Skocz do zawartości

Nowe 500 plus Jarasa


jaras

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 9.01.2017 o 05:09, pozner napisał:

U Ciebie jest od niedawna więc dopiero zapoznaje się z otoczeniem. Poza tym jest jeszcze młody. Nie chcę być złym prorokiem, ale swój charakterek to dopiero pokaże. Jak dojdzie do 15 w porywach 17cm. to przynajmniej połowa akwarium będzie jego.

Faktycznie Protomelas u mnie zajął 120cm. baniaka:( i chyba będę  musiał się go pozbyć. Kolory ma piękne ale nie nadaję się do trzymania razem z Mbuną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaras napisał:

Faktycznie Protomelas u mnie zajął 120cm. baniaka:( i chyba będę  musiał się go pozbyć. Kolory ma piękne ale nie nadaję się do trzymania razem z Mbuną

Daj sobie jeszcze trochę czasu na decyzję o ewentualnym pozbyciu się Protka. Masz spore akwarium, a pozostałe gatunki też do najmniejszych nie należą, więc nic złego nie powinno się dziać zwłaszcza, że trzymasz Protka jednosamcowo. Oprócz przeganiania, które obserwujesz żadna krzywda się nie stanie pozostałym rybom.Natomiast jeśli pozostaniesz przy protkach to koniecznie pomyśl o dodatkowych samicach. Samce tego gatunku w młodym wieku są dość jurne i 4-5 samic przypadających na 1 samca to rozsądna ilość. Jak rozumiem zachowania silnie terytorialne samiec przejawia w okresie tarła ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2017 o 18:01, pozner napisał:

 

. Co do zachowania Protka to teraz cały czas jest bardzo terytorialny. Widok wszystkich ryb w kącie do najlepszych nie należy. Jak tylko któraś wypłynie to zaraz goni. Szczególnie nie lubi żółtego koloru

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak prosiłeś Heniu aktualizuję dane po ponad tygodniu od podmiany wody w akwarium:

No2- niewykrywalne test JBL

No3 bliżej 10 test Jbl

PH 7,6-7,8 zoolek

Przypomnę,że akwarium funkcjonuję czwarty miesiąc przez ten czas dwa razy podmieniałem wodę i od miesiąca filtracja bez tzw. złoża biologicznego- oparta na filtrze turbo kasetowym sama tylko gąbka 45ppi o pojemności 3l. oraz 1l. purolite. Woda czysta, z filmem sobie poradziłem wycinając dodatkowy skimer w kasecie. Więc nic tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, jaras napisał:

od miesiąca filtracja bez tzw. złoża biologicznego- oparta na filtrze turbo kasetowym sama tylko gąbka 45ppi o pojemności 3l. oraz 1l. purolite.

To nie do końca prawda bo 3 l gąbki to potężne złoże biologiczne ;) W "dawnych czasach stosowano głównie gąbkę jako złoże bio z czasem została ona wyparta przez ceramikę. IMHO głównie dla tego, że ceramika praktycznie się nie zużywa w przeciwieństwie do gąbki (choć te współczesne są dużo lepszej jakości :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą i dlatego napisałem tzw. Złoża biologicznego. Bo oczywiście bakterie żyją sobie w gabce, piasku dekoracji etc. Rozchodzi mi się głównie o to że ceramika,lawa,matrix.biobale itp.nie są potrzebne w moim zbiorniku. Zresztą przerabialem różne biotopy a ceramike zastosowalem dopiero przy malawi-czytając forum. Więc jeszcze raz podkreślę -nie jest ona niezbędna przy malawi. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Wczoraj dokupiłem 5szt labidochromis caeruleus do mojej obsady. Rybki miały około 3cm i jechałem po nie 25km. w jedną stronę do zoologa. Po pięciu minutach od wpuszczenia zostały tylko 2sztuki. Na własne oczy widziałem jak Protomelas się nimi zajada. Złość moja była tak ogromna, że protek od razu po zajściu wylądował w zoologicznym i to za darmo.  Akwarium odzyskało w końcu spokój- ryby zaczęły pływać po całym akwarium a nie tylko w rogu. Dzisiaj przywiozłem brakujące 3 szt. yellow od kolegi Sławka z Gniewkowa- rybki pochodzą z Malawi Śląsk i są bardzo ładne.

Dlatego kto chcę połączyć Protomelasa z małą Mbuną niech się dobrze zastanowi aby nie było jak u mnie

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.