Skocz do zawartości

Projekt akwarium 280x60x60; pokrywa, filtr, szafka.


triamond

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20211003_081325.thumb.jpg.351dd8f57777a46a0bdf586a5317fb3e.jpg

Przykrycie z dibondu działa! Lekko się suwa, wygięcie pomijalne. Podział zgodnie ze wzmocnieniami. Wygodnie!

@pulpet @Bartek_De dziękuję!

IMG_20211003_081301__01.thumb.jpg.bd4a776cdb481ba94c3cab1813075e07.jpg

Filtr działa ;) Wrzuciłem tydzień temu trochę Mutag. Przepływ wody przyssał do gąbki. Robi jako medium statyczne ; ) Niech sobie leży. Mimo, że dojrzewał przez kilka miesięcy w wiadrze.... nie przerobił od razu amoniaku. Po 2 tygodniach od startu: zerowy NH3/NH4+ i dużo azotynów. Za tydzień powinno być już 0/0. Codziennie z karmnika płatki i chlorek amonu.

W planach ewentualna wymiana gąbki na 10ppi, jeśli spadnie przepływ. Przy okazji wyciągnę Mutag. Nie znalazłem sztywnej siatki o oczkach mniejszych od K1.

IMG_20211001_161748.thumb.jpg.2ae39269d8834fb5679cadcddc98dc91.jpg

Przykrycie elektryki z dibondu. Niestety, docieli  o 1 cm za długi. Myślę o jakimś niskim pudełku, żeby wrzucić listwę i zasilacze. Na wypadek zalania... Alternatywa to podwieszenie wszystkiego do sklejki. Raczej nie powinno być widać.

Po testach różnych modułów... najbardziej odpowiadają mi LED GOQ Samsung 3x5630 1.08W DC12V IP68 Zimna 11000K :)

LED SAMSUNG 3x SMD5730 1,5W 12V IP68 11000K barwa zimna - bardziej się grzeją, i dają mniej światła przy większej mocy. Większy spadek napięcia na 24 modułach.

IMG_20211003_065249.thumb.jpg.0b988a5e0f901b849abc471086b96949.jpg

1 listwa w korytku 3x3 z czarnymi wewnętrznymi bokami.

IMG_20211003_065327.thumb.jpg.1b54f6104c9b499b22ac324270714626.jpg

2 listwy led - prawie całe dno bez oświetlonych szyb. Powinno być mniej zabawy z czyszczeniem.

Screenshot_20211003-080605.thumb.jpg.de79d833ca44cd800e4fde0161ee70ef.jpg

Zabawa ze sterowaniem. Zdalny termometr bluetooth na wzmocnieniach. Pokazuje temperaturę wody. Gniazdka SP111 z wgraną espurną do sterowania urządzeniami oraz pomiaru mocy.

IMG_20211003_064753(1).thumb.jpg.1faaef367862c29374af32912b84bb01.jpg

Woda się powoli klaruje. W sumie w 2 tygodnie przerabia prawie 40g cukru ;) Przerobiło 6ppm NH3. Za tydzień - dwa powinno być dojrzałe. Wczoraj włączyłem podmianę wody 2l/h.

Mam jeszcze trochę serpentynitu. Czy coś mieszać w układzie kamieni/modułów  ?

Przyzwyczaiłem się do czarnego spienionego pcv na dnie... będzie bez piasku :) Akwarium stoi na czarnej karimacie. Wygląda to z czarnym pcv oki. Objedzie się bez dodatkowych osłon.

Czas myśleć o rybach.... Tylko nie wyobrażam sobie, jak miałbym później coś tutaj odłowić bez wyciągania wszystkiego 😕

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2021 o 09:24, triamond napisał:

Nie znalazłem sztywnej siatki o oczkach mniejszych od K1.

Też nie mogłem znaleźć sztywnej siatki, aby na stałe zabezpieczyć tubus od filtra ciśnieniowego. Kupiłem plastikową siatkę rabatkową o oczkach 0,6cm i dałem ją dwa razy na zakładkę - do tej porty żaden trybik nie dostał się do akwarium ;)

W dniu 3.10.2021 o 09:24, triamond napisał:

Mam jeszcze trochę serpentynitu. Czy coś mieszać w układzie kamieni/modułów  ?

Ja bym już nic nie ruszał, według mnie jest bardzo dobrze. Myślę, że jak dodasz więcej kamieni, to zwyczajnie efekt będzie taki sam, a kryjówek na pewno nie brakuje.

Jak u Ciebie wygląda kolejność przepływu wody przez media? Najpierw K1, później gąbka? Ja muszę u siebie zrobić małą przeróbkę, bo jak K1 jest na końcu zestawu, to często filtr wypluwa z siebie brązowe drobinki - zapewne nieżywe (albo i żywe) bakterie, które odrywają się z zewnętrznych ścian K1.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda płynie z góry przez grzebień, potem K1  i dalej przez gąbkę do pompy i do akwarium. Gąbka - bo najłatwiej zabezpieczyć pompę, no i pamiętałem o Twoich farfoclach ;) W sumie może i nic się nie stanie jak K1 otoczy koszyk pompy. Jak będę wyjmował kiedyś gąbkę, to zrobię eksperyment i sprawdzę.

U Ciebie może być tak, że biofilm gromadzi się wewnątrz tubusu filtra i nagle się odrywa ? Jeśli zerowe azotany, to pewnie bakterie wykorzystują wszystko co jest dostępne w wodzie do budowania swojej masy... Te drobinki wylatują cały czas ? Z upływem czasu coraz więcej ? Mniej ?

Dave z aquariumscience.org ma sumpy z samym K1 bez żadnej filtracji mechanicznej i wodę kryształ... Może to kwestia wielkości złoża. Jeśli by się tak udało (bez gąbki) to będzie to filtr bezobsługowy....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, triamond napisał:

U Ciebie może być tak, że biofilm gromadzi się wewnątrz tubusu filtra i nagle się odrywa ? Jeśli zerowe azotany, to pewnie bakterie wykorzystują wszystko co jest dostępne w wodzie do budowania swojej masy... Te drobinki wylatują cały czas ? Z upływem czasu coraz więcej ? Mniej ?

To na pewno nie jest biofilm z tubusa/rur. Na początku, jak tylko uruchomiłem filtr, to przez pierwsze kilka dni potrafił wyrzucić większe farfocle i te zapewne pochodziły ze ścianek filtra/tubusa. Teraz to co wypluwa filtr to drobinki <1mm średnicy. W rozproszonym świetle, które obecnie posiadam trochę je widać co mnie irytuje, tworzy się też z nich film bakteryjny. Skoro drobinki są tak małe, to zakładam, że są obite z K1.

Na początku nie mogłem ustalić skąd się ta drobnica bierze. Któregoś dnia przestawiłem pompę na 100% mocy i zauważyłem, że momentalnie zrobiło się ich dużo więcej w akwarium. Na próbę założyłem 3 warstwy owaty na wylot z filtra i po godzinie czasu jak ją zdjąłem, to były na niej widoczne te drobiny w dużej ilości. Stąd myśl, że to efekt zderzających się K1. Być może jak przerobię wlot wody do filtra (bo mam chroniczny brak czasu, żeby to zrobić) to złoże będzie się łagodniej obijać i problem sam się rozwiąże. Jeżeli nie, to będę musiał przerobić albo kubeł, albo dodać jakąś filtrację mechaniczną za nim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wieko z tibondu przy akwarium o wymiarach 140x60x50 dzielone na 2 czesci. Pokrywa wzmocnioną jest przez środek poprzeczką, na której spoczywają te dwie części wieka. Uwierz mi nic się nie ugina i jeszcze od czasu do czasu koty na nie się kładą a mam 2 dorosłe maine coony o wadze 7 i 9 kg. Taki test jaki zrobiłeś nie jest miarodajny bo przeciez wieko podparte będzie z wszystkich stron. 

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda się prawie wyklarowała.

IMG_20211007_192824__01.thumb.jpg.c7122506b288f95199b7cc751ca4c69d.jpg

Widać przez 2,8 m wody.

IMG_20211007_194406__01.thumb.jpg.ba0df05d7298cf649a120bb01765d863.jpg

Z ciągłej podmiany leci woda gazowana ;)

IMG_20211007_194725__01.thumb.jpg.2664a69e055a8586719011519bfd75ac.jpg

Mgła szybko znika ... dodatkowe napowietrzanie ;)

Azotany 20+ppm. Tydzień temu test Zooleka pokazywał dużo azotynów, a Salifert 0 ppm. Sprawdziłem JBL - dzisiaj 0,025 ppm podobnie Zoolek. Salifert Profi test NO2... nie działa w słodkiej wodzie 😕 Akwarium, w każdym razie,  dojrzałe. Jutro docinam dibond podstawy i zamawiam ryby :)

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda coraz bardziej przejrzysta. Ale nie idealna.

Ryby normalnie jedzą. Na filmie to co udaje narybek, to granulat ;) Zdziwiłem się jak zobaczyłem film przy konwersji ;) Cyrkulacja chyba oki...

Niestety, niektóre ryby trochę się obcierają o kamienie i pleksi:/ Zwiększyłem podmianę do 6l/h (120% tygodniowo). Zobaczymy... Można było dłużej hodować biofilm w filtrze...

Wymiennik daje radę - temperatura wody wlewanej niższa o 1 stopień niż wylewanej. Daje to tylko 7W mocy chłodniczej. Przy kroplowniku 2l/h praktycznie bez strat.

Pompa chodzi w dzień na 40 % w nocy na 30%. Przy 100% ryby chowają się w cieniu kamieni. Szacowałem przepływy za pomocą worka na śmieci. Na 30% wychodzi nadal 3600l/h. Wystarczyła by mniejsza.  Mam wrażenie, że pompa miesza dużo lepiej niż cyrkulator 10000l/h. W sumie ma 2,3x więcej mocy. Od czasu do czasu puszczam na max....

Kupiłem jeszcze karmnik automatyczny JBL - stare Eheimy które miałem strasznie mają duży rozrzut. Pod pokrywą wilgotność 100%... chyba by za długo nie pochodziły. W JBL jest ślimak i wylot w jednym ograniczonym miejscu. Będzie mniejsza dziura w pokrywie do wywiercenia. Karmnik daje spore możliwości regulacji. Powinien dać radę karmić dorosłą obsadę (ok. 12g/dobę w 4 dawkach).  Muszę jeszcze tylko znaleźć optymalne miejsce zrzutu.

Zastanawiam się, czy dodawać taśmę RGB... w sumie barwa jest oki. Jedna belka led 11000k robi w nocy na minimalnej mocy ;)

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.