Paulstick Opublikowano 13 Października 2016 Autor #31 Opublikowano 13 Października 2016 Zakupione do tej chwili; Pompa IBO 25/60 45watt 2 x Puszki zasypowe (1 do narurowca, 2 do systemu wymiany wody) 2 litry Purolite Do kupienia; Zawory - zaproponowane przez deccorativo; http://erybka.pl/product-pol-948-Zawor-kulowy-25-mm.html albo troche tansze, ktore udalo mi sie znalezc na angielskiej stornie: http://www.marine-reef.co.uk/ball-valve-492-p.asp Korpusy - http://domowefiltry.pl/korpus-narurowy-z-odpowietrznikiem-2-x-oring-aquafilter-fhpr1-b-aq-10-cali-przylacze-1-p-169.html kraniki - http://allegro.pl/kran-ogrodowy-zawor-kulowy-3-4-mosiadz-nypel-i5192011747.html http://domowefiltry.pl/zawor-kulowy-mosiezny-14-gz-x-14-gn-aquafilter-sewbv1414-p-316.html Jesli cos nie pasuje, bardzo prosze o komentarz.
Rapid Opublikowano 14 Października 2016 #32 Opublikowano 14 Października 2016 Zakupy proponujęhttp://www.aquario.pl/hydraulika/625-zawor-kulowy-25mm.html zawsze zostaje po zakupach na paczuchę. i tu kolejny tańszy sklephttp://www.filtrwody.pl/pl/p/AQUAFILTER-FHPR-1-CAL-FILTR-WODY-WSTEPNY-WKLAD-OBUDOWA-10/610 Sam składam baniak i najpierw robię cennik. Tańszych sklepów nie znalazłem. Zawory rury i inne śmieci są tańsze w castorama albo leroy merlin. Zawsze mogę kupić i wysłać, kwestia zaufania.
Paulstick Opublikowano 14 Października 2016 Autor #33 Opublikowano 14 Października 2016 1 hour ago, Rapid said: Zakupy proponujęhttp://www.aquario.pl/hydraulika/625-zawor-kulowy-25mm.html zawsze zostaje po zakupach na paczuchę. i tu kolejny tańszy sklephttp://www.filtrwody.pl/pl/p/AQUAFILTER-FHPR-1-CAL-FILTR-WODY-WSTEPNY-WKLAD-OBUDOWA-10/610 Sam składam baniak i najpierw robię cennik. Tańszych sklepów nie znalazłem. Zawory rury i inne śmieci są tańsze w castorama albo leroy merlin. Zawsze mogę kupić i wysłać, kwestia zaufania. Dzieki wielkie za link do aquario. Mysle, ze zawory i zlaczki wlasnie tam zakupie. Jesli chodzi o korpusy to znalazlem takie: http://domowefiltry.pl/korpus-narurowy-trzyczesciowy-top-filter-kp10-10-cali-przylacze-34-p-438.html 22 zlote i z Wroclawia, trzeba wspierac rodzinny biznes:). Gdybym cos potrzebowal zamowic dodatko, nie omieszkam zapytac, dzieki za oferte pomocy:).
bakus_44 Opublikowano 14 Października 2016 #34 Opublikowano 14 Października 2016 Jeżeli dajesz 2 zawor na każdy korpus- mogą być 3/4- tańsze( http://allegro.pl/zawor-kulowy-do-wody-3-4-z-raczka-z-dlawica-mocny-i5496960786.html). Jeżeli 2 na całą sekcje lepiej daj 1" http://allegro.pl/zawor-kulowy-do-wody-1-cal-z-raczka-z-dlawica-moc-i5496960837.html ja mam takie- po co przepłacać za zawory pcv? Druga sprawa to z tego co pamiętam 3/4= 25mm, a 1"= 32mm. Ja bym zrobił wszystko na 1"- ewentualne przejscia na 3/4 na poszczegolnych sekcjach za trójnikami, ale trzeba obliczyć, czy to się opłaci. Mi wyszło, że lepiej dać już całość na 1". Korpusy od biologii mam 3/4 ale złączki 1"KW/3/4"GZ(taką złączkę wkręcasz w korpus, czy zawór), kosztowały tyle co 1"KW/1"GZ. Jeżeli chodzi o redukcje to niektóre złączki potrafią trochę kosztować. Odejście na purolite mam na 1/2"- tańszy zawór(http://allegro.pl/zawor-kulowy-1-2-ww-raczka-i5902746624.html), duży przepływ zbędny- za pomocą trójnika 1"x1/2"x1"- też nie był wiele droższy niż nieredukcyjny. Jeżeli robisz po 2 nitki na sekcje to mozesz zredukowac do 3/4 na podobnych trójnikach- kosztują grosze więcej od zwykłych w systemie nibco, a zaoszędzisz na rurkach, złączkach i zaworach- 3/4 są tańsze. Ja wstawiałem czwórniki z racji 3nitek na sekcji, dlatego nie dałem redukcji (brak takich czwórników). Dalej dajesz złączkę 3/4"KWx3/4GZ, zawór, nypel 3/4x3/4- tańszy plastikoway niż mosięzny, a też dobry, i korpus. jeżeli bez zaworu to taka złączkę wkręcasz w korpus. Korpusy tez zamawiałem na allegro najtańsze po 18 coś- są ok. Ważne żeby były 3 częściowe. O te http://allegro.pl/korpus-narurowy-3-4-filtr-mechaniczny-do-wody-i5120291687.html Jak chcesz to pisz na priv. Podam Ci gdzie kupiłem najtaniej elementy systemu nibco, mam jeszcze cennik. Bo w marketach o rzeczy typu redukcje czy elementy do systemu 1" ciężko. Są zawyczaj podstawowe trójniki i kolanka do 1/2 i 3/4. Bez redukcji taniej wychodzi chyba USTM niż NIBCO. Najdrożej szare rurki, z których robił Stan, chociaż nie ma jakiś ogromnych różnic. Aha, co do umiejscowienia kranika to ja mam go przed pompą- ze względu na rzekomą możliwość zapowietrzenia się pompy, a on ułatwia odpowietrzanie. Spuszczanie wody faktycznie trwa przez niego dość długo, dlatego robię to klasyczną metodą "na zaciąg":P Korpusów jeszcze nie czyściłem, więc nie wiem jak z tym zapowietrzaniem, ale gdyby kranik był za pompą na pewno szybciej by się wodę podmieniało. Mam nadzieję, że coś pomogłem.
Paulstick Opublikowano 15 Października 2016 Autor #35 Opublikowano 15 Października 2016 No i wszystko zamowione. W koncu zdecydowalem sie na namowa bakusa na caly system oparty na rurkach 32mm i gwintach 1 calowych. Moze niepotrzebnie, 25mm i 3/4 by dalo rade, skoro dziala u innych, ale przynajmniej nie bede gdybal w przyszlosci... W ten weekend czas wpasowac w podloge i wykonczyc szafke. Wczoraj dostalem nie za ciekawa wiadomosc; bede musial czekac minimum 6 tygodni na odbior szkielka. Troche dlugo, ale bedzie wiecej czasu na dopracowanie filtra, swiatel i calego tego ustrojstwa. Kolejny raz sie przekonalem, ze ma sie co goraczkowac a pospiech w naszym hobby jest wskazany jedynie, kiedy woda wylewa sie na dywan:).
KrysP Opublikowano 15 Października 2016 #36 Opublikowano 15 Października 2016 Dnia 14.10.2016 o 11:38, bakus_44 napisał: Druga sprawa to z tego co pamiętam 3/4= 25mm, a 1"= 32mm. 1 cal zawsze miał 2,5 cm , czyli 25 mm . A 3/4 cala , to 20 mm. Jak pisałem i radziłem ,lepiej dać 1 calowe - 25 mm , Od zasysu do korpusów mechanicznych - rurka 32 mm , by pompa na 3 biegu nie dławiła się . Za korpusami - rurka 25 mm , chociaż mają jak pisałem 3/4 i też sobie chwalą.Chodzi nam o jak najlepszy optymalny przepływ , a nie to ,że kupując mniejsze zawory schodzimy trochę z ceną.
Paulstick Opublikowano 16 Października 2016 Autor #37 Opublikowano 16 Października 2016 16 hours ago, KrysP said: 1 cal zawsze miał 2,5 cm , czyli 25 mm . A 3/4 cala , to 20 mm. Jak pisałem i radziłem ,lepiej dać 1 calowe - 25 mm , Od zasysu do korpusów mechanicznych - rurka 32 mm , by pompa na 3 biegu nie dławiła się . Za korpusami - rurka 25 mm , chociaż mają jak pisałem 3/4 i też sobie chwalą.Chodzi nam o jak najlepszy optymalny przepływ , a nie to ,że kupując mniejsze zawory schodzimy trochę z ceną. 1 cal to 2.54cm ale to nie do konca tak z rurkami, bo to kompletnie 2 inne systemy i musza byc laczone specjalnymi zlaczkami. http://www.irrigationuk.com/pvc-valves/cat_134.html jak widac z tabeli 32mm, czyli zewnetrzna srednica rury odpowiada zaworowi 1''....przynajmniej ja to tak rozumiem:).
Paulstick Opublikowano 18 Października 2016 Autor #38 Opublikowano 18 Października 2016 Wszystko zakupione a ja tymczasem, po ogladnieciu filmu stana po raz 35ty, zaczynam miec watpliwosci czy wykorzystam rurki 32mm w pelni przy obecnej wersji narurowca. Stan wspomnial, ze filtry biologiczne ustawione szeregowo, powoduja znaczne stlumienie przeplywu, przy rurkach 32mm pozwolilem sobie na wstawienie 3 korpusow rownolegle, podobnie zrobilem z filtrem mechanicznym. Poki rurki nie sklejone, nie jest za pozno. Potrzebowalbym dodatkowo 4 czworniki, a to zaden wydatek, reszte mam. Calosc 32mm z redukcja na RO wezyk z purolitea. Jak zwykle komentarze mile widziane.
bakus_44 Opublikowano 18 Października 2016 #39 Opublikowano 18 Października 2016 Korpusy równolegle jeszcze mniej zagłuszą przepływ. Jak dla mnie wersja idealna. Dałbym jeszcze jeden korpus na purolite, ale to zawsze możesz dołożyć- juz szeregowo- tu duży przepływ jest niewskazany
Paulstick Opublikowano 18 Października 2016 Autor #40 Opublikowano 18 Października 2016 44 minutes ago, bakus_44 said: Korpusy równolegle jeszcze mniej zagłuszą przepływ. Jak dla mnie wersja idealna. Dałbym jeszcze jeden korpus na purolite, ale to zawsze możesz dołożyć- juz szeregowo- tu duży przepływ jest niewskazany No i gra gitara. Zostane przy tej wersji. Nie bede juz dodawal dodatkowej puszki z purolitem, z rozmowy wczesniej wyszlo, ze 1 bedzie wystarczajaca.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się