Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Jak znalezc ten trzpien o ktorym mowa jest w filmie do stabilizowania wkladu? szukalem pod roznymi haslami ale nie potrafie znalezc
Kup wkład sznurkowy, odwiń sznurek i stanie się jasność. Oj, nie czyta się forum

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Tak z Waszego doswiadczenia, do mechanika, wkład 20 micronow wystarczy by drobiny z wody zebral?

Edytowane przez Oman
Opublikowano

U mnie 50 spokojnie dawała radę 20 się szybko przytykała przepływ znacznie spadał już po kilku dniach. Na 50 wytrzymywało spokojnie ponad tydzień. 

Opublikowano
1 godzinę temu, aro600 napisał:

U mnie 50 spokojnie dawała radę 20 się szybko przytykała przepływ znacznie spadał już po kilku dniach. Na 50 wytrzymywało spokojnie ponad tydzień. 

A jakosc wody i jej klarownosc na podobnym poziomie?

Opublikowano

Z tego co pamiętam to tak, ale taki wkład kosztuje kilka złotych można sobie kupić 2 lub 3 różne i samemu potestować. Nie zawsze jedno rozwiązanie będzie dobre na zawsze przykładowo w nowym akwarium z niewielka ilością ryb i do tego jak to najczęściej bywa maluchów filtr mechaniczny nie będzie bardzo obciążony i wtedy np 20 może pracować nawet kilka tygodni bez straty przepływu, natomiast w dojrzałym akwarium z wyrośnięta obsadą 50 może zatykać się w kilka dni. Pamiętaj każde akwarium jest inne. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Może trochę późno dotarłem do tego wątku…

1. Złoże biologiczne musi mieć wystarczającą powierzchnię. Nie całkowitą… ale funkcjonalną. Pory mniejsze od bakterii podnoszą powierzchnię, ale nie są do wykorzystania. Potrzebny jest przepływ w okolicy biofilmu bakteryjnego… w środku materiału filtracja nie zachodzi bo nie ma przepływu. Dlatego dojrzała ceramika zachowuje się pod względem efektywności jak żwir o podobnej granulacji. Lepszy będzie drobny żwirek lub gąbka. Reszta to marketing …:/

Tutaj masz eksperymentalnie wyznaczone skuteczności mediów https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/.

Jak do korpusu wrzucisz K1 (+ jakieś zabezpieczenie, żeby nie wpadło do instalacji) i będzie się mieszało… to będzie to 6-10 razy bardziej skuteczne niż leżąca ceramika.

2. Ryby z Amazonki dają radę żyć w bardzo miękkiej wodzie (z twardej wody tego nie potrafią). Muszą walczyć z ciśnieniem osmotycznym wynikające z różnicy stężeń soli pomiędzy wodą a rybą. W wodzie o większej twardości, będą miały łatwiej. pH zależy od twardości węglanowej. W niskim pH bakterie mają trudniejsze warunki, ledwo bytują. Poniżej 6 będzie bardzo słabo z nitryfikacją, bardzo długie dojrzewanie filtra itd. W tym biotopie bakterie nie dają rady nawet rozłożyć DOC (węgla organicznego) i woda jest brązowa. No i tu jest problem… Ryby z tego biotopu nie są przystosowane tak dobrze do złych warunków mikrobiologicznych bo bakterii w miękkiej wodzie mało. Stąd ta wrażliwość. Przy za słabej filtracji biologicznej, gdy bakterie nie mają wystarczającej powierzchni do osiedlenia się i powolnego namnażania w filtrze, w wodzie jest więcej pożywki i mnożą się tutaj… a ryby muszą się z nimi mierzyć. Jak będzie dobra filtracja (+ UV?), to twardość wody/ pH nie ma dużego znaczenia. https://aquariumscience.org/index.php/17-3-blackwater-fish/

Nadfiltracja się przyda :) Życie biologiczne w filtrze oczyści wodę. Jak będzie wystarczająco dużo życia, to filtracja mechaniczna będzie zbędna.

Przy paletkach/skalarach miałem 40l keramzytu, biokulki w kominie( 10l?) , 20l gąbki i wystarczało ;)

3. Co do drobnych filtrów mechanicznych...

Mam narurowce przy osmozie od kilkunastu lat. Jako prefiltry i do żywicy jonowymiennej. Wolę membranę wymieniać częściej niż dotykać tych korpusów co kilka mc. No ale tu mogą być różnice osobowościowe ;) Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań :

Jesteś pewien, że chcesz co tydzień odkręcać kilka korpusów ? A potem wycierać, co narozlewałeś ? A zawsze coś chlapnie… Sprawdzać czy nie cieknie ? Czy płyta nie spuchnie ? Ile lat tak wytrzymasz ?

Przy drobnym medium na wlocie…. szybko będzie się zapychało. Kilkanaście korpusów… hm. jeśli w środku będzie medium o dużej powierzchni aktywnej to może i wystarczy do czystej wody. Ale potrzeba kilku miesięcy na zbudowanie biofilmu na złożu. Na początku jakiś drobny filtr się przyda, żeby się cieszyć z akwarium :)

Powodzenia! No i czekam na zdjęcia altumów!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.