Skocz do zawartości

Narurowiec - Aquael Glossy 400 l


Oman

Rekomendowane odpowiedzi

Jest ok, ale ilość korpusów na złożę biologiczne jest moim zdaniem nie potrzebnie  za duża. Jeżeli zastosujesz np matrixa to według zaleceń stosuje się 500ml ma każde 200 litrów wody w akwarium w twoim akwarium będzie pewnie netto około 300 litrow wody, czyli 0,75 litra matrixa wystarczy, a to pojemność 1 korpusa 10 cali. Nawet jeśli chcesz dać więcej to 2 korpusy to już dwa razy więcej jak potrzebujesz, a ty planujesz 6. Moim zdaniem daj na biologie 3 korpusy równolegle i będzie aż za dość. 

Edytowane przez aro600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem spokojnie wystarczy taki układ. Matrixa nie trzeba dawać do wkładu zasypowego, ale wtedy musisz dać korpus w kierunku przeciwnym do kierunku pracy mechaników (jakby pod prąd) i dorobić rurkę aby woda szła od dołu korpusa i wracała przez medium filtracyjne np. Matrix. 

Tu masz to ładnie pokazane około 18 minuty filmu

 

Ja robiłem u siebie tą rurkę nie z peszla tylko ze sztywnej rurki  na dole naciętej i podgietej do góry a na to wycięty krążek z plastikowej siatki. Jak na filmie dobrze też w przypadku matrixa na górę dać jakąś cieższą ceramikę bo matrix jest lekki i lubi wypływać a to może spowodować przytkanie filtracji. Ja mam u siebie na matrixa wsypaną ceramikę JBL. 

Edytowane przez aro600
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Oman napisał:

Panowie bo my tutaj prowadzimy akademickie rozważania, a tak naszła mnie jeszcze jedna myśl - A MOŻE SUMP?

Z tym że bez wiercenia otworów w szkle - tak samo na wężu 3/4 oparta filtracja.

 

Co Wy na to?

Każda rodzaj filtracji ma swoje wady i zalety jak i swoich miłośników i przeciwników, poczytaj o rodzajach filtracji i wybierz który jest dla Ciebie najlepszy, a my postaramy się Ci pomóc radą. Do takiego akwarium masz wiele możliwości. Wspomniane już narurowiec lub sump, ale równie dobrze może to być filtr kasetowy lub Hamburg. W takim litrażu zwłasza jak nie potrzebujesz dużej cyrkulacji wody równie dobrze poradzi sobie jakiś duży kubełek (rozwiązanie najprostrze czy najlepsze to zależy jak w każdym przypadku są zwolennicy i przeciwnicy). 

Edytowane przez aro600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak?Może ja za bardzo kombinuje a tak było by najprościej :

2 niezależne systemy, które w razie awarii / konserwacji jednego z nich pociągną resztę biologii.

Na jednym wylocie tzw spray bar, na drugim deszczownica - daje to możliwość takiej konfiguracji cyrkulacji by cały syfek z dna był spychany do zasysu.

Wloty schowane za korzeniem by nie szpeciły aranżacji.

 

Prawie 12 L Matrixa i ceramiki będzie odpowiadać za biologię - myślę że powinno dać radę.

2 równoległe korpusy mechaniczne z gąbkami na zasysie każdej linii zapewnią oczyszczanie mechaniczne, a taki układ zaworów sprawi, że podczas czyszczenia jednego nie trzeba będzie wyłączać filtracji.

2 korpusy wypełnione SZAT Clear Water postarają się o to by woda była przejrzysta a NO3 - do 20 :)

CO O TYM MYŚLICIE? DA TO RADĘ W AKWARIUM 170 x 45 x 60 CM ?

Dzięki i Wesołych ŚWIĄT ! :)

 

ps. Jeśli ta filtracja wg Was będzie wydajna to skłaniałbym się ku temu rozwiązaniu.

 

 

schemat_2217.jpg

Edytowane przez Oman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suricade napisał:

To akurat 2 określenia tego samego. Jaki wylot miałeś na myśli?

Albo typu lilly pipe, albo splaszczony gdzie woda wyplywa pod wiekszym cisnieniem tzw kaczka. kojarzysz?

co myslisz o tym schemacie wyzej?

Edytowane przez Oman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.