-
Postów
1 129 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez marcin1ja1
-
Mam złe przeczucie, że nawet 1500 turbo nie da rady. Ja osobiście nie wyobrażam sobie podnoszenia pojedynczych kamieni i odmulania to co się pod nimi znajdzie. Rzecz gustu i czasu, jaki chce się spędzić przy czyszczeniu baniaka.
-
Filtracja mechaniczna przy takim gruzowisku będzie dość trudna. Musi być niezła pralka aby wydmuchać kupska z tych kamieni. Osobiście jestem zwolennikiem paru ale za to dużych kamulców.
-
Tło gipsowe do srodka akwarium??
marcin1ja1 odpowiedział(a) na dejv89 temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Możesz poczytać o gipsie syntetycznym. Wydaje mi się, że prościej i bezpieczniej będzie skorzystać z nieśmiertelnego Cr 65. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Z tym się zgadzam to moje ryzyko i mój problem. W moim przypadku daje to najlepszy efekt. Mam duży problem z podłączeniem tych kubłów równolegle, plus zamontowania na każdym prefiltrów. U mnie jeden wirnik przy dwóch kubałch daje wydajność około 500l/h co przy filtracji mechnicznej nie zdawało rezultatu. Natomiast przy włączonych 2 wirnikach wydajność wzrosła do prawie 1000l/h (Sam pojedynczy kubeł wypełniony ceramiką dawał 700l/h) Dodatko cyrkulator JVP-101 i jestem bardzo zadowolony z filtracji mechanicznej jak i biologicznej. EOT z mojej strony również. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Rozmowa zaczeła się od tego, że będzie różnica przepływu i ciśnienia w kuble 1 i 2. Oczywiście przy podłączeniu kilku kubłów o bardzo dużym przepływie (mocy) to oczywiście skok ciśnienia będzie znaczący. My rozmawiamy raczej o 2 kubłach z wirniczkami Inną sprawę jest podłączenie dużego kubła z dużym przepływem do małego kubła z małym przepływem. Wtedy ten duży może spowodować wzrost ciśnienia, którego nie przewidzieli konstruktorzy tego małego. Przy podłączeniu dwóch kubłów np. HW-302 szeregowo jestem na 90% pewny, że nie ma prawa wystąpić awaria. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Już wytłumaczę na moim przykładzie. Sytuacja wygląda tak. Pierwszy kubeł jest mechanikiem (czyli ten który może się zapchać), a drugi kubeł jest biologiem (teoretycznie wszystkie śmieci są wyłapywane przez mechanika i nie ma się co w nim zapchać). Tworzy to układ akwarium - gąbki(włókniny) - wirnik 1 - ceramika - wirnik 2 - akwarium. Jeżeli gąbki(włókniny) się zapchają lub będzie ich na tyle dużo, że przepływ wody będzie mocno ograniczony to ciśnienie przy wirniku 1 i 2 będzie takie same (lub bardzo do siebie zblizone). Reasumując podłączenie 2 wirników spowoduje wzrost ciśnienia w 1 jak i 2 kuble. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Ale jaki wpływ może mieć działanie 2 wirników na podstawowe prawa fizyki. Działanie 2 wirników spowoduje zwiększeniem się ciśnienia w 1 jak i 2 drugim kuble i na tym wpływ działania 2 wirników się kończy. Jedynie większe ciśnienie może spowodować rozszczelnienie się kubełków. Wzorst ten nie jest tak duży, ponieważ nie rozmawiamy o pompach do CO. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Tym zdaniem zaprzeczyłeś podstawowym prawom fizyki. Ciśnienie w 1 jak i w 2 kuble będzie takie same. Przepływ w 1 i 2 będzie taki sam. -
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Mógłbyś mi wytłumaczyć, dlaczego jest to nie wskazane. -
[240l] Mój pierwszy raz z Malawi - obsada
marcin1ja1 odpowiedział(a) na rallyfahrer temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Małe sklepy zoologiczne i pyszczaki to już jest temat rzeka. We Wrocławiu można polecić może z 2-3 sklepy z pyszczakami, ale też trzeba uważać aby nie naciąć się na bubel. Co do sklepu w Hali Targowej to mają ogromny wybór, ale tak jak wspomniał Andrzej jest też trochę loterii. Kupiłem 5 małych Callainosków i kazdy z nich bardzo łanie wyrósł i wygląda jak ma wyglądać. Gorzej było z Demasonkami, ponieważ na 6 sztuk tylko 2 przeżyły. Reszta marniała i zdechła (mimo bardzo dobrych warunków i karm). -
[240l] Mój pierwszy raz z Malawi - obsada
marcin1ja1 odpowiedział(a) na rallyfahrer temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dziękujemy bardzo za autoreklamę. A ja mogę się podpisać czterema kończynami pod tym, że nie warto kupować ryb z giełdy elektronicznej. Sprzedają tam mech leśny jako mech do akwarium. Pyszczaki z gratisem w postaci ospy. -
Koszt jednego opakowania artemii to maks 8zł. Koszty związane z wpuszczeniem zepsutego pokarmu do baniaka może być przeszło 10 razy bardziej kosztowny.
-
700l/h taki rzeczywisty przepływ ma HW-302. Ten HW-303 spokojnie osiąga 1000l/h.
-
O tak wyglądał mój samiec red-red'a. Wypisz wymaluj. Rzeczywiście ten od fszut jest bardzo opływowy.
-
Teraz to widać, że jest to samiec red-reda. Mój jeden z samców też był taki jasny. Natomiast ta samica inkubująca to nie wygląda na red-red'a. Postaraj się zrobić jeszcze zdjęcie tej samicy.
-
A możesz powiedzieć od jakiego "hodowcy" kupowałeś te rybki?
-
Na żadnym zdjęciu nie ma Metriaclima estherae odmiany red-red, zarówno samca jak i samicy. O ile się nie mylę jest to ps. saulosi.
-
A gdzie na tych zdjęciach widzisz samiczkę red-reda?
-
filtry kubelkowe polaczone szeregowo
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Siwy1973 temat w Osprzęt do akwarium
Ja w taki sposób mam podłączone dwa kubełki HW-302. Pierwszy leci jako mechanik wypełniony gąbkami i włókninami oraz Purigenem a drugi zasypany cały ceramiką. Zarówno mechanik jak i biolog są podłączone do listwy zasilającej. Przy pracy 2 kubłów widać wyraznie większy przepływ wody i w moim przypadku dwa kubły dają przepływ 1000 l/h. W momencie kiedy pracował 1 kubeł przepływ był na poziomie 700 l/h. Wiem, że dla mechanika 1000l/h to zamało dlatego zainwestował w falownik JVP-101. Całość u mnie sprawdza się całkiem przyzwoicie. -
A która baza ogólnodostępna w necie zawiera najmniej błędów? Mimo najszczerszych chęci, mogę starając się pomóc wprowadzić w błąd.
-
Przejżałem już 3 bazy z Mbuną i we wszystkich pisze, że jest wszystkożerna (łącznie z naszą bazą danych).
-
Start z Malawi pomoc z obsadą
marcin1ja1 odpowiedział(a) na MichalGhost temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Yellowki i Fire Fish to mięsożercy a demasoni to typowy roślinożerca. Będzie bardzo trudno pogodzić ich dietę. Czasami dopuszczane samice są gonione i zamęczone przez samców. Cztery samce w jednego gatunku w 240l to zbyt dużo. Maks to 2 samce. Warto byłoby zredukować o 2-3 samce i dokupić już wyrośnięte 3-4 samice. Yellowki jako, że są łagodnym gatunkiem można spróbować z większą ilością samców ( u mnie idealnie sprawdza się kombinacja 2 samce i 3 samice). Do yellowków i socolofi proponowałbym pyszczaka rdzawego (Iodotropheus sprengerae), który ma bardzo ładny rdzawy kolor (z domieszką ciemnego niebieskiego). Jeżeli chodzi o rdzawe to zjedzą wszystko i pasują do każdych pyszczaków. -
40 ryb w 300 litrach sporo. Ograniczyłnym się do 3 gatunków. Chociaż ostatnio modne jest "kontrolowane przerybienie" Pomijam fakt, że dopuszczanie ryb w odstępach czasu nie jest dobrym pomysłem. Za każdym dopuszczaniem będzie robić się zamieszanie z zajętymi terytoriami. Poczekać na pełną dojrzałość zbiornika kupić testy i dopiero zastanawiać się co wpuścić. Możliwe, że dojrzewanie skończy się za 2 tygodnie, a ty już masz gotowe daty wpuszczania ryb. W takim wypadku nic z tego nie wyjdzie. Ja na początku też byłem narwany i z perspektywy czasu żałuję, że nie robiłem wszystkie w swoim czasie.
-
Jak po podmianie 10% wody może spaść poziom NO3 o 4-8 razy. Szkoda kasy i czasu na takie testy. Lepiej zagrać w rzut kostką i na podstawie tego powiedzieć jaki ma się poziom NO3. To już nawet nie są podstawy fizyki ale matematyki na poziomie podstawówki. Zabierasz 10% czegoś i wychodzi Ci, że straciłeś 8 razy tyle??
-
Moim zdaniem najlepiej jest oddać wszystkie rybki i wystartować całkowiecie z nowymi. Zawsze dopuszczanie nowych rybek do starych wiąże się różnymi perturbacjami. Wybrać sobie 2-3 gatunki rybek, które Tobie się podobają. Ważne aby patrzeć się na ich dietę oraz do jakich rozmiarów dorastają.
