Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. nabe

    Jak kupować akwarium???

    Oczywiście że nie robi się, przecież wychodzi absurdalnie drogo i nieopłacalnie. 10x lepiej jest kupić w sklepie tradycyjną 240-kę.
  2. Wow, droga. Jakoś nie mam przekonania do plastikowych grzałek, u mnie prawie wszędzie są Skalary 150W, dokładkość 10x większa, produkt rodzimy, uznany i cieszący się dobrą opinią od lat, za pół ceny tej z twojego linka.
  3. Na paluchy to woda z płynem do naczyń.Świerze ślady po silikonie itp jeszcze zmyjesz dość łatwo denaturatem. Na grubsze ślady po silikonie działa Tyran silkon remover.
  4. Drak, jedno mnie zastanawia.Skąd teza,że akwa dąży do równowagi biocenotycznej przez akurat rok? Dużego akwarium, małego? Roślinnego, malawi, z rybami, bez, zadbanego, przenawożonego itd. Co ma na to wpływ, cykl rozwojowy orgamizmów, temperatura? A stopień ingerencji akwarysty w układ? To,że z twoich obserwacji wychodzi akurat tyle nie musi oznaczać że nie może to nastąpić szybciej. Co do "zaszczepienia" życia w zbiorniku,próbowałeś zastosować ten pomysł w praktyce, a konkretnie u siebie? Przy zakładaniu akwa nabrać trochę różnorodności biologiczej z pobliskiego stawu, kałuży czy rowu z wodą. Ja miałbym obawy, że przywlekę coś nieporządanego,jak np takie potrzebne w akwa malawi rzeczy jak jakieś grzyby,pluskolec,pływak żółtobrzerzek itp atrakcje,które są niechciane nawet w oczkach wodnych, z różnych powodów.
  5. nabe

    Jak kupować akwarium???

    Od lat mam akwa 200l klejone u szklarza, wykonane z 6mm szkła. Oczywiście ma listwy poprzeczne. Nic nie cieknie, żadnej awarii. Takie rzeczy jak cieknące akwa zdarzają się niermiernie rzadko, chyba musiałoby być wykonane niezwykle niechlujnie żeby ciekło. Imo nie ma obaw.
  6. Jakaś stara ta strona....od tego akwarystyka poszła do przodu.. albo ludzie nieco zmądrzeli. Jednak wczoraj na czacie byl gosc pytajacy czym karmic swoje pyszczaki z gatunku pyszczaki, ilosc >150szt w 650 litrach.Niestety obrazil sie zanim został skierowany na właściwe tory.
  7. To świetnie,że wypowiedzieliście się na temat swojej walki z sinicami. Nie dowodzi to jednak tego, że koledzie sinice wyległy na piasku! Waldeks, żadnej chemii póki co nie lej, badaj dalej i poszukaj w necie. Mutra chyba niedawno podał wątek z linkiem do zdjęć różnych sinic, glonow itp, porównaj z tym co masz.
  8. Na łupek też nie wygląda, ale jeśli ci się podoba to nadaje się do akwa. Sprawdz tylko czy nie ma wysadow metali, jakiejś rdzy na wierzchu itd.
  9. Mogą, Sławek. Wychudzenie i nieprzyjmowanie pokarmu to też jeden z objawów. Spuchniętym rybom już nic nie pomaga a i nie wszystkie dożywają tego stadium choroby. Tak czy inaczej, kolega w poście wyżej zdecydowanie powinien skupić się na przywróceniu równowagi bio w akwa.
  10. Oryginalnie i niebanalnie. Wielki Kanion Colorado w akwarium Wyszło całkiem do rzeczy,może się podobać bardziej niż niejedna plastikowa wydmuszka ze sklepu.Skończoną aranżację chętnie zobaczymy w galerii.
  11. Na wypadek rozszczelnienia sumpa to tylko http://www.sobczak.art.pl/album/rysunek ... k-163.html Zabezpieczenie nadziurkowe dotyczy tylko filtra kubełkowego, albo jakiegokolwiek z popwowadzonym przelewem przez krawędż akwa, jeśli dziurą dostanie się powietrze słup wody w wężu/rurze opadnie , zapowietrzy się i więcej nie wyleje..prościej tego już chyba nie da się zrobić. Opisany w pierwszym poście układ jest fajny jeśli wiemy skąd woda może znaleźć się na podłodze i w tym miejscu odciąc dopływ.
  12. Chodziło ci o coś takiego? http://www.youtube.com/watch?v=opIH9Wg7 ... re=related Moim zdaniem to sie nie sprawdzi. Zresztą można znacznie prościej zrobić to "klasycznie", z akrylu. Ale wychodzi dość drogo. Ja właśnie robię coś podobnego, ale ze szkła. Jeśli będzie działać jak należy, wrzucę opis na forum. Jeśli nie chcesz inwestować w przepusty, złączki, rury, mocną pompę itp - filtr otwarty u góry: Minus - zajmuje miejsce w akwa. Plus - budowa praktycznie dowolne wysokie naczynie, nawet kawałek plastikowej rury zaślepionej z dołu i jakaś pompa, może być napędzane wylotem z kubła lub głowicą itp. Albo pasek szkła wklejony w róg akwa, o wysokość trochę mniejsza od krawędzi akwarium + napęd z tego szuta albo osobna głowica. Inne ciekawostki: Rosyjski FSB z butelki, to już prawdziwy macgyweryzm niestyety link z yt gdzieś mi przepadł. W każdym razie był to na kolanie złożony produkt z butelki PET, dławnicy do kabli, piasku i kilku gumowych wężyków Jeszcze inne rozwiązania z ruchomym złożem, akurat czegoś takiego nie testowałem ale wygląda intrygująco. Zastanawiające jest to, czy ruch złoża cokolwiek daje poza natlenieniem, co trudno oszacować.Może samoczyszczenie jak przy biobalach? Możliwości zrobienia biologa jest naprawdę sporo (a w praktyce okaże się,że wystarcza zwykła duża gąbka, hehe)
  13. Zupełnie nie widzę sensu łączenia tych kamieni, a nawet uważam że to tylko przeszkadza.Może kiedyś zachce ci się tam odmulać albo coś wejdzie w takie trudno dostępne miejsce i zdechnie i będzie kolejny problem . Zrób najprościej jak można, powrzucaj jeden na drugi.Niech leżą na jakimś płaskim kamieniu obsupanym piachem np. Przecież ryby nie podkopią ci 10kg bryły!
  14. Sugeruję zalac to tło wreszcie wodą, przyjrzec mu się krytycznie i .. polubić. Kolorem skałek się nie przejmuj, po jakims czasie wszystko się wyrówna za sprawą glonów. Możesz odsypać trochę tych kamieni, taki naukładany stos nie wygląda dobrze.Wprowadź tam trochę chaosu jak w naturze. To tylko moje zdanie, pewnie jeszcze 10 razy coś zmienisz zanim zacznie Ci się podobać. Poza tym apeluję o cierpliwość, do wpuszczenia ryb jeszcze długa droga
  15. nabe

    meth 3-sta

    Podwodne zdjęcie z Niassa,co w tym niezwykłego... A poważnie - Meth,winszuję pięknego wystroju akwarium, twoje zdjęcie podnosi poprzeczkę w galerii.
  16. Nie znacznie, ale tyle miejsca ile zaplanujesz poswiec. Nalezy tez pamietac, ze takie tlo stanowi tez jakies kryjowki dla ryb, wiec nie sa to tylko atrapy cieszace oko akwarysty.No i oczywiscie doskonala okazja zeby schowac wyloty filtrow,grzalki itp wiec cos za cos. Wagą bym sie nie przejmowal, mam nawet wrazenie ze styropianowe tla sa trudno zatapialne :/
  17. nabe

    Debiut ... na "sucho"

    Tomasz, kolega ci dobrze radzi. 112litrow to już jazda po bandzie, takie akwa jakie planujesz nadaje sie na kotnik dla ryb z malawi. Chyba - chyyba ze ewentualnie.. jakis maly gatunek.. i to jeden. Moze 1+3 saulosi, chociaż ale ja bym na to nie poszedl. Jeśli koniecznie ma to być akwa z malawi to moze Maylandia Livingstoni? Będzie naprawdę ciężko. Jedyna rada, kup większe akwa, dla chcącego miejsce zawsze się znajdzie
  18. Lekkim dydulkiem, znaczy ekhm, jasne ze 4mm starczy, przecież usztywnisz wszystko jeszcze przegrodami, nic nie ma prawa się rozpaść.Ja bym śmiało robił to wszystko z czwórki.
  19. Szukajcie a znajdzecie.... wszystko podane na tacy łącznie z gotowym sprawdzonym rozwiązaniem MateuszaT: viewtopic.php?f=25&t=2285
  20. Opiszę, jak wykonałem przelewowy filtr u siebie w 180litrowym zbiorniku.Zrobiłem to w najprostszy sposób - przez wklejenie szyby w poprzek akwa, rzecz ma 60x10x50cm wysokości, jedna przegroda 40cm szeroka mieszcząca przyciętą w paski grubą gąbkę aquamedica 50x50x10cm, cała weszła na wierzchu mam watę filtracyjną zbiarającą syfy wpływające przez grzebień diy z pleksi i płytkę rozdeszczającą wykonaną z paska plexi z nawierconymi otworami.W drugiej komorze atman 202+kawałek rurki wypompowuje wodę do z powrotem do akwa. Włożyłem tam też grzałkę i worek z węglem aktywowanym. Całość to jedna improwizacja, nic nie liczone itd.Chodziło tylko o duży filtr małym kosztem, zrezygnowanie z kubła i ukrycie sprzętu. Poziom wody utrzymuje ok 1cm od krawędzi.Filtr ma zabezpieczenia przed przelaniem. Teraz wrażenia z użytkowania, panel pracuje od 2 miesięcy. 1. Filtr spełnia w praktyce rolę biologa i tu ta sprawdza się świetnie, bo wierzch wkładu to praktycznie złoże zraszane i jest natleniane o wiele lepiej niż w filtrze kubełkowym.Dodatkowa rzecz darmowy skimmer, zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni, jak niezjedzona karma itp. Ale nie jest to filtr zbierający zanieczyszczenia mechaniczne, i tak konieczny był jakiś dodatkowy mechanik, tu nie da się połączyć obu funkcji. Chyba,że twój filtr będzie dostawiony z boku akwa a woda zaciągana U-rurką umieszczoną przy dnie, wtedy może zbierać syfy z dołu itp. 2. Komorę zrobiłem zdecydowanie za wąską, jeszcze da się włożyć rękę do dna ale trzeba się nagimnastykować. 3. wysokość przegródek należy tak dobrać, że w razie zapchania mediów w pierwszej komórce i/lub grzebienia, woda przeleje się górą do komory technicznej. Wtedy nie ma obawy, że wypompowana z powrotem do akwa woda nie zmieści się i wyleje z akwarium 4. należy pilnować poziomu wody w ostatniej komorze i uzupełniać w miarę parowania, przydałby się jakiś czujnik poziomu wody+alarm, żeby zabezpieczyć grzałkę.
  21. Dokładnie, wszystkie sie nadają do malawi. Może poza aktynicznymi. Oraz UV. Wszystko kwestia gustu,upodobań i zasobności skarbonki.Zresztą różne rury można mieszać ze sobą i osiągać różne ciekawe (albo nie) efekty. Ja np światła groluxa bardzo nie lubię, podoba mi się powerglo (tylko czemu taka ona droga) itp. a niedawno użyłem zwykłej świetlówki daylight philipsa w kształcie torusa i wyszło całkiem ciekawie.O gustach nie ma co dyskutować, ani sugerować się tym co polecają forumowicze, bo 1) promują zwykle swój zestaw 2) przy różnych kolorach dekoracji,skał wychodzi inaczej. Sprawa indywidualna.
  22. Implementacje paradygmatu? Połamania pióra życzę!
  23. nabe

    Pomoc przy oświetleniu

    To zalezy jakie zielsko bo jest bardziej i mniej swiatlolubne.. zdaje sie, ze niedobory widma mozna zawsze zrekompensowac moca oswietlenia wiec nawet mocne rury daylight dalyby rade.Albo kompakowe. Polecam np 2x Philips Genie kompakty zintegrowane. Tylko czy ci sie tam zmieszcza? Zawsze mozna akwa przestawic w bardziej oswietlone i nalezne mu miejsce...i dolać wody A w ogole pragnalbym nadmienic,ze to forum malawijskie a nie ogolnorybne.
  24. Dorzucę swoje 3 grosze: keep it simple Jesli masz miec sumpa i jednoczesnie dobra filtracje mechaniczna to moze rozxwazyc komin jaki mial zdaje sie stary kot - wlot mial umieszczony na dole przy dnie...trzeba by sie dowiedziec czy/jak mu to rozwiazanie sie sprawuje. Inna sprawa - jesli chcesz do tego dodac narurowego mechanika, to czy nie moznaby podlaczyc go do pierwszej komory sumpa,oczyszczajac wode ktora spada (albo jest zaciagana dolem komina z syfami) i wylewac ja do tej samej komory - wtedy nie potrzebna bylaby silna pompa. Jeden narurowy na wejsciu kranowki zostawilbym i zasypal weglem, na wszelki wypadek. Pomysl z dodatkowym odplywem podmienianej wody do kanalizy uwazam za swietny,gdyby komin mial wlot dolem, moznaby wczepic go na rurze odbierajacej wode do sumpa, na jakims trojniku itp. Hm, zauwazylem wlasnie ze wcale nie byloby to takie proste
  25. 0,6kW światła?? LoL, co to, holender jakiś? Kolega się zbyt nie zagalopował? A ja osobiście dałbym i jedną rurę 150cm, bo lubię niedoświetlone.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.