W telegraficznym skrócie: w wodzie i w podłożu (w naturze głownie w podłożu) obecne sa bakterie przetwarzające toksyczny amoniak NH3 (lub jon amonowy NH4+) - produkt rozkładu białek a także wydalany bezpośrednio przez organizmy - na trochę mniej szkodliwe azotyny NO2, by te w końcu zostały przetworzone na mało szkodliwe azotany NO3. Których pozbywasz się ze zbiornika podmieniając wodę.Szczepów pożytecznych bakterii jest kilka,ale żeby spełniały swoją rolę musza mieć do tego warunki. Cały proces zachodzi przy udziale tlenu, wpływ ma przepływ wody i temperatura. Jak na bakterie to mnożą się bardzo powoli,dlatego zasiedlenie filtra tyle trwa.Prawidłowo działający filtr to zdrowe akwarium i szczęśliwe ryby.Dlatego tyle o tym gadamy