yaro dobrze prawi; miałem tak jak piszesz ale siatka z boków nic nie pomaga, z tyłu robiło się bagno.Jest to bardzo niewygodne w czyszczeniu, można ukryć wlot inaczej.Najprostsze rozwiązania są najlepsze a lepiej nie utrudniać sobie dostępu. Chociaż u mnie jest tak, że wąż przechodzi przez wycięcie na dole tła, na tym zapięty prefiltr przysłonięty kamieniem. Nie rzuca się w oczy i nie utrudnia czyszczenia.
  11. Akwarium bardzo.Zaskakujący układ kamieni, dyskretne tło tworzące wrażenie niezgłębionej otchłani,szyby wyczyszczone do zdjęcia na połysk i pozujące ryby ujęły me serce.Jakby granatem z Niassa oderwane, brawo. Ok, powaga. Sliczne, proste, nie naćpane niepotrzebnych szczegółow. Daję maksymalną notę.
  12. Piasków jest cała masa, niekoniecznie musi to być zwietrzała skała kwarcowa. Piasek "zwykły" to bezpieczne, konserwatywne rozwiązanie, ale chyba Cezarix wsadził do akwa piasek granitowy, dno czarne jak węgiel. Mnie się to zupełnie nie podoba, ale to kwestia gustu oczywiście. Jeśli ten wynalazek nie będzie ci mącił wody, zapychał filtrów, kaleczył kopiących ryb ... próbój,może wyjdzie coś ciekawego nieortodoksyjnego :]
  13. Chyba kwestia gustu. Ważne żeby podstawa była równa i płaska,bo ma tylko zapobiegać nierówościom podłoża na którym stoi akwa, coby się szkło nie wygło ;p Na blat szafki stelaża niektórzy dają sklejkę/styropian/karimatę/nic, wybierz co ci się bardziej podoba. Ja mam pod szkłem kawałek miękkiej wykładziny podłogowej.
  14. Masz to tak pancernie zrobione że powinno wytrzymać jakąkolwiek ilość kamieni w akwarium, która jeszcze pozostawi miejsce na ryby.
  15. Jeśli tak napisałem to muszę zmienić okulistę. Romek w ogóle masz chlor w kranie? U mnie wodociągi nie chlorują wody tylko ozonują. Nadal tego nie wiadomo, na razie przypuszczenia. Stąd najprostszy wniosek - coś się zmieniło, zmieńmy z powrotem jak było przed. NH4=0, NO2=0, NO3 >0 więc? Toksyczny? Po wyschnięciu oddaje coś do wody? Do łazienkowych akryli dodaje się środków grzybobójczych, do tego akrylu szklarskiego też?
  16. http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C ... _szeregowe http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C ... leg%C5%82e
  17. Przesłanką do tego miała być informacja o włożeniu do akwa tła pomalowanego czymś-tam, stad też padła sugestia żeby te tło wyjąć. Wyrwane z kontekstu. Proszę czytać ze zrozumieniem. Ale faktycznie nie wziąłem w ogóle pod uwage stresu zw z manewrami w tym akwa, poszła odpowiedź niepełna więc psu na budę. NH4=0, No2=0, biolog nie zdechł. Może to bloat jak już ktoś sugerował. Oby nie.
  18. A guzik, wcale nie chodziło o wyciąganie wszystkiego kamienia, tylko sprawienie żeby szpar i dziur w które mała ryba wejdzie było mniej.Można kamole tak poustawiać żeby to osiągnąć, np odsunąć od tła wewn. jeśli ktoś ma itd. Można sie tego domyśleć, więc nie przesadzaj. U mnie to się udało, dlatego podaję takie rozwiązanie. Praktycznie nonstop któraś samica nosi coś w pysku a problemu z narybkiem nie ma.
  19. Widocznie masz za dużo kryjówek. Usunąć część dekoracji żeby młode nie miały się gdzie chować, mniej karmić ryby i po kłopocie.
  20. Idziecie na łatwiznę
  21. nabe

    Zapach glonów

    Apropos zapachów akwariowych, założę się że wrażenia węchowe są subiektywne i nie można z całą pewnością określić "co czym pachnie" bo różnym ludziom będzie się kojarzyło z czymś innym. Wspomniany swierzo ogórkowy zapach startych okrzemek dla mnie przypomina zapach ogólnie jeziora Sinice mają zdecydowanie odpychający zapach ziemisto-rybny (trudno określić). Pytanie może głupie, ale wąchał ktoś gąbkę z dojrzałego filtra? IMO ma charakterystyczny ostry zapach, troche kamforowy, zdechły filtr ciągnie ziemią pleśnią i rozkładem.Jak rozpoznać że w podłożu wytworzył się siarkowodór to będzie oczywiste, z niczym nie da się tego zapachu pomylić. Znalazłem w necie kilka ciekawych rzeczy o tym jak waniają glony i sinice Sinice: Większość z około 200 gatunków żyje w wodzie zarówno słodkiej, jak i słonej, są też gatunki glebowe (to głównie one nadają zapach ziemi). Obecność w wodzie glonów i sinic może tez nadawać wodzie charakterystyczny bardzo nieprzyjemny zapach, którego intensywność i charakter mogą wyraźnie zależeć od rodzaju kwitnących glonów i sinic oraz od ich ilości w wodzie podczas zakwitu (aromatyczny, trawiasty, pleśni, rybny, mułu oraz zapach tranu). Charakterystyczny zapach nadają też rozkładające się karotenoidy. Zakwity mogą być też przyczyną wzrostu mętności wody spowodowanego wprowadzeniem do niej dużej ilości substancji o charakterze koloidalnym, pochodzących z rozkładających się komórek sinic, glonów i bakterii. ORGANIZMY LICZEBNOŚĆ ZAPACH WODY Sinice 500-1000 >1000 Kilka tysięcy Trawiasty, zapach nasturcji, mulisty, ostry gnilny Okrzemki 500-1000 >1000 Kilka tysięcy Słabo aromatyczny, zapach bodziszkowaty psujących się ryb Złotowiciowce 500-1000 > Słabo rybny, tranowo rybny Tab.nr1 Zależność zapachu wody od liczebności mikroorganizmów źródło: http://www.sciaga.pl/tekst/88089-89-zak ... ow_wodnych
  22. W tej sytuacji, tzn. przy braku pewności co do przyczyny i braku możliwości kupienia żywic do usuwania azotynów wymieniłbym wodę dodając jakiś preparat jak AquaSafe czy SaveWater czy coś podobnego. Lepiej już mieć restart akwa niż nie spać w nocy zastanawiając się czy to nie NO2 czy coś innego toksycznego dostało się do akwa. W ogóle ociekanie się ryb to jedyny objaw? nie są wychudzone, kołysza się w czasie pływania, są nadmiernie płochliwe? Może szukamy przyczyny nie tam gdzie trzeba.
  23. Węgiel aktywowany usuwa substancje organiczne z wody; bakteriom nitryfikacyjnym szkody nie zrobi, lepiej dać mu działać, tak na wszelki wypadek.
  24. Mlecznobiały zakwit wody czasem pojawia się przy starcie akwa, w świeżej wodzie dochodzi do inwazji pierwotniaków, to minie i nie ma się czym przejmować bo nie zaszkodziłoby rybom. Czy masz to u siebie to tylko zgadywanie i imo problem leży gdzie indziej. A może ten barwnik jest toksyczny? Za dużo niewiadomych jednocześnie. Jeśli ryby zaczęły chorować na twoim miejscu na wszelki wypadek wyciągnąłbym tło i użył węgla w filtrze.Także jak najszybciej zrób test na pH, NH3, NO2, NO3.
  25. Można pomóc sobie przegradzając kąt baniaka z interesującą nas rybą jakąś siata czy kawałkiem plexi, zawsze będzie łatwiej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.