fenster Opublikowano 7 Stycznia 2017 #111 Opublikowano 7 Stycznia 2017 (edytowane) Zaproponowałem wszystko na 3/4'' bo chyba nie ma sensu bawić się z zasysem 1'' i redukcjami na 3/4'' bo i tak ten full przekrój zostanie stłumiony przez media Wiadomo, że dla rurki 3/4'' jest przekrój 0,4 cal kw, a dla rurki 1'' jest 0,8 cal kw czyli gdyby nie było mediów w korpusach to miałoby sens stosować 1'' na wejściu i rozdzielić na dwa obwody 3/4'' (zakładam, że korpusy mają wewnątrz 3/4) bo wszystko śmigałoby pełną mocą... ale jak dojdą media to wąskim gardłem one właśnie będą, a nie rurki, i to te media spowodują przytkanie całego obwodu i 1'' na wejściu nic nie da. Dlatego właśnie zaproponowałem wszystko na 3/4 żeby uprościć montaż (i koszty też) bo jak widać chyba nie ma sensu zabawa w 1'' na zasysie, potem redukcja na 2 mechaniki 3/4'' potem znowu 1'' na pompe i znowu redukcja na 3/4'' na dwa BIO i znowu na wylot 1'' ..ale to teoria.. może w praktyce to wygląda inaczej?? Edytowane 8 Stycznia 2017 przez fenster
simonsyp Opublikowano 8 Stycznia 2017 #112 Opublikowano 8 Stycznia 2017 (edytowane) Cześć Paulstick , Wyrazy uznania za zrealizowanie projektu ! Kiedy pierwszy raz obejrzałem filmik Stana to zwariowałem ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu ) . Sam chciałbym postawić coś na wzór Waszych instalacji do mojego planowanego 200x70x70 . Jak dobrze doczytałem to Twój zbiornik jest niewiele mniejszy. Mam kilka pytań - Redukujesz w jakiś sposób przepływ wody za pompą CO do korpusu z Purolite ? Jak często wymienia się wkład z Purolite ? wylewkę z Purolite masz gdzieś na stałe zainstalowaną czy luźno włożyłeś do zbiornika ? Ile w przybliżeniu kosztowała Cię cała instalacja z pompą CO ? Jak często czyści się i wymienia na nowe media w korpusach filtracji mechanicznej ? Czy przy takich wymianach/ opłukiwaniach nie zalewasz szafki wypływającą z nich wodą ? ( oczywiście mimo zamkniętego zaworu) . Wiem , że upłynęło zbyt mało czasu, żeby to stwierdzać, ale czy na dzień dzisiejszy wprowadził byś jakieś zmiany w projekcie ? Jakie ew. zmiany Twojego projektu wprowadził byś do narurowca , który miałby obsługiwać mój przyszły baniaczek 200x70x70 ? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi ! Stan chętnie poznał bym też Twoje zdanie w tym temacie i oczywiście osób, które mają jakieś doświadczenie z tego typu narurowcem. Stan można gdzieś obejrzeć techniczny projekt Twojego akwarium ? Edytowane 8 Stycznia 2017 przez simonsyp zapomniałem dodać
Paulstick Opublikowano 8 Stycznia 2017 Autor #113 Opublikowano 8 Stycznia 2017 31 minutes ago, simonsyp said: Cześć Paulstick , Czesc Simon, Wyrazy uznania za zrealizowanie projektu ! Kiedy pierwszy raz obejrzałem filmik Stana to zwariowałem ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu ) . Sam chciałbym postawić coś na wzór Waszych instalacji do mojego planowanego 200x70x70 . Jak dobrze doczytałem to Twój zbiornik jest niewiele mniejszy. Mam kilka pytań - Moj zbiornik to okolo 550litrow, twoj okolo 980. Roznica jest znaczna. Redukujesz w jakiś sposób przepływ wody za pompą CO do korpusu z Purolite ? Jak często wymienia się wkład z Purolite ? wylewkę z Purolite masz gdzieś na stałe zainstalowaną czy luźno włożyłeś do zbiornika ? Redukuje przez ranik 1/4 na koncu i rurke 1/4 od korpusu do zbiornika. Wymienia się tak czesto, jak trzeba. Gdzies jest temat na ten temat, na ta chwile nie wydaje mi się, ze bede restartowal purilite w ogole, raczej bedzie sluzyl tylko jako krystalizator wody. Purilite jest w korpusie, w puszcze zasypowej jak pokazane u Stana na filmie. Podmianki leca u mnie przez purilite rowniez, i ten restartuje. Ile w przybliżeniu kosztowała Cię cała instalacja z pompą CO ? Jak mam byc szczery to nie mam zielonego pojecia. Kupowalem czesc w Polsce, czesc w Anglii. Sekcje biologiczna robilem dwa razy bo bylem niezadowolony z budowy. Musisz sobie sam niestety doobliczac ile cie to wyjdzie. Jak często czyści się i wymienia na nowe media w korpusach filtracji mechanicznej ? Czy przy takich wymianach/ opłukiwaniach nie zalewasz szafki wypływającą z nich wodą ? ( oczywiście mimo zamkniętego zaworu) . Nie mam tego w szafce, a pod korpusami bezposrednio wylewke betonowa. W tematach o narurowcach koledzy sugeruja rozne metody na "jak nie zachlapac podlogi/szafki" polecam przeczytac wszystkie. U mnie system za krotko dziala, zeby się wypowiedziec na temat czyszczenia, ale jesli mnie pamiec nie myli Stan wspomina czyszczenie co 2-3 tygodnie w jednym ze swoich filmow. Wiem , że upłynęło zbyt mało czasu, żeby to stwierdzać, ale czy na dzień dzisiejszy wprowadził byś jakieś zmiany w projekcie ? Do finalnego projektu nie zmienilbym nic. W tym poscie mozesz sledzic zmiany ktore wprowadzilem, bo mialem narurowca gotowego na okolo 5 tygodni przed pojawieniem się akwarium. Najwazniejsze to chyba dodanie dwuzlaczek w sekcji biologicznej i sznurek teflonowy zamiast tasmy teflonowej do zakrecania gwintow. Jakie ew. zmiany Twojego projektu wprowadził byś do narurowca , który miałby obsługiwać mój przyszły baniaczek 200x70x70 ? Mysle, ze ten narurowiec moze spokojnie obsluzyc twoje akwarium, u mnie smiga na drugim biegu bezproblemowo. Moze zasugerowalbym wiecej biologii, ale pewnie zostane zjedzony za to przez innych kolegow...z biologia rob co uwazasz, nie bede się wypowiadal. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi ! Stan chętnie poznał bym też Twoje zdanie w tym temacie i oczywiście osób, które mają jakieś doświadczenie z tego typu narurowcem. Nie ma sprawy i z calego serca sugeruje przeczytanie wszystkich postow na forum i ogladniecie filmikow Stana....ja "Narurowiec czesc 2" ogladnalem pewnie z 50 razy. 1
fenster Opublikowano 8 Stycznia 2017 #114 Opublikowano 8 Stycznia 2017 Paulstick czy mógbyś opisać wymiary rurek poszczególnych sekcji? z góry dziękuję
simonsyp Opublikowano 8 Stycznia 2017 #115 Opublikowano 8 Stycznia 2017 4 godziny temu, Paulstick napisał: Uprzejmie dziękuje Ci Paulstick za odpowiedź :-) Każda uwaga jest na wagę złota. 4 godziny temu, Paulstick napisał: Jak często czyści się i wymienia na nowe media w korpusach filtracji mechanicznej ? Czy przy takich wymianach/ opłukiwaniach nie zalewasz szafki wypływającą z nich wodą ? ( oczywiście mimo zamkniętego zaworu) . Nie mam tego w szafce, a pod korpusami bezposrednio wylewke betonowa. W tematach o narurowcach koledzy sugeruja rozne metody na "jak nie zachlapac podlogi/szafki" polecam przeczytac wszystkie. U mnie system za krotko dziala, zeby się wypowiedziec na temat czyszczenia, ale jesli mnie pamiec nie myli Stan wspomina czyszczenie co 2-3 tygodnie w jednym ze swoich filmow. Czy to znaczy, że po trzej tygodniach w przypadku wkładu sznurkowego należało by go wymienić na nowy ? 4 godziny temu, Paulstick napisał: Mysle, ze ten narurowiec moze spokojnie obsluzyc twoje akwarium, u mnie smiga na drugim biegu bezproblemowo. Moze zasugerowalbym wiecej biologii, ale pewnie zostane zjedzony za to przez innych kolegow...z biologia rob co uwazasz, nie bede się wypowiadal. Myślałem o zwiększeniu ilości korpusów ze złożem biologicznym do 6 szt. po dwa szeregowo. Daleko w prawdzie do projektu, ale tak to sobie w głowie układam. Wydaje mi się , że jakieś zaplecze biologii w 1000l jednak powinno być ? Skoro już piszę to od razu zapytam o spust do narurowca bo rozumiem, że w Twoim przypadku jest jeden ? Po obejrzeniu filmiku Stana o ile mnie pamięć nie myli były dwa spusty ? Jaki jest powód robienia dwóch spustów ? Dwa niezależne źródełka z odchodami ? :-)
Paulstick Opublikowano 8 Stycznia 2017 Autor #116 Opublikowano 8 Stycznia 2017 (edytowane) 14 minutes ago, simonsyp said: Uprzejmie dziękuje Ci Paulstick za odpowiedź :-) Każda uwaga jest na wagę złota. Czy to znaczy, że po trzej tygodniach w przypadku wkładu sznurkowego należało by go wymienić na nowy ? Wysylam do filmu stana o filtrze mechanicznym. Jesli chcesz pelen filtr sznurkowy uzyc, to tak, do wymiany, ale takiego nikt nie poleca. Ogladnij filmik zlapiesz :). Myślałem o zwiększeniu ilości korpusów ze złożem biologicznym do 6 szt. po dwa szeregowo. Daleko w prawdzie do projektu, ale tak to sobie w głowie układam. Wydaje mi się , że jakieś zaplecze biologii w 1000l jednak powinno być ? Ja bym tak rowniez zrobil, ale jak już mowilem nie wypowiadam się na temat biologii tutaj, bo kazdy ma inna opinie Skoro już piszę to od razu zapytam o spust do narurowca bo rozumiem, że w Twoim przypadku jest jeden ? Po obejrzeniu filmiku Stana o ile mnie pamięć nie myli były dwa spusty ? Jaki jest powód robienia dwóch spustów ? Dwa niezależne źródełka z odchodami ? :-) Jeden spust, przed pompa jest i u mnie i u Stana. U niego 2 spusty bo 2 narurowce:). Ogladnij filmik ponownie:). 17 minutes ago, fenster said: Paulstick czy mógbyś opisać wymiary rurek poszczególnych sekcji? z góry dziękuję Mam nadzieje, ze nie pytasz mnie o dlugosci poszczegolnych rurek, bo tego nie zrobie....generalnie wszystko jest na styk, zadnych luzow miedzy zlaczkami. Jesli chodzi o srednice rurek to 32mm wszystko za wyjatkiem rurki do purilitea i kranika. Jedynym powodem na redukcje byl fakt, ze mialem kilka zlaczek i zaworow do rurek 25mm, takze pare groszy zaoszczedzilem. I panowie Pawel jestem :). Edytowane 8 Stycznia 2017 przez Paulstick
Darekdmx Opublikowano 15 Stycznia 2017 #117 Opublikowano 15 Stycznia 2017 Paulstick mam do ciebie prośbę czy byś zrobił filmiki jak pracuje u ciebie Narurowiec na każdym biegu pompy na układzie 1", bo u siebie posiadam od ponad roku narurowca w budowie pomógł mi Stana i wiekie dzięki mu za to, wszystko na rurach 3/4 2 korpusy mechanika. I 3 biologia 1 x purigen , i bierze mnie na zbudowanie nowego na 1" układzie podobnego do twojego 3 mechaniki i 3 x biologia 2 razy purigen i dodatkowy na węgiel lub itp. I chciałem dowiedzieć się czy różnica będzie duż lepsza
Paulstick Opublikowano 15 Stycznia 2017 Autor #118 Opublikowano 15 Stycznia 2017 3 minutes ago, Darekdmx said: Paulstick mam do ciebie prośbę czy byś zrobił filmiki jak pracuje u ciebie Narurowiec na każdym biegu pompy na układzie 1", bo u siebie posiadam od ponad roku narurowca w budowie pomógł mi Stana i wiekie dzięki mu za to, wszystko na rurach 3/4 2 korpusy mechanika. I 3 biologia 1 x purigen , i bierze mnie na zbudowanie nowego na 1" układzie podobnego do twojego 3 mechaniki i 3 x biologia 2 razy purigen i dodatkowy na węgiel lub itp. I chciałem dowiedzieć się czy różnica będzie duż lepsza Darku zerknij na post #102. Tam jest film pompy na 3 biegu z kolankiem 1" otwartym na koncu, czyli defacto srednica 1.25, musialem poszerzyc wyplyw, no mi piach po drugiej stronie wymywalo. Na drugim biegu nie ma duzej roznicy, pierwszego biegu uzywam do karmienia jedynie.
Darekdmx Opublikowano 16 Stycznia 2017 #119 Opublikowano 16 Stycznia 2017 A ha widziałem już ten film ale byłem ciekaw jak chodzi na 2-gim i pierszym biegu, JemioloSeba też zrobił narurowca i nieźle też mu daje na 2 już biegu, ciągle mnie gryzie czy robić 1" czy na 3/4 tylko przerobić go całkowicie. Proszę o wypowiedzenie się
Paulstick Opublikowano 24 Stycznia 2017 Autor #120 Opublikowano 24 Stycznia 2017 Darku ciezko doradzic, bo nie ma funduszy na rozne narurowce . Moj zrobiony na 1" i nie mysle co by bylo gdyby :).
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się