Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. Zależy o której godzinie zaczniemy i o której skończymy? Ja osobiście mogę tylko napoje chłodząco - wyskokowe
  2. W rynku i koło rynku znajdziemy na pewno jakieś miejsce. Często można znaleźć ciekawe małe knajpki w bocznych uliczkach wokół rynku. Czasy studenckie minęły jakieś 7 lat temu więc nie jestem na bieżąco.
  3. Można wstawić również moje zdjęcie na FB.
  4. U mnie sprawdzonym sposobem na film bakteryjny jest łamanie lustra wody za pomocą odpowiednio skierowanego wylotu z kubła. Pozwala to dobrze "napowietrzyć" lustro wody i zlikwidować całkowicie film bakteryjny. Jedyny minus tego zabiegu to lekko chlupiąca woda. Ma to przewagę nad skimmerem, ponieważ nie tylko usuwa skutki ale też przyczynę filmu bakteryjnego.
  5. Tak jak wcześniej ustaliliśmy ja też jestem za. Co do terminu (piątek czy sobota) mogę się dostosować. Co do miejscówki to preferuję bardziej spokojne miejsca gdzie można spokojnie pogadać.
  6. Może wyręczę stana i powiem dlaczego. Korpus na 3/4 będzie mniej blokował przepływ niż ten z 1/2 calowym przyłączem. Przy moim HW-302 gumowe rury są o średnicy wewnętrznej 15mm więc przyłącze 1/2 cala działało by jako przewężenie i sztucznie hamowało przepływ.
  7. To samo co r3b. Żywotność taśm LED (nawet tych wodoodpornych) jest strasznie słaba. Proponuje naświetlacze LED lub gotowe zalane gotowe moduły LED.
  8. Ja również polecam Iodotropheus Sprengerae tzw. pyszczaka rdzawego. Bardzo dobrze dogadują się te gatunki ze sobą. Cena i dostępność rdzawego nie powinna być problemem.
  9. Trudno powiedzieć, ale moim zdaniem mogą być to pierwotniaki.
  10. Moje również zmatowiały po 3-4 tygodniach. Jeżeli działają i nie są szkodliwe dla ryb to niech matowieją. Dodatkowo dopuszczone są do użytku z woda pitną, więc na pewno nie mogą wydzielać jakiejś chemii do wody. Tak jak napisał Sebastian wystarczy zalać octem odstawić na parę minut i korpus będzie czysty - u mnie zadziałało. Mimo, że ten sposób działa z czystego lenistwa nie chce mi się co miesiąc czyścić octem korpusu.
  11. Chyba napisałem słowo skonstruowane w nawiasach. Przecież nie siedzi tam człowiek i nie buduje tych porów . Są odpowiednie procesy jak wypiekanie, trawienie i tym podobne. Denitryfikacja jest nie wielka ale w niektórych złożach na bazie ceramiki występuję. Nie ma złoża cud które zrobi cykl azotowy i jeszcze po sobie posprząta, co niektórzy marketingowcy próbują nam wmówić.
  12. W biologii ważny jest też przepływ jak wspomniałeś. Należy jednak zwrócić uwagę, że zbyt duży przepływ może być nie korzystny dla złóż biologicznych. Niektóre złoża mają tak "skonstruowane" pory, że może zachodzić w nich denitrifikacja, ale potrzebują do tego relatywnie małego przepływu. Dobrym przykładem jest filtracja narurowa, w której cała biologia (+ absorbery) zamontowane są z bypassem, który ogranicza przepływ wody. Druga sprawa to ilość złoża. W stabilnym biologicznie baniaku (240l lub nawet większym) wystarczy nawet 1 litr zwykłej ceramiki - czyli zasypany jeden kosz.
  13. Wszyscy się dziwią dlaczego jest taki wysoki NO3. A dla mnie sprawa jest jasna. Jak sam zainteresowany napisał korzysta z filtra kubełkowego bez założonego prefiltra (gąbki). Dodatkowo wspomniał, że nie otwierał go od paru tygodni. Cały zassany syf z akwarium jest właśnie w kuble i "gnije". Wytwarza się duża ilość amoniaku, który jest pośrednio przerabiany przez biologa na NO3. W takiej sytuacji bez czyszczenia kubła to nawet 50% podmianki nie pomogą. Przy dalszym nie czyszczeniu kubła i nie założeniu prefiltra ceramika zostanie zapchany i pojawi się wzrost wartość NH3/4 i NO2 a to już będzie niebezpieczne dla rybusów.
  14. marcin1ja1

    Problem z roslinami

    Wygląda na atak pana okrzemka. Pokrywając liście blokuje dopływ światła i rośliny marnieją. Tak przynajmniej było/jest u mnie.
  15. Zauważyłem już w sklepie pierwszą wadę tego zestawu. A mianowicie pokrywa, która rysuje się nawet przy przecieraniu zwykłą szmatką. Jest to dość spora wada, ponieważ na tak błyszczącej powierzchni będzie widać każdą ryskę.
  16. A stąd, że na pewno nie otworzył linii produkcyjnej, laboratorium i nie stworzył super nowego wkładu do wszystkiego i na wszystko. Po tandetnym opakowaniu i pięknej grafice nie sądzę aby go było na to stać. Kolejny "cfaniak" szukający naiwnych. Złoże które ma pozytywny wpływ na KH, GH, pH, na klarowność wody i dodatkowo jeszcze absorbuje związki azotowe. Przecież to perpetuum mobile XXI wieku akwarystki. To cud, że jeszcze nie zostało opisane w literaturze polskiej jak i światowej. Proponuje dać nieoficjalną nagrodę Nobla w dziedzinie akwarystyki. Jeszcze z całego arsenału przewspaniałych funkcji tego złoża zapomniałem o absorpcji metali ciężkich. Możliwe, że jeszcze potrafi zwalczyć raka.
  17. Dobry interes kupuje na worki 100 litrowe. Pakuje i sprzedaje z ponad 5 krotną przebitką. Oczywiście marketing pełną parą. Dobrze, że nie napisał jeszcze, że w mieszkaniu posprząta i obiad ugotuje. To tak jak sprzedają 1 kg piasku za 2-3zł. W tym przypadku to przebitka jest 100 krotna.
  18. marcin1ja1

    Peknieta 240 :(

    Ja pomijam już uszkodzenie i zapaćkanie silikonem, ale samo wykonanie to wielka tragedia. Wygląda tak jakby ktoś je robił na kolanie w garażu. Ja raz zamówiłem akwarium i wyglądało podobnie. Na szczęście wybrałem odbiór osobisty i jak zobaczyłem podobny badziew podziękowałem sprzedawcy. Nawet za 50zł nie kupiłbym tego akwarium. Koszty związane z wylaniem 240l wody na podłogę przekroczyłyby cenę 2 akwariów profesjonalnie zrobionych w OptiWhite.
  19. Bardzo ładne akwarium. Świetny pomysł z pokrywą. Jeżeli możesz dołożyć jeszcze parę "groszy" to wybierz akwarium 120cm.
  20. Idealnie . U mnie w przeciągu 24h szyba testowana byłaby przez kamień z 2 razy. U mnie nie dość, że stoją bezpośrednio na podkładzie to jeszcze podparte są paroma zakopanymi mniejszymi kamieniami.
  21. marcin1ja1

    woda w baniaku 240l

    Zrobiłeś te testy za pomocą testu paskowego?
  22. Proponuje Ci też z impulsu oddać demonki lub L. caeruleus do sklepu lub wystawić na giełdę i na pewno ktoś się po nie zjawi. Popularny Yellowek to typowy mięsożerca i jedynie na pokarmie z przewagą mięska pokazuje swoje piękno. Jest idealnym kompanem do mięsnej non-mbuna. Demonkom natomiast nie służy dieta mięsna i może być tylko drobnym dodatkiem. Dodatkowo z samcami saulosi może się nie dogadać. Kompromis to może być między rybami wszystkożernymi z roślinożernymi lub mięsożernymi. To tak jakbyś chciał iść na kompromis i wegetarianinowi wpychał na siłę kotleta schabowego i mówił, że mu nie zaszkodzi. Pyszczaki to są żarłoczne ryby i zazwyczaj zjedzą każde świństwo (jeszcze nie spotkałem pokarmu, którego nie chciałyby jeść).
  23. Możesz tłumaczyć i walić głową w ścianę. Oni będą zakładali różnicówkę pod sprzęt do akwarium i będę sobie mierzyć neonówką coś i nawet nie powiem gdzie . Na szczęście są głosy rozsądku na tym forum i heretykom-elektrykom mówimy stanowcze NIE!
  24. No właśnie aby skutecznie użyć różnicówki należy mieć instalację z PE. Inaczej różnicówka może nie zadziałać. A jak zadziała to wolę, żebym nie robił za element zwarciowy. Większość instalacji w Polsce w mieszkaniach ma instalację tzw. dwużyłową i użycie różnicówki nie daje bezpieczeństwa. Dlatego użycie różnicówki nie w każdym wypadku da wymierne rezultat i nie jest panaceum na lekkie "kopanie" oprawy w baniaku. Tak jak stan wspomniał 99,99% sprzętu akwarystycznego ma II klasę bezpieczeństwa więc też można sobie różnicówkę co najwyżej powiesić na choince w najbliższe święta. Tak samo nie daje pewności użycie neonówki. Chętnych zapraszam do laboratorium silnych pól na Politechnice Wrocławskiej aby pokazać gdzie można sobie co najwyżej włożyć neonówkę przy takich pomiarach. Neonówką to można co najwyżej sprawdzić gdzie jest faza w gniazdku.
  25. Czyli uważasz, że można bezpiecznie używać różnicówki w instalacji bez kabla ochronnego PE?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.