Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1 129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez marcin1ja1

  1. Wszystko powinno wyjść. Po pewnym czasie może wyjść problem walki między samcami alfa saulosi i mphanga, ale nie jest to nic pewnego. Życzę powodzenia w hodowli
  2. Ostatnio też to zauważyłem na stronach hodowców. Nie wspomnę o allegro, olx czy giełdzie akwarystycznej. Ktoś raz, drugi napisał w necie i się rozprzestrzeniło. Wracając do tematu. Im bardziej "egzotyczny" i mniej popularny gatunek tym jest droższy. Jeżeli jest to Twoje pierwsze Malawi to nie polecam inwestować w jakieś wyszukane gatunki. Brakuje tu troszeczkę niebieskiego koloru, dlatego Hara będzie chyba lepszym rozwiązaniem zamiast Permlutt'a. Proponuje Ci zacząć na razie od 3 gatunków. Poobserwować i ewentualnie jeżeli będzie coś jeszcze brakować, dokupić 4 gatunek. U mnie ten 4 gatunek jest tylko w układzie 1+1 i są to bardzo spokojne Aulonki. Zdjęcie baniaku w podpisie jest już trochę nieaktualne.
  3. Następny z Lodotropheusem. Nie ma takie czegość, jest tylko Iodotropheus
  4. lmrahil nie dziw się, że nikt nie chce Ci pomóc w założeniu takiego akwarium jak na filmie z YouTuba. To jest forum miłośników ryb z biotopu Malawi. Podkreślę MIŁOŚNIKÓW. To tak samo jakbyś wszedł na stronę miłośników dogów i spytał się czy w swoim mieszkaniu 30m2 hodować 10 czy 12 dogów bez możliwości ich wyprowadzania na dwór.
  5. marcin1ja1

    Start 240l wątpliwości

    W tej chwili podmiany wody nie są wskazane. Podmiana wody będzie skutkowała wymianę wody dojrzewającej na wodę "surową". Ja osobiście jestem przeciwny przeróżnym przyśpieszaczą i bawienia się w małego chemika. Cały proces jest dość czasochłonny i wymaga cierpliwości. Jeżeli u Ciebie już cykl ruszył, to bez Twojej dalszej ingerencji powinien zakończyć się w przeciągu maks 2 tygodni. PS Wojtas zmień stopkę. Nie ma takie czegoś jak Lodotropheus.
  6. I do tego jeszcze strop nośny wytrzymujący 20 ton nacisku
  7. Rady konkretnej nikt Ci nie da. Albo zostawiasz wszystko i liczysz, że się uspokoi, albo oddajesz Aulonki. Trzymanie non-mbuny jest ciężkie w 120cm akwarium. Zazwyczaj w tej sytuacji starzy domownicy olewają młody narybek, ponieważ nie jest dla nich konkurencją. W twoim wypadku widać dorosła Aulonka poczuła się zagrożona, że ktoś jej całe królestwo (chociaż bardzo małe jak na non-mbune) może przejąć. Wtedy proforma nowi lokatorzy dostają bęcki. W zależności od charakteru ryby są to bęcki ustawiające albo bęcki wykończające. Często między tymi bęckami jest cienka granica, ponieważ ryba może przejść na drugą stronę wiecznej spiruliny nawet po jednym ciosie.
  8. Mam 4 uwagi 1) Proponowałbym inne rozłożenie kamieni. Ten sposób wygląda dość nienaturalnie. Inną sprawą jest to, że z łupków trudno ułożyć coś sensownego. Zazwyczaj wychodzą garaże lub dziwne blokowiska. Pyszczaki dość mocno kopią i ta cała konstrukcja może się zawalić. Jeżeli nie wydałeś zbyt dużo na te łupki to proponuje zmienić rodzaj skał. Oczywiście jeżeli Tobie podoba się ten łupek to go zostaw i postaraj się zbudować bardziej stabilną konstrukcję. 2) Najlepszym sposobem napowietrzania wody jest załamanie lub ruch tafli wody. Bąbelki wyglądają dość nienaturalnie. Na zdjęciu wygląda jakby ten czarny wulkan zaraz miał wybuchnąć. 3) Jeżeli chodzi o filtracje to sama zewnętrzna TETRA spisze się dobrze tylko jako biolog. Do filtracji mechanicznej potrzebujesz jeszcze wewnętrznego filtra najlepiej o przepływie wyższym niż 1000 l/h. Dodatkowo na zasys kubła zewnętrznego warto założyć prefitr z gąbki (po to aby nie trzeba było co tydzień zaglądać do filtra zewnętrznego). Wracając do punktu 2 najlepiej ustawić wylot z filtra zewnętrznego zaraz przy tafli wody. Wypływający strumień wody będzie łamał taflę wody i idealnie ją napowietrzą. 4) Jeżeli chodzi o dojrzałość wody to można to tylko stwierdzić po przez pomiar NH3/4, NO2 i NO3. Koszt kompletu testów kropelkowych jest dość spory, ale tylko one dadzą Ci 100% odpowiedź czy woda jest dojrzała. Czas dojrzewania wody to około 1 miesiąc.
  9. Nie ma co bić piany. Uważa się za guru akwarystyki a reszta użytkowników i hodowców z wieloletnim doświadczeniem to amatorzy. Dyskusja z ignorantem ma takie samo znaczenie jak gadanie do ściany. Dla mnie to EOT.
  10. Brawo dla użytkownika RAI3. Ma w d**** uzdatnianie wody i to czy woda jest dojrzała. Do zadomowionych auratusów jednych z największych killerów wpuszcza "świeżaki" łagodnych młodych aulonek. Podpisuję się pod tym co napisał Jarek. Szkoda, że za głupotę i bez graniczne zadufanie w swoje umiejętności akwarystyczne użytkownika RAI3, Pan Jarek musiał jeszcze dosyłać na swój koszt kolejne ryby. Pomijam już fakt, że RAI3 "pan złota rada" już nie raz na forum pisał farmazony nie z tego świata.
  11. A myślisz, że kamienie w akwarystycznym są jakieś specjalne hodowane . Zaradny właściciel sklepu oblatuje składowiska kamieni kupuje za 10gr za kilogram. Następnie nadaje wspaniałą marketingową nazwę i sprzedaje ze 100 krotną przebitką jako kamień spacjalistyczny do akwarium. Musisz zrobić zdjęcie. Inaczej trudno określić co to jest.
  12. Z tyłu na 2 zdjęciu też jedna ryba ma nienaturalnie duże oczy. Inną sprawą jest to, że ogólnie ryby za ładnie nie wyglądają. Może uda Ci się zrobić troszeczkę lepsze nie ruszone zdjęcia. Jeżeli masz kompakta to ustaw na tryb sport.
  13. Akwarium dociskane jest siłą przyciągania ziemskiego. Tutaj sprawa nie jest taka prosta jak przy macie pod akwarium. Dlatego zachować należy szczególną ostrożność.
  14. Mbuniaki będą zachwycone taki gruzowiskiem. Ważne aby teraz ustawić tak cyrkulacje aby kupska nie zbierały się w tym gruzowisku. Życzę samych sukcesów i powodzenia w dalszym planowaniu (zawsze dla nas zbiornik nigdy nie jest w 100% gotowy i coś zawsze by się zmieniło).
  15. Kamienie, które masz na podwórku będę wyglądać 2 razy lepiej niż granit. Zazwyczaj z granitem jest tak, że później w akwarium wychodzą sztuczne garaże lub nagrobki.
  16. Jeżeli w niektórych miejscach dotyka a w niektórych jest 1 mm to musi i tak odsunąć. Nie może być punktowego (plackowego) nacisku na boczne ściany akwarium. Ja przynajmniej miałby co do tego bardzo duże obawy.
  17. Bardzo rozsądnie, że chcesz odsunąć.
  18. Jestem kolejną osobą, która może potwierdzić skuteczność MH w walce z okrzemkami. 5 sztuk małych ślimaczków potrafiło w 3 dni ponad połowę 240l akwarium oczyścić z brunatnego glonu. Serdecznie polecam.
  19. I na tym ten wywód powinien być zakończony. Ryby głównie kierują się instynktem oraz podstawowymi fizycznymi odczuciami jakimi jest głód, ból czy nawet strach.
  20. Ja proponuje Hikarii Gold. Zobacz na moją galerię jak pięknie wybarwione są moje aulonki i reszta obsady. Koszt całkiem przystępny i zahaczają już o klasę premium. Kup granulki o rozmiarze mini.
  21. Wywal ten dyfuzor do bąbelków. Słabo napowietrza i wygląda odpustowo. Wystarczy, że wylot z filtra zewnętrznego ustawisz pod taflą wody tak aby był skierowany troszeczkę do góry. Wtedy będzie lekko łamał i poruszał taflą wody. W zupełności takie natlenianie wody wystarczy.
  22. marcin1ja1

    no2 problem

    To znaczy, że cykl azotowy nawet dobrze nie ruszył po tych 2 tygodniach. Prawdopodobnie bakterie nie miały pożywienia więc cykl nie mógł ruszyć. Dołożyłeś rybki, które zaczęły "produkować" papu dla bakterii i ruszył dopiero pierwszy etap cyklu azotowego czyli przerabianie amoniaku na NO2. Tak jak napisał eljot wlej sporą ilość bakterii bez pożywki. Przy regularnych podmianach w celu zbicie NO2 po 2 tygodniach sytuacja powinna się unormować. Jest to przestroga dla innych, że 2 tygodnie to może być stanowczo za mało aby zbiornik dojrzał do przyjęcia nowych lokatorów.
  23. A radość wiąże się tylko z tym, że właściciel zaraz może nasypać żarcie.
  24. Do Tan-Mal'a masz około 200 km. Jeżeli chcesz kupić małe rybki to w Tan-Malu możesz I. Sprengery, P. Saulosi i P. Acei kupić po 12zł sztuka w wielkości 3-5cm pokolenie F1.
  25. A z jakiego miasta jesteś? Może będę w stanie pomóc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.