Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. Głowica i na wlocie założony duzy blok gąbki z porami bio, np atmana albo aquamedica. Wystarczy w zupełności. Całkiem możliwe że ten fan dałby sobie radę. Przecież z racji funkcji tego akwa nie bedziesz przetrzymywał tam dużej ilości sztuk, ani bardzo długo. Chyba, że to ma służyć jeszcze do kwarantanny. W każdym razie takie proste rozwiązanie pompa+gabka też uciągnie ci biologię w tym akwa.
  2. nabe

    zmiana stateczników

    Na stateczniku nei masz narysowanego schematu? Jeśli kupowałeś w aqva-ligtcie to na ich stronach są schematy stateczników.Tu masz link do rozwiązanego problemu http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=22165
  3. nabe

    Dojrzewanie baniaka .

    Zmierz NO2 i NO3 najpierw. Zmieniałeś coś jeszce, dekoracje, oświetlenie, dodawałeś nowe osobniki?
  4. nabe

    yellow inkubacja

    Za mało podałaś danych żeby zgadnąć odpowiedź. Jakie duże akwa, czy to młoda samica i jej pierwsze tarło, czy pływa w ogólnym czy w kotniku itd.
  5. Takie same jak dla innych ryb z Malawi.Jak sobie to w ogóle wybrażasz, że yellowy pływają w jakiejś innej wodzie? Pewnie, że w róznych częściach jeziora parametry wody się nieco różnią (jest wielkie) ale dla nas to bez znaczenia. Zastosuj się do sugestii podanych w linku.
  6. W czasach w których uczestnicy tej dyskusji sypali sobie piasek na głowy w piaskownicy, ludzie zajmujący się akwarystyką dokonywali co jakiś czas rytuału wyciągania wszystkiego sprzętu, filtrów gąbkowych, grzałek solnych a może i kaskad produkcji rosyjskiej, tudzież dekoracji z ramowego najczęściej baniaka, szorowania namiętnie pod kranem i w praktyce restartu systemu od nowa. A że mimo tych pełnych poświęcenia wysiłków ryby czasem zapadały na zdrowiu, cóż - pokiwali smutno głowami, takie ryzyko Za to sinic nikt nie doczekał i nie słyszał o takim zjawisku.
  7. Jeśli ci przeszkadza to zrób tło z np czarnej folii+kilka kamieni. Wystrój początkowy naprawdę ma małe znaczenie bo za kilka tygodni wszystko będzie urządzone inaczej. Multiki nie sa haremowe, to raczej ryby kolonijne. Możesz zacząć trzymać samca+kilka dziewczyn albo w parach. Nad stadkiem czuwa dominujący samiec, potem samice z młodymi itd. Czasem kilka pokoleń siedzi w muszlach ale po jakimś czasie młode są wyganiane "na swoje" i zaczynają kopać swoją dziurę 20 cm dalej W tym maluchu 126l możesz ich mieć kilkanaście ale po jakimś czasie tak się namnożą, że nie nadążysz rozdawać (czego ci życzę).Postaraj się o jak najwięcej muszli helixa, temp 26st, wodę bardziej zasadową niż w malawi o stałych parametrach i to chyba wszystko. A nie, wróć. Wszystko jest tu http://www.tooold.superhost.pl/home.html
  8. Nie dawaj dużo skał, to nie kamieniołom dla mbuny. Piachu jak najwięcej i duzo muszli winniczka - wszystko co trzeba dla multików. Później tylko rozkoszowac się widokiem tego co wyprawaiją multifasciatusy. Przekopią, zasypią i urządzą wszystko po swojemu.
  9. Pieknie poczyniony kawałek podwodnego krajobrazu.Prosto, surowo, bez szaleństw a jednak ujmuje prostotą i celowością dekoracji. Po prostu świetna aranżacja. Miłego moczenia rak w malawi i sukcesów hodowlanych :D
  10. nabe

    Glony na szybie

    NO3=30 to jeszcze nie tragedia, nie panikuj
  11. nabe

    swietlowka nocna

    Lampka tzw "ksiezycowa" bardzo droga zabawka w stosunku do użyteczności i sensu trzymania czegoś takiego w akwarium. Juz wolałbym kupić kilka paczek b db żarcia dla ryb zamiast oświetlenia nocnego za 60zł+koszt przesyłki +koszt statecznika+koszt timera itd.
  12. Zupełnie nie ma powodu żeby cieszyć michę z powodu wyhodowania kundli.I w ogóle lepiej ich nie rozdawać.
  13. nabe

    Dobry morderca sinic

    Co to za czarnobrunatne"glony" ciągnące się i maziące, pokrywające coraz grubszym kożuchem kamienie, piasek, obrastające szyby w 3 dni? Miałem w jednym akwa w drugim nie. W obu woda z tego samego kranu.Parametry malawijskie. W jednym filtr kubełkowy, w drugim akwa bez kubła.Znudziło mi się czyszczenie mechanicznie tego akwa jak i babranie w nim i wyłączyłem światło. Zjawisko ustąpiło po kilku tygodniach i nie wróciło już. Zielenice to nie były na pewno. Aha, wniosek: spróbować wyłączyć światło a moze przechylić równowage azotową w inną stronę ułatwiając zycie roślinom wyższym ew. glonom (zelazo, fosfor) ?
  14. Nie, nie pasuje do biotopu, bardziej SA. Ale też nie przeszkadza. Jeśli Ci się podoba to wsadzaj do akwa cokolwiek.
  15. nabe

    Glony na szybie

    Kontynuując tok rozumowania w ten sposób, "nic" się także pod tymi kamieniami znaleźć nie może Serio, miał w ogóle ktoś problem z tymi gnijącymi miejscami w piasku? Ja osobiście w malawce nigdy. W akwa z muszlowcami, gdzie ryby kopią ciągle a grubość podłoża waha się od 1 do 20 cm tez nigdy nie było problemu.Przy podmianie przemieszam trochę ręką i jest ok. Co innego w zapuszczonym roślinnym z grubym dnem, tam w miejscach rzadko odwiedzanych przez odmulacz na pewno coś zacznie gnić. Zakładam,że przy nieobecnej podżwirówce.Imo problem niepotrzebnie rozdmuchany.
  16. Kawałek siatki przyjklej silikonem i voila. można się pobawić i zamiast U-rurki przewiercić dziurę z boku, wkleić jakąś rurkę pcv albo i nie i zatkać siatką itp. Skąd w kotniuku rośliny? na MCH był opis takiego rozwiązania kotnika. Jakiś rok temu było wspomniane o tym też na tym forum.Sam pomysł wg mnie bardzo trafny i sensowny jednym filtrem można załatwić niejedno małe dodatkowe akwa.
  17. ['] niech mu woda lekką będzie A tak poważnie, to pogratulować koledze. Niewielu ma tak dobre warunki w akwa żeby ryby dociągnęły tak sędziwego wieku (jak dla tego gatunku?).Dodatkowo możliwość obserwacji osobnika przez tak długi okres to świetna okazja żeby sprawdzić czy rzeczywiście rybska rosną cały czas...btw jest jakiś sposób określenia wieku ryby "na oko" poza pomiarami, które moga być mało miarodajne przez warunki w jakich żyła rybka,karmienie itd. Wiem, że analizuje się przyrosty łuski. W praktyce próbował ktoś?
  18. nabe

    świderki

    Heh, kiedyś używałem pułapki w postaci kawałka gotowanej marchewki wrzucałem do akwa wieczorem, rano było na niej full ślimaków..
  19. Zrób koniecznie plecki pełne z 18mm płyty wiórowej, żeby usztywnić konstrukcję.Podeprzyj jakąś nóżką w pionie do samej ziemi i przykręć te póki, jeśli sa z 18ki płyty do boków. Skręć całość konfirmatami do mebli. Powinna wyjść ci solidna skrzynka. Jeśli masz wątpliwości co do ugięcia blatu wejdź na ta szafkę i trochę poskacz Powinno dać radę. Aha, ja bym jeszcze położył jakiś blat odrobinę dłuższy na wierzch żeby mniej się uginało. Wiesz co, może się okazać że cała adaptacja wyjdzie niewiele taniej niż nowa szafencja pod 112, też warto rozważyć jeśli to ma miec jakiś wygląd.
  20. nic sie nie bój, masz wszystko w normie.
  21. Znalezione w necie,- galeria zdjęć rozpoznanych sinic. A nóż będzie pomocne i ktoś kolejny nie zapyta czy ta zielona kropka na szybie to okropna, nieproszona i znienawidzona sinica: http://glony.republika.pl/galeria-sinic.htm
  22. nabe

    nowe zdjecie

    Wszystko wycyzelowane i poukładane aż się świeci :p Chyba cel osiągnięty? Niełatwo zagospodarować coś takiego jak profil a tobie udało się to bardzo sensownie i estetycznie.Tylko ciekawe, czy mechanik ciągnie kupska odpowiednio mocno kiedy jest tak zabudowany kamieniami.A odmulanie i usuwanie syfu z miejsc między kamieniami, który rychło sie tam nagromadzi - nie zazdroszczę. Piach jak dla mnie zbyt jasny, ale ujdzie.Proponuję niczego już nie ruszać i zaczekać aż się wszystko zestarzeje, dojrzeje i nabierze jednakowych kolorów jak na dnie jeziora a nie w baniaku ze snu Amano. W międzyczasie wyrzucić te zielsko :>
  23. nabe

    Nowe po zmianie

    Przemyślane, poukładane i zrealizowane z pomysłem. Wystrój bardzo mi się podoba, bez zbędnej ekstrawagancji i udziwnień, tak jak powinno być.Za jakiś czas glony itp porosną kamole i tło tak jak pisali poprzednicy. Ogólnie bardzo przyjemnie wyglądający zbiornik pewnie przez zachowane odpowiednie proporcje. Podobają mi się ciemne baniaki i daję 7/10. Powodzenia w malawieniu!
  24. nabe

    magnetyzer przeciw glonom

    Pierwsza myśl: nie podoba mi się ten pomysł, jakaś podpucha. Taka sama jak magnetyzery do grzejników co, paliwa w samochodzie, homeopatia i wiara w siły nadprzyrodzone. Myśl druga, jeśli na aledrogo sprzedają coś co nazywa się "AntiAlgae 50000" to musi to być odpustowy szit Chyba że chodziło producentowi o docelową pojemność tego oczka. Imo zbyt piękne żeby było prawdziwe. Czemu nie stosuje się tego w akwa, a lampy uv tak (bo działają?) Jakie natężenie musiałoby być pole żeby wpłynąć na .. właśnie, na co. Azotany i fosforany w wodzie? W ogóle w jaki niby sposób? Moim zdaniem magnetyzer zadziała na glony równie dobrze jak np. woda święcona
  25. podłączam się pod posta, też planuję zespół do niembuna, tylko 170cm. wszelkie podpowiedzi mile widziane
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.