Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. No właśnie co się stało z NO3. Jakieś złoże jonowymienne czy hydroponika lub najzwyczajniej parę podmianek wody?
  2. Niektórzy tylko płuczą parę razy w wodzie i w Primie (lub innym pochłaniaczem chloru i chloraminy) i od razu wrzucają do filtra. Mi się nie śpieszy więc się z tym certole tak długo
  3. Schnie po przez odparowanie wody (wilgoci) z jego objętości. Odkładam go do wyschnięcia. Kładę go na powierzchnię suchą. Aby wysuszyć go (chlor sam z siebie bardzo łatwo odparowuje, w porównaniu do chloraminy, które nie za bardzo - dlatego na sam koniec używam Prime). Mam nadzieje, że wyczerpująco odpowiedziałem na Twoje wszystkie pytania.
  4. Najlepsza metoda to jest taka, że jak inkubuje to samica . U mnie nie było problemu, ponieważ samiec był wyraźnie większy i miał fioletowe boki. Chociaż raz miałem tak, że największy rdzawek z fioletowymi bokami okazał się samicą. Krótko mówiąc Iodotropheus Sprengerae mogą sprawić nie jedną niespodziankę przy rozpoznawaniu płci.
  5. Wysoki poziom NO3 może świadczyć o słabej filtracji mechanicznej, przekarmianiu lub zbyt rzadkich podmian wody. Proponuje zrobić jeszcze testy na NO2 i NH3 aby wykluczyć zatrucie związkami azotowymi.
  6. marcin1ja1

    kranówka NO3=100

    Odbiegnę trochę od tematu typowo akwarystycznego. Wgłębiłem się trochę w lekturę normy mówiącej o dopuszczalnej zawartości NO3 w wodociągach. Norma ta wskazuje, że u ODBIORCY dopuszczalna wartość NO3 nie powinna przekraczać wartości 50ppm. Dla Ciebie jako odbiorcy, nie jest ważne jaka jest zawartość NO3 w stacji uzdatniania wody tylko jaka dochodzi do Ciebie (do bloku mieszkalnego lub domku). To w gestii wodociągów jest dostarczenie do Ciebie wody spełniającej normy (nie tylko w stacji uzdatniania ale też na każdym odcinku wodociągów). Jak w każdej instytucji państwowej możesz spodziewać się odbijania piłeczki lub tak popularnej odpowiedzialności rozmytej. Najlepiej idź do sanepidu z próbką wody i poproś o pomiar NO3. Chyba ważniejsze jest zdrowie rodziny od wydania 25zł. A nóż okaże się, że testy są walnięte a woda nie jest tak "podła" jak wskazują testy.
  7. Założyć konto tylko po to aby pokazać porażkę innego użytkownika to trzeba mieć nieźle w bani narąbane. Według mnie to nie porażka tylko nieudana próba. Początki każdej innowacji w większości kończą się nie powodzeniem. Był to projekt typowo autorski i na pewno doświadczenia nabyte przez założyciela będą procentować i służyć innym akwarystom. Jedyne co mogę zrobić to życzyć sukcesów i nie poddawać się.
  8. Nie będę oryginalny, sprzęt daje po moczach. Proponuje dać tło z czarnego spienionego PCV i rurki zamienić na czarne i będzie ok. Oczywiście zrezygnować z "bombelków". Nie wygląda to ani ładnie ani nie napowietrza dobrze wody. Koszt i praca niewielka a rezultat będzie na duży plus.
  9. marcin1ja1

    kranówka NO3=100

    Jeżeli jesteś w stanie, pojedź z próbka wody do sanepidu i z własnej kieszeni zapłać za badanie na zawartość NO3. Jeżeli sanepid stwierdzi, że poziom NO3 przekracza 50ppm to wal śmiało do wodociągów. Jak już wcześniej zostało napisane tak duża zawartość NO3 świadczy o ogólnej bardzo słabej jakości wody. Szkoda zdrowia nie tylko ryb ale domowników.
  10. U mnie jedna taśma wytrzymała 4 miesiące a druga 1 miesiąc. Mimo deklarowanej wodoszczelności siada bardzo szybko. Jedyne co u mnie wytrzymuje to moduły LED (fabrycznie są szczelnie zabudowane).
  11. Potwierdzam zostaje lekki zapach chloru, nawet jak będziesz płukał przez 10 dni. Sam świeży Purigen śmierdzi sam z siebie dziwnym chemicznym zapachem. Ja również używam Ace (noc namaczania) a później 1 dzień płucze w antychlorze Tropicala, 2 dzień schnie a na końcu 3 dnia płuczę w Prime i wrzucam do kubła. Z pewnością wystarczyłby 1 dzień na całą akcję, ale mi się nie śpieszy i wolę nie ryzykować.
  12. marcin1ja1

    kranówka NO3=100

    Również uważam, że coś jest nie tak z pomiarem. Każde wodociągi są kontrolowane przez służby sanitarne i nie sądzę aby przeszły wyniki, które są dwukrotnie wyższe niż zaleca norma polska jak i unijna. Jedyna możliwość jest taka, że ta kranówka jest z własnego ujęcia.
  13. Korzenie roślin potrafią całkiem pokaźnie "wgryźć" się w styropian. Tak było u mnie z Anubiasem.Kiedyś u mnie w akwarium również nurzaniec zrobił sobie bazę w styropianie i co pewien fragment przebijał się i wyrastał z piasku. Nurzaniec jest rośliną, która nie musi mieć korzeni zakopanych idealnie piaskiem. Z tego co wyczytałem, nurzaniec lubi bardziej podłoże z drobnych kamieni ( w moim przypadku nie pogardziła styropianem )
  14. Akwarium ładne, tylko jak wspomniał Arit te roślinki wyglądają jakoś nienaturalnie.Nurzańce bardzo ładnie wyglądają jako drugi (trzeci) plan - umieściłbym je za kamieniami. Dość dobrze wyglądają w postaci kępy wyrastającej z jednego miejsca.
  15. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    U mnie największą korzyścią z korzystania z Purigenu to woda kryształ. Na początku Purigen pomógł mi zejść z poziomu 50 mg do 20mg NO3. W tej chwili poziom NO3 waha się między 10 a 20. Wyczytałem, że spadek lub brak wzrostu NO3 przy Purigenie spowodowany jest wchłanianiem przez niego NO2 i NH3/4.
  16. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    Sławku Purigen pochłania związki azotowe. Dzięki pochłanianiu NO2 oraz amoniaku niweluje powstawanie NO3. Dodatkowo oczywiście pochłania NO3.
  17. marcin1ja1

    Wzrost NO2 nagły

    Tak jak Andrzej napisał. Ja od zawsze stosuję tą metodę. Karmię dwa razy dziennie. I jak tylko zauważę, że karma opada na dno i od razu nie znika, przestaję karmić. Ryby lepiej przegłodzić niż przekarmić. Zwróć uwagę na samice, które podczas inkubacji nie jedzą przez kilkanaście dni i nic im się nie dzieje. Jeżeli tak bardzo denerwują Cię skoki parametru NO2 to zastosuj Purigen. Powinien on nadmiar związków azotowych pochłonąć i dodatkowo spowodować, że woda będzie czystsza jak nigdy dotąd. U moim 240l najmniejsza sprzedawana porcja Purigenu zdaje w 100% egzamin (jest włożona do jednego z moich kubłów).
  18. Potwierdzam dieta typowo roślinna. Auratus a w szczególności demasoni bardzo źle znoszą dietę mięsną (wiem to z własnego doświadczenia). Auratus bardzo piękna ryba ale bardzo nieprzewidywalna. Dwie walczące ryby potrafiły robić taki wir, że piach sięgał lustra wody Chociaż przy estherce nie miałem problemu z dietą mieszaną.
  19. marcin1ja1

    Zła cyrkulacja wody

    Przyczyną jest gruzowisko, które rozciąga się na całej długości akwarium. Przy takim ułożeniu kamieni nie pomoże nawet drugi Turbo1500 (2000). Ogranicz ilość kamieni i wybierz te bardziej masywne.
  20. Wszystko zrobione ze smakiem. Nie ma przerostu formy nad treścią. Plus ogromy za znajomość biologii i nie pakowania ryb tydzień po starcie zbiornika. Łapka ode mnie za zdroworozsądkowe podejście do sprawy.
  21. Zaraz nas pogonią za OT ale też postaram się umieścić film jak moje buldożery równają wszystkie górki i doliny w poszukiwaniu pokarmu pod piachem. Od kiedy je mam nie mam takie czegoś jak odmulanie dna czy stref beztlenowych. Raz na dobę cały piach jest orany po całej długości i szerokości.
  22. Andrzeju u Ciebie na zdjęciach widać wyraźnie, że piasek ma odpowiednią gradację (ten sam piach jest u mnie). Ja na Jego zdjęciach widzę drobny pył. U mnie tak drobny piasek by nie przeszedł. Moje elektry jak buldożery pochłaniają piach i wypuszczają go 20 cm nad dnem.
  23. Potwierdzam tak jak Andrzej. Mimo, że mikro Malawi ma urok i na pewno sprawdzi się przy jednym haremie Saulosi (1+4).
  24. Andrzeju ale musimy zwrócić uwagę na to, że podłoże to typowy drobniutki piasek kwarcowy (co widać na załączonych zdjęciach). Boję się, że jak Turbo 2000 zacznie dmuchać to piasek będzie fruwał po całym akwarium. Jak już nie chce wymieniać piasku to warto zainwestować w mniejszy 1500. Na pewno filtracja mechaniczna poprawi się w sposób diametralny (oczywiście na lepszy). Reasumując Turbo 1500 + mała gąbka na zasysy kubła + bakterie i podstawowe testy (NH4, NO2, NO3 i PH). Koszt może spory ale będziesz miał spokój na parę dobrych lat.
  25. Jeszcze daleko droga przed tobą. Nie obraź się, ale nie masz zielonego pojęcia o biologii w akwarium. To, że jest woda mętna to tylko oznaka niedojrzałego baniaka i za drobnego piasku. Aqua Nova NBF-1800 w zupełności da radę, tylko ma 2 ale, żre 2 razy więcej prądu niż Turbo 1500 no i można trafić na egzemplarz, który może bardzo wyć. Trzecia sprawa to prefiltr. Najłatwiej nałożyć gąbkę na wejście od zasysu wody w akwarium.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.