Skocz do zawartości

nabe

Klubowicz
  • Postów

    4 480
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nabe

  1. KH masz niestety niziutkie.Zaopatrz się w jakiś bufor pH, po co z tym walczyć sodą. Najlepsze będą skały jak wapienie,piaskowce w odpowiedniej ilości czy coś podobnego - żwir koralowy w filtrze też będzie dobry.Aha, last but not least - ponoć cementowe tło z cerasitu też załatwia sprawę pH.
  2. Moje doświadczenie w trzymaniu samych samców jest nikłe ale na spokój bym nie liczył. Mam akurat testowe akwa z samymi samcami, są to znane ze spokojności (?) saulosi, mimo że ryb jest kilka a na każdą przypada ze 170l wody hierarchia się dociera non stop, walki, przeganianie się, gnębienie najsłabszego itd. całkiem jak w mieszanym baniaku z którego przybyły.
  3. nabe

    Jaki kotnik?

    Jeszcze się wtrącę, kiedyś na forum podałem pomysł połączenia zbiornika głównego z kotnikiem przez przelew, tj. jakaś pompka albo wylot z filtra z akwa głównego leje wodę do kotnika a z niego wraca grawitacyjnie. Oczywiście kotnik musi stać wyżej itd. Kwestie techniczne już rozwiązuje się indywidualnie. I znów, idealne i stabilne parametry w małym akwa bo całą robotę filtrowania obsługuje zbiornik główny. Znalezione na MCH http://www.malawicichlidhomepage.com/aq ... ytank.html
  4. nabe

    ZIELONE ALGI MORSKIE

    Cena na aukcji znacznie przesadzona.Te glony można kupić po prostu w supermarkecie. Jeszcze taki OT, ale ludzie kochani! Kiedy widze że ktoś pisze "rybą", "zwierzętą" to ręce opadają mi jak płetwy.Mutra, w joomli da się poczynić jakieś sprawdzanie pisowni postów albo chociaż podkreślanie?
  5. nabe

    ZIELONE ALGI MORSKIE

    Wyglądają jak suszone glony nori. Jeśli jest tak jak myślę, to można podawać, można też skonsumować samemu w sushi
  6. nabe

    Jaki kotnik?

    Ja używałem jako kotnika dużego przezroczystego pojemnika z wklejoną siatką po bokach który był podwieszony w głównym akwarium.Było tam kilka kamieni i to wszystko. Zero podmian, grzałek, światła,martwienia się o parametry wody. Samicę umieściłem w tym kotniku na 2-3 dni, po wypuszczeniu natychmiast z powrotem do akwa.Małe ryby spędziły tam ok 2 miesięcy, później poleciały do innego akwarium.
  7. Dzięki za rady,problem rozwiązany. Mam akurat szafki nad akwa ale wiercenie dziur w meblach od razu odpada. Miałem pod ręką kątownik aluminiowy i wyprodukowałem coś takiego:zawieszak.jpg[/attachment:1k1i8lbc] Gra i buczy, znaczy świeci
  8. nabe

    Zaległości

    Wprowadzić drugiego samca l. hongi?
  9. Uchwyt od tv - ciekawy pomysł tylko trochę słabo wypada mi na linii cena/wygląd Za toporne, ale właśnie o coś takiego lata. Chyba rzeczywiście wystrugam coś sam. Kolejny powód żeby kupić swoją spawarkę Dzięki za inspiracje, jeśli wyjdą z tego ludzie to wkleję jakąś fotę.
  10. Kupiłem zestaw HQI do akwarium otwartego,oprawy coś na kształt halogenów, może odrobinę większe z pałąkiem do zawieszenia poziomo. Problem jest taki, że akwa ma 70cm szerokości, odsunięte jest z 15cm od ściany a ja chciałbym lampę mieć na środku no i lipa bo .Nie mam pomysłu. Jakiś wysięgnik czy coś, jak wy to wieszacie? I żeby nie było za łatwo, z najlepiej z możliwością regulacji na boki i w pionie Proszę o podpowiedź.
  11. W mojej skromnej opinii w świetle słonecznym ryby prezentują kolory najpiękniejsze. W końcu Ra=100 Poza tym spodziewaj się eksplozji glonów na szybach.
  12. True, po co walić w zamknięte drzwi.Lepiej zainwestować w wysokowydajny.. denitrator.Np. jakiegoś kwiatka nad akwarium.
  13. Trochę będzie musztarda po obiedzie, ale objawy jakie opisujesz u ryb to zatrucie NO2. Nic nie wspominales o plukaniu tego filtra? Przy przeprowadzce prawdopodobnie zdechł.Owszem, tak jak mówisz nie musisz mieć kubła żeby zapewnić filtracje biologiczną, ale w coś trzeba zainwestować bo sam prosisz się o kłopoty. Jeśli fundusze masz ograniczone ja proponuję wsadzić solidny kawał dobrej gąbki z rzadkimi porami+głowica cyrkulacyjna, manewr nie będzie kosztował więcej jak 50zł. Oczywiście jak z każdym biologiem zanim dojrzeje minie parę tygodni ale od czegoś trzeba zacząć bo na razie to co masz to jazda po bandzie.
  14. Mam pomysł, zajrzyj tu http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=55&t=4181. Dowiesz się mnóstwa rzeczy min. dlaczego trzymanie redów w 100 litrach to pomyłka. Polecam muszlowce z tanganiki.
  15. Jest bardzo. Kolega wyżej słusznie zauważył, że kolory każdy inaczej widzi i podał całkiem przydatnego linka.Może ta sugestia była bardzo zawoalowana ale chyba o to szło? Jednemu lampa A się podoba, drugi powie że za niebieska czy coś takiego. Jeśli wybór rury jest trudny, bo sprzedawca napisze że "doskonale imituje światło dzienne" przy 6500k i przy 10000k sprawdź jaki ma dana rurka wskaźnik Ra, obejrzyj rozkład widma w tabelce z informacją o niej itd.
  16. Oftop troche. ale http://www.petfishtalk.com/shows_specia ... cation.htm Co się ma nie dać - panowie zrobili i to z niczego.Nie trzeba wielkiej wyobraźni żeby umieścić to gdzieś w komórce sumpowej.
  17. Jeśli wielkość sumpa wydaje Ci się przeszkodą to zrób sobie super-wydajne złoże fluidyzacyjne + np. mechaniki narurowe połączone równolegle. Pompa i "reaktor" zmieci się pozostawiając miejsce na inne pomysły np. jakis prefiltr czy zafiltr węglowy oraz przestrzeń do upchnięcia różnych akwaryjnych akcesoriów. Namawiam gorąco do pozostawienia rybom jak największej ilości miejsca i potraktowania w projekcie tego jako priorytet.
  18. To zdjęcie robione było chyba Łomokamerą marki "Smena" bo na moje stare oczy to okrzemki są
  19. Jesli masz NO3=100 po kilku godzinach od podmiany to a) zmien test, bo kłamie podmieniasz za mało wody c) za chwilę padnie pytanie czemu ryby dziwnie się zachowują itd bo no3 jest za wysokie
  20. Luz, nie padnie. Daj jej szansę.
  21. Najprościej będzie skorzystać z wyszukiwarki na forum i wpisać "obsada do 240". Co do ryb, nie trzyma ich się w parach. Nie trzyma się też 2 samców i jednej samicy.Przeczytaj FAQ, jest na samej górze strony. Dowiesz się wszystkiego super-szybko. Myślę,że nikt nie ma pojęcia jak wygląda samica 'zebra ob straka' i czy w ogóle jest coś takiego. Czy chodzi ci o Maylandia zebra, Pseudotropheus zebra czy jeszcze coś innego?
  22. Za tą cenę to szafka w postaci zbiornika pod akwa, w którym w razie "W" cała woda się zmieści Sorry, nie mogłem się powstrzymać. IMO cały pomysł wynika z przesadnej ostrożności i wyszukiwania problemow tam gdzie ich nie ma. Akwarium od pewnego producenta, oczko grubsze szkło niż wynika z zaleceń, daj wzmocnienia przez całą długość i spokojna głowa. Albo - zbiornik z akrylu.
  23. Brawo za odwagę! Na http://www.monsterfishkeepers.com można znaleźć wiele relacji z projektów akwa drewnianego ;-) Sklejka to materiał ciągle nowy na ziemiach polskich, pewnie dlatego wszyscy podchodzą "z pewną taką ostrożnością". Znalazłem chyba słownie jedną stronę z budową akwa ze sklejki, 180cm(?) długiego, malawi zresztą. Życzę powodzenia w budowie, temat arcyciekawy! Tuszę, że do takiego akwa przewidujesz słusznej wielkości drewnianego sumpa?
  24. Na jakiejś amerykańskiej stronie spotkałem się z opinią,że żwir dla mbuna nie nadaje się absolutnie z powodu tego, że ryby kopiąc w nim zjadają jakieś bakterie beztlenowe, które z kolei powodują zespół bloat.. serio. Prawda czy mit?
  25. nabe

    Baniaczek 240 l

    Więc wybierz sobie losowe dwa. To niemożliwe, pyszczaki,zwłaszcza mbuna (z grupy tych które nadają się do twojego akwarium) są terytorialne, agresywne i zaborcze. Wyszukiwarka zaprasza. W obsadzie do 240 wszystko zostało już powiedziane. Naprawdę. Tak, I. sprengerae i Ps. Saulosi jest popularną proponowaną - i nudną obsadą do 240 litrów. Aulony odpuść. Jak ktoś wyżej napisał, wybierz jeden gatunek z jednego rodzaju i któryś drugi, ewentualnie trzeci z innych rodzajów (nie trzyma się razem np. pseudotropheusów bo się kundlą). Sprawdź czy nie potrzebują skrajnie innej diety, jeśli tak to należy wybrać inny gat. itd. Kolejnym kryterium jest wielkość i terytorializm.. resztę znajdziesz w artykułach na serwisie. Lepiej poświęcić trochę czasu na czytanie niż opierać się na zdawkowej odpowiedzi na forum.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.