Skocz do zawartości

Wymarzone akwarium - padło na Malawi 240l- marzenie wkrótce się spełni


Jelonbike

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum Klubu Malawi

Mam na imię Krzysztof i mam 35 lat, od dawna marzę o akwarium w domu. Przy każdej okazji odwiedzam sklepy zoologiczne i oglądam w nich ryby – najbardziej podobają mi się właśnie pyszczaki.


Od jakiegoś czasu odkładam pieniądze na moje akwarium i mam nadzieję, że niedługo moje marzenie się spełni. Wybór padł na biotop Malawi – ten mi się najbardziej podoba. Szukając informacji o tym biotopie i żyjących w nim rybach trafiłem właśnie na stronę Klubu Malawi i od tego czasu przeszukuję forum w poszukiwaniu interesujących mnie informacji.


Zdecydowałem na akwarium o pojemności 240l, zestaw będę kupował na allegro.

Będzie to akwarium proste Diversa z trzema szybami Opti White, pokrywą aluminiową i szafką solid. Na szafce mata pod akwarium, która też ma być w tym zestawie.

Resztę osprzętu wybrałem według informacji wyczytanych na forum.


Filtracja:


Filtr zewnętrzny – JBL e901 + prefilttr na wlot + wkłady

Filtr wewnętrzny Aquael Circulator 2000 + gąbka


Grzałka ma być prawdopodobnie gratisem w zestawie z akwarium i ma to być grzałka 300W. U mnie w domu jest ciepło więc nie zawsze będzie potrzebna.


Testy - JBL COMBISET TEST PH KH NO2 NO3 NH4+NH3 CO2


Piasek już kupiłem w Castoramie.


Kamienie to serpentynit


Tło – czarne spienione PCV 3mm, jednak u mnie planuję na dwie ściany, na tył i na jedną boczną ponieważ u mnie akwarium będzie stało w narożniku pokoju więc dwie szyby będą przy ścianie.

I teraz pytanie – na tej mniejszej szybie planuję zamontować filtr wewnętrzny i grzałkę tylko czy przyssawki przyczepią się do PCV czy lepiej wyciąć otwory w PCV w miejsce przyssawek?


Oświetlenie – czytałem , że najlepiej Power Glo, w tej pokrywie ma być belka na dwie świetlówki, ja mam zamiar użyć jednej świetlówki, żeby uzyskać fajny efekt mroku, tak mi się podoba oglądając zdjęcia baniaczków klubowiczów.

W tej pokrywie mogą być belki na świetlówki T8 lub T5 – które wybrać?


Obsada jaka by mi się podobała to Pseudotropheus Saulosi oraz Cynotilapia Afra Cobue.

Zdecyduję się raczej na tylko dwa gatunki, żeby nie było za dużo ryb. Tylko w jakich ilościach z tych dwóch gatunków?


Czytałem jeszcze, że będę musiał kupić jakieś bakterie na start – tylko nie wiem za bardzo jakie i jakąś pożywkę.


Potem jeszcze pokarmy dla tych gatunków, które planuję hodować, ale to już na bieżąco będę pytał jak do tego dojdę.


Jak zakupię akwarium i resztę to będę systematycznie wstawiał jakieś fotki i prosił o opinię i pomoc.

Mam obawy czy podołam temu wszystkiemu, ale mam nadzieję, że uzyskam od was pomoc i potrzebną wiedzę.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, na wstępie jeśli liczysz pieniądze daruj sobie opti withe ja bym tą kase dołożył do baniaka 450 l. Jeśli chodzi o oświetlenie to choć mam t8 to brałbym t5 no chyba że będą fest mocniejsze to wtedy zdecydujesz, do świecenia używam jednej świetlówki jbl marine day 15000k i uważam ją za najlepszą do naszego biotopu. Powoli rozkręca się zakup grupowy, można niedrogo kupić dobre pokarmy, obserwuj i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...witam na forum. Popieram to co napisał Lech w sprawie szyb OW. W naszym biotopie nie zauważysz wyraźnych różnic. W roślinnym efekty są super..Chyba ,że zamierzasz w przyszłości zmienić biotop na jakiś roślinny:) Ale jeżeli nie to szkoda pieniędzy. Popieram pomysł ze świetlówką Power Glo Hagena bo sam taką używam ..ale to tylko moja sugestia.

Jeżeli chodzi o montowanie przyssawek na PCV to pewne jest ,że będą prędzej czy później odpadać... Osobiście nie polecam montowania PCV na bocznej szybie bo będzie Ci się odbijać jak w lustrze. Ale możesz najpierw zamontować tylko na tylnej a na bocznej tylko włóż aby zobaczyć i ewentualnie w razie gdybyś się rozmyślił , mógł wyjąc te PCV .

Nie jest to dział obsady ..O obsadę musisz pytać w "dziale obsady" ale powiem tylko ,że najlepiej kup po 10 sztuk młodych a potem zredukujesz..Z tym ,że ta obsada co proponujesz nie bardzo się nadaje do wspólnego trzymania.

A przy okazji prawidłowa nazwa "saulosi " a nie "saulowi" to Pseudotropheus saulosi .

Po prostu edytuj i popraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jeżeli chodzi o koszty utrzymania to patrząc na sprzęt jaki wybrałeś to będzie również pasował do 450l A więc koszty utrzymania będą takie same. Ja bym się zastanowił na szybami opti oraz nad al pokrywa która pewnie nieźle kosztuje. Ja mam Akwa 400l bez pokrywy tylko szyby nakrywowe za parę groszy a na tym leży belka Led której nie widać bo jest bardzo wąska. Tak więc zastanów się w co warto inwestować kasę.


Filtr kasetowy będzie cię kosztował nie więcej niż 200zł i masz 2w1 mechanika i biologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Oświetlenie – czytałem , że najlepiej Power Glo, w tej pokrywie ma być belka na dwie świetlówki, ja mam zamiar użyć jednej świetlówki, żeby uzyskać fajny efekt mroku, tak mi się podoba oglądając zdjęcia baniaczków klubowiczów.

W tej pokrywie mogą być belki na świetlówki T8 lub T5 – które wybrać?



A może od razu zrezygnuj z drogiego T5/T8 na rzecz własnoręcznie wykonanych ledów + nasz forumowy sterownik ? Chyba że pokrywy Diversa mają obligatoryjnie narzuconą belkę, ale to wtedy sprzedasz, ja muszę swoją wystawić na OLX :) bo też popełniłem błąd kupując. Gdybym wiedział co i jak przy zakupie to bym nie kupował belki T8 tylko od razu sam się wziął za belki z ledami.

Mamy podobny litraż, więc w razie wątpliwości pytaj, co będę wiedział to podpowiem.


Pozdrawiam

-- dołączony post:

Witaj. Jeżeli chodzi o koszty utrzymania to patrząc na sprzęt jaki wybrałeś to będzie również pasował do 450l A więc koszty utrzymania będą takie same. Ja bym się zastanowił na szybami opti oraz nad al pokrywa która pewnie nieźle kosztuje. Ja mam Akwa 400l bez pokrywy tylko szyby nakrywowe za parę groszy a na tym leży belka Led której nie widać bo jest bardzo wąska. Tak więc zastanów się w co warto inwestować kasę.


Filtr kasetowy będzie cię kosztował nie więcej niż 200zł i masz 2w1 mechanika i biologa.



Uprzedziłeś mnie :) z tymi ledami jak pisałem posta.


Co racja to racja, kaseciak + ledy i dajesz w 450, albo przynajmniej 300 :)

Jeszcze jak sam zrobisz szafkę to się zaraz okaże, że koszta zmalały o ponad 1000zł, bo za te elementy liczą sobie jak cygan za matkę, a ich funkcjonalność pozostawia do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jeżeli chodzi o koszty utrzymania to patrząc na sprzęt jaki wybrałeś to będzie również pasował do 450l A więc koszty utrzymania będą takie same. Ja bym się zastanowił na szybami opti oraz nad al pokrywa która pewnie nieźle kosztuje. Ja mam Akwa 400l bez pokrywy tylko szyby nakrywowe za parę groszy a na tym leży belka Led której nie widać bo jest bardzo wąska. Tak więc zastanów się w co warto inwestować kasę.


Te filtry pasowały by do 450l? nie będą za słabe?

Teraz to mi daliście do myślenia! o Ledach też myślałem, lub naświetlaczach led ale to w przyszłości. O rodzaj belki oświetleniowej pytałem bo te pokrywy mają już w wyposażeniu.

No muszę to przemyśleć! dobrze że nie kupiłem już tego zestawu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.