-
Postów
1 129 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez marcin1ja1
-
Oczywiście, że nie podłączamy przewodu PE do różnicówki. Mimo to nie używa się różnicówki w instalacji bez przewodu PE. Nie to forum abym wyjaśnił Ci czym grozi podłączenie różnicówki do instalacji bez przewodu ochronnego. A co do neonówki z poprzednich postów, to samemu warto nie gadać bzdur zanim komuś wypomni się mówienie bzdur.
-
Łopatologicznie praca różnicówki polega na tym, że sprawdza czy suma prądów wypływających równa się sumie prądów wypływających. Montowanie różnicówki bez przewodu PE to jest sztuka dla sztuki i jest nie zgodne z najnowszą normą. Bez przewodu PE różnicówka nie daje gwarancji bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektrycznych.
-
Przy instalacji z zabezpieczeniem różnicowym nie potrzebny jest przewód ochronny PE?
-
Kubełki nawet mocne jeżeli będą jedynym źródłem "mieszania" wody w 112l nie spowodują pralki więc możesz śmiało brać. Jeżeli chodzi o druga część pytania to popatrz się na poprzednie posty a znajdziesz odpowiedź.
-
A ja polecam Hw302. Mam go już ponad 2 lata. Działa bezawaryjnie a jego kultura pracy jest na tym samym poziomie co filtry JBLa. Jego wydajność przy załadowaniu go do pełna różnymi mediami filtracyjnymi łącznie z prefiltrem ze 100mikro sznurkiem wynosi około 700-800 l/h. Ważny jest dobry prefiltr, aby ograniczyć otwieranie kubła do minimum (maksymalnie 1 w miesiącu).
-
Jak słyszę o takim traktowaniu klienta to mnie szlak trafia. Już przy pierwszej rozmowie każą dowodzić czy to ich jakąś naklejką. Karta gwarancyjna i paragon powinny mi wystarczyć jako konsumentowi (tak naprawdę tylko paragon). Powinni sami rozpoznać czy to ich bubel. Czas oczekiwania koszmarnie długi. Ciekawe jak ma sobie poradzić osoba z obsadą 1000 litrowego akwarium? Wpuścić do wanny i nie kąpać się przez prawie 1 miesiąc? Nauczyłoby może taką firmę krzak szacunku do klienta, jakby część dojnych krów by ich w dupę kopnęła a po takich akcjach przysłała ze swojej kancelarii prawniczej pismo o odszkodowanie za zalanie mieszkania
-
Nie musisz mi wierzyć na słowo. Mogę podesłać Ci popełniony przeze mnie doktorat na temat związany z elektrostatyką. Ale komu by się chciało czytać przeszło 100 stron
-
Tu nie masz się co przejmować. To klasyka elektrostatyki. Przy załamywaniu się tafli wody wytarza się aerozol, który może posiadać ładunek elektryczny (naturalna elektryzacja związana ze zrywaniem warstwy podwójnej z filmu wody). Jeżeli koło tej belki (metalowej oprawy) biegnie kabel (nawet w sprawnej izolacji) to może indukować się ładunek elektryczny. Indukowanie się ładunku ułatwia duża wilgotność powietrza a co za tym idzie podwyższenie przenikalności elektrycznej. Możliwe jest ciągłe się świecenie próbnika. Oczywiście wszystko to jest bezpieczne dla zdrowia człowieka i ryb. Jeżeli masz możliwość to sprawdź miernikiem uniwersalnym jaka jest różnica potencjałów między masą (bolcem w gniazdku) a poszczególnymi elementami w akwarium.
-
Ten kamień po lewej stronie budzi moje wątpliwości. Nie kładłbym go na tym płaskim kamieniu. Lepiej jakby osadzony był na samym dnie. Pyśki trochę piach podkopią i może się zsunąć i zatrzymać się szybie. O dalszych konsekwencjach nie muszę pisać
-
akwarium 250L (100x50x50)
marcin1ja1 odpowiedział(a) na knalka temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Sprawdzona obsada Saulosi i Sprengerki. Potwierdzeniem jest Andrzej, który ponownie wrócił do tej obsady. -
Patrząc po obsadzie to wcale dużo nie stracisz jak pozbędziesz się tych bojowników. W haremie 1+2 nie powinno być problemu ze sprzedażą. Mi osobiście odmiana Albino się nie podoba (jak w sumie każde Albino - taki biały czarnuch : ).
-
U mnie było to samo. Telefoniczny jak i osobisty kontakt zostawiał dużo do życzenia. Mimo to mieli całkiem pokaźną ilość mbuny i szkoda, że taki sklep został zlikwidowany we Wrocławiu.
-
Przeszło połowę z tej oferty nie mają. Non-mbuna leży i kwiczy. Próba umówienia się z w celu zakupu paru Aulonek trwała 3 tygodnie i serdecznie podziękowałem. Kupisz u nich "klasyczne" gatunki mbuny. Co do jakości to jest to sprawa losowa. Ja również jak Andrzej z jednego zakupu byłem zadowolony a z drugiego nie. M. callainos okazały się bardzo fajne a P. demasoni padły mi po 1 tygodniu. Non-mbuna to typowe kundelki trzymane wszystkie w jednym zbiorniku. Co do nazewnictwa to w sklepie (już nie czynny od lata) ja prędzej byłem w stanie nazwać sprzedawane przez niech gatunki.
-
Widać, że ta Pani w d... była g... widziała. Woda we Wrocławiu jest bardzo dobra. Poziom NO3 nie przekracza 5 ppm. Ja jeszcze nigdy w kranie nie odnotowałem wyżej niż 1-2 ppm. Potwierdzić to może zarówno Sławek, Andrzej jak i Jarek. To, że woda jest zgodna z normą nie znaczy, że jest bezpieczna. Foteliki dla dzieci ze styropianu za 15zł z marketu też są zgodne z normą, ale czy są bezpieczne - wątpię.
-
Tak jak pisałem. Linia 12 i 5V nie jest obciążona nawet w 50% więc dlaczego miałby nie chodzić. Na pewno trudno byłoby znaleźć zasilacz z linią 12V i 5V za 25zł. Jedyny minus to zasilacz sporych gabarytów i możliwe, że buczący wentylator. Poza tym bardzo ładne akwarium.
-
Te pierwsze diody LED 10W są na 12V natomiast te LED 3W są prawdopodobnie na 5V. Spokojnie zasilacz ten obsłuży linię 12V (9A) jak i 5V (6,3A). Łączne obciążenie zasilacza będzie 50% więc nawet chińczyk o ile będzie dobrze trzymał napięcie da radę.
-
240L obsada i porady pierwsze
marcin1ja1 odpowiedział(a) na okaxxx temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Nazywajmy ludzi po imieniu. Nie hodowca a handlarz. Zoologiczny to ostatnie miejsce do zaciągnięcia informacji. Jedynie profesjonalne sklepy zoologiczne zajmujące się tylko akwarystyką mogą służyć dobrą radą. Sprzedawca, który sprzedaje karmę dla psa i kota nie musi znać się na warunkach panujących w biotopie Malawi. On tylko wie, że kupił pyszczaki w 1 worku na giełdzie zoologicznej (tzw. malawi-mix). -
W mojej dość krótkiej przygodzie z auratusami, agresywne były tylko wewnątrz własnego gatunku. Jeżeli jakiś inny gatunek nie wchodził im zbyt w drogę olewały go. Co innego walka między samcami. Prędkość pościgu w kółku dochodziła do 1000 obr/min i podnoszeniu słupa piasku na wysokość 50cm . Dlatego ja podałem też swoją. Możliwe, że moja propozycja okaże się strzałem w 10 lub totalną klapą. Ja dopiero po 3-4 zmianach obsady jestem zadowolony (mnie ogranicza strasznie tylko standardowe 240l ). Napiszę standardowy i oklepany tekst - ważne aby podobało się Kubiszonowi.
-
Jeżeli ma do tej ryby sentyment to niech nie rezygnuje. Ślubu z tą rybą nie bierze i zawsze może zmienić obsadę (ten jeden gatunek). Nie raz największy killer staje się pipką a największa pipka killerem. Sam kiedyś mi to Sławek mówiłeś Ostatnio u mnie sprengerek dostał szajby. Przekopał z 30kg piachu i pogonił każdą rybę w akwarium.
-
I ma rację. Jeżeli z tych ryb najbardziej darzysz sentymentem auratusa to dobierz resztę ryb według tej ryby. Tak jak wspomniał Ryba1 warto miec więcej auratusów, wtedy agresja rozłoży się na większą grupę ryb (tak jak w demonakch). Ja bym ci proponował taki układ: 1) Melanochromis Auratus 2) M. Msobo Magunga 3) P. Demasoni 4) P. Acei (łagodna ale często pływa w w toni i nie wadzi nikomu )
-
Kolega ma racje. Acei, saulosi i sprengerae to jedne z relatywnie najłagodniejszych mbuniaków. Natomiast auratus to typowy killer i o ile się orientuje w naszej bazie ryb jest zaznaczony jako wysoce agresywny. To jest ten typ ryby, dla której dzień bez spuszczenia bęcki to dzień stracony. Często potrafi zamęczyć nawet swoje samice w haremie. 3. Za małe na 100% rozpoznanie płci. 4. Jestem zwolennikiem kupowania kompletu na raz. 5. Jak trafisz na zaciekłych sałatkożerców to nawet twardego anubiasa potrafią skonsumować. Niektórzy z sukcesami hodują rośliny z mbuna a u niektórych nie uchowa się nawet źdźbło trawy.
-
Częstotliwość czyszczenia kubełka, a parametry wody.
marcin1ja1 odpowiedział(a) na deccorativo temat w Woda
To jest jedna z przyczyn zarastania węży. Jeżeli odizolujesz je od światła rozwiąże to po części problem z ich czyszczeniem. U mnie po roku nie czyszczenia węży przy załączeniu kubła po podmiance również poszło kupę syfu do akwarium. -
Częstotliwość czyszczenia kubełka, a parametry wody.
marcin1ja1 odpowiedział(a) na deccorativo temat w Woda
A czy do Twoich węży ma dostęp światło? -
Później jadę autem po małej brukowej uliczce i sru dziura na całe koło. No i wiadomo co się stało - Malawista urządzał akwarium.
-
Dla mnie nieważne przy jakim biotopie, plastikowe roślinki i fototapeta jest dla mnie szczytem tandetnego jarmarku.
