Skocz do zawartości

jaka pompa do baniaka ponad 1000 l ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
chodzi mi głównie o wysokość lustra wody ponad krawędź komina - bo przecież w zależności od wielkości akwa powinno się móc ten parametr zmieniać, a nie być zależnym od pompy...



IMHO do tego sluzy noormalny grzebien w kominie. Ten kupowany posiada regulacje i jesli przemysli sie juz na poczatku jego polozenie mozna spokojnie regulowac wysokosc o ktorej piszesz. Z drugiej strony nie bardzo rozumiempo co chcesz to robic? I co ma do tego wielkosc akwa? Jezeli pompujesz wode to ona i tak sie przeleje przez komin.

Opublikowano

właśnie jak to przeczytałem to stwierdzam, że źle się wyraziłem...

oczywiście nie "głównie" tylko "między innymi", bo inaczej przecież reszta argunebtów byłaby bez sensu :wink:


chodziło mi o to, że zmieniając przepływ regulujesz wysokość lustra wody... co oczywiście możesz też regulować grzebieniem :D późno było...

co nie zmienia pozostałych wypowiedzi w tym temacie 8)

Opublikowano

Przepraszam, ale OR to syf. Jedyni zadowoleni użytkownicy jakich znałem, to były osoby dla których ta pompa była pierwszą, jaką używali w swoich sumpach i zwyczajnie myśleli, że tak być musi. Natychmiast po kupieniu czegokolwiek innego zmieniali zdanie.


Prawda Grundfos to nie pompa akwarystyczna, ale jeśli chodzi o kulturę pracy to w porównaniu z OR ten drugi wypada bardzo blado. Z resztą jest i z tego wyjście - Deltec, który tak na prawdę jest nieco zmienioną pompą Grundfosa, ale chyba nie o to chodzi, żeby coś się nazywało 'akwarystyczne'.


Jeśli miałbym wybrać między gładko pracującym Grundfosem za 500zł i OR-em za darmo, to wybrałbym Grundfosa niezależnie od tego ile naklejek z napisem 'Pompa akwarystyczna' AquaMedic by nakleił.

Zwłaszcza, że rozmawiamy o pompach do akwarium słodkowodnego.


Wracając do zwrotu 'renomowana'. Owszem AM trafiają się dobre produkty, choćby nowe seria świetlówek T5 Reef. Jednak nie oszukujmy się - AM ma w swojej ofercie głównie produkty niskiej i średniej jakości w przystępnej dla Klienta cenie. To bardzo dobrze, bo zapotrzebowanie na taki sprzęt jest duże, nie każdy chce topić równowartość samochodu w domowym akwarium. Jednak cena ceną, a jakość jakością...

Opublikowano

Pompy Deltec HLP charakteryzują się wysoką wydajnością, i relatywnie małym poborem energii.


Wyposażone są w trójstopniowy przełącznik umozliwiający regulacje mocy pompy, i są najcichszymi pompami dostępnymi na rynku.


W porównaniu z innymi pompami w standardzie posiadają termiczne zabezpieczenie przed pracą na sucho, ceramiczny wałek hydrostatyczne łożysko oraz pobór energii do 60% mniejszy niż inne pompy.


Snocho jaką konkretnie pompę / Deltec/ byś zaproponował ?

Opublikowano

do tego akwarium Malawi to HLP4040 (mam w jednym zbiorniku 450l) ew. 4745, ale nie jest konieczna tak dobra pompa do słodkiej wody. Na Twoim miejscu wziąłbym pompę do CO.


Jeśli jednak w przyszłości dopuszczasz możliwość pojawienia się akwarium morskiego zamiast Malawi to możesz zainwestować w porządną pompę. I tu nie tylko Deltec wchodzi w grę, zwłaszcza, że to tylko pompy zewnętrzne. Równie ciche i mające możliwość pracy w także w wodzie są pompy Aqua Connect seria Red Dragon. Cena jest porównywalna z Delteciem.

Czymś tańszym będą pompy Tunze, które co prawda są na rynku dużo krócej i dlatego niewielu akwarystów w Polsce może cokolwiek na ich temat powiedzieć. Ja do swojego prywatnego akwarium wziąłem pompę Master Recirculation Pump 3000l/h i jestem super zadowolony, tutaj więcej o tych pompach http://tunze.com/149.html?&L=1&C=PL&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter051


Ale jeszcze raz podkreślę - pompę akwarystyczną (taką z prawdziwego zdarzenia) warto kupić tylko i wyłącznie jeśli zamierzasz spróbować kiedyś ze słoną wodą.

Opublikowano

Czyli dokładnie tyle samo co równie renomowana pompa AquaMedica, która nadaje się cała pewnością do celów akwarystycznych i kosztuje polowę tej kwoty.



Hmm sprawdziłem wszystkie pompy OR w praktyce i ich jakość jest mizerna, słyszałem wcześniej podobne opinie, więc pewnie nie trafiłem na felerną partię - praktycznie to to samo co Hailea, która jest z kolei o połowę tańsza od AM :) Ale też buczy :)



Bzdury opowiadasz. Kiedy niby je sprawdziłeś? :D:D

Z Hailea AM ma tyle samo wspólnego co z Hailea ma Red Dragon.

Jeżeli pompa Ci buczy to naucz się instalować odpowiednie przekroje rur.


Co do Delteca, Tunze, Red Dragona i wielu, faktycznie lepszych pomp... jak będzie serwis to porozmawiamy. Na dzień dzisiejszy nie ma o czym.


Co do opinii na temat AM... szczerze to chyba seria OR jest najczęściej używana pompą na obiegach np. w hodowlach. Tam gdzie liczą się pieniążki, czas poświęcony sprzętowi i jego bezawaryjność.

Sama sprzedałam/zainstalowałam kilkadziesiąt/kilkaset OR i miałam dwie reklamacje. W tym jedną jak wepchałam na siłę inny wylot i sama uszkodziłam obudowę pompy:P Więc albo jestem głucha i do tego mam klientów głuchych [ i być może głupich] albo zwyczajnie opinie podane tutaj są nieprawdziwe.



Milc... no cóż- poczytaj na forach dyskusyjnych o JBL- przecież to były zdaniem ''znawców'' świetne filtr:P:P Sama sie dałam nabrać;P Staram się wiedzieć o czym mówię:P


Montaż pompy do CO można opisać krótko, parafrazując opinię sędziego kynologicznego Pana Każmierskiego na temat znaków bonitacyjnych- można... tylko po co?

Proponuje jeszcze grzałkę od pralki. Wydajna, odporna na kamień i na szrocie tańsza niż Elite. I się nie psuje, nie buczy no i majsterkowanie jest fajne.


Ty przypadkiem nie dystrybuujesz AM na cały kraj?

Nie- sprzedaż AM stanowi dla nas ułamek obrotu.

Myślimy tez o porządnej dystrybucji Delteca:P Bo faktycznie są lepsze... tylko ten tragiczny serwis...

A takie zaczepne pytanie do nikogo- jaka maja wartość wygłaszane opinie konkurencyjnej firmy dla AM, na temat produktów AM?:P IMO żadną.



ps.

chodziło mi o to, że zmieniając przepływ regulujesz wysokość lustra wody... co oczywiście możesz też regulować grzebieniem

Przecież na rurach dopływowych i odpływowych mozesz zamontować zawory. Do czego Ci biegi w pompie na zbiornik 300 czy 800 litrów?


mój fluval4+ jest słyszalny w porównaniu do grundfosa

i?

Poleciłam ci fluvala 4+ ze względu na cichą pracę? Bo IMo to jeden z najlepszych filtrów wewnętrznych ze względu na bezawaryjność ale on jest raczej głośny. Jak rozbierzesz głowicę to na pewno zauważysz dlaczego.

Wiec nie jest to żaden argument. Fluval to głośny filtr i żadne odniesienie. Jeżeli praca Grumndfosa jest trochę cichsza niż Fluvala Plus to Grundfos jest głośniejszy od OR 1200- proste.

Opublikowano

:mrgreen:


Pompy CO nadaja sie do akwarystyki jak olej roslinny do zawiasów w aucie


Ja napisałem, że nie krytykuję pomp akwarystycznych, tylko w necie spotkałem zawsze jakieś ale...

Ty natomiast walczysz z rozwiązaniami "nieakwarystycznymi" z uporem godnym podziwu :lol:


Przynajmniej 3 osoby na tym forum maja pompy do CO i przynajmniej 2 nie zamieniłyby ich na rozwiązanie "akwarystyczne" (zbliżony przedział cenowy), bo mars się nie wypowiadał w tym wątku... :wink:


Przecież na rurach dopływowych i odpływowych mozesz zamontować zawory. Do czego Ci biegi w pompie na zbiornik 300 czy 800 litrów?


Zawory wyregulują Ci przepływ, ale nie zmienią zużycia energii przez pompę i dlatego to porównanie jest IMHO nieodpowiednie. Sam mam zawory w kilku miejscach i mógłbym nimi dławić pompę, ale po co?

Biegi na pompie przy >300l są IMHO równie ważne... i mogą służyć do tego samego (oszczędzanie energii), tylko pompa musi być inna... jestem zwolennikiem "świętego prawa wyboru", a do tego nie zaliczam dławienia pompy zaworem...

Brak regulacji przepływu za pomocą przełącznika na pompie jest istotnym mankamentem dyskwalifikującym pompę i to nie tylko w sytuacji, gdy kupuje się pompę "na wyrost" i montuje przejściowo w mniejszym baniaku...


Także się nie denerwuj :lol:

Nie spadnie Ci sprzedaż, jak parę osób będzie w internecie propagować z powodzeniem działające systemy oparte na pompach do CO... :mrgreen:


I już wyjaśniam...

mój fluval jest akceptowalnie słyszalny, w porównaniu z tymi filtrami które oglądałem u znajomych na żywo...

natomiast grundfos jest w ogóle NIEsłyszalny o czym pisałem wcześniej...

także nie rozumiem porównania do OR1200?



a i jeszcze coś...

piszesz, że zainstalowałaś/sprzedałaś setki pomp AM i miałaś dwie reklamacje... a potem piszesz, że rozważasz wprowadzenie Delteca, bo jest lepszy, ale boli Cię brak serwisu? hmmm :wink:

Opublikowano
a i jeszcze coś...

piszesz, że zainstalowałaś/sprzedałaś setki pomp AM i miałaś dwie reklamacje... a potem piszesz, że rozważasz wprowadzenie Delteca, bo jest lepszy, ale boli Cię brak serwisu? hmmm


I? Bo nie łapie logiki...


Ty natomiast walczysz z rozwiązaniami "nieakwarystycznymi" z uporem godnym podziwu

Gdzie? Nie pomyslałeś, ze może zajmująć sie 25 lat akwarystyką, w czasach bardziej sięrmieżnych przeczwiczyłam już wszelkie ''nieakwarystyczne'' rozwiazania stosowane w akwarystyce?

W dodatku chwila- moment- mam w firmie kilkadziesią przelotów z Genowy, kilkaset metrów rury z Genowy, filtry narurowe ''czysta woda'', belki made in Pan elektryk. świetlówki Osram, pompe z oczka wodnego itd itd i chcesz mi imputowac coś co nie ma miejsca? No nie żartuj sobie.


Sa zwyczajnie rzeczy, które warto/opłaca sie robic i takie, ktore przeczwiczyłam i są w pewnych sytacjach nieopłacalne.


Jeśli chodzi o oszczedność energii... pamietam taka dyskusje - jeden gość z drugim się kłócili, że audi 3.0 TDI jest oszczędniejsze niz BMW 330D... trzeci im napisał, że jak chcą oszczedzać niech kupią daewoo tico. Masz HQI i piszesz o szczędności... no nie żartuj sobie proszę:D


Nie spadnie Ci sprzedaż, jak parę osób będzie w internecie propagować z powodzeniem działające systemy oparte na pompach do CO

Proszę Cię...:D:D nie rozczulaj mnie takimi argumentami bo zabiorę swoje grabki:)

Opublikowano

Wiem już sprzed tego wątku, że masz ogromne doświadczenie i nic Ci nie imputuję, tylko odebrałem to z tonu Twoich wcześniejszych wypowiedzi :wink:


Mam HQI, bo mi się podoba, natomiast pompa ma działać tak jak od niej tego oczekuję i dla mnie rozwiązanie z pompą CO właśnie tak pracuje i będę je polecał ... 8)


Mjunszajn, no nie zabieraj grabek :P

z tego zakopanego toporka, nie odkopałem nawet całego trzonka, więc nie ma o co... :mrgreen:

Opublikowano
Do czego Ci biegi w pompie na zbiornik 300 czy 800 litrów?


Pyta laik - czy mogłabyś proszę rozwinąć ten temat? Nie wiem czy dobrze to odczytuję. Przy moim małym zbiorniku (zawory też posiadam) biegi bardzo mi sie przydają.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.