Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wkrótce będę zakładać akwarium malawi 240l. Będzie to moje pierwsze akwarium, nie tylko malawijskie ale w ogóle. Szafka już się robi. Teraz kompletuje sprzęt. Myślę o czymś takim:


Akwarium 240l Wromak

Pokrywa

filtr zewnętrzny JBL e900

filtr wewnętrzny Aquael Turbo Filter 1100

Grzałka Jager TSRH

świetlówka Aqua Glo

świetlówka Power Glow


Do tego jeszcze jakaś mata pod akwarium, tło (myślę o zwykłym czarnym) pewnie jakieś testy. Coś jeszcze ?

Jak z filtrami, chyba wystarczą ? Świetlówki, jaka długość ? Pozostały sprzęt w porządku ?

Jak już mówiłem jestem kompletnym laikiem. Ma ktoś jakiś link z jakimś filmikiem, rysunkami jak instalować filtr wewnętrzny ? Nic takiego w faqu nie znalazłem. Podobnie z grzałką. Co do filtra zewnętrznego znalazłem pewne poradniki.

Co do sklepu, nie wiem czy jeszcze będę w nim kupował. Ceny w porządku, opinie też w miarę ale jeszcze nie wiem. Wysyłają kurierem siódemki, kiedyś zamawiałem obiektyw i lustrzankę tym kurierem. Doszły bez szwanku. Powinienem się obawiać o przesyłkę akwarium czy raczej nie ?

I jeszcze pytanie co do serpentynitu. Wielu akwarystów używa tych kamieni. Wiem, że wikipedia to nie zawsze dobre źródło informacji, ale wg niej niejakie piaski serpentynitowe nie nadają się do akwarystyki ze względu na obecność chromu i niklu. Czy tyczy się to też serpentynitu, czy to jakaś bzdura ?

Opublikowano

Filtry chcesz kupic takie jak u mnie hulają wiec wystarcza ,tylko jbl zasyp full ceramika, co do świetlówek pasuja tylko standardowe 90. grzalki osobiscie nie uzywam bo w zime temperatura w pokoju wynosi jakies 22 C co w polaczeniu z grzaniem od oswietlenia daje mi w zbiorniku te 24-25C co do grzalki zainstaluj ja przy filtrze wewn. zeby nie bylo jej widac, a filtr wewn. dajesz tak abys mial obieg w akwarium czyli wewn. po drugiej stronie co wylot wody od kubla z tym ze wylot kubla skieruj nie w strone mechanika lecz w strone szyby frontowej zas mechanika w strone szyby bocznej na przeciw czyli ku wylotowi kubla...

Co do kamieni dobry jest dolomit, czy zwykly otoczak serpentynit tez nic nie wydziela i mozna spokojnie go użyc, a przesylkie bierz ubezpieczona i wszystko bedzie cacy.

Opublikowano

świetlówkę power glo możesz spokojnie na marine zmienić. Z kamieni to jeszcze wapienie, łupki filitowe i szarogłazy, no i oczywiście piaskowce.

Opublikowano

Akwarium jeszcze nie ma ale kupiłem już kamienie. Serpentynit.


Zastanawiam się jednak czy to aby na pewno serpentynit. Estetycznie mi się bardzo podoba, ale nie jest trochę za jasny ? Na fotkach innych mam wrażenie, że serpentynit ma delikatnie zielony odcień. Nie wiem czy to cecha tego kamienia czy to jakieś glony. W każdym razie, mógłby ktoś potwierdzić, że to serpentynit ?


Fotka


I jeszcze jedna kwestia, mam 68kg kamienia, czy jeśli chodzi o wytrzymałość akwarium 68kg może być czy jednak za dużo ?

Opublikowano

Witaj,

Wygląda na serpentynit. Zmieni odcień gdy będzie mokry.

Jeśli chodzi o wage kamieni i związaną z nią obawe o wytrzymałość dna akwarium - wystarczy dobrze wypoziomować blat i pod kamienie wrzucić tafle styropianu. Szkło jest wytrzymałe na zgniatanie, ja u siebie miałem czasami ok 180kg kamienia. Jeśli kamienie będą stały stabilnie na styropianie i z blatu szafki pod wpływem obciążenia nie zrobi się kołyska możesz spać spokojnie.

Jest to Twoje pierwsze akwa więc nie zapomnij o kolejności: styropian - kamienie - piach.

Opublikowano

Wydaje mi się, że jest raczej chropowaty. Zależy, co znaczy gładki :/


W każdym razie dzięki. Tak czy siak i tak użyje tego kamienia. Po prostu wolałbym wiedzieć co mam w akwarium. W składzie mówili, że to serpentynit. Ale różnie to bywa ze sprzedawcami :)

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Podbijam.


Akwarium zalane i pojawiło się parę pytań.


1. Z wylotu filtra zewnętrznego co jakiś czas wylatuje powietrze. Filtr solidnie wypuszcza wodę ale jak mówię, od czasu do czasu, wypuszcza też powietrze. Powinno tak być ? A jeśli nie czy to jakiś poważny problem ?

2. Na tym nie znam się zupełnie ale wydaje mi się, że oba filtry powinny mocno zasysać tą wodę, jak odkurzacz. I tak jak do siły strumienia wylatującego z wylotów nie mam zastrzeżeń to gdy przykładam rękę do wlotów (i zewnętrznego i wewnętrznego) mam wrażenie, że te filtry bardzo słabiutko zaciągają tą wodę. Tak być powinno ?

3. Tak dla upewnienia, płukałem piasek i to kilka razy ale po zalaniu nadal woda jest lekko mętna. Wykrystalizuje się ?

4. Mam uzdatniacz do wody i bakterie od firmy sera. Jak myślicie, użyć ?

Opublikowano

1.Widocznie źle odpowietrzony, bądź zasysa powietrze gdzieś na łączeniach, zaworach...potrząsnąć mocno we wszystkich płaszczyznach.

2.Normalna rzecz, jeszcze słabiej będą zasysać gdy się zabrudzą.

3.Zastosować watę akwarystyczną, wyłapie drobny syf.Wykrystalizuje się, kwestia max 48h.

4.Do startu baniaka wręcz wskazane.Lepsze bakterie bez pożywki, ewentualnie własna uryna...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.