czester_
Użytkownik-
Postów
3 663 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez czester_
-
W kotniku młode ryby spędzą nawet 3-4 miesiące dlatego jak najbardziej musisz sie zaopatrzyć w podstawowy sprzęt czyli filtry, grzałkę, oświetlenie. Podłoża nie radzę stosować bo utrudnia to odmulanie. Wrzuć parę kamieni by miały gdzie się schować jak samica wypuści młode (czasem włącza jej się agresor). Akwarium jakie jest ci potrzebne to minimum 30l ale jeśli nie wiesz co z nimi dalej zrobisz nawet 60l. olecam kupic sobie używaną 60l za grosze. Młode raz warto wychować chociażby by zobaczyć jak podrastają.
-
Zmieniałeś ostatnio oświetlenie lub coś w akwarium?
-
No właśnie tego nie wiem. Dlatego najrozsądniej wybrać interesujące gatunki i poczytać na ich temat. Bo ja naprzykład do drapieżników jak najbardziej aulonki już zaliczam, wkońcu mięcho jadają ale to sprawa umowna;)
-
Czy możliwa jest krzyżówka saulosi z rdzawym???
czester_ odpowiedział(a) na kunta temat w Rozmnażanie
Taki kupiłeś czy nagle się w kwarium wynalazł? -
Ale z czym ty się nie zgadzasz yaro:D Z calym szacunkiem ale ja tylko koledze powiedziałem żeby poczytał. Oczywiście że w 240 małe drapieżniki można potrzymać. Nie wiem czy mogę zaliczyć do drapieżników aulonocare np Rubin Red ale chyba tak. Odżywia się zooplanktonem i bezkręgowcami i spokojnie nadaje się do 240. Wcześniejszy post namawiał tylko do poczytania artykułów klubowych.
-
Skoro malawi masz juz 4 lata to miałeś dużo czasu by dowiedzieć się czy możesz czy nie. Podpowiem ci tylko że jest troche artykułów na serwisie na ten temat jak i na forum. Poszukaj, poczytaj i się dowiedz bo dla takiego weterana wstydem jest takie pytania zadaawać
-
to nie to samo
-
Muszę cos wyprostować, mo chodzi cały czas o narva oceanic nature. Ta narva nature superb to nowość dlatego nie wiedziałem o jej istnieniu.
-
Ja mam już drugi komplet tych świetlówek w akwarium i jestem zadowolony. Saulosi mam od samego początku przygody. Sama narva sprawia że samice są wręcz ciemno pomarańczowe ale z philipsem wszystko wraca do normy Sama narva nature jest dość "ciemną" świetlówką i przy załączeniu z aquarelle praktycznie pozostaje w cieniu jednakże z wybarwianiem radzi sobie bardzo dobrze.
-
Lepiej dokup teraz bo potem będziesz mógł mieć problem z dołożeniem kolejnych młodych
-
Miałem rdzawe i sgeruje ci nie wybarwiać pomarańczowego koloru a bardziej niebieski i ciemny bordowy ew fiolet. U rdzawych bardzo ciężko uzyskać ich naturalny kolor. Aquarelka razem z np narva natural dawała bardzo ładne rezultaty. Ale strzeż się od żółtego etc jak power glo
-
Tanganika i Malawi razem dyskusja.
czester_ odpowiedział(a) na krisq75 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Miałem dylemat czy od razu nie zamykać tematu. Wałkowane to było juz wielokrotnie i odpowiedź jest krótka: NIE Uzasadnienia są na forum. Polecam wyszukiwarke. A teraz zamykam:) -
Tak jak auto potrzebuje paliwa by jechać tak malawi potrzebuje wydajnej filtracji bez której nie pojedzie. Tego się już nie da prościej wytlumaczyć Wg. mnie co powtórze jeszcze raz z waszą wiedzą naprawde o wiele prościej będzie jeśli zaczniecie przygodę malawi z biologiem + mocny wewnętrzny. Taki tandem najlepiej utrzmuje dobre warunki w akwarium i nie jest tak problematyczny jak GĄBKA. Traktujcie to jako raczej doraźną akcję. Poza tym jest parę tematów na forum gdzie ktoś zrobił podobny błąd do was. Zalecam wpisać w szukajke i poczytac
-
Grzałka Jager 300W problem z kalibracją
czester_ odpowiedział(a) na szulo temat w Osprzęt do akwarium
Bierz także pod uwagę żę masz tylko jedną grzałkę 300W na niezłą powierzchnię i chcąc nie chcąc ta temperatura ci ucieka. -
Ja jakiś czas trzymałem rdzawe z saulosi i było wyborowo:) 3 gatunki w takim akwa jak dla mnie za dużo. Lepiej dwa gatunki a więcej samców.
-
Kolego odpowiedz dostałeś już chyba w 5 postach. Musisz zmienić filtrację bo nie daje rady a z twoim poziomem wiedzy i obecnym stanem nikłe są szanse na to że ustabilizujesz parametry. Wspominasz ze miałeś ustabilizowany baniak ale skąd to mozesz wiedzieć skoro nawet wyników testów nie miałeś i nie umiesz ich interpretwać?! Trochę samokrytyki i czytaj bo nikt tu nie chce cię obrazić.
-
i tą gąbkę płucz tylko i wyłącznie w wodzie z awarium. Tylko nie rozumiem jednego, na akwa cię stać, na ryby było cię stać, ogólnie na wszystko ale na podstawe czyli dobry filtr już nie? Używany kubeł do twojego awarium 100zł. W takim małym akwarium bardzo prosto zawachać parametry wody i wątpię że uda Ci się to samą gąbką w tym momencie.
-
Po pierwsze zmierz parametry. Wodę wlałeś spowrotem starą? Ma prawo trochę zmętnieć i myślę że nie będzie problemu. Oba filtry daj na max i włącz napowietrzanie. Ryby po skontrolowaniu paraetrów wpuszczaj bo co jak co ale "słoik" im bardziej zaszkodzić może
-
mutra problem w tym ze mój aquael 1100 zatykał tą watę po 2-3 dniach i zaczynał głośno buczec. Idzie tak wytrzymać miesiąc ale potem zaczyna to być uciążliwe. Jest to troszke źle zrealizowane w tym filtrze.
-
Pomysł na zabezpieczenie "potopem".
czester_ odpowiedział(a) na Szp4Q temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
taa... a dla mnie to żadne zapewnienie. Załóżmy że mamy przykładową sytuację z filmiku. Istnieje możliwośc że gość takim punktowym ciężarem naruszył folię lub jeszcze bardziej prawdopodobne woda przedostanie się przez pekniecia i tą przyklejoną folię zacznie wypłukiwać. Do ubezpieczenia domu dopłacam rocznie ~25zł za akwarium. Takie jakby dodatkowe ubezpieczenie które gwarantuje mi zwrot większych pieniędzy choć te z domu nie są już małe. Podtrzymam co powiedziałem wcześniej ubezpiecz sobie dom. Będziesz spał spokojnie bo po pierwsze zwrócą za szkody z powodu rozlanej wody a po drugie ubezpieczysz sobie cały dom na wypadek pożaru czy włamania. I to mogę nazwać dopiero bezpiecznym snem. -
Z tym docelowym to nie jestem pewniem czy bedzie ok. Lepiej by samiec miał konkurencje swojego gatunku, całkiem inaczej wygladają zależności wew i zew gatunkowe, nie ujmuj sobie tego. Samce również mogą stracic na atrakcyjności jeśli będą jedynakami. Tak może być a nie musi ale na początek radzę próbować więcej samców i dać im czas, samo się wyklaruje
-
Pomysł na zabezpieczenie "potopem".
czester_ odpowiedział(a) na Szp4Q temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Ale o jakim ty spaniu spokojnie mówisz? Zeby akwarium pękło musi byc albo punktowe mocne uderzenie albo trzęsienie. W przeciwnym wypadku akwarium puszcza na łączeniach i objawia się to albo przez cieknięcie albo puszcza całe. Folia nic nie da bo siła wyporu jest większa niżeli folia o grubości 0,4. Za tą stówke dobezpiecz sobie mieszkanie/dom. O wiele lepiej wydane pieniądze, wtedy mowa o spaniu spokojnie. -
Pomysł na zabezpieczenie "potopem".
czester_ odpowiedział(a) na Szp4Q temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
No ja jeszcze nie słyszałem by któremuś z moich znajomych akwarium pękło. Daj sobie spokój z jakimiś foliami, zbędny wydatek. -
Ja bym spróbował. Może być bardzo ciekawie. Swoje spostrzeżenia wylejesz potem na forum.
-
Nie żałuj silikonu! U mnie trzeba się konkretnie zaprzeć by choć spróbować oderwać. Na 120x50 zużyłem 3 duże tubki.
