-
Postów
1 129 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez marcin1ja1
-
A z której strony M. Callainos jest podobny do Saulosi? O moich rdzawkach na pewno nie mogę tego powiedzieć. Szczególnie samiec u mnie jest bardzo urokliwi i na pewno nie jest szary i bury. Jak najbardziej po 10 sztuk będzie ok. Jak ma się pecha to nie raz w 10 ryb będą tylko 3 samice
-
Też ta Aulonka będzie pasować jeżeli chodzi o charakter. Yellow i Sprengerek to jedne z największych pipek w mbunie.
-
Przy pisaniu roślinożerny czy mięsożerny chodzi bardziej o główny składnik diety. Jeszcze nie spotkałem pyśka, który przepłynąłby obojętnie obok kawałka mięska w postaci kryla czy wodzienia. W całej dyskusji chodziło mi o to, że do yellowka i sprengerka będzie bardziej pasowała ryba mięcho niż sałatożerna. Jak popatrzymy nawet na skład karm dla roślinożerców tam, też dość sporą częścią stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego.
-
W pierwszym linku jest napisane 2 razy, że jest sałatkożercą. Natomiast z drugiego linku nie odczytam, ponieważ nie znam rosyjskiego . Na stronach angielskich spotkałem się tylko z opisem "herbivore". Nawet w naszej bazie danych jest jako roślinożerca, jeszcze jako pseudotropheus.
-
C. Elongatus Chitimba to typowy sałatkożerca. Ja proponuje Aulonocare Maylandi. Jest to jedna z najmniejszych Aulonek i żywieniowo będzie pasować do yellowka i sprengerka.
-
Ilość pochłaniania NO3 przez glony jest marginalna. Roślin w baniaku z Malawi jest jak na lekarstwo. Jedynie "las roślin" w akwarium daje zauważalne pochłanianie NO3. Denitryfikacja w złoży biologicznym to po części też spora zasługa marketingowców z JBLa i Sachema. Tak naprawdę największa denitryfikacja zachodzi w złożach upakowanych, gdzie przepływ wody jest prawie żaden i gdzie nie ma dostępu tlenu (np. w piasku w akwarium). Mimo to nie pozwoli na obniżenie NO3 porównywalnie do podmian i żywic.
-
A proszę podać te inne procesy wykorzystywane przez organizmy żywe (ryby i rośliny). Mówimy tu o biotopie Malawi.
-
Jedynym wyjaśnieniem jest błąd w pomiarach lub wadliwe testy. Innego wyjaśnienia nie może być.
-
Jarek ja w tym wypadku nie mówię o swojej obsadzie. Jacobfreibergi potrafią być dość agresywne. Nie wiem tak naprawdę, które są hodowlaną krzyżówką a które są naturalne. Jest tyle różnych nazw handlowych i trudno się nie raz w nich połapać. Wiem, że moje Aulonki są na pewno hodowlaną krzyżówką. Odchodzimy jednak już troszeczkę od tematu z naszymi wywodami. Podsumowując: zaproponowana obsada nie jest zbyt udana.
-
Nie przesadzajmy z tą łagodnością aulonek. W niektórych baniakach Aulonka jest samcem alfa i rządzi większością mbuny. Wielkim minusem tej obsady to brak zimnych kolorów. Wszystko jest żółto-czerwone (jedynie są drobne przebłyski niebieskiego).
-
Jestem już za duży aby wierzyć w magię. NO3 można zbić tylko przez podmiany wody lub za pomocą żywic absorbujących NO3.
-
Też tak uważam, więc kombinowanie z biologią nic nie pomoże. Ma do wyboru, większe i częstsze podmiany lub lepszą filtrację mechaniczną i dbanie oto aby w kuble nie zalegał szlam lub zainwestowanie w "pochłaniacz" NO3.
-
Jeżeli jest to dojrzałe akwarium to możesz pokusić się o podmianę nawet 50%. Z prostej matematyki jeżeli masz NO3 w kranie na poziomie 0,5 to wartość NO3 powinna spaść o połowę w zbiorniku. Wysokie NO3 i brak (niewykrywalny) NO2 i NH3/4 oznacza, że z biologią wszystko w porządku i dodanie nawet 100 litrów ceramiki nie pomoże. Wysoki poziom NO3 przy dobrze działającej biologii to znak, że: jest za dużo ryb, ryby są przekarmiane, słaba filtracja mechaniczna lub woda w kranie ma wysokie NO3. Musisz krok po kroku wykluczyć te wszystkie objawy i będziesz miał odpowiedź.
-
Ja już widziałem parkiet polakierowanym super ekologicznym lakierem, nie śmierdzącym i szybkoschnącym. Można było paznokciem kaniony robić Wracając do tematu warto postawić szafkę z akwarium, piaskiem i kamieniami. Odczekać 1-2 dni i jeszcze raz "wypoziomicować", póki można jeszcze coś ruszyć. Później dolać połowę wody i sprawdzić po dniu jak z poziomem. Jeżeli nie będzie już podłoga "pracować" to zalać do końca i podłączyć sprzęt i czekać póki woda nie dojrzeje. Według mnie warto poświęcić te 2-3 dni na odpowiednie ustawienie w poziomie baniakczka. I tak to jest dość krótki czas w porównaniu z samym czasem dojrzewania wody.
-
Im szybciej schnie i mniej śmierdzi tym lakier jest gorszy.
-
Również dziękuję za miłe i owocne spotkanie. Do następnego razu.
-
Dwa zgony w ciągu doby.
marcin1ja1 odpowiedział(a) na JemioloSeba temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Według mnie nie jest to wina grzałki. Mówię to jako inżynier materiałowiec. Tylko do akwarium trafiło jakieś świństwo. I tu moje pomoc niestety się kończy. Mam nadzieje, że sytuacja rozwiąże się pozytywnie i jedno z najładniejszych baniaków na forum przetrwa te "niedogodności". A i jeszcze jeżeli chodzi o węgiel, to nie jest panaceum na cały ten syf co może płynąć w naszych przedwojennych wodociągach. Jego adsorbowalność szkodliwych związków jest naprawdę różna i nie daję on 100% gwarancji, że woda będzie bezpieczna. -
Trzeci gatunek do obsady
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Sebolnari temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dlatego ja również polecałem rdzawego. Trzy terytorialne gatunki na 240l to stanowczo za dużo. Co do pozostałych 2 gatunków to według mnie bardzo dobry wybór. -
Z własnego doświadczenia wiem, że przy pierwszej inkubacji często nic z tego nie wychodzi. Radziłbym nie męczyć samicy, tylko poczekać na drugą inkubację. Wtedy rybek będzie dużo więcej i będzie większa szansa na udany "poród"
-
Trzeci gatunek do obsady
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Sebolnari temat w Obsada akwarium z pyszczakami
U mnie było to samo. Jak skończyły się samce to wziął się za samice . A jego rewir to było połowa akwarium (240l). Przez cały dzień potrafił przekopać połowę akwarium i usypać górkę prawię na połowę wysokości akwarium. -
Trzeci gatunek do obsady
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Sebolnari temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Ja również skłaniałbym się do tzw. rdzawego niż do maingano. Maingano to jednak ryba terytorialna (w moim wypadku nawet bardzo). Rdzawy dobrze wkomponuje się jeżeli chodzi o agresywność i kolor w Twoją obsadę. Rdzawy ma na tyle oryginalny kolor, że zazwyczaj samce z innego gatunku nie zwracają na niego zbytnio uwagi. -
Testy NO2/NO3 SeaChem,salifert,jbl? Pytanie do morszczaków
marcin1ja1 odpowiedział(a) na mutra temat w Woda
Pewnie po co mierzyć NO3. Może być na poziomie 150ppm a ryby i tak będą żyły. To właśnie przy dojrzałym baniaku z ustabilizowaną biologią, pH oraz "twardością", najczęściej wykonywanym pomiarem jest pomiar NO3. To właśnie on determinuje nam częstość i ilość podmienianej wody. -
Też jestem za. Można zjeść co nieco a później można się gdzieś przenieść.
-
Dlatego wcześniej napisałem, czy jesteś pewny, że nie są wypełnione rtęcią. Zazwyczaj montuje się lampy o tzw. średnim ciśnieniu gdzie rtęć jest. Moja wiedza na ten temat jest już trochę stara więc mogę nie być na bieżąco. Widziałem też lampy UV oparte o technologię LEDową, ale chyba nie ma ich w lampach przeznaczonych do akwarystyki.
-
A czy jesteś w 100% pewny, że nie zawierają luminoforu i rtęci? Jeżeli tak to podaj źródło, które mówi o tym, że przy ich pęknięciu są w 100% bezpieczne. Będę bardzo wdzięczny.
