czester_
Użytkownik-
Postów
3 663 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez czester_
-
No tu troche się podłożyłeś.. mianowicie tam jest słońce które pada od góry na jeziorko i nijak można to porównywać do promyków przelatujących przez okno. Po to rybcią swiecimy. Druga sprawa to walory estetyczne bo nie wyobrażam sobie akwarium bez światła. Sam pewnie je masz. Jeśl bym wybudował szklarnie z akwarium jak najbardziej oświetlenia sztucznego by nie było ale jednak słońce musi docierać a marne okno nie da rady. I po trzecie jak wyłączam światło w akwarium to ryby chowają się na dnie i najnormalniej w świecie chyba spać idą bo mają noc czyli naturalny cykl dnia i nocy:)
-
Czester się do sesji uczy;) Trudno odpowiedzieć na twoje pytanie. Musiałbym wymienić Ci osobne pokarmy i diete dla aulonocar, osobną dla trowci, osobną dla red red i maingano. Oczywiście jeśli chcesz mogę to zrobić ale diety te różnią się od siebie i dlatego ryb tych raczej nie łączymy ze sobą. Dlatego piszę o zmianie obsady. Pokarm podstawowy to w moim mniemaniu pokarm który podajemy najczęściej. Dla moich saulosi i rdzawych napewno to Tropical Malawi. Jest to taki ogólny pokarm praktycznie dla wsyzstkich mbuna zawierający podstawowe składniki do prawidłowego rozwoju. Także jeśli chcesz podam diety dla każdej z tych ryb ale będzie to polegało wyłącznie na linkach bo takie tematy już się pojawiły.
-
Hmm no to zapowiada się kolejna ciekawa dyskusja. Proszę chętnie odpowiem w skrócie i mam nadzieje, że reszta równie chętnie się przyłączy. Po pierwsze jeśli już coś stwierdzamy to popieramy dowodami ty wysunąłeś taką suchą teze. Jeśli miałbym Ci przyznać racje musisz to zaargumentować. Postaram się jakoś odpowiedzieć na te tezy jednak najpierw prosze o pochodzenie tych twierdzeń i podparcie ich czymś
-
O wiele za dużo, do takiego akwarium max dwa gatunki najlepiej 2x 1+4
-
Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś Sposób naprawde rewelacyjny skoro tło poszło w zapomnienie. Pomyśl jeszcze nad starym rozwiązaniem bo efekt naprawde zadowalający;)
-
Kolejnośc materiałow filtracyjnych w Fluvalu 205
czester_ odpowiedział(a) na Cobi temat w Osprzęt do akwarium
Tego nie trzeba tak często wymieniać. Wymieniamy gdy straci swoje właściwości. Może w większej ilości pochłania amoniak i wtedy faktycznie wymiana była by na miejscu ale także po obbadaniu parametrów. Moim zdaniem przepłacasz wymieniając co tydzień i niepotrzebnie tym samym zaglądasz do filtra co miesiąc. -
Jeśli zdecydował byś się na Aulonocary to prosze zapoznaj się z tym: http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... mbuna.html
-
Akwarium 240 l - jakie rybki? pomóżcie proszę !!!!
czester_ odpowiedział(a) na wiola77d temat w Obsada akwarium z pyszczakami
http://forum.klub-malawi.pl/search.php?mode=results Wpisujesz 240l, dział obsady i czytasz:) To najbardziej wyczerpująca odpowiedź jaką mogę udzielić Zapoznaj się z tym prosze i podaj swoje propozycje. Nazwy ryb w tych tematach są pełne także z pomocą albumu szybko każdą znajdziesz. Tematu nie będe zamykał. Jak poczytasz dopisz się co wybrałaś i ściślej porozmawiamy. I pamiętaj że to nie wszystko, poczytaj o filtracji itp. -
Z tych dwóch wybrałbym Msobo. Piękne rybska i silne. Z tego co czytałem z demasoni nie ma problemu.
-
Przedewszystkim źle dobrana obsada. Aulonocara to nie mbuna. Jeśli już trzymamy je z łagodną mbuną do których red red napewno nie należy. Trefcie także mają inną diete. Także najpierw musimy się zająć obsadą bo mamy tu conajmniej 3 diety i praktycznie każdej dogodzić się nie da.
-
Pierwsze ważne pytanie to jakie ryby i jakie akwarium. Jak na nie odpowiesz ja podam Ci liste pokarmów. Pyszczaki nie karmimy jednym pokarmem. Diete należy im uroizmaicać by dobrze i zdrowo rosły.
-
Z tym, że ty tylko polecasz to CR ale moim zdaniem za szybko chcesz wszystko mieć. Musiałeś za bardzo się pośpieszyć z tym klejeniem i nie dociążyć jak wspominali. Po jakim czasie wkładałeś tło do akwarium, ile schnęło, czym oczyszczłeś powierzchnie styropianu. Jak gruby był styropian? Lenek kibicuje Ci i to akwarium które zaprezentowałeś na tamtym forum jest naprawde fajne ale musisz troszkeczke przysiąść i pomyśleć. Jeszcze raz przeanalizuj jak robi się to tło jeśli tak Ci się podoba. Teraz widzisz ze suche doradzanie nie podparte praktyką jest błędem i stajesz się coraz mniej wiarygodny. No bo które to już wylewanie wody z akwarium będzie? Także spisz sobie wszystkie rady i zrób raz, a naprawde pożądnie;)
-
Makok ja te swoje głazy kupiłem za 13zł. Chyba 0.16 za kg było czy coś. Cennik się zmienia ale nie bardzo. Dodatkowo ogok siebie w libiążu mamy wielki teren z wydobyskiem piaskowca. Kamieni, a kamieni jednak po tło byłem w bieszczadach;)
-
Zapraszam do Chełmka, 20min S1 masz.. pojedziemy do składu kamieni. Mnóstwo różnorakich za groszowe sprawy.
-
No tak ale zauwarzcie że to pojawia się nie w akwarium (chyba) tylko w mocno wilgotnych miejscach nad powierzchnią wody. I wygląda na glon. Akwarium to startnęło sobie z wielkim bum na początku czyli niezapobieganym zakwitem sinic, a oprócz tego pojawiały się gdzieniegdzie nieśmiale glony bo warunki ku temu sprzyjały szczególnie w takich miejscach.
-
Bo saulosi to śliczne i ciekawe rybska są
-
Dobre... poprostu w wilgotnym miejscu pojawił się pierwszy glon.
-
niedoszły tanganista ceny ryb mnie przeradziły co radzicie
czester_ odpowiedział(a) na aarko1 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Filtrów nie da rady za tło? Jak już 3d to glupio gracic dodatkowo jeszcze filtrem. Stracisz cały efekt wysadzając je z akwarium. JA bym zostawił jak jest, ryby wpływają i wypływają. Ja mam plekse przy szybie takze mało tego syfu sie zbiera ale niby coś tam jest. Doświadczenia w takich nie mam. Co do ryb to podaj obsade, a my powiemy czy moze czy nie może:) -
Kolejnośc materiałow filtracyjnych w Fluvalu 205
czester_ odpowiedział(a) na Cobi temat w Osprzęt do akwarium
Odnowie temacik. Od 5 miesięcy używam ZEOS. Kupiłem by sprawdzić czy wogóle coś robi. Dużych różnic w amoniaku nie ma ale coś tam daje. Natomiast półtora pudełka zeosu podniosło mi Ph z 7,2 do 7,9 i ładnie trzyma na tym poziomie. Także jeśli ktoś nie ma w awkarium wapieni, grysu to dobra alternatywa. Wkład sam nie jest drogi, a dobrze trzyma. Zobaczymy jak długo. Wkład ten u mnie był na samym końcu. -
niedoszły tanganista ceny ryb mnie przeradziły co radzicie
czester_ odpowiedział(a) na aarko1 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Jedyne co mi przychodzi do głowy to obkleić boki silikonem akwarystycznym. Tylko pytanie jakie to tło. -
Tym sposobem pierwsza moja rybcia padła.. W pierwszej fazie zapuchło oko, potem pewnie przez otarcie, bójke puchło jeszcze 2 razy aż ostatnio straciła tą przeźroczystą błone. Nie trzeba było długo czekać bo dostała jakiegoś ataku (najprawdopodobniej zakażenie) i padła na dno. Szybka akcja czyli zakładanie szptalika. Po 6 godzinach nikła poprawa. Następny dzień rano zaczęły zanikać płetwy + białe końcówki płetw co wskazywało by na martwice. Osowiałe ruchy, w dalszym ciągu leżenie na ziemi. Przystąpiłem do podawania leku tzn 1 tabletka Metronidazolu na 35l wody. Po 8 godzinach widoczna poprawa, rybcia co prawda dalej nie podaje pokarmu ale stara się coś ruszać plus zaczęła ruszać płetwami wkońcu. Tak więc podmiana wody i dwie tabletki. Po następnych 8 godzinach znów poprawa, zjadła płatka zaczęła się poruszać po dnie. Po 2h atak i ryby nie ma... sztywna na dnie odziwo nie przekręcona. Bakterie albo pierwotniaki musiały ją zaatakować od środka. Lek ten pozornie pomógł choć do tego pewności mieć nie można. Tak więc gdyby ktoś miał taki przypadek jak mój niech nie zwleka i leczy rybke za wczasu. Lek o nazwie Metronidazol zwalcza bakterie i pierwotniaki jednak czy moją rybę one zaatakowały nikt mi ma pewności. Tak więc nauczka na przyszłość, zapobiegajmy koledzy i podawajmy naszym rybką preparaty do ochrony śluzówki i inne które uodparniają nasze podopieczne. Może takich sytuacji będzie mniej.
-
Na oko toto glonki jakieś są.
-
Czekajcie pół roku bo zdecydowałem sie na jednogatunkowe z saulosi coral zeby opisac i porównac ich zachowania i dorastanie z classic:D Na tych linkach co podałeś faktycznie inne.. swoją drogą zmierza to do ciekawej odmiany jaką by była saulosi bez pasków:)
-
120X50X50 - 300L dla poczatkujacego Malawisty
czester_ odpowiedział(a) na krisq75 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Powołuje się tu na artykół Marcina Szmela. On nawet radzi 100cm jako minimum ale jak dla mnie mało. 120cm może być. Jak widziałem na żywo funkcjonujące akwarium z trewciami w 120cm (jednogatunkowe) także aż takie duże nie były. Tych 15cm to one chyba nie osiągają ale ze 12 miały. Druga sprawa jak urosną to jest powód do wymiany na 150cm:) -
niedoszły tanganista ceny ryb mnie przeradziły co radzicie
czester_ odpowiedział(a) na aarko1 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Offtop na maksa ale ok. MekkaB jeszcze raz powtórze, nie polecamy opini skepów zoo bo 90% tych sklepów nie ma żadnej wiedzy. Nawet nie chciał byś wiedzieć co się ostatnio dowiedziałem. Prawdopodobieństwo że w sklepie trafi się na kompetentnego sprzedawce jest naprawde nikłe. I to tyle o sklepach. Co do postu to tak jak mówią koledzy. Zalej sobie baniaczek niech dojżewa a ty za tym czasem posiedź troche nocy i pocytaj o obsadach i ogólnie malawi.
