Skocz do zawartości

Ocena obecnych parmetrów wody przy starcie


gasperro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Dwa tygodnie temu założyłem zbiornik 192 litrów. Dziś zmierzyłem parametry wody testami kropelkowymi JBL, wyniki są następujące:

pH 7,6

KH 8*d

GH 13*d

NO2 0,2

NO3 15/10


Odnośnie do NO3 mam pytanie, ponieważ na skali do sprawdzania parametrów są podane dwie wartości, natomiast nie wiem, z której korzystać, ponieważ jestem początkującym akwarystą ;( (zdjęcie skali poniżej).

Proszę o poradę, jak oceniacie obecne parametry wody i czy coś na tym etapie powinienem zrobić, aby je polepszyć? :)


Dziękuję za pomoc.

post-16934-14695727317731_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość odczytujesz ze środkowego paska.

Jeśli chodzi o parametry to żeby je polepszyć musisz spokojnie czekać:)

Pojawiło się NO3 (chyba, że masz w kranówie), ale NO2 jeszcze nie spadło, więc jeszcze "chwilę" i będzie git.

Potem tylko podmiana i można zarybiać (mam nadzieję, że nie zarybione w tej chwili, tylko czekasz aż dojrzeje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że nie zarybione w tej chwili, tylko czekasz aż dojrzeje).


@timi czekam, czekam cierpliwie i powiem szczerze, że nie mogę się doczekać, aż pojawią się rybcie :)

ps: za chwilę sprawdzę NO3 w kranówce i podam parametry :)

-- dołączony post:

W wodzie kranowej NO3 jest takie samo....:???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób startowałeś? W oparciu na WA deccorativo czy wlałeś tylko wodę i czekasz ?

Jeśli NO3 jest takie same w akwa i kranówie a NO2 = 0,2 tzn, że pojawiło się NO2 i teraz powoli będzie spadać a NO3 rosnąć. Henryk pewnie napisze Ci szczegółowiej jeśli jest taka potrzeba, ale już widzę, że będziesz miał "dylemat" z takim dość wysokim NO3 w kranówie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już cię w innym twoim temacie pytałem -jaka dzielnica Warszawy? ale olałeś. Jeśli lewobrzeżna z wodą z SUW Centrum z ul Filtrowej jak ma Plezi w Natolinie to jon amonu i amoniak 0,25ppm ( pożywka dla bakterii nitryfikacyjnych) masz od razu wlany przez wodociąg więc tylko trzeba było wlać bakterie nitryfikacyjne.

Masz na tym forum opisanych kilka metod startu baniaka łącznie z szablonem wklejonym na samym początku tematu WODA.

Z braku opisu startu baniaka wnioskuję że poszedłeś drogą "startu klasycznego z ubiegłego wieku" - czyli nalać wody i czekać miesiąc albo i dwa miesiące a potem wpuścić ryby.

Wszyscy starsi akwaryści tą metodę stosowali za komuny a nawet wcześniej gdy Wisłą płynęła woda kryształ a żaden wodociąg nie chlorował wody bo po co i testów żadnych JBLa nie kupiłeś bo nie było.

Minął wiek i wiele się w tym zmieniło więc IMHO start klasyczny pewny jest tylko na wodzie destylowanej lub RO. Teraz woda zanim trafi do ciebie przechodzi tyle etapów obróbki chemicznej że głowa boli a start klasyczny często się nie udaje czego jesteś przykładem.


Minęło 2 tygodnie i coś tam się dopiero kluje bo poziom NO2 -0,2 to wielu ma na stałe w starych baniakach słabo czyszczonych.

Jesteś w dobrym miejscu więc opisz dokładnie jak to było po kolei od nalewania wody i co dawałeś i co jest teraz. Opisz filtrację co gdzie siedzi co włożyłeś w filtry i jakie.

Zdjęć skal JBLa na różne parametry wody nam nie przysyłaj - to już raczej fotki z góry ze stojącymi w komparatorze fiolkami - wtedy sam wiem ile masz czego.

NO3 mierzymy po zakropleniu 6 kropelek i potrząsaniu przez minutę!!! a odczytujesz po odczekaniu dalszych 10min z tej skali cyfrowej która pokazuje niższe wartości liczbowe, patrząc z góry jak przez lornetkę.


Ale dobrze mierzysz bo w całej Warszawie NO3 jest od 9,05 do 9,75ppm


pisałem zanim przeczytałem twoje ale widzę że nie jest to start klasyczny

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w dzielnicy Bródno na Targowku :) (mam nadzieję, że mimo nazwy dzielnicy, woda w kranie jest jednak czysta, a nie brudna :D )


A już tak na poważnie to posiadam filtracje:

- wewnętrzna: filtr Aquael TurboFilter 1500 z ceramiką BioCera Max UltraPro 1600 Aquael + gąbka, oraz

- zewnętrzna: filtr Aquael Unimax 250, 650l/h, taka sama ceramika + gąbka.

Jeżeli chodzi o kubełek to ma on 4 wkłady, w których ułożone są od góry: 1 wkład z gąbką oraz 3 wkłady z ceramiką.


Po zalaniu akwarium wodą z kranu, nastepnego dnia polalem ceramikę z kubełka preparatem JBL FilterStart 10 ml. Niczego więcej nie dodawalem.


NO3 mierzylem zgodnie z Twoim opisem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz wodę z Zalewu Zegrzyńskiego uzdatnianą przez Zakład Północny.

a to znaczy że woda kranowa ma


pH - 7,2-7,3

NO3- 8

wolny chlor - 0,39 mg/l

jak zwykle KH nie mierzone ale z innych związków należy się spodziewać i już widać że pH w dojrzałym baniaku podciągnęło ci do pH -7,6 a to styknie dla pyszczaków.

GH -12-15 dH więc więcej jak w jeziorze Malawi ale to nie problem.

Wodę więc masz czystą :D o parametrach dobrych dla Malawi.

Po tym mocnym chlorze widać że mocno chlorują ale czym czy podchlorynem czy ClO2 - nie chce mi się szukać.:D

Nie wiem czy te wlanie wody a na następny dzień wlanie bakterii to wystarczyło by chlor wyleciał ale po bakteriach widać że cienko przędą, coś ten chlor chyba je jednak trącił.

Może w Kakadu albo Awa mają Prodibio Biodigest - czyste bakterie nitryfikacyjne to wlej 2 ampułki po 5zł szt. i tyle - czekaj dalej. Temperatura 26C światło -0 a filtry na full 24/7

Na pewno mają w Markach na ul Lisiej w erybka - masz blisko by podjechać.

Jak tam pojedziesz to kup od razu za 100zł 1litr TMBT czyli Tropic Marin Bacto Tricks na NO3.


Innych poza Biodigest ewentualnie Seachem Stability bym nie lał. tylko amoniaku bym dał bo zapomniałeś na dzień dobry o uzdatniaczu kranówy i o pożywce dla bakterii - dałeś tylko same bakterie. W Leroyu na Targówku masz Wodę Amoniakalną ( WA) a w aptece kroplomierz za grosik.

taka mała dawka WA najwyżej 5 kropelek na ten 200l akwarium.

nie wolno lać na oko.


Na razie nic nie rób i dalej czekaj aż dojrzeje bo w czasie dojrzewania nie grzebiemy nic w baniaku, żadnych podmian, ale już widać że ceramiki wpakowałeś jak na baniak 1000l a jesteś na golasa z azotanami NO3 - cierpliwości kolego:D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deccorativo, wielkie dzięki za pomoc.


Żebym się upewnil i nie zrobił kolejnych błędów, to na chwilę obecna dodaje do wody:

- 2 ampułki Prodibio Biodigest,

- WA 5 kropli.


Temperatura 26, filtry non stop.

Swiatlo -0 ( tu może głupio zapytam: rozumiem, że wyłączone :D )



A co z tym TMBT? Wnioskuje, że po prostu później się przyda? :) czy cos kupić do uzdatniania wody kranowej przy przyszlych podmianach?


Po jakim czasie znowu sprawdzić parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.