-
Postów
1 129 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez marcin1ja1
-
obsada do akwarium 240l (120x40x50)
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Orzech504 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Są samice Aulonocary, które są jasne lub ciemne. Ważne aby nie były z tej samej podgrupy. Mogą się krzyżować, byle narybek był zjadany i nie trafiał do dalszego obiegu. -
obsada do akwarium 240l (120x40x50)
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Orzech504 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Protomelas może urosnąć nawet do 25cm. Nie jest polecany nawet do 150cm akwariów. Do Aulonocary w tym wypadku możesz dobrać inny gatunek Aulonocary plus popularny Yellow. Te 3 gatunki jakoś pomieszczą się w twoim baniaku. -
Widać nie zrozumiałeś przekazu mojej wypowiedzi. Nie napisałem, że chłodzenie akwarium jest rzeczą niepotrzebną ale nie wymaga ona tak dużego wkładu czasowo-finansowo-sprzętowego. Ten temat wałkowany był już w paru wątkach i zawsze na sam koniec wychodziła konkluzja, że najlepszym, najskuteczniejszym sposobem chłodzenia wody w akwarium jest wymuszony obieg powietrza przy lustrze wody. Zarówno człowiek jak i przyroda nie wymyśliły do dzisiaj skuteczniejszego chłodzenia jak zmiana stanu skupienia (np. parowanie). W DIY było wiele projektów wentylatorów montowanych do pokryw, które bardzo dobrze się sprawdzały. Pamiętajmy również, że jesteśmy na forum dotyczącym biotopu Malawi. W biotopie tym nie ma potrzeby trzymać temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celcjusza. Kończąc, potrzeba matką wynalazków, ale czy jest sens wymyślać po raz drugi koło.
-
Wszyscy kombinują jak koń pod górę. Tak jak wcześniej napisał Andrzej upałów w Polsce jest tylko parę dni. Wystarczy na tę parę dni zdjąć pokrywę i ustawić mały wiatraczek biurowy. Gwarantuję, że przez noc temperatura wody w akwarium może spaść nawet o 4 stopnie. W moim wypadku jak rok temu były upały i miałem w mieszkaniu ponad 30 stopni, to przez jedną noc chłodzenia załączył się termostat na grzałce, który był ustawiony na 25 stopni.
-
Zazwyczaj wymienione przez Ciebie choroby występują przy niekorzystnych warunkach w akwarium lub momencie wprowadzenia nowych zainfekowanych ryb. Przy dobrych warunkach i stabilnej jak skale biologii nawet wprowadzenie ryb z ospą lub pleśniawką może obyć się bezboleśnie. Jeżeli chodzi o ospę to najlepszy sposób to podniesienie temperatury do 30 stopni i bardzo mocne napowietrzanie wody. Jeżeli parametry wody są ok to daje to prawie 100% uleczalność. To co zaproponował Henryk to są preparaty ziołowe i mogą zadziałać ale nie muszą. W rozmowie z ichtiopatologiem bardzo sceptycznie ocenił takie preparaty. Kończąc rozmowę tym, że jak muszę to mogę kupić w końcu to moje pieniądze. Jak możesz podaj jakie masz w tej chwili parametry wody oraz czy nie doszedł nowy towarzysz do baniaka.
-
Miganie to typowy objaw uszkodzenia diody. Widać, że dostała się do nich woda co prawdopodobnie prowadzi do "mikrozwarć". Zasilacz impulsowy nie wyrabia dlatego masz dyskotekę. Najlepiej będzie zainwestować w gotowe hermetycznie zamknięte moduły.
-
Udało mi się dorwać darmowe próbki
-
Ja swoje parę groszy też dorzucę. Wydaje mi się, że firma Tropical bardzo podwyższyła jakość swoich pokarmów. Jeszcze 4-5 lat temu karmy Tropicala traktowałem jako karmy niskiej jakości. W tej chwili coraz częściej po nie sięgam. W tej chwili oprócz OSI są to moje podstawowe karmy, którymi karmię moją non-mbune. Najnowszą linią karm karmię jeszcze za krótko aby się o nich więcej wypowiedzieć.
-
Acei luwala a predatos ?
marcin1ja1 odpowiedział(a) na amigo76 temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Zgrzytu nie będzie. Predatory to są relatywnie mało agresywne ryby. Jeżeli mbuna nie będzie wielkości standardowego posiłku to może pływać spokojnie. Co innego dieta. Dwa skrajne końce jeżeli chodzi o karmienie pyśków. -
Ja swoje okna z PCW wymieniam prawie co roku. Co deszcze to pół ramy z okna zostaje rozpuszczone. Trzeba mieć własny rozum i nie łykać wszystkiego co wciśnie sprzedawca. Sprzedawca będzie Ci wpierał, że musisz kupić od niego piasek na środku piaszczystej pustyni.
-
Ten sprzedawca to jest taki typ człowieka, który nie wie nic ale najwięcej ma do powiedzenia. PCW nie ma prawa rozpuścić się w wodzie. Bardzo trudno go rozpuścić nawet w bardzo mocnych rozpuszczalnikach. W żadnym wypadku polistyren nie jest gorszy od PCW jako tło do akwarium. Argument "jakiś syf" świadczy dobitnie o jego braku wiedzy i ignorancji.
-
Cena jak za klimatyzację typu split z montażem do małego mieszkania. A to nic innego jak przerobiony mini klimatyzator, którego cena nie powinna przekraczać 800 złotych.
-
Pamiętajcie najlepszym sposobem wymiany ciepła (oddawania, pobierania) jest zmiana stopnia skupienia. Cała wymiana ciepła zachodząca w przyrodzie polega na tym procesie. Parowanie wody przy otwartej pokrywie jest najlepszym i najprostszym rodzajem chłodzenia. Przy wymuszonym przepływie powietrza można spokojnie zbić temperaturę o 2-3 stopnie w stosunku do temperatury panującej w mieszkaniu. U mnie nawet jak temperatura w mieszkaniu dobijała do 33 stopni to woda nigdy nie miała więcej niż 30 stopni.
-
Malawi 450L by Pawel_Gdy
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Pawel_Gdy temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
To jest bardziej prawdopodobny wynik. Żeby uzyskać pH na poziomie 6,5 to trzeba się postarać. Następna sprawa to nie pisz, że takie pH miałeś zawsze jak w następnym poście piszesz, że tylko raz badałeś wodę w sklepie. Uwierz mi, przy tak niskim pH pyśki na pewno nie wyglądałyby dobrze. -
Nie wczytałem się dokładnie we wszystkie posty, ale zamiast szarpać się z wlewaniem chemii proponuje ograniczyć karmienie o połowę. Zrezygnować absolutnie z mrożonek. Przynajmniej przez tydzień nie włączać oświetlenia. Zrobić dużą podmiankę wody i mechanicznie usnąć z piasku sinice. Im więcej będzie się kombinowało tym będzie gorzej. Zazwyczaj problem z sinicami mijał szybciej u osób, które nie robiły prawie nic.
-
Wymarzone akwarium - padło na Malawi 240l- marzenie wkrótce się spełni
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Jelonbike temat w Podstawy
Teraz Twoja wypowiedź ma już ręce i nogi. A nie jak poprzednio napisałeś, że Guardian jest lepszy od OW. Guardian ma kilka rodzajów szkła. Możliwe, że te z najwyższej półki dorównuje OW. W żadnym cenniku nie jest napisane jaki to float z huty Guardian. Przy cenie podobnej jak przy float z Pilkington nie spodziewałbym się tego z najwyższej półki, które dorównuje OW. -
Wymarzone akwarium - padło na Malawi 240l- marzenie wkrótce się spełni
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Jelonbike temat w Podstawy
A możesz poprzeć to jakimiś faktami. Oglądałem tysiące zdjęć i filmów i na każdym z nich OW wypadał lepiej. Dobrej jakości zwykłe szkło mało różniło się od tego "Guardiana". Inną sprawą jest to, że Guardian to nazwa huty a nie konkretnego szkła. To tak jakbyś napisał, że masz akwarium Pilkington. -
Do tego jeszcze dochodzi rodzaj matrycy i nawet w ekstramalnych wypadkach rodzaj programu do przeglądania zdjęć. Za dużo zmiennych aby można w sposób miarodajny określić różnice. Pomijam fakt, że testy kropelkowe są raczej testem jakościowym niż ilościowym co jest dość sporym ograniczeniem.
-
Co innego jak ma się morszczuka. Natomiast przy mbunie nawet tej "mięcholubnej" możemy spokojnie darować sobie ten rodzaj pokarmu. Zawsze można wzbogacić dietę o artemię lub krewetki liofilizowane. Zawsze omijam łukiem wszystkiego rodzaju miksy. Zazwyczaj w tych miksach większość składu jest najniższej jakości.
-
Filrtacja narurowa do 720l
marcin1ja1 odpowiedział(a) na bakus_44 temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Za pompą wystarczą 3 korpusy połączone szeregowo plus do nich jeden bypass (wspólny). To co wymyśliłeś jest przerostem formy nad treścią. Jeden narurowiec z matrixem i jeden z FBF załatwi Ci całą biologię. Nie ma sensu bawić się w dokładanie równolegle zwykłej ceramiki. -
Brunatnice jak się patrzy. Do różowo-fioletowych glonów wapiennych to mu daleko. Poza tym nie wiem jaki jest sens wklejać do tego tematu zdjęcia z brunatnicami. Prędzej mogą być to okrzemki, które zaczynają porastać zielonym glonem (kiedyś też tak miałem).
-
Przy tak dużym zbiorniku nie trzeba ograniczać się do jednej grupy. Na pewno akwarium umożliwia obserwację zachowań zbliżonych do naturalnych. Skusiłbym się nawet na wszystkie trzy grupy: mbuna, non-mbuna i drapieżniki. Przy mbunie trzeba zrezygnować wtedy z gatunków typowo roślinożernych.
-
585 litrów non-mbuna-czarna głębia
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Agnieszka&Marcin temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Czyli macie tzw. koronę Te 7 cm powinno się sprawdzić. Może nie traficie na narwane ryby. Co do parowania to u mnie wychodzi około 2l na dobę przy rozmiarze dna 180x50. -
585 litrów non-mbuna-czarna głębia
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Agnieszka&Marcin temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Też miałem takie podejście, dopóki nie musiałem zbierać ryb z podłogi. Dopóki są małe nie ma problemu. Ale jak podrosną to zostanie tylko latanie ze szmatą i wycieranie wody wokół akwarium. Mam rozumieć, że już kiedyś mieliście ryby z Malawi z grupy non-mbuna? -
585 litrów non-mbuna-czarna głębia
marcin1ja1 odpowiedział(a) na Agnieszka&Marcin temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Jeżeli masz blisko Sudety to możesz brać do woli . Często nazywa się to łupkiem szarogłazowym. Może mieć różne odcienie. Nie raz jego kolor podobny jest do tego jaki ma serpentynit.
