Skocz do zawartości

mariuszes

Użytkownik
  • Postów

    113
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

12

O mariuszes

  • Urodziny 21.11.2013

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Poznań
  • Moje akwarium
    260L

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. W zasadzie sprawa nieważna. W trakcie klejenia doszedłem iż w ten sposób zmniejszam komorę grzałki do mniej niż 2,5cm i tam by na pewno nie weszła. Natomiast na drugie pytanie znalazłem gdzieś Twoją opinię deccorativo, iż dla pomp 2000l/h powinno być ok 5cm2 i taki też zrobiłem zasys od dołu.
  2. Witajcie, po dłuższym czasie, gdyż do tej pory podchodziłem do tematu raczej sceptycznie i ja postanowiłem zbudować własną kasetę. Będzie to 84x224x440mm, formatki i gąbki już mam, wg podobnego projektu (chyba Plezzioro). Materiały czekały chyba z pół roku na realizacje i od tamtej pory zmieniła mi się nieco koncepcja. Pierwotnie miało to wyglądać tak - wlot od lewej strony i dalej komora śmieciowa 7mm, 50mm gąbka, 30mm grzałka, 130 komora pompy AQ2000, które już mam. Jednak chciałbym nieco zmienić układ tzn, odwrócić orientację komory gąbki i grzałki, tak jak ma to miejsce w ostatecznej wersji 140mm z pierwszego postu. W komorze grzałki chciałbym umieścić zasys do biologa (UNIMAX 250) i tak będzie mi lepiej rozprowadzić rurki ze względu na budowę pokrywy akwarium. Od razu piszę - biologa chcę zostawić świadomie, nie przeszkadza mi on w ogóle, a komorę pod pompą mam zamiar wypełnić NGBC. I teraz dwie sprawy, w których chciałbym Was prosić o radę. 1. Jakiego rozmiaru powinno być okno przelotowe między komorą grzałki a pompy? Pierwotnie był 5x8cm, tj. 40cm2, jednak aby teraz taką powierzchnie uzyskać przy 3cm szerokości, musiał bym zrobić 13cm wysokie, a to prawie 1/3 wysokości całkowitej kasety. Czy to nie będzie problem? 2. Zasys chciałbym zrobić tylko w formie szczeliny w dnie (jak deccorativo w temacie z turbo-), i z tego co pamiętam ktoś wybadał jakaś zależność do policzenia tej powierzchni, ale nie moge znaleźć jak to policzyć. Nie chciałbym robić regulacji do kalibracji, mogę jedynie doświadczalnie powiększać otwór, ale od czegoś trzeba wyjść.
  3. Kurcze, wyjaśnijcie mi proszę bo dalej nie rozumiem, w czym Turbo-kaseciak jest lepszy od klasycznego...? Mam przygotowane formatki pod klasyka i dalej się zastanawiam czy wklejać tą przegrodę czy nie... Akwarium 260l czyli 120cm długości, chciałbym tam mieć ceramikę plus TMBT. Blok absorbera azotanów, zrobię najwyżej jako zewnętrzny do użycia interwencyjnego.
  4. mariuszes

    Czy to jaja Helmetów?

    Dokładnie to samo. Wreszcie wczoraj po prawie 2 latach wyłowiłem wszystkie 4szt bo dokładnie wszystko w białych ciapkach. Nawet same ślimaki, wyglądają jakby korale ubrały. Teraz tylko jak się tego pozbyć bo nawet po mechanicznym szorowaniu pozostają ślady.
  5. Czy gdzieś na forum jest jakieś podsumowanie... kaseciak vs. turbo-kaseciak? Po przeryciu wątku z kaseciakiem, podjęciu decyzji i zamówieniu formatek, odkryłem ten temat i już mam mętlik. Czy do klasycznego kaseciaka nie można wkładać TMBT? Bo nie bardzo widzę różnice w stosunku do turbo- prócz większej gąbki (a co za tym idzie - rozmiarów) i braku miejsca na grzałkę.
  6. Pleziorro, i jak się sprawuje Twoja kaseta? Planuję skopiować Twoją z nieco dłuższą komorą pompy. Ten projekt mi najbardziej pasuje bo kaseta nie jest narożnikowa. Widzę, że do budowy filtra używacie spienionego PCV 3mm.. czemu nie PCV twarde? Są jakieś przeciwwskazania?
  7. Przepraszam, z góry za pytanie, bo temat śledze od czasu do czasu i nawet wczoraj przebrnąłem przez 2/3 i wiem już dużo, wymiary zasady itp, ale jednego nie mogę zrozumieć: Jak umieszczacie blok absorbera w kaseciaku? Przecież to musi być jakiś wymuszony przecisk, a dedykowanej pompki do tego nie widzę..? Wskażcie proszę jakieś rozwiązanie na ten blok, rura kanalizacyjna + 2x zaślepka czy jak? Czy blok z Purolite łączycie z NGBC/TMBT? Czy jest to uzasadnione? Obecnie moja filtracja to kubeł z NGBC + AQ2000, ale czeka mnie poważny remont w akwarium więc przymierzam się do zmian z racji braku dostępności NGBC.
  8. U mnie helmety na początku spełniały swoją rolę, teraz okrzemka już dawno nie ma, a ślimaki zostawiły mnóstwo bardzo brzydkich białych jaj. Czy ktoś znalazł sposób żeby się tego pozbyć? Jest tego tak wiele, że skrobanie odpada. Chyba, że przy okazji resetu akwarium i całkowitej zmiany wystroju.
  9. Witam Bardzo proszę o pomoc w dobraniu pokarmu. Obsada - pseudotropheus saulosi - duże osobniki - labidochromis mbamba bay - mniejsze osobniki - cynotilapia hara - maluchy 3cm Do tej pory było: OSI Vivid Color OSI Spirulina Naturefood Plants S Artemia liofilizowana Ale praktycznie wszystko wyszło. Czy coś zmieniać? Czytałem dobre opinie o New Life Spectrum Cichlid Formula, ale nie wiem za co to podmienić? Ryby karmione 2x dzień.
  10. Może trochę późno, ale poszukuję c. hara gallireya reef..?
  11. Grubość musiała by mieć 10 mm, ale chyba po prostu zrobię nieco dłuższe boki tak by wystawały i wyprofiluje krawedzie pod opaske. Ale na te przyssawki to robicie normalne otwory w kasecie pod nie? To nie zaburza pracy filtra? Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
  12. Witajcie. Myślę o zrobieniu kaseciaka z aq2000 w baniaku 260l jednak mój zbiornik to Aquael Glossy i widzę problem z jego mocowaniem. Chodzi o to ze we wnętrzu całego zbiornika po obwodzie wklejona jest opaska z czarnego szkła zakrywajaca lustro wody. Jak montujecie kaseciaka? Czy jakieś przystawki wchodzą w grę? Chodzi o to ze musiał bym zdystansowac boki kasety od szkła na jakieś 15 mm po to by jej górna krawędź wyszła ponad opasek zakrywajaca lustro wody. I tu pytanie czy za tym nie będzie zbierać się brud który wymagać będzie każdorazowo demontażu kasety? Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
  13. U mnie potwierdziło się ze krzemiany zostały zjedzone same przez okrzemka. Bez dodawania atramentu. Wystarczy NGBC, ograniczenie podmian i tydzień życia dla rozwoju okrzemków
  14. Ale to działa? Nie zaciąga Tobie więcej piasku niż brudów? Decco.. i czy masz dokładnie ten egzemplarz bo to wygląda na jakiegoś chińczyka do których podchodzę raczej sceptycznie..
  15. Jak pisałem powyżej - zastanowił bym się czy atrament ma takie super zbawienne działanie na Sio2, skoro sam rozrost okrzemków powoduje jego znikanie z wody. Czy nie jest czasem tak, że Guban przechodząc na mniejsze podmiany pozbawił okrzemki stałego pożywienia i w ten sposób zredukował krzem i zlikwidował okrzemki. Atrament może się do tego przyczynia, jednak podejrzewam że PO4 będzie tutaj pełnić role akceleratora - to udowodnił mój test z wodą w słoiku. Ja mam inny problem - NGBC u mnie startuje, jednak na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie przejścia na comiesięczną podmianę wody ze względu na ilość zanieczyszczeń mechanicznych w baniaku. Mam akwa 120cm, Aq2000 oraz JVP-110 + zewnętrzny biolog, w akwarium jest niezły wir a i tak mam pełno, miejsc gdzie zbierają się odchody, które eliminuje właśnie przy podmianie. Kombinuję z tą cyrkulacją a i tak jest słabo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.