czester_
Użytkownik-
Postów
3 663 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez czester_
-
120X50X50 - 300L dla poczatkujacego Malawisty
czester_ odpowiedział(a) na krisq75 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Teraz dopiero temat poczytałem. Trewcie chyba z saulosi przejdą. Potrafią być agresywne ale o wiele częściej pzrejawiają to z sillnymi rybami, a saulosi zwyczajnie ignorują. Te dwa gatunki chyba dały by rade, jedynie trzeba było by troszkę wprawy w diecie. No i może dlatego polecamy takie oklepane gatunki początkującym, bo wbrew pozorą te nie oklepane do łatwych w hodowli nie należą. -
niedoszły tanganista ceny ryb mnie przeradziły co radzicie
czester_ odpowiedział(a) na aarko1 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
No to chyba u Ciebie:) Krótko o nas jestes, a na to forum naprawde mase osób trafia którym to sprzedawca źle doradził. Specjalistycznych sklepów w Polsce godnych polecenia mamy dwa i od nich faktycznie słuchał bym rad ale zwykły sklep zoo poprostu musi sprzedać ryby w określonym czasie. W 90% kompletnie nie przygotowane akwaria.. ryby są tam na 2 tyg. i jak w tym czasie się nie sprzedadzą powoli się kończą. I to niestety na ten czas norma w takich sklepach szczególnie w centrach handlowych. -
Do twojego akwarium wejdzie max 2 gatunki. Co do samców to także zależy jaki gatunek wybierzesz ale mysle ze z jednego gatunku wtedy 2 samce i drugiego jeden. Np. 2+6 i 1+3.
-
Do akwarium z allegro nikt nic nie ma jedynie do kurierów... pewnie że opłaca się kupić akwa na allegro pod warunkiem ze blisko jest by je odebrać. Kurier niestety nieraz nie uważa na towar nawet ubezpieczony.
-
Wiesz jest na tyle rodziajów kamieni i to bardzo ładnych, że ja bym z tym czymś nie ryzykował.
-
tak równolegle. po dwie leżace w jednej lini. Jedna 36w ma ok 120cm długości. Ew 4x30W. Ja także nie lubie dużo światła i mam tylko jedną 36W. edit: Nie doczytałem twoich wymiarów. Zastanów się jeszcze nad nimi. Zeby powierzchnia dna była ok 50cm i wysokość 45cm. 40 cm to jak dla mnie za mało na tak długie akwarium.
-
Jak chcesz słabe oświetlenie to 4x36W powinno być w sam raz. Dwie na przód i dwie na tył.
-
hmm oszczędny to on jest. W porównaniu to wewnętrznych takich jak weipro bardzo się opłaca. Pytanie tylko czy za watami idzie wydajność która jest tam napisana. IMO zły nie jest.
-
Jak sam stwierdziłeś w innym temacie, że sprzętu masz aż nad i myśle że spokojnie by dał rade w większym akwarium... w skrócie samo akwarium w twoim przypadku to był chyba mały koszt i gdyby ta 450l od początku była to troszke więcej kasy by poszło
-
Pysiaki spokojnie dają sobie rade bez jedzienia na tydzień. Jednakże filtry bezwzględnie musisz zostawić włączone. Światło to jeszcze pół biedy, ale filtracja to ich podtrzymanie życia nie wspominając nawet że zabiło by to bakterie nitryfikacyjne w filtrze. Już 6h po wyłączeniu kubła zanika ich bardzo spora ilość. Na jeden tydzień jak ktoś poda pokarm będzie ok, wytrzymają. Mają jeszcze glony.
-
Przeciesz to jest gips:) Nie tak on sam jak uwodniony. Nie wkładaj raczej tego do akwarium.
-
A na przyszłość nie czyść wszystkich wkładów jednocześnie. Najlepiej wypłukać połowe i za dwa tygodnie drugą.
-
Akwa 300x98x65 - odp początku do końca
czester_ odpowiedział(a) na barian temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Najlepiej wyrzuć ten środek albo połóż kamien pod kątem 45*. Prawa strona wyglądała by rewelacyjnie gdyby piasek zaczynał się dopiero od tej sterty a nie tego wielkiego głaza pod nią. Ew. może uda ci się zrobić nasyp jak u makoka który strasznie mi się podoba ale jest nierealny do utrzymania jak dla mnie:) -
Tomi powolutku:) Co do zewnętrznego to się zgodze jest dobry.. te tetry też złe nie są ale osobiście filtry z obudową na gąbki mi nie podchodzą. Tak jak pisałem wyżej, poszukaj wewnętrznego ponad 1000l/h ten który podałeś także jest za słaby. Na tak dużej długości nie zrobi wystarczającego prądu wody by wyzbierać wszystko. Także sobie chwalą weipro lub jakieś głowice. Dużo jest w tym temacie. Wpisz 240l w wyszukiwarke i wyskoczy. Jeśli chodzi o zewnętrzny to tetra jest dobra. Tomi poleca fluvala ale nie ten model. 305 by się już nadawał. Co prawda sam przez bardzo długi czas używałem fluvala 204 w 240l ale przy obsadzie liczącej 8 sztuk. Te dwa litry różnicy wkładu to naprawde dużo o czym raczyłem się sam przekonać. Ta tetra więc jak najbardziej podejdzie.
-
Z akwariami na allegro to jest tak że nigdy nie wiadomo czy dojdzie w całości. Kurier potrafi rzucać nawet oznakowaną paczką co mi zdarzyło się 2 razy. Oczywiscie odszkodowanie dostałem ale co z tego jak na akwarium musiałem czekać następne półtora miesiąca. Lepiej jednak jechać osobiście. I lepiej kupić to 240l... różnica w cenie naprawde niewielka w porównaniu do pozostałych kosztów które są takie same dla tych dwóch akwarii o czym np. możesz poczytać w przypadku kolego makoka:) Grzałka i zewnętrzny ok. Ale wewnętrzny jest za słaby. Minimum przepływu do takiego akwarium to 1000l/h.
-
Jest jeszcze jeden fajny patent:) Są takie czyściki na żyletki. Wyrzucamy żyletke i wsadzamy na to miejsce wate filtracyjną. Plusy są takie że nie trzeba wkładać łapek do akwarium i łatwo schodzi. Ale ostatnio w sklepie widziałem już bodajże z tetry za ok 17zł taki orginalny czyścik z mocną gąbką. Magnetyczne są okropne, żałuje że wydałem na to ustrojstwo pieniądze. Nie czyszczą dobrze, trzeba się namachać a to tego ryzyko porysowania.
-
TAkże złego słowa nie powiem. Sam go mam w 240l i ładnie wszystko zbiera.
-
Potrzebuje pilnej pomocy... moja samica o której mowa była wcześniej jeszcze dziś pływała z innymi rybciami choć oko powoli traci. Jednakże teraz po przyjściu pod akwarium leży na dnie i ledwo dycha. Inne przynajmniej jak przyszedłem się do niej nie dobierały ale jest bardzo słaba. Na oku które leczyłem zanikła ta przeźroczysta błonka, a samo oko się jakby skurczyło. Do tego ryba zczerniała :shock: Oczywiście odłowiona, podałem narazie Spureal&Protect Aqua Medica. Posklejane płetwy, nie widać śladów obrażeń, od maleńkości miała czarne kropki gdzieniegdzie które teraz przez godzine mojej nieobecności stały się kropami. Tylna płetwa w 3 miejscach pęknięta. Dolna odbytowa przykrótkawa z czego wnioskuje że pewnie się do niej chciały powoli dobierać. Zero ruchu. Po odłowieniu zaczęła spokojniej oddychać, wleciała w najbliższy kąt i siedzi w bezruchu. Mogę coś dla niej jeszcze zrobić poza czekaniem? Czy infekcja oka mogła spowodować takie objawy i powolne zdychanie teraz? 30min później... widoczna poprawa po odseparowaniu czyli musiała dostawać bęcki. Ciemny kolor troche ustąpił, plamy nadal zostały. Zdjęcie zrobione przy przekładaniu, popatrzcie na jej oko.
-
Tak z innej beczki fan3 wystarcza Ci na 240l? Wg. mnie słabiutki i kiepściutki filtr na takie duże akwarium. Pewnie sporo bródu zalega. Jeśli w wystroju masz wapienie to nie musisz wymieniać.
-
Filtracja prawie ok. Tzn sam sprzęt dobry ale wypełnienie kubła musisz troszkę zmienić. Tzn. wyrzuć ten węgiel i zasyp to miejsce ceramiką. Fluval 205 ma także dużo miejsca zagospodarowane na gąbki bo prawie połowa litrażu kubła, także je wywal i to miejsce zasyp ceramiką. Na wlot załóż gąbke taką jak do filtrów co by się tam bródki nie dostawały i będzie ok. Co do szkół zagospodarowania sprzętu to jest ich dużo. Postaram się odszukać temat w którym były narysowane różne opcje filtracji. Zbiornik dojżewa najczęśiej około 3-4 tygodni. Najprościej sprawdzić to przez testy. Zachęcam Cię do ich kupna. Na samo początek NO2 i NO3. Akwarium będzie dojżałe jeżeli NO2 spadnie do zera, a podniesie się troszke NO3. Oczywiście na początku także pierwszy parametr jest równy zero dlatego dobrze jest pobrudzić wode czyjąś gąbką ale z racji że nigdy nie wiadomo co sią z nią przywlecze proponuje wpuścić po tygodniu czasu ze dwie welonki lub jakieś żyworodne. (najlepiej wypożyczyć od znajomego, a potem zwrócić ) Nitrivec w pełni nadaje się na start akwarium. Dawkuj go wg. instrukcji. A najlepiej poczytaj sobie o cyklu azotowym.. Wiele Ci to wyjaśni i będziesz wiedziała po co to wszystko, a nie tylko suche zalecenia. Pozdrawiam!
-
Hej, słuchajcie od godziny siedze przed akwarium i oczom uwierzyć nie moge:) Wyobraźcie sobie, że dominat saulosi u mnie odbywa tarło, a raczej męczy samiczke która mało się kwapi by mu dać. Odgonił wszystkie ryby na drugą strone akwarium prócz samca rdzawego który na całe zjawisko się patrzy Tak jakby wogóle go nie zauwarzał Ale nie to jest najlepsze, drugi samiec saulosi zajął sobie na ten czas rewir dominata, wybarwił się pierwszy raz od 7 miesięcy, kolorki ma przepiękne i sobie rządzi:)I teraz gdy dominat podpływa na swój rewir (bo mu cały czas samiczka ucieka) to drugi traci na moment kolory albo się chowa po czym wraca do grotki dominata w pełnym ubarwieniu 8) Normalnie zwijam się ze śmiechu:)
-
Akwa 300x98x65 - odp początku do końca
czester_ odpowiedział(a) na barian temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
No popatrz ja na zielone ne narzekam, a nawet zmieniam teraz oświetlenie, żeby innego kolorku też więcej było:) -
Mój błąd, przepraszam. Umknęło mi słówko profillowane. W takim razie w pełni zgadzam się z marsem.
-
Pozakładaj wszystkie pokolei i wybierz te które najbardziej Ci siedzą. Ma się przedewszystkim tobie podobać i uwydatniać twój wystrój w akwarium jak i kolory ryb które wybierzesz. Natomiast świetlówki T5 i T8 przedewszystkim różnią się średnicą rury i efektywnością świecenia. Do tego T5 działają na elektronicznych statecznikach.
-
Akwa 300x98x65 - odp początku do końca
czester_ odpowiedział(a) na barian temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Rośliny fuuu:) Mocne surowe akwarium, tego się trzymaj:P Kamienie choć to trudne to najlepiej poukładać byle jak, a potem po zasypaniu piaskiem podokładać mniejszych. IMO chyba najlepszy efekt wtedy wychodzi:) Tylko tych po boku mi nie ruszaj;)
