-
Postów
4 480 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez nabe
-
W takim razie nic złego się im nie stało, nie ma co panikować.
-
Jeśli faktycznie jest jakiś biologioczny sposób na pozbycie się PO4 to większość akwarystów powinna go stosować rutynowo Aż pokuszę się o jakieś testy.
-
Nie ma,takie surowe akwarium oczywiście nie będzie miało rozwiniętej flory nitrosomonas/nitrospira bo nie będą miały wielu substancji do utleniania (za to w podłożu mogą pięknie rozwinąć się bakterie beztlenowe po dłuższym czasie). Dodaj cokolwiek, jakieś płatki, amoniak w płynie,bakterie razem z pożywką czy śmieci z filtra a dalej ruszy samo. Czas namnażania się i rozwinięcia pełni cyklu 3-4 tygodnie startując od zera.Tak, bakterie azotowe są obecne nawet w wodzie wodociągowej. Preparat typy prodibio podobno wybitnie skraca czas dojrzewania filtrów.Wg Koningsa także użycie ozonatora opisanego w "Pielęgnice moja pasja" wpływa dodatnio na dojrzewanie bo zwiększa wskaźnik redox. Raffy napisał wyżej:"przy zerowym Nh4 i No2 można już wprowadzić ryby". Trzeba uzupełnić,że "ale przy wykrywalnym NO3",jeśli wcześniej odnotowałeś tam NO2 itd. Bo dopiero taka sytuacja oznacza działającą filtrację bio.
-
Prościej i taniej zrobić z kątownika.Łatwiej też umocujesz zawiasy. Konstrukcja moim zdaniem będzie za wysoka, głupio wyglądają takie proporcje, niższa szafka da optycznie większy zbiornik,łatwiejszy w serwisowaniu i lepszy do obserwacji z np. wysokości kanapy.Co do tych zawiasów jeszcze,można w taki sposób: pionowa formatka przykręcona do brzegu stelaża,w niej mocowane typowe zawiasy puszkowe.
-
Można, ale nie warto - chyba że w planach większe. Ilość problemów z małymi akwariami jest wbrew pozorom większa niż z dużymi a i możliwości zabawy są bardzo ograniczone. Przemyśl sprawę jeszcze raz. Akwarystyka wciąga - ten zbiornik zaraz będzie za mały
-
Pyszczaki zdychają - kolejna prośba o interpretację wyników i pomoc.
nabe odpowiedział(a) na arek2202 temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Kolejny reformator z tezami z sufitu. Selector, zastanów się zanim coś napiszesz albo chociaż racz poprzeć swoje wywody jakimiś argumentami. -
Masz coś przeciwko znakom przystankowym, a może to uczulenie czy jakaś nowa dys-pisownio-afia? Odnośnie pytania: matki mbuniaków nie pilnują młodych,opieka kończy się z dniem inkubacji. Jeśli dorośnie do np. 2 cm i już nie zmieści się w czyimś pysku to przeżyje. Młode rosną szybko (w dobrych warunkach).Potrwa to kilka tygodni.
-
Płetwy odrastają,nawet cała ogryziona ogonowa. Jeśli ryba będzie pobierać pokarm to przeżyje.
-
Filtr Hamburg - parametry wody bez kubełka
nabe odpowiedział(a) na Slawek-meszek temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Sławek, moim zdaniem dopiero teraz zacząłeś korzystać z tego hamburga zgodnie z przeznaczeniem Czyli powolny przepływ wody przez wielki blok gąbki, idealne rozwiązanie filtra biologicznego plus miejsce na graty.Wszystkie zalety sumpa bez sumpa. -
http://forum.klub-malawi.pl/odbieranie-narybku-t9282.html Zwiększenie przeżywalności narybku na pewno ma wpływ na jakość gatunku bo stosując takie zabiegi hodowlane (wiadomo dlaczego - więcej ryb większy zysk) wyłączamy natualne eliminowanie osobników słabych.Ale nie udowodniono,że odbieranie narybku/ikry na różnym etapie rozwoju ma wpływ na rodzicielstwo i rozmnażanie ryb. Pamiętam dobrze ten temat bo zostałem w nim zjechany za udowadnianie imprintingu u ryb
-
pierwszy kontakt z Malawi - pomoc w doborze obsady
nabe odpowiedział(a) na wojtekr temat w Obsada akwarium z pyszczakami
A ja nie polecam, już lepiej kupić większe akwarium bo zabawa może skończyć się szybko a wyławianie trupów jest jakoś mało edukacyjne. -
Jeśli pytanie dotyczyło faktycznie "ile" a nie czym to magiczna reguła to karmić oszczędnie a często. Dotyczy zwłaszcza ryb młodych i mbuny.
-
choroba układu pokarmowego
nabe odpowiedział(a) na waszek18 temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Dokładnie, próbowałem jednogatunkowo ale na nic mi się to nie przydało. Najlepiej kompleksowo w ogólnym, chyba że np. roślinożerne ci puchną przez złą dietę czy coś podobnego. Żeby zmniejszyć koszta kuracji mozna upuścić wody.Metro działa na bakterie beztlenowe, ale skojarzone leczenie bactopurem raczej kasowało nitrobakterie. -
choroba układu pokarmowego
nabe odpowiedział(a) na waszek18 temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Kupisz w aptece,receptę wypisze ci weterynarz. Jak dobrze się zagada to nie weźmie pieniędzy. Cena 10-do kilkunastu zł za opakowanie, weź większą ilość.Arta o leczeniu stowarzyszonym masz na serwisie klub-malawi.pl/index.php/faq/wiadomoci-ogolne/250-bloat--czsta-choroba-malawijskich-pyszczakow -
Komputerowy monitoring akwarium
nabe odpowiedział(a) na Sir_Yaro temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Gotowy relayboard i można wieloma gniazdami sterować przez rs,usb czy co tam, a dalej to już nawet skrypt shella czy co fantazja podpowie. -
Wata jest niezła, próbowałem waty akwarystycznej Sery ale szybko się zapychała i nie ma opcji prania. Ostatnio z braku tejże nawinąłem kilkumetrowy pasek włókniny ogrodniczej i okazało się,że cedzi świetnie,woda kryształowa następnego dnia. Wg mnie to może być tania i dobra alternatywa dla sznurka.
-
zmiana aranżacji a terytorializm pyszczaków
nabe odpowiedział(a) na bandzior85 temat w Chów pyszczaków
Nie jest to dużo i obawy przedpiścy mogą być uzasadnione. Walki o najlepszy kamień zaczną się oczywiście od nowa. -
Albo zmniejszyć rurę na którą je chcesz nanizać. Oryginalny wałek od wkładu sznurkowego słabo się nadaje, ja ponawiercałem kawałek rurki pcv 18mm idealnie pasuje do korpusu.
-
Jednogatunkowo Zamykam.
-
Fajnie, historia w końcu dobrze się skończyła i najważniejsze,że nie zniechęciłeś się do akwarystyki.
-
ADIX7, proponuję takie szybkie tematy rozstrzygać na czacie klubowym, otrzymasz odpowiedź bez zaśmiecania forum. Chociaż tu akurat temat nie jest taki do końca trywialny, duże drapieżne ryby można trzymać w parze bo np. inny układ się nie sprawdzi ze wzgl. na gabaryty akwarium itp. Ale drobniejsze ryby (Mbunę) jak najbardziej w układzie haremowym.
-
A tam szok zaraz, ciekawy trend. Coś poważniejszego też się znajdzie [ame] [/ame] Już nie wspominając o tym do robi np. grupa The User
-
slayradio.org www.scenemusic.net
-
Poszukaj podobnych wątków. Poza tym http://www.klub-malawi.pl/index.php/serwis/artykuy/kcik-aulonocary/180-czenie-aulonocar-z-pyszczakami-z-grupy-qmbunaq
-
Aulonocara. Apisto, albo wysyłkowo tan-mal chociaż to już nie w zach-pom. Do przewozu ryb zwykłe pudło o tej porze roku i worki, kiedy chłodniej pudło styropianowe.
