-
Postów
4 480 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez nabe
-
A to nie może być jakaś atmega, musisz mieć od razu peceta? w necie widziałem mnóstwo klonów *duino, można zaprzęgnąć je do i/o, zbierania danych,przetwarzania sygnałów i złożyć na kolanie sterownik. Jakieś przekażniki/tranzystory i zdaje się,że prawie gotowiec?
-
Znowu niepotrzebne upraszczanie! W takim low-techu jak w przytoczonym przez ciebie przykładzie nie ma niczego, co usunęłoby z wody chociaż rosnące azotany, więc to już jeden ważny powód do podmian. Pytanie ile podmieniać? Jasne,że trudno oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi.Ale podmiana 100% jest dość kłopotliwa, prawda? Można dojść metodą prób do odp. ilości, zakładając że pozostałe warunki i podmieniana woda są w miarę stałe, i nie wpływają na wzrost stężenia .. a w końcu będą, bo ryby rosną itp. Po to wynaleziono testy,żeby dało się zmierzyć i oszacować wielkość/częstość podmian.Ale można od razu przyjąć jakieś bezpieczną wartość na początek.Obieg zamknięty wody wygląda dobrze tylko na papierze.
-
Imo jakieś tam zielenice.
- 592 odpowiedzi
-
Za kilka miesięcy koniecznie podziel się spostrzeżeniami,ok?
-
Tylko w morskich mają te odpieniacze i inne zabawki. W słodkim pewnie możnaby oprzeć filtrację na węglu aktywowanym.Ale TOC, gromadzące się fosforany? Podmiana wody jest o wiele łatwiejszym sposobem, załatwia wiele rzeczy na raz.
-
różne inhibitory proteinaz (prawdopodobnie) wpływające na spermatogenezę, przeżywalność narybku,częstość podchodzenia do tarła
-
Dla dobra ryb i uniknięcia możliwych rozczarowań? Ryby z Njasy nie nadają się do każdego akwa i bezsensem byłoby się przy nich upierać mając akwarium za małe. 112ka w mojej nie spełnia warunków, co będę z uporem powtarzał przy każdej okazji
-
Też miałem się o to przyczepić, ale zaraz pomyślałem: chodzi pewnie o rezygnację z dużych podmian, nie napisałby czegoś tak wątpliwego.Bo można podmieniać rzadziej i stosować jakieś tam pochłaniacze/żywice.Albo stała podmiana wody. albo.. Truizm: woda to nie tylko azotany, jeszcze te wszystkie kumulujące się substancje organiczne, substancje wydzielane przez ryby itd.
-
Wasiel, za bardzo upraszczasz.Ludzie którzy się tu wypowiadają o wielkości akwarium wiedzą co mówią.Nie bez powodu zaleca się jak największy zbiornik a nie minimalny w którym ledwo się jeden gatunek zmieści a szansy na rozwój tego zbiorniczka z pyszczakami nie ma żadnej. Jak rozwiązać filtrację bio w takim akwarium, czy kubłem czy odp. ilością gąbki nikt nie może ci narzucić, ale tu też przyjęte są jakieś standardy jakościowe.Najważniejsze,żeby to było przemyślane. Przytoczenia małomądrego zdania kolegi od "jaki tam biolog, wszystko pływa i żyje" nie skomentuję.
-
Najpierw określ przyczynę mętnienia wody, potem można zastanowić się nad zastosownaniem jakiegoś środka. Pierwotniaki, drobny pył w wodzie, rozpuszczone gazy? Te zmętnienie jest jakiego koloru,żółtawe, białe? Na jedno pomoże węgiel aktywowany na inne taki środek koagulujący w stylu tetra cristal water czy to co podałeś.
-
Na "żółtą wodę" możesz zupełnie bezstresowo i bez pytania na głupich forach użyć węgla aktywowanego.Poza tym chłopie, spróbuj używać znaków przystankowych.
-
jakie pyszczaki do nietypowego akwa 80x40x57
nabe odpowiedział(a) na A.F temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Ilość pyszczaków moim zdaniem najlepiej zero bo akwarium wcale nie za wielkie, jeśli już się upierasz to spróbuj 1+4szt (1 samiec i reszta samic, kup trochę małych i zobacz co wyjdzie). Ta tetra spokojnie podoła całości filtracji przy takiej niedużej ilości rybek,denitrator w praktyce niepotrzebny chyba że masz wysoki poziom azotanów w kranówce. Przeczytaj http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=55&t=4181 to wszystko w pigułce dla początkujących. -
To zależy czy wydajność pochłaniania azotu przez rośliny będzie wystarczająca do ilości ryb. Ale zawsze masz te n litrów zraszanego złoża w odwodzie, nawet jeśli roslinki nie wypalą.
-
O co chodzi z tym straszeniem węglem? Po absorpcji stanie się po prostu podłożem dla bakterii azotowych, trudno powiedzieć czy gorszym od ceramiki, bo w świetle ostatnich gdybań, nadal nie wiadomo ile jej tak naprawdę potrzeba na "jednostkę ryby".
-
Tu sie zagalopowałeś,jeśli tak miałoby to działać, w kazdym akwarium wystarczyłoby poczekać aż się "zapuści" bez martwienia się o wielkość złoża Akurat o poziomie no3 decyduje częstość podmian, a o wielkości jego produkcji przestrzeń dla bakterii, z ww wynika że na odwrót.
-
Ruch tafli wody wystarczy,oranzada jest opcjonalna.
-
Zadaj sobie trochę trudu i przeszukaj forum zamiast dublować tematy.112ka imo za mała dla pyszczaków.Może trochę większe akwarium i więcej możliwości wyboru gatunków?
-
Dołączam swojego obcego z kosmosu, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - co to za glonorost? Czarne, odchodzi płatami, na pewno nie są to żadne nitki.Rośnie w lepiej naświetlonym kącie, rozwija się szybko, pojawiają się na tym bąble gazu.Akwarium ze światłem zastanym,nie ma żadnych lampek.Temp 26-28, zauważyłem,że lubi niższą.
- 592 odpowiedzi
-
komin czworokątny czy trókątny?
nabe odpowiedział(a) na Bernardi temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Z ostatniej komory czy tam nazw. to technicznej wodę może podawać nawet jakiś maluch 700/1000 lph, przecież będzie pracował prawie bez obciążenia podnosząc wodę na kilka cm wysokości. U mnie 8cm szerokości panel i luźno zmieściło się tam kilkanaście l gąbki,jakaś głowica atmana, grzałka i jest jeszcze sporo miejsca na węgiel itp. -
Ruch wody wewnątrz akwarium znaczenie ma, podtrzymuje przecież dystrybucję tlenu/paliwa dla bakterii osiadłych na każdej możliwej powierzchni wewnątrz, na podłożu skałach, dekoracjach itd.Pytanie na ile istotna jest ta powierzchnia filtracyjna, można sprawdzić wyciągając złoże i ciągnąc tylko na akwarium z wewn. ruchem wody, bez żadnych gąbek itp. mierząc dokładnie przyrost azotanów. Nurosław zauważył, że najlepiej nie dopuszczać w ogóle do powstawania NH4 zbierając zanieczyszcznia mechaniczne, ale to nie wszystko bo ryby wydalają też amoniak przez normalną pracę nerek, więc nawet usuwanie (i nie dopuszczenie do rozkładu) kupsk nie rozwiązuje sprawy do końca.
-
Nie wiem ile ich tam trzymasz ale imo dla obu gatunków akwarium za małe, dorosłe borleje to duże rybska, celuj w baniak 150cm i dłuższy.
-
komin czworokątny czy trókątny?
nabe odpowiedział(a) na Bernardi temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Proszę nie trzymać w niepewności.Robi pani dziurę z boku, pudełko przelewowe czy korek jak w wannie? -
Klej do akwarium do klejenia plexi
nabe odpowiedział(a) na -Przemo- temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Jeszcze cosmofen ppma. -
Znany jest już przypadek kupienia 8 samic na 8 ryb, więc Kroczek nie przeginajmy w drugą stronę
-
Styrodur. Spienione pcv. Akryl. Zwykłe twarde pcv.Albo nic i miejscowo podkleić tylko większe skałki.Wszystko zostało już wymyślone.
