Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. To jest zwykły korpus podłączony szeregowo między wlotem wody a kubłem. To nie ma nic wspólnego z całą instalacją filtracji narurowej. Ten korpus "napędzany" jest przez kubełek. A wracając do roślin to jest to sprawa losowa. Niektórzy mieli piękny las nurzańców przez bardzo długi czas w akwarium z pyszczakami. A niektórzy nawet nie mogli się cieszyć przez parę dni mimo, że mieli identyczną obsadę i karmili identyczną karmą.
  2. U mnie to mięsożerne okazały się największymi killerami nurzańca. Albo go podkopały albo dla sportu przegryzały liście i przy tafli wody pływała całkiem spora sałatka nurzańcowa O dziwo wszystkożerny Sprengerek nie okazywał zainteresowania. Przy korpusie narurowym ze sznurkiem po 2 miesiącach z lupą trzeba szukać jakiś brudów w zewnętrznym kubełku. U mnie właśnie rdzawy nie zwraca uwagi na zielsko. Prędzej yellowek z plackiem pobawią się w szkodników a Aulonka porobi trochę podkopów. Ta zgrana paczka mięsożerców potrafi załatwić prawie każdą roślinę.
  3. Ja zaglądam tak często tylko i wyłącznie przez woreczki z Purigenem, które umieszczone są w kuble.
  4. Aluminiowa pokrywa nie wiedząc czemu kosztuje jakieś pijane pieniądze, które są nieadekwatne do ilość zużytego materiału i technologii wytwarzania. Ja ze względu na brak czasu musiałem zainwestować w aluminiową. Gdyby nie to kopną bym ich w d... i zrobił ją sobie sam.
  5. Oczywiście musimy tutaj rozróżnić przepływ laminarny i turbulentny. No i oczywiście mówię tu o przypadku linii prostej. Przy tej ilości kolanek i zaworów analiza strat hydraulicznych jest już o wiele bardziej skomplikowana. Strata ciśnienia na odcinku jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości. Oto na pewno Ci chodziło. Podaj mi jeszcze proszę ten kubełek którego przepływ jest kilkukrotnie mniejszy od niecałych 500 l/h. Mając prefiltr do kubła zaglądam raczej z grzeczności raz na 2 miesiące. A mógłbym spokojnie robić to co pół roku.
  6. Na wydatek wody nie ma wpływu tylko ciśnienie ale również "jakość" drogi jaką musi przepłynąć woda z punktu A do punktu B (jest to średnica przekrojów rurek, zaworów, przyłączy, wejść do korpusów oraz ilość kolanek i długości samej drogi). Jako elektryk mogę Ci zobrazować przepływ wody przepływem prądu. Ciśnienie to nic innego jakk napięcie a każdy z wymienionych przeze mnie czynników to rezystancja. Jeżeli będzie zbyt duża rezystancja (opór) to nawet przy wysokim napięciu (ciśnieniu) popłynie znikomy prąd (woda). A nie zależy nam na wysokim napięciu a na wysokim prądzie Powiadasz kilkakrotnie mniejszy. Jeszcze nie spotkałem się kubłem z przepływem poniżej 100l/h. Możesz napisać co to za kubełek.
  7. Widać ja jestem zbyt leniwy aby pilnować cały czas aby szyba nie zaszła kamieniem. Z własnego doświadczenia wiem, że na początku walka z kamieniem jest łatwa ale po pewnym czasie intensywność czyszczenia szyby trzeba zwiększyć. Ja jednak wolę przy jak najmniejszym wkładzie sił własnych, wyciągnąć maksimum jakie daje szkło OptiWhite. Wydawało mi się, że jeżeli ktoś inwestuje w szkło Opti to nie uznaje kompromisów i chce aby wszystko wyglądało idealnie. Pokrywa aluminiowa jest dość sporym kosztem ale można zrobić pokrywę DIY, która przy starannym wykonaniu nie odbiega jakością od tych robionych fabrycznie. Oczywiście, mojego wywodu nie traktuj jako atak na Twoją osobę.
  8. Przy tak dużym zbiorniku nie ważne na jak wysokim będziesz mieszkał piętrze i tak woda przeleje się do parteru. Na pewno najmniej tęgie miny mieli sąsiedzi, którzy byli świeżo po remoncie.
  9. Wydaje mi się, że pompa o mocy 8l/min (tj 480 l/h) nada się tylko jako biolog. Według mnie zakładanie filtracji narurowej tylko dla biologii mija się z celem. Po to buduje się filtrację narurową aby zapewnić kompleksową filtrację całemu akwarium. Ledwo sikający strumyczek niecałych 500l na godzinę nie zapewni nawet dostatecznej filtracji w akwarium. Wracając do samej konstrukcji to rzeczywiście wygląda na bardzo kompaktową. Proponuje zmienić pompę na mocniejszą wtedy poza dużą ilością kolanek nie będzie się do czego przyczepić. Jeszcze jedno. Z własnego doświadczenia wiem, że warto zainteresować się zaworami i korpusami na 3/4' zamiast 1/2'.
  10. Ja też tak miałem jak miałem mbunę. W pokrywę zainwestowałem po tygodniu trzymania non-mbuny. Dwa przypadki fisch-jumpingu w tym jeden śmiertelny i musiałem zainwestować w pokrywę. Przy akwarium Optiwhite aby uzyskać wodę zawieszoną w powietrzu należy: albo napełnić akwarium "z czubkiem" albo odciąć poziom wody pokrywą. Przy Malawi nalanie wody z tzw. czubkiem nie jest możliwe, więc zostaje pokrywa. Przy krystalicznie czystej wodzie i szybie z Opti dość paskudnie widać zakamienioną i zaparowaną szybę nakrywową.
  11. Też jestem tego zdania. Za cenę super-ekstra-kamieni ze sklepu akwarystycznego można spokojnie zatankować auto, pojechać na drugi koniec Polski i jeszcze nawet na nocleg zostanie.
  12. Tak to już jest. Zwykły kamień za 10gr/kg + marketing pełną gębą + chwytająca nazwa = ekstra kamień za 45zł/kg. I zawsze znajdzie się jakiś jeleń, który zapłaci za kamienie do akwarium 1000zł.
  13. Woda jest lekko mętna plus film bakteryjny. Nie sądzę aby cykl azotowy nawet dobrze ruszył. Zwiększ cyrkulację wody i lepsze natlenienie tafli wody. Tak jak wspomnieli koledzy pyśki będą pływać tylko przy skałach więc w połowie akwarium nie będzie żadnej ryby. Stawiam, że akwarium było zalane dopiero parę dni temu.
  14. Potwierdzam. Placki to jedne z najłagodniejszych ryb. Trzymałem w akwarium stado czterech wybarwionych samców (12-14 cm) przez pół roku. Agresja prawie zerowa. Częściej już samice innych gatunków przejawiają większą agresję . Co do Aulonocar to już sprawa nie będzie taka prosta. Szczególnie Jacobifreibergi potrafią być agresywne. Zazwyczaj drugi samiec dostaje bęcki i jeżeli nie zamieni ubarwienia na "samicowe" to pożegna się z życiem.
  15. Ospa objawia się wyraźną białą wysypką na ciele. Dlatego nie ma co leczyć ryb na zapas. Proponuje na sam początek zmierzyć parametry wody (pH, NH3/4, NO2 i NO3). Czy woda jest w pełni dojrzała?
  16. Trochę mało masz samic. Jeżeli z maingano taki buchaj rozpłodowy to warto zainwestować w więcej samic. W najgorszym przypadku (2+2) na jednego samca przypada jedna samica. Może być tak, że wykończona samica nie będzie chciała inkubować a wtedy samiec zagoni ją na śmierć. Maingano według mnie to najbardziej nieprzewidywalne ryby.
  17. A jakie jest pochodzenie tych rybek i gdzie je kupiłeś?
  18. Tak nie raz bywa. Możesz zredukować tego agresywnego samca lub poczekać na rozwój sytuacji, o ile nie ma zgonów. Ważniejszą sprawą są ryby, które wyglądają jak opite kleszcze. O ile zdjęcie nie przekłamuje zbytnio, to musisz ograniczyć ilość karmienia w znaczący sposób.
  19. marcin1ja1

    Malawi 600l

    Rzeczywiście już dawno nie zaglądałem. Ostatnio chyba jeszcze jak Karol pisał.
  20. marcin1ja1

    Malawi 600l

    Jeżeli ma być to korpus podłączony na stałe to lepiej będzie z Purigenem. Purolite lepiej się sprawdza jako korpus (reaktor), który podłącza się co pewien czas. Dodatkowo Purigen nie pochłania w tak masakryczny sposób NO3 więc absorbera na PO4 nie będzie niezbędny (nie będzie takich dużych wahań stosunku NO3/PO4). Ja na schemacie widzę korpus na wkład węglowy (po lewej stronie).
  21. I od pewnego czasu to jest moja złota zasada przy zakupie ryb, której nie złamię. Wysyłce ryb mówię wyraźne i stanowcze NIE!
  22. Tak naprawdę całe żarcie robione na skalę przemysłową jest faszerowane różnymi specyfikami, które nie koniecznie podawane są na opakowaniu. Żarcie ma ładnie wyglądać, smakować (kwestia dyskusyjna), pachnieć, być tanie i zagwarantować producentowi jak największe zyski.
  23. Właśnie skończyłem oglądać załączony przez Ciebie film. Dodatkowo obejrzałem inny film zaproponowany po filmie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakie gówno sobie codziennie serwuje na kanapkę. Tak naprawdę jedyne pewne jedzenie to tylko z własnej działki (o ile nie jest położona w centrum miasta) lub od zaprzyjaźnionego rolnika, który żywność robi pod siebie (nie na sprzedaż). Tak samo nie mam pewności co do gotowych karm dla ryb. Tam też może trafiać mączka rybna czy tłuszcz rybi, który będzie zawierał toksyny.
  24. Polecam piasek z Castoramy czy Leroy. Koszt piasku na wagę plus wysyłki to jakieś pijane kwoty jak za zwykły kwarcowy piasek. Zazwyczaj informacje o tym, że piasek z Castoramy zmienia parametry na gorsze są od osób, które sprzedają ten piasek w tak wysokich cenach.
  25. Nie za dużo tych gatunków jak na 300 litrowe akwarium?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.