Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. Krewetki najtańsze albo mieso białe ryby lekko rozmrożone zmielić razem z mrożonym groszkiem w blenderze na jednolita ciapę.Dodaj trochę rozpuszczonej żelatyny żeby trzymało sie razem. Podziel na porcje i do zamrażarki.Ja uzywam foremek po mrozonkach katrinexa. Stosunek ilości mięcha do zielonego dobierz biorąc pod uwage to czy masz obsadę bardziej lub mniej roślinożerną.
  2. Na zasadzie "a skrzyżujmy,zobaczymy co się stanie". Człowieku, uzupełnij haremik saulosow o kilka samic i będzie to trafna decyzja.Po co specjalnie tworzyć jakieś bastard sp.
  3. nabe

    mobi tydzien po zalaniu

    Brawo, świetna robota, tak lubię. Żadnych płaskich łupków i podobnych dziwactw. Nie przejmuj się co pisza o tle, zarośnie glonami i będzie wyglądało coraz lepiej. Układ kamieni zmienisz jeszcze 50 razy :) Faktem jest że przydałoby się ułożyć kilka bliżej przedniej szyby. Ogólnie bardzo zapowiada się przyjemne mbunarium.
  4. IMO jeśli terkocze i nie jest to szum bąbli powietrza jakie czasem dostaje się do środka tylko wyraźnie terkotanie, spróbuj posmarować oś. Jeśli nic nie da to raczej trzeba szukać nowego wirnika.
  5. Sprzętowo jest tu ok ale szczerze to dkoracja w ogole do mnie nie trafia. Strasznie kanciate te kamienie, razem z tłem zbyt new-ageowe :/ IMO bardzo sztuczny wystroj.
  6. nabe

    70l malawi

    Popieram w całej rozciągłości. Muszlowce z tangi będą pasowały do 70-ki, a i niekoniecznie multifasciastusy. Twój zbiornik jest za mały dla pyszczaków, chyba że jako kotnik.
  7. Bardzo łatwo skonstruować prosty układ histerezy samemu szukaj na elektrodzie na pewno ktoś coś już takiego wymyślił do akwarium właśnie.
  8. Poszukajcie na forum elektrody, swojego czasu wałkowano tam temat bebechów z świetlówek kompaktowych i dyskutanci doszli do wniosku że dużo lepsze dla życia rury są stateczniki "markowe" np niektóre Philipsy niż układy z lampek jakości chińskiej. Pojawił się nawet wątek modowania ich żeby przedłużyć czas żarzenia skrętek i wyeliminowania zimnego startu. Być może zastosowanie kompaktowych stateczników ma jakiś wpływ na czas działania świetlówki. To taki FUD z mojej strony
  9. Jest gotowiec. Znalezione na elektrodzie http://www.tme.eu/czujnik-poziomu-ciecz ... 35-pp.html Koszt elementu podobno 15zł.
  10. Nitkowate paskudy, zielenice. Glony prawdopodobnie przeniosłeś z innego akwarium, widać tu znalazły idealne meijsce do rozwoju.Też miałem coś takiego w akwa z krewetami, niszczyły mi mchy. Powodem było zbyt żyzne podłoże i niedokładne odmulanie. Zmniejsz intensywność oświetlenia, wyeliminuj jakoś fosforany z wody. Jeśli masz mbunę powinny to zjeść..
  11. nabe

    jak podnieśc PH

    Ważna uwaga, zacytuję Koningsa:
  12. Aha, cóż mam taką właśnie grubą siatkę pod piaskiem i spełnia swoją funkcję..jakoś. Kwestia gustu.
  13. Toż to straszliwie brzydkie, lepiej znaleźć jakis oflis u kamieniarza od cięcia dużych kamieni, oni traktują to jako odpad a na tło nadaje się znaczenie lepiej. Poszukaj w galerii. Jest też art na ten temat w serwisie. Pomysł wkładania takiej płyty imo chybiony.
  14. "Amoniak do ciasta" też powinien dać radę. Węglan amonu dysocjuje w wodzie na NH4+, chyba o to nam chodzi? Niech mnie ktoś poprawi jeśli gadam głupoty. Jedno akwa startowalem wlewajac właśnie ten dodatek do pieczenia, cykl azotowy wystartował książkowo, trwało to ze 3-4 tygodnie.
  15. Mi w tetrze ex700 rozleciał się wirnik po kilku miesiącach używania. Filtr cichy ale wykonanie takie sobie.
  16. saulosy, hehe
  17. Co za dziwny temat. Tez dorzucę 3 gr. Nigdy, nigdy - nie udało mi się utrzymać melanoides tuberculata w akwarium z pyszczakami, mimo usilnych prób zaszczepienia ich, akcji "Wisła", repatriacji i aklimatyzacji. Zawsze zostawały zdezintegrowane, zniszczona i zjedzone. Ale jeśli ci się uda, to czemu nie.
  18. Akwarium jeszcze nie zaczelo dojrzewac. Dodaj czegos co wytworzy NH3, np jakąś rybkę i monitoruj co kilka dni.Artykuł o dojrzewaniu baniaka na pewno znajdziesz w serwisie. Poza tym - cierpliwości.
  19. nabe

    Napowietrzanie?

    Po prostu zadbaj o ruch wody. Wymiana gazowa odbywa sie przez kontakt powietrza z powierzchnia wody, wiec warto zastosowac jakąś deszczownię np zanurzoną pod powierzchnią która będzie mieszała górną część wody w akwa. Tak samo zresztą jak w każdym innym akwarium.
  20. nabe

    Akwa by m_sobo- normal:)

    Tak to powinno wyglądać. Te tło komponuje się rewelacyjnie. Dycha!
  21. proste, harmonijne, złamana symetria a może nawet obecność złotego podziału? :p Nie wiem co o tym decyduje ale twoje aranżacja cieszy oko! Słuszne 8/10. Fajny mroczny klimat. Kibicuje roślinkom ale więcej ich nie dawaj, jest akuratnie :D
  22. Tajki wiatrak na pewno nie zmniejszy parowania wody - straty na cieple, na pewno zwiekszy prawdopodobienstwo wystapienia grzyba na scianie :/ Nie lepiej spowodowac zeby skroplona woda splywala do akwa z powrotem? Nie widze sensu montowania wiatraczka, jesli celem byloby chlodzenie to jak najbardziej.
  23. Dzieki za slowa uznania. Konstrukcja jest tak prostacka, że nie ma czego opisywać wszystko jest na zdjęciu. Oczywiście człowiek uczy się na błędach ale najlepiej na własnych, więc jw tak, brakuje paru detali które ucywilizowałyby serwisowanie tego czegoś. Jeśli chodzi o wypłukiwanie piasku - nie ma tragedii, oczywiście ubyło go trochę ale w ciągu przeszło 2 lat pracy uzupełniałem złoże chyba raz. Koszt - pompa była z tego najdroższa i w całej eksploatacji nadal wychodzi najdrożej z całego akwarium. Miała to być główna obiegowa do wszystkiego, w praktyce później dołożylem głowice z gąbką do filtracji mechanicznej, więc doszło jeszcze kilka watów. Możliwe że taka głowica zatapialna wystarczyła by za napęd ale przy zakładaniu akwa zależało mi na jak najmniejszej ilości gratów w zbiorniku. Plastikowy pojemnik filtra był z demontażu więc 0zł, węże rurki opaski - groszowe sprawy. ad 1. fakt, po jakimś czasie pojawiają się miejsca gdzie piach nie buzuje. Wystarczy troche potrząsnąć filtrem albo postukać w dno ręką i fafrocle rozbijają się, przepływ się poprawia. Robię to czasem co parę podmian kiedy mi się przypomni ad 2. naprawdę? nigdy nic takiego nie miało miejsca. piach może być zaciągnięty tylko jeśli odwrócić kierunek wody, albo odwrócić filtr do góry nogami w czasie pracy - nie, to nie jest możliwe. Jedyna opcja to zassanie piachu z podłoża przez wlot, wtedy znajdzie się w pompie. Wiem z doświadczenia, heh dlatego rura zasysająca nie znajdue się już blisko dna. Za uwagi dziękuję, będą wzięte pod uwagę przy budowie większej wersji.
  24. Początkowo był prefiltr z gąbki na kawałku rury pcv przy samym dnie ale miał tendencję do zapychania piaskiem - ryby lubiły go zakopywać i w końcu wrzuciłem wąż zaciągający wodę za tło. Filtrację mechaniczną ciągną 2 głowice aquaela z gąbkami. Drobne śmieci które jakoś trafią do FBFa w zasadzie same się usuwają - w końcu wypływają z wodą. Filtr sam się czyści.
  25. Chciałbym podzielić się opisem konstrukcji która spełnia u mnie rolę filtra bio. Jest to,niestety mało popularny,filtr fluidyzacyjny na który zdecydowałem się z powodu braku środków na kubełkowy i mojego pociągu do majstrowania wyposażenia akwa samodzielnie. Początkowo miał to być niby-kubeł wypełniony ceramiką, ale zachęcony artykułami w internecie o FBF-ach zdecydowałem się pójść tą drogą. Filtracja ta została użyta w zbiorniku 210-litrowym. Za obudowę posłużyła obudowa filtra narurowego od instalacji zimnej wody. Koszt praktycznie zerowy, bo miałem uszkodzoną obudowę z zerwanym gwintem śrubunku. Na zdjęciu widoczne są pozostałe części dobrane na drodze prób i eksperymentów z tego co było pod ręką Zastosowałem redukcję 3/4" na 1/2" .Króćce są wkręcone i wklejone silikonem. Przy wylocie wody na dnie filtra zastosowałem dyfuzor w kształcie dzwonu rozprowadzający wodę równomiernie na boki. Ponizej widok filtra zaraz po uruchomieniu. Do regulacji przepływu służy zawór uruchamiający przelew poza filtrem. W kilka miesiecy po uruchomieniu poziom piasku znacznie opadł,zwiększyły się opory przepływu wody spowodowane przez film bakteryjny na złożu i przewodach; chmura piasku nie jest już tak rozbita jak na zdjęciu i utrzymuje się na 1/3 wysokości filtra. Woda trafia do filtra pompowana przez pompę, w kierunku odwrotnym do tego stosowanego w filtrach narurowych z wkładem sznurkowym - przez rurę na środku trafia na dno, gdzie porusza złoże biologiczne.Złoże to miałki przesiany piasek w ilości ok 0,45kg. Napęd to zewnętrzna pompa Heilea 35W 2000l/h. Uwagi na koniec. Na pewno w tej konstrukcji brakuje zaworów i złączek umożliwiających wygodne wypięcie filtra z "wodociągu" bez rozlewania wody z węży, gdybym składał instalację teraz użyłbym rurek pcv klejonych i zaworów odcinających wodę. Po wypięciu filtr był też kłopotliwy w zalaniu,właśnie przez brak zaworów odłączających dopływ wody. Na szczęście pomaga oryginalny odpowietrznik na górze obudowy.Z pewnością zastosowałbym inne rozwiązanie rozprowadzania strumienia wody po dnie filtra i bardziej ekonomiczną pompę. Mój FBF działa już 2,5 roku i jego wydajność oceniam jako bardzo dobrą biorąc pod uwagę ilośc ryb w obecnie przegęszczonym akwarium, szybkość rozkładania NO2, względną odporność złoża na brak zasilania. Polecam rozwiązanie z filtrem fluidyzacyjnym każdemu ze względu na rozmiary/pojemność złoża, i praktyczną bezobsługowość.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.