Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. W sumie nic wielkiego. Mam statecznik z możliwością włączania 2ch rur niezależnie, zastanawiałem się nad sterowaniem tym przerobionym włącznikiem czasowym żeby w jakimś stopniu symulowało to świt i zapadanie zmroku, myślałem nad oświetleniem nocnym ale w końcu zrobiłem coś takiego: przejściowe oświetlenie włączane jakiś czas programatorem przed zapaleniem świateł i zostające chwlę po wyłączeniu świetlówek wieczorem. Daje to parę watów rozmytego światła i imho wygląda całkiem fajnie. Zrobione jest z zimnej katody i przetwornicy ze skanera (albo laptopa, nie pamiętam), obudowa hermetyczna po dużym termometrze, trochę silikonu, kabel i zasilacz 12V 1A.
  2. Zakładam malawik. Zakładam je od pół roku Po przejrzeniu całego malawi.pl i innych for pomysł dojrzał i nareszcie - jest w trakcie realizacji. Staram się nie robić niczego zbyt szybko, czytam, kombinuję, dowiaduję się..trafiłem na artykuły o filtrach fbf. Postanowiłem spróbować i zbudowałem sobie taki z filtra wodociągowego, pompy heilea, jakiś rurek pcv itd. Działa, dzielnie miesza piach. Akwarim zostało uruchomione 12go (oczywiście bezzałogowoi od tej pory "poducha" z piasku się gotuje.Różne źródła podają,że taki rodzaj filtra dojrdzewa ok 6 tygodni. Ok, poczekam. Do baniaka wpuszczony został kontrolny gupik, który ma "wyprodukować" trochę związków azotowych, wypłukałem tam też filtr gąbkowy z dojrzałego akwarium i czekam te półtora miesiąca. Ostatnoio trafiłem na artykuł http://www.cichlidae.com//article.php?id=17 po którym naszły mnie wątpliwości. Jaki powinien być optymalny przepływ aby bakterie zdążyły zasiedlić złoże? W jaki sposób to oszacować? Użyłem dość miałkiego i przesianego piasku,a mimo to gdy "przykręcę kurek" pewna część (grubsze ziarna) opada na dno i nie jest wcale poruszana. Jak określić optymalny przepływ? Mogę zmierzyć no2 i no3 w wypływającej z fbf wodzie,ale nie mam pomysłu jak sprawdzić czy przepływ nie jest zbyt duży już na starcie. Czy ktoś z was miał do czynienia z takimi wynalazkami? Proszę o opinie/uwagi.
  3. Ciekawe pytanie.Wysłałem maila z tym pytaniem do Zooleka. Czekam na odp.
  4. Googlając tu i ówdzie, natrafiłem na taki pomysl: http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/frytank.html Przelew wody z głównego akwarium do kotnika. Pomysł chyba całkiem do rzeczy, wygląda na to, że można być spokojniejszym o parametry wody. Ciekawym jak to sprawdziłoby się w praktyce.Ktoś próbował?
  5. A /me zrobił pokrywkę na nietypową długość akwarium z paneli pcv typu "siding" z wklejonymi na rogach kątownikami zrobionymi z narożników do łączenia tychże (rama), dolnych części korytek do kładzenia kabli (oparcie) i kawałka szerszego panelu na wierzch. Sklejone klejem "kropelka". Trzyma się już kilka miesięcy, mam nadzieję że nie ulegnie tak szybko biodegradacji w każdym razie wyszło śmiesznie tanio. Dlaczego? bo w okolicznych sklepach nikt nie słyszał o jakiś spienionych pecewu..
  6. Swojego czasu użyłem uszczelniacza do basenow itp. do uszczalnienia sadzawki z róznym rybiem.. niestety wszystko padło parę dni później lepiej nie ryzykować żadnych wynalazków bez atestu PZH
  7. a mnie na biologii zawsze uczono, że większa jest konkurencja wewnątrzgatunkowa ;]
  8. A może w ogóle tego nie przyklejać do wnętrza zniornika, jeśli będzie w jednym kawałku oprzeć o krawędzie wzmocnień podłużnych akwarium,a dół zaklinować o dno, ew. górę "przyczepić" o krawędź tylnej szyby jakimiś haczykami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.