deccorativo Opublikowano 11 Października 2016 #11 Opublikowano 11 Października 2016 Pawle jeśli mogę zwrócić uwagę to na takie podstawowe rzeczy co uzupełnia cenne uwagi Staszka: 1/ zawory kup koniecznie tzn pełnoprzelotowe czy metalowe czy plastikowe ale pełnoprzelotowe 1" bo najmniejszy opór na zasysie pompy to duży spadek wypływu na wylocie. np https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=zawór+kulowy+1"+pełnoprzelotowy http://erybka.pl/product-pol-948-Zawor-kulowy-25-mm.html 2/ po pompie część biologiczną jednak bym inaczej rozwiązał. Teraz masz standard - dwa odwrócone korpusy równolegle z Matrixem więc poza nitryfikacją nic więcej. A może byś zawczasu pomyślał o klarowaniu wody, usuwaniu NO3 a nawet PO4. Niby masz kranik i możesz podmianki robić co tydzień i po 50% ( te RO zupełnie sobie odpuść ale koniecznie tam wstaw korpus z węglem aktywnym ) ale pod warunkiem że ta twoja londyńska woda kranowa ma NO3 -1-5ppm - od pomiaru zacznij i co wyjdzie to ustrojstwo wersja 1 lub 2 . A może tak - dołóż trzecią nitkę dwa szeregowo korpusy z puszkami wewnątrz na 1 litr Purolite A520E albo odwrócone 3 szt bez puszek na 1,5 litra TMBT i powrót wody do baniaka od góry wężem fi16-22 by mieć kontrolę przepływu i możliwość pomiarów wody po żywicy jonowymiennej. Oczywiście zawór regulacyjny na początku. Co do grzałki to jak przestrzegał stan i proponował spiochu tylko może na jednej z nitek biologii taką . Na pewno nie po stronie ssącej pompy. a może to http://erybka.pl/product-pol-7527-Hydor-Heater-External-300-W.html albo taka 300W od razu z programatorem ustawień i wyświetlaczem temperatury w baniaku. Wszystko jedno co wybierzesz - jest jeden warunek by takie zewnętrzne grzałki się nie psuły. Jeśli staje pompa narurowca ( pompa kubła) to jednocześnie wyłącza się zasilanie grzałki czyli muszą być na tym samym gniazdku i wyłączniku. Mimo że producencie podają że może przez chwilę taka grzałka pracować bez przepływu wody to życie zaprzecza.
marcin73m Opublikowano 11 Października 2016 #12 Opublikowano 11 Października 2016 23 minuty temu, deccorativo napisał: ...więc poza nitryfikacją nic więcej. Jest Henryku jeden korpusik na Purolite..
stan Opublikowano 11 Października 2016 #13 Opublikowano 11 Października 2016 Dokładnie kolega ma tam tam odejście na purolite. Jeżeli by chciał robić dwie puszki z purolite to osobiście bym radził dać jeszcze jedno odejście takie samo jak jest w tej chwili niż montować to szeregowo. O wiele więcej wody w jednej jednostce czasu będzie swobodniej przepływac przez purolite.
deccorativo Opublikowano 11 Października 2016 #14 Opublikowano 11 Października 2016 a faktycznie jakoś mi umknął ten korpusik na Purolite odczytałem że tam RO ma być mój błąd. do baniaka 540l jeden korpus na Purolite to za mało - bardzo szybko się zapełni azotanami i będzie tylko klarował wodę. Do takiej puszki z dwiema gąbeczkami po obu stronach wejdzie 0,4l Purolite a nie wolno tego ubijać tylko ma być z luzikiem. więc dwa korpusy szeregowo z dwiema puszkami. Dla 1 litra Purolite fabryczny przepływ to 32l/h więc w tej gałęzi nie chodzi o bicie rekordów szybkości przepływu choć taki nawet 50-100l/h nie szkodzi tylko złoże żywicy szybko się syfem zapcha i musisz płukać a przy okazji jak wyjmiesz z puszki to i regenerować trzeba .
eljot Opublikowano 11 Października 2016 #15 Opublikowano 11 Października 2016 11 minut temu, deccorativo napisał: Do takiej puszki z dwiema gąbeczkami po obu stronach wejdzie 0,4l Purolite a nie wolno tego ubijać tylko ma być z luzikiem. Gąbeczka z dołu zbędna i wchodzi ok 0,7 litra bez upychania, sprawdzone
Paulstick Opublikowano 11 Października 2016 Autor #16 Opublikowano 11 Października 2016 59 minutes ago, stan said: Nic nie wkładaj do rurki żadnych grzałek itp. na bank zagłuszy to przepływ. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy ile mniej wody przepływa przez narurowca choćby przez zamontowanie zwężki na końcu wylotu narurowca. Najlepiej jak poprostu do akwarium będzie wchodzić sama rurka 25mm bez żadnych zwężek itp. Grzałke daj normalnie do akwarium, a jak masz w domu w zimę 22-23 C to olej grzałke. Ja nie mam grzałek w żadnych z moich akwarii. Zawory kupuj na allegro 3/4 ale pamiętaj koniecznie z wajchą, a nie motylkiem (motylek w tanich zaworach szybko rozwala się). Zrozumialem. grzalki nie bedzie, chyba, ze na osobnej rurce, zawory 3/4 z wajcha.
deccorativo Opublikowano 11 Października 2016 #17 Opublikowano 11 Października 2016 Jeśli Darek tak twierdzi to znaczy że jest teraz git - jeden korpus z puszką i jedną gąbeczką od góry i z 0,7l Purolite przepływ 30-50l/h
stan Opublikowano 11 Października 2016 #18 Opublikowano 11 Października 2016 Pewnie że 0,7l wchodzi. Jeżeli chodzi o przepływ to raczej miałem na myśli że woda płynąc dwiema osobnymi ścieżkami w jednej jednostce czasu więcej przemłuci wody zachowując ten sam przepływ (około 35-50l /h).
Paulstick Opublikowano 11 Października 2016 Autor #19 Opublikowano 11 Października 2016 5 minutes ago, deccorativo said: a faktycznie jakoś mi umknął ten korpusik na Purolite odczytałem że tam RO ma być mój błąd. do baniaka 540l jeden korpus na Purolite to za mało - bardzo szybko się zapełni azotanami i będzie tylko klarował wodę. Do takiej puszki z dwiema gąbeczkami po obu stronach wejdzie 0,4l Purolite a nie wolno tego ubijać tylko ma być z luzikiem. więc dwa korpusy szeregowo z dwiema puszkami. Dla 1 litra Purolite fabryczny przepływ to 32l/h więc w tej gałęzi nie chodzi o bicie rekordów szybkości przepływu choć taki nawet 50-100l/h nie szkodzi tylko złoże żywicy szybko się syfem zapcha i musisz płukać a przy okazji jak wyjmiesz z puszki to i regenerować trzeba . Koledzy mnie uprzedzili z odpowiedziami :). Z RO jest tylko ta rurka, a korpus bedzie wypelniony Purolitem. Wzorowalem sie na narurowcu Stana; 2 Puszki Purolitu na 1147litry, takze 1 na 540l. Jesli chodzi o wode w Londynie to pH, GH,KH idealne dla Malawi, ale NO3 to spory bol glowy, okolo 20 z kranu. W chwili obecnej mam akwarium 200 litrowe, podmiane przepuszczam przez wlasnej roboty system oparty na korpusach do usuwania ciezkich metali (2 rodzaje wegla + filtr mechaniczny), a NO3 jest absorbowane przez purilite w jednym z kubelkow (2 kubelki w akwarium; FX4 z gabkami + biologia i mniejszy filter z biologia Purilite i Rowaphos). Bede dodawal dodatkowy korpus w systemie wlasnie z purolitem do systemu podmiany w momencie zmiany akwarium na 180x60x50. Co do grzalek zewnetrznych mam dosc nieprzyjemne doswiadczenie z tymi ; kilka miesiecy temu plastikowa zlaczka mi pekla przy wylocie w bardzo podobnej grzalce jak w Twoim linku, cale szczescie bylem w domu, bo sasiedzi by mieli basen w salonie. Jesli sie zdecyduje na ta grzalke poza akwarium, to bedzie to cos podobnego do pierwotnego pomyslu, ale w bardziej adekwatnym miejscu w systemie. Dzis wieczorem jesli znajde chwile czasu sprobuje przerysowac schemat i uwzglednic wszystkie wasze uwagi. Wielkie dzieki za przykladowe zawory, czy miales na mysli zawory 3/4 czy 1'' ? Korpusy mechaniczne planuje z gwintami 3/4.
deccorativo Opublikowano 11 Października 2016 #20 Opublikowano 11 Października 2016 chodziło mi o to by były pełnoprzelotowe a czy 3/4 czy 1 a nawet 1,5 oraz czy metalowe czy plastikowe skręcane czy klejone to już twoje decyzje i co da się tam kupić w Londynie. często zawór jest np 3/4 " ale jak go całkowicie otworzysz i spojrzysz w światło przelotu to widać prześwit tylko fi 10-12mm jak jest takich zaworów x w systemie to nawet najlepsza pompa daje 1/2 tego co mogłaby dać. jeszcze pompy c.o. dają sobie radę bo są konstruowane na wysokie ciśnienie po stronie wypływu ale żadne nie są mocne po stronie ssania więc i ta od c.o. kuca mocno a te kubłowe to już masakra. Czyli budujesz ustrojstwo do nalewania wody wersja II na dwu albo i trzech korpusach w zależności czy kranówa nie zawiera też PO4 ale na pewno I korpus węgiel blokowy sprasowany który sedymentuje 3um a także usuwa chlor i metale ciężkie oraz drugi korpus z Purolite A520E do usuwania NO3 z kranówy. Jeśli i fosforany wysokie w kranówie to trzeci korpus z Rowaphos. powodzenia
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się