Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wkrótce będę zakładać akwarium malawi 240l. Będzie to moje pierwsze akwarium, nie tylko malawijskie ale w ogóle. Szafka już się robi. Teraz kompletuje sprzęt. Myślę o czymś takim:


Akwarium 240l Wromak

Pokrywa

filtr zewnętrzny JBL e900

filtr wewnętrzny Aquael Turbo Filter 1100

Grzałka Jager TSRH

świetlówka Aqua Glo

świetlówka Power Glow


Do tego jeszcze jakaś mata pod akwarium, tło (myślę o zwykłym czarnym) pewnie jakieś testy. Coś jeszcze ?

Jak z filtrami, chyba wystarczą ? Świetlówki, jaka długość ? Pozostały sprzęt w porządku ?

Jak już mówiłem jestem kompletnym laikiem. Ma ktoś jakiś link z jakimś filmikiem, rysunkami jak instalować filtr wewnętrzny ? Nic takiego w faqu nie znalazłem. Podobnie z grzałką. Co do filtra zewnętrznego znalazłem pewne poradniki.

Co do sklepu, nie wiem czy jeszcze będę w nim kupował. Ceny w porządku, opinie też w miarę ale jeszcze nie wiem. Wysyłają kurierem siódemki, kiedyś zamawiałem obiektyw i lustrzankę tym kurierem. Doszły bez szwanku. Powinienem się obawiać o przesyłkę akwarium czy raczej nie ?

I jeszcze pytanie co do serpentynitu. Wielu akwarystów używa tych kamieni. Wiem, że wikipedia to nie zawsze dobre źródło informacji, ale wg niej niejakie piaski serpentynitowe nie nadają się do akwarystyki ze względu na obecność chromu i niklu. Czy tyczy się to też serpentynitu, czy to jakaś bzdura ?

Opublikowano

Filtry chcesz kupic takie jak u mnie hulają wiec wystarcza ,tylko jbl zasyp full ceramika, co do świetlówek pasuja tylko standardowe 90. grzalki osobiscie nie uzywam bo w zime temperatura w pokoju wynosi jakies 22 C co w polaczeniu z grzaniem od oswietlenia daje mi w zbiorniku te 24-25C co do grzalki zainstaluj ja przy filtrze wewn. zeby nie bylo jej widac, a filtr wewn. dajesz tak abys mial obieg w akwarium czyli wewn. po drugiej stronie co wylot wody od kubla z tym ze wylot kubla skieruj nie w strone mechanika lecz w strone szyby frontowej zas mechanika w strone szyby bocznej na przeciw czyli ku wylotowi kubla...

Co do kamieni dobry jest dolomit, czy zwykly otoczak serpentynit tez nic nie wydziela i mozna spokojnie go użyc, a przesylkie bierz ubezpieczona i wszystko bedzie cacy.

Opublikowano

świetlówkę power glo możesz spokojnie na marine zmienić. Z kamieni to jeszcze wapienie, łupki filitowe i szarogłazy, no i oczywiście piaskowce.

Opublikowano

Akwarium jeszcze nie ma ale kupiłem już kamienie. Serpentynit.


Zastanawiam się jednak czy to aby na pewno serpentynit. Estetycznie mi się bardzo podoba, ale nie jest trochę za jasny ? Na fotkach innych mam wrażenie, że serpentynit ma delikatnie zielony odcień. Nie wiem czy to cecha tego kamienia czy to jakieś glony. W każdym razie, mógłby ktoś potwierdzić, że to serpentynit ?


Fotka


I jeszcze jedna kwestia, mam 68kg kamienia, czy jeśli chodzi o wytrzymałość akwarium 68kg może być czy jednak za dużo ?

Opublikowano

Witaj,

Wygląda na serpentynit. Zmieni odcień gdy będzie mokry.

Jeśli chodzi o wage kamieni i związaną z nią obawe o wytrzymałość dna akwarium - wystarczy dobrze wypoziomować blat i pod kamienie wrzucić tafle styropianu. Szkło jest wytrzymałe na zgniatanie, ja u siebie miałem czasami ok 180kg kamienia. Jeśli kamienie będą stały stabilnie na styropianie i z blatu szafki pod wpływem obciążenia nie zrobi się kołyska możesz spać spokojnie.

Jest to Twoje pierwsze akwa więc nie zapomnij o kolejności: styropian - kamienie - piach.

Opublikowano

Wydaje mi się, że jest raczej chropowaty. Zależy, co znaczy gładki :/


W każdym razie dzięki. Tak czy siak i tak użyje tego kamienia. Po prostu wolałbym wiedzieć co mam w akwarium. W składzie mówili, że to serpentynit. Ale różnie to bywa ze sprzedawcami :)

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Podbijam.


Akwarium zalane i pojawiło się parę pytań.


1. Z wylotu filtra zewnętrznego co jakiś czas wylatuje powietrze. Filtr solidnie wypuszcza wodę ale jak mówię, od czasu do czasu, wypuszcza też powietrze. Powinno tak być ? A jeśli nie czy to jakiś poważny problem ?

2. Na tym nie znam się zupełnie ale wydaje mi się, że oba filtry powinny mocno zasysać tą wodę, jak odkurzacz. I tak jak do siły strumienia wylatującego z wylotów nie mam zastrzeżeń to gdy przykładam rękę do wlotów (i zewnętrznego i wewnętrznego) mam wrażenie, że te filtry bardzo słabiutko zaciągają tą wodę. Tak być powinno ?

3. Tak dla upewnienia, płukałem piasek i to kilka razy ale po zalaniu nadal woda jest lekko mętna. Wykrystalizuje się ?

4. Mam uzdatniacz do wody i bakterie od firmy sera. Jak myślicie, użyć ?

Opublikowano

1.Widocznie źle odpowietrzony, bądź zasysa powietrze gdzieś na łączeniach, zaworach...potrząsnąć mocno we wszystkich płaszczyznach.

2.Normalna rzecz, jeszcze słabiej będą zasysać gdy się zabrudzą.

3.Zastosować watę akwarystyczną, wyłapie drobny syf.Wykrystalizuje się, kwestia max 48h.

4.Do startu baniaka wręcz wskazane.Lepsze bakterie bez pożywki, ewentualnie własna uryna...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.