Skocz do zawartości

Ocena obecnych parmetrów wody przy starcie


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

1. Nic tylko się cieszyć. Glony w Malawi są pożądane przez wielu z Nas, stanowią idealne uzupełnienie diety dla ryb.

2. Jak najbardziej możesz lać "surową" wodę.

3. I bardzo dobrze zrobiłeś, 26 to idealna temperatura. Między 24, a 27 jest ok, 28 to już moim zdaniem trochę za dużo na dłuższą metę.

Opublikowano (edytowane)
45 minut temu, pablo78 napisał:

. Przed wpuszczeniem rybek będę musiał trochę wody dolać ( odparowało przez te kilka tygodni ) czy mogę dolać zwykła bez dodawania już żadnych dodatków bakterii ?

Nie ukrywam że żona i córa się ucieszyły:D .. no i ja :biggrin:

Jak ci te bakterie startowe Quick Start zostały to wlewaj dalej przy każdej dolewce wody i po podmianie ale nie rzadziej jak raz na 2 tygodnie aż do 2 miesięcy kiedy nastąpi stabilizacja biologii uwzględniająca zarybienie.

W Sheffield woda prawdopodobnie nie jest chlorowana tylko ozonowana - dobrze się upewnić.:D

Do nalewania wody i przyszłych podmianek zalecam  zbudować ustrojstwo z węglem wtedy będzie obojętne jak odkażają wodę wodociągi i ile w niej zanieczyszczeń metalami ciężkimi, pestycydami, pochodnymi ropy naftowej.

Po wpuszczeniu ryb mierz co 3-4 dni NO2 i NO3  do poziomu NO2 - 0,2ppm nie reagujemy - powyżej wlej do akwarium na cała ilość wody uzdatniacz Kordon Amquel Plus a jak nie do kupienia w UK to ostatecznie Seachem Prime -ten powinien  być.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Jeszcze raz wielkie dzieki wszystkim za porady..

Na stronie mojego dostawcy wody moge sprawdzic parametry wody po kodzie pocztowym , jak wroce z pracy to sprawdze. Jedyne co teraz zauwazylem w mojej wodzie z kranu to niskie PH ktore bede musial podnosic do zalecanej wartosci.

Pozdrawiam.

4 godziny temu, deccorativo napisał:

 

 ....Kordon Amquel Plus ...

Wlaśnie sprawdziłem na Ebayu , do kupienia bez problemu?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam Wszystkie koleżanki i kolegów.podłącze się pod temat bo w sumie podobny. Planuje na dniach start akwa i mam kilka pytań do was odnośnie mojej wody, a konkretnie jej parametrów. Posiadam własne studnie a w niej takie parametry wody (No3 - 10, No2-0, GH powyżej 21, KH bliżej 15, Ph-8 cl2-0, PO4 - 0,25, test przeprowadzony JBL 6w1 (taki jedynie znalazłem na szybko, kropelkowe w drodze) Co sądzicie o niej. Czy Ustrojstwo do nalewania kranówy jest konieczne w moim przypadku i czy w ogóle sprawdzi się u mnie. Z góry dzięki za jakieś rady. Pozdrawiam michał P.

Opublikowano
12 godzin temu, Splendor napisał:

test przeprowadzony JBL 6w1 (taki jedynie znalazłem na szybko, kropelkowe w drodze)

 

Michał na szybko to u nas tylko wodę zbieramy z cieknącego baniaka.

Wszystko inne robimy wolno i z głową czyli myśląc - nie na pałę i nie szastając kasą.

Jeśli ci zostały te 6in1 to od razu wyrzuć do śmieci - i pomyśl ile kosztowały.

Jakie testy kropelkowe kupiłeś - firma ?

 

Opublikowano
6 minut temu, Splendor napisał:

Wiem że się pewnie będziecie krzywić ale zoolek aquatest (taką walizeczkę 9w1)

My się nie będziemy krzywić kolego,ale wyniki testów już tak :)  

Kto tobie posunął pomysł z zakupem testów tej firmy?

Opublikowano

Można napisać że poniekąd Wy... a konkretniej w którymś z poradników ( oczywiście z tego forum) było że może nie tak dokładne jak JBL ale alternatywa bo tańsze a ja niestety w ostatnim czasie miałem sporo wydatków (jestem w trakcie tworzenia i oświetlenia i pokrywy do tego niedługo planuje zamówić obsadę do akwarium a w dodatku na pewno jeszcze coś dojdzie po drodze więc muszę liczyć fundusze)

Opublikowano
2 godziny temu, Splendor napisał:

Można napisać że poniekąd Wy... a konkretniej w którymś z poradników ( oczywiście z tego forum) było że może nie tak dokładne jak JBL ale alternatywa bo tańsze

No takiej durnoty to nam nie wciskaj.  Kto jak ty wdepnął w te g.. to może tak sobie usprawiedliwiał swój błąd.

Nam zależy na rzetelnych wiarygodnych wynikach a nie na najniższej cenie za testy które kłamią albo są zupełnie nam zbędne jak ten Fe.

Krzywić się nie będziemy ale dziwić bardzo.

Za tą walizkę Zooleka zapłaciłeś więcej niż za taką super  JBLa - od zawsze tu polecaną

139,90 zł za Zooleka    https://www.clarias.pl/zoolek-aquaset-1-zestaw-9-testow-akwarystycznych-przenosne-laboratorium-p-69.html

99 zł za JBLa  - https://www.clarias.pl/jbl-combi-set-test-plus-nh4-zestaw-5-testow-akwarystycznych-w-walizce-p-688.html

tarzam się ze śmiechu po podłodze - bo wiesz dlaczego  ?

nie dosyć że przepłaciłeś o 40% o czterdzieści procent - masz zatańczyć jak baletnica :D  to w tym laboratorium zooleka 9in1 nie ma nawet testu pH dla Malawi o zakresie 7,4-9

Jak ta teczka przyjdzie zostaw sobie :

1 Teczkę:D bo fajna i solidnie wykonana

2/ Testy KH i GH bo te dobrze mierzą

3/ resztę razem z tymi paskami 6in1 wyrzuć od razu do śmieci i nie podawaj czasami wyników.

 

A już ci pisałem kiedy należy się śpieszyć - i znowu nie spytałeś tylko pośpieszyłeś.

 

Niestety jakoś ten start trzeba będzie u ciebie zrobić ale nie na tym zooleku

Kup dwa testy kropelkowe ( słownie dwa ) :D i tak trzeba było od razu zrobić bez tych pasków i zoolekLab 9in1

 

26zł Salifert NO2 http://erybka.pl/product-pol-32-Salifert-Test-na-azotyny-NO2-Instrukcja-PL-.html

33,90zł Salifert NO3  http://erybka.pl/product-pol-1238-Salifert-Test-na-azotany-NO3-Instrukcja-PL-.html

razem 59,90 zł

bez reszty tych z laboratorium - przeżyjesz

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.