Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. Z takim przypływem (około 700 - 800 l/h) możesz zapomnieć o jakiejkolwiek dobrej filtracji mechanicznej w zbiorniku 240l. Tak włóknina musi być w górnym koszu (chroni wirnik przed zabrudzeniem). Ale w tym wypadku ceramika Ci się bardzo szybko zapcha i nie będzie działać. Musisz zostosować prefilt na wylocie do kubła. Nie odpowiedziałeś jeszcze na moje poprzednie pytanie.
  2. Jak to akwarium ma dopiero tydzień a widzę pływające rybki? Filtr HW 302 może pełnić rolę biologa i jedynie częściowo mechanika. Do tak dużego zbiornika potrzebny jest jeszcze filtr wewnętrzny o przepływie przynajmniej 1500l/h. W rzeczywistości ten HW-302 ma około 700-800 l/h. Ewentualnie możesz zamontować cyrkulator i liczyć na to, że wszystko wyłapie zewnętrzny kubeł.
  3. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    Nie dajmy się zwariować z tą wartością 0,01 Z taką dokładnością żadne domowe testy nie podadzą nam prawdziwej wartości. Takie wahania lub większe to mogą być w samej wodzie w cały zbiorniku. JBL kończy się na 0,025 i jeżeli kolor jest poniżej tego na skali to znaczy, że wszystko działa na 100%. Oczywiście podawanie 0 oznacza nic innego jak to, że wartość mierzona jest poza skalą (oczywiście po tej dobrej stronie ). Prawdziwego 0 nigdy nie osiągniemy w akwarium.
  4. A jakiej grubości jest to szkło?
  5. Sorki elliot ostatni OT. Po podmianie 20% wody poziom NO3 spada Ci o połowę. Pure Magic Na resztę dyskusji zapraszam do działu woda.
  6. Jeżeli nie skacze Ci NO3 to bardzo szybko pomyśl o biologii. Jeżeli nie masz absorbera NO3 i nie ma wzrostu NO3 to znaczy, że Twoja biologia leży i kwiczy. Innymi słowami, jeżeli NO3 wzrasta to znaczy, że biologia "pracuje". Jeżeli są skoki NH3/4 NO2 to znaczy, że jakiś etap w tej biologii nie pracuje lub nie pracuje wcale.
  7. Tylko, że w kaseciaku tej ceramiki jest znacznie więcej i mimo tego samego wydatku wody, przepływ jest znacznie spokojniejszy (spokojniej obmywa ceramikę). Sam mam ten pojemnik do turbo i tej ceramiki z dziurką mieści się tylko kilkanaście sztuk (od nowości nie zakładany leży w pudełku).
  8. We Wrocławiu w składach z kamieniami też nazywany jest gnejsem lub ewentualnie łupkiem szarogłazowym. Znacznie się różni od serpentynitu wydobywanego np. koło Sobótki. Co do filtracji biologicznej, to ten pojemnik nad gąbką w turbo 2000 może służyć raczej do jakiś złóż używanych sporadycznie (np. do węgla lub inny absorberów jakiś związków chemicznych). Wydaje mi się, że przepływ jest zbyt mocny. Przez ten dość malutki pojemniczek przepływa woda z prędkością 2000l/h.
  9. Inna sprawa byłaby wtedy kiedy RAI3 kupiłby ryby i umówił się, że on zorganizuje transport w firmie jurek-ogórek. Wtedy przy odbiorze firma jurek-ogórek sprawdza stan ryb (o ile się na tym zna) i w tym momencie sprzedawca nie jest odpowiedzialny za transport i skutki wynikające ze złego transportu. Jeżeli sprzedawca czuje się poszkodowany to niech żąda od firmy kurierskiej zwrotu za stracony towar (oczywiście nie może tego zrobić, ponieważ w regulaminie jest, że nie przewożą zwierząt w paczkach). Na szczęście ja nie zawieram umowy transportu paczki z punktu A do B z firmą X, więc mam w d... jak wygląda umowa z przewoźnikiem. Może umowa została zawarta na specjalnych warunkach, które nie są uwzględnione w ogólnodostępnym regulaminie przewoźnika.
  10. Według mnie również wina jest w 100% sprzedawcy. To w obowiązku sprzedającego jest zapewnienie dobrych warunków transportu i koniec kropka. Tak jak napisał stan jak sprzedawca będzie uważał za stosowne to może nawet na klęczkach do samych drzwi mu dostarczyć zakupiony "towar". Z innej beczki. Jeżeli zamówisz w e-sklepie LCD i wybierzesz wysyłkę kurierem. To jak kurier przywiezie Ci telewizor w 3 częściach to jest wina w 50% kupującego, ponieważ wie przecież jak kurier obchodzi się z przesyłką . Najważniejsze to nie dać się dymać. Sprzedawca nie wywiązał się z zawartej umowy i on ponosi w 100% odpowiedzialność finansową za martwe ryby.
  11. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    Zgadza się. Czasami wodociągi stosują sporadycznie chlorowanie wody. Na przykład w maju tego roku kiedy były ulewy z podtopieniami w okolicach Wrocławia, było wyraźnie czuć chlor w wodzie (przez 1-2 dni). Dobrym przykładem jest nasz kolega z forum (przepraszam, że nie pamiętam imienia), któremu wodociągi zafundowały śmierć całej obsady z powodu jakieś chwilowej awarii. Należy pamiętać, że mimo najnowszych oczyszczalni odpowiadającym najsurowszym europejskim normą i tak ta woda leci przez rury, które często pamiętają jeszcze Wojny Światowe.
  12. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    Nie wyczyszczenie filtra raczej spowoduje wzrost NO3 (tak u mnie było jak przez prawie 3 tygodnie nic nie czyściłem w akwarium). Deccorativo wspomniał o skoku NO2 ale u niego była to kwestia nieczyszczenia gąbki w kaseciaku przez bardzo długi czas. Ponownie jak wspomniał Deccorativo zachwiać biologię mógł chlor w wodzie i tu bym szukał przyczyny skoku NO2 (jeżeli będzie utrzymywał się przez dłuższy czas). Jeżeli poziom NO2 będzie się utrzymywał lub o zgrozo rósł to znaczy, że prawdopodobnie chlor mógł uszkodził Twoją kolonie bakterii. Koszt uzdatniacza kupionego w dużej butelce starcza na bardzo długo i jednorazowy koszt uzdatnienia wody nie powinien wynieść 1zł. Dla własnego spokoju lepiej wydać tą 1zł raz na tydzień. Jeżeli NO2 będzie spadać to nie ma co się na zapas martwić. Najważniejsze, że jesteś świadomym akwarystą i kontrolujesz parametry wody co się chwali.
  13. Wszyscy partaczymy pomiary. Tylko ty jesteś taki nieomylny. Dziwię się po co zakładałeś temat na tym forum. Przecież ty wszystko wiesz, a reszta bardziej doświadczonych malawistów to partacze i nie znający się na temacie ludzie. To jest mój ostatni post w tym temacie. Ode mnie pomocy na tym forum nie uzyskasz.
  14. Z niewykrywalnych zrobiło się nagle 2. Zdecyduj się jaki jest NO3 w kranie. Test zooleka na NO3 to jest czysta magia, możesz sobie zaklinać rzeczywistość do woli. Używałem już zooleków i pasków. I w NO3 lepsze okazały się nawet paski od wspomnianego testu zooleka.
  15. Wydałeś na testy, które nie dość, że są niedokładne to jeszcze często podają wyniki z kosmosu (np. znikające NO3). NO2 i NH3/4 musi być podawane z dokładnością przynajmniej 0,1. Wtedy widać co naprawdę się dzieje. Podanie wartości 0-1 to jest minimum i maksimum skali dla NO2. Używanie tzw. chemii jest konieczne jeżeli wodociągi przyznają się do dodawania chloru (chloraminy). Dodawanie chloru przez wodociągi świaidczy o tym, że woda nie jest pierwszej jakości i nie wieżę, że ma NO2 i NO3 na poziomie 0.
  16. A jakich testów używasz, że w tak niedokładny sposób pokazują zawartość NO2 i NH3/4? Wodociągi często stosują chloraminę. Jest na tyle wredna, że 1 dzień "odstawki" wody może nic nie dać.
  17. Coś mi się z tym Acei pomieszało. Możliwe, że gdzieś wyczytałem, że preferują dietę roślinną. Co do trzymania Aulonek z mbuną to u mnie nie było nigdy problemów. Mbuna zawsze nie zwracała uwagi na Aulonki i odwrotnie. Na pewno nie można łączyć mbuny i Aulonek o podobnym ubarwieniu. Napisz może najpierw jakie masz akwarium. Będzie łatwiej coś dobrać.
  18. Acei to typowy roślinożerca. Red-red może być rybą dość terytorialną. Z mojego doświadczenia najlepszymi kompanami do Aulonocar są popularne Yellowki i Rdzawe. Wszystko też zależy od wielkości akwarium. Aulonocary są rybami, które lubią pływać i kopać.
  19. Tu akurat Cię rozumiem. Później będzie, że na Klub-Malawi pisali, że można pakować 3 non-mbuny do 200l akwarium. Ja osobiście posiadam non-mbuna w 240l, za co z pewnością nie raz zostanę "zjechany"
  20. Chodziło mi, że napisałeś, żeby zamiast non-mbuna dawać małe cichlids (tak jakby non-mbuna nie należała do cichlids). Zgadza się 99% non-mbuna nie nadaje się do 200l i tego trzeba się trzymać. Ale są gatunki, które osiągają rozmiar do 11-12cm (niektóre gatunki Aulonek i Lethrinopsów) i z nimi można spróbować. Jeżeli zapewni im się dość sporą piaskownicę to będę bardzo dobrze się czuły nawet w 200l. Wszystko to zależy od wystroju oraz towarzyszy w akwarium. Agresywna mbuna na pewno nie pozwoli bawić się im spokojnie w "piaskownicy" i majestatycznie pływać po całym akwarium.
  21. A co non-mbuna to nie cichlids? A dlaczego zaproponowałem małą non-mbuna, ponieważ nie wszystkie non-mbuna są wielkie i dodatkowo są mniej agresywne od mbuny (przeważnie). A przy tak małym akwarium ważna jest również "agresywność" ryb.
  22. Samce Saulosi są podobne do "Demonków". Dodatkowo demonki muszą pływać w większych grupach (8-10 sztuk). Łącznie uzbiera się całkiem spora liczba osobników. Jeżeli chcesz 3 gatunki musisz wybrać gatunki, które można trzymać w małych haremach. Czytaj Rdzawy, Yellow czy jakaś mała non-mbuna. Pablojogi nie przejmuj się ja też jestem z tych niereformowalnych
  23. Moją opinie znasz. A boki akwarium będzie widać?
  24. poproś o wycenę akwarium tylko z przednią szybą optiwhite + bezbarwny silikon. Może ten kompromis będzie Ci odpowiadał.
  25. Testy zooleka to w niektórych przypadkach duże nieporozumienie. Zamiast wydawać kasę na kiepskiej jakości testy, przeróżne leki i złoża KUP kropelkowe testy JBL na NH4, NO2 oraz NO3. Jeżeli będziesz wiedział jaki masz rzeczywistą wartość tych związków, można wtedy podjąć jakieś adekwatne działania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.