Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, triamond napisał:

Zastanawiam się tylko, czy dawać piasek... ale pewnie plaża/alejka po środku i boki/przód doda lekkości/przestrzeni.

Piasek daj, albo możesz pójść jak koledzy @pozner i @Mróz i dno wyłożyć płaskimi kamieniami/płytami i tylko w połączenia tych "płyt" wsypać piasek.

Post #102

Post #261

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

IMG_20210619_072419.thumb.jpg.537e421f619e0ea84b850197d55ddc9c.jpg2 partia modułów by @Mróz  na miejscu :) Wielkie dzięki!!!

Powinno być teraz więcej kryjówek dla dorosłych ryb... Poza toniowym P. acei, raczej małe ryby do 10 cm (I. sprengerae, P. c. Maingano, C. Saulosi, może L. sp. Mbamba).

IMG_20210619_073802.thumb.jpg.71e3f984f3f130c85825ec267e295ad2.jpg

Potrzeba jeszcze trochę modułów i naturalne kamienie o średniej wielkości nie będą potrzebne - zniknie problem podmalowywania.

Czy takie przestrzenie - jako kryjówki/rewiry będą oki ?

Mutag Biochip 30 dojrzewa...

IMG_20210619_074835.thumb.jpg.fe4ca0f835c91319f6e9d99681941b1f.jpg

Już ładnie pływa w toni. Muszę jeszcze rozwiązać problem powrotu wody z panelu. Producent zaleca mniej niż 2 cm/s, żeby chipsy nie zatykały wylotu (teraz w jednym wiaderku "otoczyły" cyrkulator 5000 l/h). Pompa realnie da 6500l/h.... więc potrzeba ok. 900 cm2. Chyba będzie siatka o grubych oczkach otaczająca pompę. Inny pomysł to gąbka 10ppi. W rurze wylotowej pewnie nawiercę otwory, żeby poprawić fluidyzację, chociaż pływa dużo lepiej niż K1.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piasek nie daje mi spokoju. Idea z kamiennym dnem super! Nie będzie kopców i można duże przepływy wody robić.

Na dno zamiast białego - szare spienione pvc. Pomiędzy kamieniami nie będzie rzucało się w oczy. Ale od przodu i z boków - będzie widać. Odkryte PVC może się unosić bez obciążenia. Trzeba przykleić do dna? Czym ?

Wyłożyć całe pozostałe dno mniejszymi kawałkami serpentynitu (3-6cm)? Płaskich płyt nie ma...

Czy przy kamiennym dnie nie ma problemu z czyszczeniem/rysowaniem szyb na dole ?

PVC na całe dno - bez marginesów - żeby krawędzie nie były widoczne na dnie  i 2-3 cm bez kamieni przy szybach ?

Żwirek kwarcowy np. 4-6 od frontu i z boków?

Co o tym sądzicie? Jakieś patenty ? 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, triamond napisał:

Odkryte PVC może się unosić bez obciążenia.

Jeżeli mówimy o 3 mm spienionym PVC to jeżeli będzie przyciśnięte np. w kilku miejscach kamieniami to wtedy miejsca  wolne od kamieni nie podniosą się. Spienione PVC jest sztywne przy grubości 3mm i tu nie ma najmniejszych obaw. Gdyby to była np. pianka pod panele  wtedy by wystąpiło to o co pytasz.

 

41 minut temu, triamond napisał:

PVC na całe dno - bez marginesów - żeby krawędzie nie były widoczne na dnie

To jest dobry pomysł. A gdybyś zostawił lukę po około 1 cm z każdej strony ( oprócz tyłu) to wtedy warto zasypać ja piaskiem. Tu chodzi tylko i wyłącznie o walory estetyczne.

41 minut temu, triamond napisał:

Trzeba przykleić do dna? Czym ?

Nie ma najmniejsze potrzeby.

O dnie wyłożonymi samymi kamieniami nie będę się wypowiadać bo nigdy tak nie robiłem. Mam nadzieję , że wypowiedzą się tutaj koledzy , którzy tak robili i mogą coś więcej powiedzieć  czy takie podłoże ma wpływ czy nie na parametry wody ( zaleganie odchodów i innych resztek organicznych). Oczywiście można się z tym uporać ale ich opinia będzie wiarygodna.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, triamond napisał:

Na dno zamiast białego - szare spienione pvc. Pomiędzy kamieniami nie będzie rzucało się w oczy. Ale od przodu i z boków - będzie widać.

Blenda z twardego pcv grubości 3mm rozwiązuje ten problem. Szerokość według własnych potrzeb, u mnie akurat 55mm. Zakrywa krawędź blatu (12mm), 20mm styropianu oraz szybę dna (10mm) plus kawałek ponad dnem. Przyklejona do szyby silikonem.

20210626_115838.thumb.jpg.7c1ea563e119682d0a7ee9eba99e9aba.jpg

20210626_120148.thumb.jpg.57a91ddad340737d7a150bf37bd0a53b.jpg

Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie szafki w taki sposób aby drzwi  wychodziły ponad blat, zakrywając jednocześnie kawałek akwarium i to wszystko co pod nim.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, triamond napisał:

Jedyny problem jaki widzę, to długość ... 280cm pewnie będą 2 kawałki.

W Fabertec dotną Ci bez problemu http://plyty.fabertec.pl/PCW-twarde-kolor-bialy, maksymalna długość to 3050mm, gorzej z transportem. Na szybko sprawdziłem twarde pvc 3mm 2800x55mm koszt jedyne 23.89zł i teraz uwaga, transport ...200zł😭😂🤣

No chyba że wybierasz się na urlop w okolice Szczecina to odbierzesz sobie sam.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@triamond A tam u Ciebie w Łodzi jest sklep Mrówka?

Ja też szukałem pcv, już myślałem że będę musiał zamawiać z neta, a tu zachodzę do mrówki i pytam gościa czy mają spienione pcv a gość mówi że nie, a pytam czy wie co to, gość mówi że wie :D , no nic jak nie ma to nie, ale jak już tu jestem to pochodzę po sklepie może znajdę coś ciekawego.

No i chodzę patrzę a tu cały regał płyt pcv i plexi, różnych kolorów i pociętych na różne wymiary oraz różnych grubości :D .

Więc wziąłem przezroczyste plexi do nakrycia akwa dwie płyty 50x50 4mm i dwie 50x25 4mm, oraz dwie płyty czarne pcv 100x50 3mm które uciąłem nożem na odpowiedni wymiar żeby pokryć dno.

U mnie nie będzie podłoża tylko kamienie które nie pokrywają całego dna ale mnie to nie przeszkadza że widać dno pcv czarne które teraz zrobiło się ciemnoszare bo pokryło się warstwą jakby osadu z kamienia, wygląda to trochę jakby drobniutki piasek na dnie leżał.

Szafki diversy mają listwy takie że nie widać dna https://allegro.pl/oferta/diversa-solidna-szafka-comfort-150x50x67-kolory-9839625061?utm_feed=d555514d-44de-460c-9f5c-9c41de21138e&utm_content=supermarket&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed  a Ty możesz zrobić nakleić pcv tak jak Bartek ma.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz78Mam jakąś w okolicy :) Mają całe arkusze i tną na wymiar czy tylko pocięte ?

Teraz pojawia się dylemat: szare czy czarne spienione pvc  na dnie? Co będzie lepiej grało z serpentynitem (i czarnym tłem)? Mogę podmalować też emalią, którą malowane są moduły... tylko potrzebna by była technika dająca efekt kamienia/piasku ... Albo po prostu odpuścić ;)

Przy gołym dnie ciekawy patent tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=3KBvc7ly3a8

- spray dający efekt piasku na zewnętrzną stronę dna.

Znalazłem też farby strukturalne akrylowe imitujące marmur (np. https://poxico.com/sklep/farba-akrylowa-imitacja-granitu/) ale nie wiem jak z bezpieczeństwem w wodzie 😕

@Bartek_De THX, chyba prościej będzie poszukać czegoś na miejscu ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.