jaras Opublikowano 8 Lutego 2017 Autor #71 Opublikowano 8 Lutego 2017 Dnia 9.01.2017 o 05:09, pozner napisał: U Ciebie jest od niedawna więc dopiero zapoznaje się z otoczeniem. Poza tym jest jeszcze młody. Nie chcę być złym prorokiem, ale swój charakterek to dopiero pokaże. Jak dojdzie do 15 w porywach 17cm. to przynajmniej połowa akwarium będzie jego. Faktycznie Protomelas u mnie zajął 120cm. baniaka i chyba będę musiał się go pozbyć. Kolory ma piękne ale nie nadaję się do trzymania razem z Mbuną
pozner Opublikowano 8 Lutego 2017 #72 Opublikowano 8 Lutego 2017 Mogłoby być inaczej, gdybyś miał tych mocniejszych i większych przedstawicieli mbuny.
Post_Mortem Opublikowano 8 Lutego 2017 #73 Opublikowano 8 Lutego 2017 Godzinę temu, jaras napisał: Faktycznie Protomelas u mnie zajął 120cm. baniaka i chyba będę musiał się go pozbyć. Kolory ma piękne ale nie nadaję się do trzymania razem z Mbuną Daj sobie jeszcze trochę czasu na decyzję o ewentualnym pozbyciu się Protka. Masz spore akwarium, a pozostałe gatunki też do najmniejszych nie należą, więc nic złego nie powinno się dziać zwłaszcza, że trzymasz Protka jednosamcowo. Oprócz przeganiania, które obserwujesz żadna krzywda się nie stanie pozostałym rybom.Natomiast jeśli pozostaniesz przy protkach to koniecznie pomyśl o dodatkowych samicach. Samce tego gatunku w młodym wieku są dość jurne i 4-5 samic przypadających na 1 samca to rozsądna ilość. Jak rozumiem zachowania silnie terytorialne samiec przejawia w okresie tarła ?
eljot Opublikowano 8 Lutego 2017 #74 Opublikowano 8 Lutego 2017 U mnie ten sam Protek spierdziela przed Gisselem i zchodzi z drogi Yellowkowi więc albo mój d...pa albo twój dyktator
jaras Opublikowano 8 Lutego 2017 Autor #75 Opublikowano 8 Lutego 2017 (edytowane) Dnia 8.01.2017 o 18:01, pozner napisał: . Co do zachowania Protka to teraz cały czas jest bardzo terytorialny. Widok wszystkich ryb w kącie do najlepszych nie należy. Jak tylko któraś wypłynie to zaraz goni. Szczególnie nie lubi żółtego koloru Edytowane 8 Lutego 2017 przez jaras
pozner Opublikowano 8 Lutego 2017 #76 Opublikowano 8 Lutego 2017 Protki, przynajmniej z tych roślinożernych, są terytorialne również poza tarłem.
jaras Opublikowano 14 Lutego 2017 Autor #77 Opublikowano 14 Lutego 2017 Tak jak prosiłeś Heniu aktualizuję dane po ponad tygodniu od podmiany wody w akwarium: No2- niewykrywalne test JBL No3 bliżej 10 test Jbl PH 7,6-7,8 zoolek Przypomnę,że akwarium funkcjonuję czwarty miesiąc przez ten czas dwa razy podmieniałem wodę i od miesiąca filtracja bez tzw. złoża biologicznego- oparta na filtrze turbo kasetowym sama tylko gąbka 45ppi o pojemności 3l. oraz 1l. purolite. Woda czysta, z filmem sobie poradziłem wycinając dodatkowy skimer w kasecie. Więc nic tylko się cieszyć.
eljot Opublikowano 14 Lutego 2017 #78 Opublikowano 14 Lutego 2017 39 minut temu, jaras napisał: od miesiąca filtracja bez tzw. złoża biologicznego- oparta na filtrze turbo kasetowym sama tylko gąbka 45ppi o pojemności 3l. oraz 1l. purolite. To nie do końca prawda bo 3 l gąbki to potężne złoże biologiczne W "dawnych czasach stosowano głównie gąbkę jako złoże bio z czasem została ona wyparta przez ceramikę. IMHO głównie dla tego, że ceramika praktycznie się nie zużywa w przeciwieństwie do gąbki (choć te współczesne są dużo lepszej jakości ).
jaras Opublikowano 15 Lutego 2017 Autor #79 Opublikowano 15 Lutego 2017 Zgadzam się z Tobą i dlatego napisałem tzw. Złoża biologicznego. Bo oczywiście bakterie żyją sobie w gabce, piasku dekoracji etc. Rozchodzi mi się głównie o to że ceramika,lawa,matrix.biobale itp.nie są potrzebne w moim zbiorniku. Zresztą przerabialem różne biotopy a ceramike zastosowalem dopiero przy malawi-czytając forum. Więc jeszcze raz podkreślę -nie jest ona niezbędna przy malawi. :-)
jaras Opublikowano 19 Lutego 2017 Autor #80 Opublikowano 19 Lutego 2017 Witam. Wczoraj dokupiłem 5szt labidochromis caeruleus do mojej obsady. Rybki miały około 3cm i jechałem po nie 25km. w jedną stronę do zoologa. Po pięciu minutach od wpuszczenia zostały tylko 2sztuki. Na własne oczy widziałem jak Protomelas się nimi zajada. Złość moja była tak ogromna, że protek od razu po zajściu wylądował w zoologicznym i to za darmo. Akwarium odzyskało w końcu spokój- ryby zaczęły pływać po całym akwarium a nie tylko w rogu. Dzisiaj przywiozłem brakujące 3 szt. yellow od kolegi Sławka z Gniewkowa- rybki pochodzą z Malawi Śląsk i są bardzo ładne. Dlatego kto chcę połączyć Protomelasa z małą Mbuną niech się dobrze zastanowi aby nie było jak u mnie 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się