Skocz do zawartości

Ocena obecnych parmetrów wody przy starcie


gasperro

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro działało od lat i zadziałało u mnie jak i wielu innych osób to chyba sformułowanie "zła metoda" jest trochę na wyrost... Złe to może być wychowanie, ale jeśli coś jest skuteczne (a jest!) to może być co najwyżej nie pasującą lub mniej skuteczną od innych... Jakieś jednak wartości ta woda musi mieć skoro działa, ale to nie jest wątek na dyskusję o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MatiK napisał:

Skoro działało od lat i zadziałało u mnie jak i wielu innych osób to chyba sformułowanie "zła metoda" jest trochę na wyrost..., ale jeśli coś jest skuteczne (a jest!) to może być co najwyżej nie pasującą lub mniej skuteczną od innych... Jakieś jednak wartości ta woda musi mieć skoro działa, ale to nie jest wątek na dyskusję o tym.

A ja twierdzę że nigdy nie działało - stara woda ci przyniosła tylko patogen, NO3 , PO4 i syf  czyli g.. rybie.

Sam napisałeś że jednak wlałeś tam bakterie nitryfikacyjne i ja twierdzę że to tylko one zadziałały.

Robiłem na ten temat próby i opisałem na forum tylko nie pomnę w którym temacie.

Do czystego odkażonego kotnika nalałem z 40l starej wody z 2 letniego baniaka z tropsami bez piasku, bez ceramiki sama stara woda

i wlałem tam dawkę WA 1mg/l NH4 - oczywiście pompka mieszała wodę.

Stało to tydzień potem dwa i zupełnie nie ruszało a gdyby tam były bakterie nitryfikacyjne to po 2 dniach nie powinno być już amoniaku a po 4-5 już tylko powinien NO3 większy pozostać.

Powtórzyłem ten sam eksperyment z warstwą 1cm zgarniętego piasku ze starego baniaka i dałem wodę RO czyli na pewno bez niczego i tu po wlaniu WA reakcja była natychmiastowa.

po 6h już było NO2 ogromne a po dobie nie było wcale NH3 i po 3 dniach koniec przerobu cyklu nitryfikacji - tylko NO3 zostało.

możesz wierzyć lub nie ale możesz także sam powtórzyć eksperyment za który ręczę.

Wnioski same się nasuwają.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru eksperymentować. Kiedyś nie było bakterii, ludzie tak robili i jakoś działało. Nie twierdzę oczywiście, że zupełnie nie masz racji, ale uważam, że jednak jakieś minimalne ilości w tej wodzie są. Natomiast nadal uważam, że sformułowanie "to jest zła metoda"! jest na wyrost, złe to jest mierzenie testami przy świetle innym niż dzienne bo daje złe wyniki, a ta metoda po prostu spowalnia proces dojrzewania akwarium, ale jako taki efekt daje :P I na tym skończę dyskusję bo to nie jest do tego miejsce.

Edytowane przez MatiK
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam na pewno Heniu przechodzi z wodą i jeśli mają pożywkę, a mają kupę syfu ze starej wody, to prędzej czy później biologia zasiedli taki baniak, lecz jest to metoda stara i moim zdaniem całkowicie bez sensu. Wlewanie prawie że jałowego syfu ze starego baniaka. Skoro wiemy że dobre bakterie są osiadłe i raczej w wodzie ich za wiele nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

A wiec 11stego dodałem polecany środek przez Deccorativo Quick Start według dawki podanej przez producenta i o to wyniki:

test wody 14stego , wyniki praktycznie bez zmian ,

Nastepny test 15stego :

PH 7,7

KH 7

GH 6

NH4 0,05

NO2 0,6 ( blisko )

NO3 5

Testy z dzisiaj 17-11

PH , GH , KH bez zmian,

NH4 0

NO2 0

NO3 5 ( zaczynam wątpić w wiarygodność tego testu NO3 czy jest OK? ) Ciężko dopasować mi kolor do szablonu, jednak według mnie i mojej żony to coś pomiędzy 5-10 jednak kolor nie daje jednoznacznej wartości. IMG_5540.JPGIMG_5541.JPG

Proszę o opinie.

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy świetle dziennym , sprawdzałem też ważność testów bo nawet tu na forum była dyskusja nt wadliwej serii tego właśnie testu i u mnie jest wszystko ok.

jaka powinna być prawidłowa wartość NO3 przy moim "stadium" akwarium ? 

Oczywiście testy robię według instrukcji..

IMG_5542.JPGIMG_5543.JPG

Wzżne 06.2018 według naklejki na walizce.

Edytowane przez pablo78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pablo78 napisał:

jaka powinna być prawidłowa wartość NO3 przy moim "stadium" akwarium ? 

No właśnie dlatego jest to zła metoda Mateuszu:D.

Mateusz odpowiedz - kolega ma dojrzały baniak czy nie ?

Jeśli jakaś metoda startu nie daje jednoznacznej odpowiedzi w wynikach NH3/NO2/NO3 to jest to zła metoda.

Oczywiście jak w poprzednim wieku nie mieliśmy testów na NH3 NO2 i NO3 to wtedy to była dobra metoda - czekałeś miesiąc i wpuszczałeś ryby ale świat idzie z postępem a woda jest coraz gorsza więc już wielu nawet 2 miesiące czekania nie dają dojrzałego baniaka.

Szczerze mówiąc już nie polecana metoda na siki dałaby wyrażną odpowiedz a tak nie wiadomo.

 

pablo - wpuszczaj ryby :Dtylko może nie pełną obsadę na raz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pablo78 napisał:

jaka powinna być prawidłowa wartość NO3 przy moim "stadium" akwarium ? 

A tego to Ci nikt nie powie...

 

Moim zdaniem coś jest nie tak i nie wpuszczałbym jeszcze ryb bo po spadku NO2, NO3 musi pójść do góry, a nie zostać przy 0. A kolega po prostu troszkę namieszał na początku i potem dodał jakiś cudowny preparat z Twojego polecenia Heniu, co wcale nie znaczy, że metoda, którą mi wytykasz jest taka ZŁA. Ja takich problemów nie miałem i wszystko przebiegało książkowo, ale nie chce mi się już na ten temat dyskutować... A woda wcale nie jest co raz gorsza i taka zła jak piszesz. Świat idzie do przodu, ale to nie znaczy, że każdy musi chcieć startować akwarium w 3 dni na sztucznych przyspieszaczach. 

Edytowane przez MatiK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzkuje wszystkim za porady ;)

Jeszcze szybkie 2 pytania:

1. Trochę zielonych glonów się pojawiło co z tym zrobić ?

2. Przed wpuszczeniem rybek będę musiał trochę wody dolać ( odparowało przez te kilka tygodni ) czy mogę dolać zwykła bez dodawania już żadnych dodatków bakterii ?

3. Jaka temperature utrzymywać w akwarium , teraz mam około 26.5 stopni ( pytam bo różnie czytałem , jedni że 28 inni piszą że spokojnie 24 wystarczy więc obrałem średnia 26 stopni)...upss to 3 pytania były .

11 minut temu, deccorativo napisał:

 

pablo - wpuszczaj ryby :Dtylko może nie pełną obsadę na raz.

 

Nie ukrywam że żona i córa się ucieszyły:D .. no i ja :biggrin:

Dzięki wszystkim

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.