triamond Opublikowano 24 Lutego 2021 #221 Opublikowano 24 Lutego 2021 Moje 3 grosze ;) 1. Przepływ przez biologię powinien być taki, by był turbulentny. Zbyt wolno (przepływ laminarny)– złoże nie pracuje z pełną wydajnością. Zwiększanie przepływu powyżej tej granicy słabo zwiększa wydajność biologii ( 2x szybciej – kilkanaście procent efektywniej). Przekraczanie tej granicy zwiększa wydajność kilkukrotnie! Ale gdzie jest granica dla danego medium – trzeba wyeksperymentować. Ale ogólnie twierdzenie,że „przez biologię mały przepływ” jest nieprawdziwe. 2. Przepływ przez całą filtrację powinien być wyższy niż 2 objętości zbiornika na godzinę – bo bakterie mnożące się w wodzie akwarium potrzebują ok 30 min na podział. Bakterie potrzebują węgla organicznego do rozwoju. Pierwotniaki żywią się bakteriami. Razem odpowiadają za mętność wody. Węgiel organiczny rozkłada filtr biologiczny. Węgiel aktywny (i purigen który robi to samo) mogą go wiązać, ale trzeba wymieniać/ aktywować często, bo ma ograniczoną pojemność. Przy wydajnym filtrze biologicznym filtracja mechaniczna jest zbędna. Jeśli za mały – mechaniczny usuwa zawiesiny (w tym częściowo życie z wody), ale nie usunie węgla organicznego. 3. Ilość bakterii w wodzie to nie tylko przejrzystość ale też i zdrowie ryb. Można odciąć je od węgla organicznego, albo zabić lampą UV. 4. Ceramika to słabe złoże biologiczne. Gąbka 30 ppi 6x lepsza od matrixa. A ceramiczne rurki – 9x gorsze od gąbki. W oczyszczalniach ścieków stosuje się ruchome złoża np. K1 – nie zapycha się w ciągu 10+ lat, i 10x wydajniejsze od matrixa (ceramika pracuje tylko na powerzchni - musi być bifilm - to brązowe - i przepływ). Ale złoże hałasuje trochę…. Może być statyczne K1 – lepsze od gąbki ppi 20. (https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/). 5. 9 + 2 korpusów… Jakbyś wypełnił je gąbką 30 ppi (11 litrów) to wystarczyłoby na 60 ryb 8 cm karmionych 0,5% masy dziennie, by rozłożyć węgiel organiczny – i uzyskać krystaliczną wodę z małą zawartością bakterii w toni (będą w filtrze). (Dla statycznego K1 - 45 ryb). 6. Przy narurowcu z przelotem w dnie nie ma straty ciśnienia w stosunku do układu z U – rurką, bo nad przelotem również jest ciśnienie słupa wody. 7. Bakterie nitryfikacyjne potrzebują czasu (prymitywne, wolny metabolizm, 18-24h na podział, te na węglu organicznym (heterotroficzne) – 30 min na podział)… filtr dojrzewa miesiące… 8. Żeby hydroponika wyciągnęła azotany/fosforany dla 60 ryb, będzie trzeba z niej usuwać ok. 4,5 kg roślin miesięcznie :) Oby tak rosło! 2
darianus Opublikowano 24 Lutego 2021 #222 Opublikowano 24 Lutego 2021 34 minuty temu, triamond napisał: 4. Ceramika to słabe złoże biologiczne. Gąbka 30 ppi 6x lepsza od matrixa. A ceramiczne rurki – 9x gorsze od gąbki. W oczyszczalniach ścieków stosuje się ruchome złoża np. K1 – nie zapycha się w ciągu 10+ lat, i 10x wydajniejsze od matrixa (ceramika pracuje tylko na powerzchni - musi być bifilm - to brązowe - i przepływ). Ale złoże hałasuje trochę…. Może być statyczne K1 – lepsze od gąbki ppi 20. (https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/). Szacunek za wiedzę :). Czy pod kątem biologii lepsza nie będzie gąbka 20 ppi? Taką mi polecono do filtracji HMF. 1
triamond Opublikowano 24 Lutego 2021 #223 Opublikowano 24 Lutego 2021 Im drobniejsza gąbka, tym większa powierzchnia dla bakterii, ale szybciej się zapycha (lub potrzeba jej więcej żeby się nie zapchała) oraz stawia większy opór. Gdzieś jest złoty środek… Najwyraźniej przy HMF taka się sprawdza… 1
husi Opublikowano 30 Stycznia 2022 #224 Opublikowano 30 Stycznia 2022 W dniu 2.02.2016 o 22:11, stan napisał: W tym filmie omówiłem krok po kroku budowę filtracji narurowej plus poprawki (bardzo ważne) do instalacji z poprzedniego filmu. Nagrałem go po to żeby było mi łatwiej odpowiadać na częste pytania. Film na razie jest na Facebooku ale za parę dni wrzucę go na YT Życzę miłego oglądanie ! https://web.facebook.com/547798615385118/videos/571615359670110/ Teraz wyszło że zapodałem tekst - trójniczek - po prostu ,,wziuneło" mnie i ,,poniesło" To tak jakby powiedzieć na samca - samczyk Tutaj ten sam film ale już na YT FILTRACJA NARUROWA w 1000l - YouTube Zastanawiam się nad filtracją narurowa do akwa 540l. Pewnie wystarczy połowa tego co ty masz. Jaki jest koszt takiej instalacji?
husi Opublikowano 8 Grudnia 2022 #225 Opublikowano 8 Grudnia 2022 Jak często i czy w ogóle płukać korpus z Purolite i biologią?
Bartek_De Opublikowano 8 Grudnia 2022 #226 Opublikowano 8 Grudnia 2022 10 minut temu, husi napisał(a): Jak często i czy w ogóle płukać korpus z Purolite i biologią? Purolite trzeba regenerować co jakiś czas więc przy okazji płuczesz również korpus. Z biologią jest różnie, jeden powie że co pół roku, drugi że raz w roku, a inny że wcale nie płucze. Obserwuj i płucz kiedy uznasz to za stosowne. 3
husi Opublikowano 8 Grudnia 2022 #227 Opublikowano 8 Grudnia 2022 Godzinę temu, Bartek_De napisał(a): Purolite trzeba regenerować co jakiś czas więc przy okazji płuczesz również korpus. Chodziło mi właśnie o wkład Purolite a nie sam korpus. Jak się regeneruje Purolite?
Andrzej Głuszyca Opublikowano 8 Grudnia 2022 #228 Opublikowano 8 Grudnia 2022 4 minuty temu, husi napisał(a): Chodziło mi właśnie o wkład Purolite Wtedy jak NO3 przekroczy poziom 40. Ale może być sytuacja , że ustabilizuje się na poziomie np. 30 lub 40 ppm wtedy nie ma potrzeby. Niektórzy trzymają pyszczaki w wyższym poziomie NO3 ale jednak tego nie polecam. 1
Bartek_De Opublikowano 8 Grudnia 2022 #229 Opublikowano 8 Grudnia 2022 6 minut temu, husi napisał(a): Jak się regeneruje Purolite? Było to tak często omawiane na forum, że bez problemu znajdziesz. 1
Andrzej Głuszyca Opublikowano 9 Grudnia 2022 #230 Opublikowano 9 Grudnia 2022 @husi Wpisz w SZUKAJ słowo regeneracja a znajdziesz 9 stron dotyczące regeneracji purolite. 2
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się