czester_
Użytkownik-
Postów
3 663 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez czester_
-
najlepiej to delikatnie podgrzać suszarką! I potem oderwać. Sprawdź ciągłość obwodu. Ale i tak polecam wywalić ten dławik i elektroniczke stateczniki z żarówek energooszczędnych zamontować. Same plusy: - tanie - nie nagrzewa się - świetlówka nie mryga
-
Pokaż jeszcze efekt końcowy;)
-
Ja mieszałem samice saulosi. Powód był prosty... kupiłem 11 małych pyśków u jednego hodowcy. Po dłuższym czasie gdy już dorosły dwie samice po inkubacji wypuściły mi 2x z rzędu zdeformowane młode. Wyglądały jak z horroru, bez oczu, w różnych kolorach, poskręcane itp. Myślałem, że to mój błąd lub samica za młoda ale powtórzyło się to ponownie. Samice te wymieniłem z kolegą. Od tej pory spokój, także u niego. Wypuszczają piękne małe saulosi bez żadnych wad. Na genetyce się nie znam ale wnioskuje, że mogło to być rodzeństwo?!
-
Akwa 300x98x65 - odp początku do końca
czester_ odpowiedział(a) na barian temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
IMO to za duży gatunek do takiego baniaka!! Woła pomste do nieba. Popatrz jak ten biedny dorosly pysiek będzie miał problemy z zawracaniem, a jak ruszy płetwą albo wyda gazy to nawet 5 filtrów nie wydoli, już nie mówie jak jakaś rozrywka wpadnie mu do głowy. Ja jednak zastanowił bym się nad oddaniem do sklepu i wymienieniem na nieco mniejszy gatunek. Tak poważnie piękne olbrzymie potężne szkło:) Zazdroszcze.. i nie umiem sobie wyobrazić jaki chodzisz przewrażliwiony, że wszystko tak powoli idzie i wody jeszcze nie ma. -
Ale wpłynie to niekorzystnie na korzenie...zabieg chyba nie miałby najmniejszego sensu. Bo cóż, że glony się stracą jak rośline trzeba będzie na nowo ukorzeniać i może się nie przyjąć.
-
To dziś znalazłem na internecie. Ciekawe, zwięzłe krótkie porady. http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/
-
Wbrew pozorą czasem pyszczak który uważamy za najbrzydszy staje się pupilem.
-
Gdyby to tylko problem z odlawianiem:) Spędzisz z nimi następne pare lat..
-
VDR zapytał podobnie w tamtym wątku... nie będe powtarzał jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wpływ na to ma wiele czynników. Niektóre obsady wywołają drastyczne spory, zaś drugie będą jednomyślne. Dlatego prócz właśnie książkowych zachowań mogły by być przykłady na podstawie klubowiczów. Chodzi mi po głowie przykłąd jaki wytoczyłem z tym autem. Szczerze nie mam pojęcia jak to może być obszerne itp. jednak takich obserwacji z łączenia poszczególnych gatunków ( czy ktoś sie przejechał czy odwrotnie, w jakiej obsadzie, litrazu, przy jakim wystroju) tu na forum jest mało. Druga sprawa, że jeśli polecamy taką czy inną obsadę to z takim samym ryzykiem prawda?? Z tym że teraz było by to w jednym wątku przypięte do danego litrażu. Nowy wchodził by na taki dział. SZukał swojej ulubionej kombinacji i dopiero ew. wtedy pytał. Przy okazji może ruszyła by większym krokiem baza malawi... mianowicie w nagłówku działu znalazł by się link i treść o tym, że pytający może porozmawiać z osobą która ma takie pyszczaki. W bazie przeciesz jest wyszukiwarka użytkowników wg. posiadanej obsady. Może daleko mierze i może wogóle to nie wypali ale spróbować nie zaszkodzi.
-
Ja mam 90 i jest idealnie, a 80 było by już wogóle wypas:) Zależy to oczywiście od tego jak chcemy oglądać akwarium. U mnie przed nim są dwa fotele, stoi w centrum pokoju i taka wysokość jak najbardziej odpowiada od oglądania.
-
Wytrzyma ale zmiejsz do 60cm wysokości. Jak zrobisz taką wysoką to trudno będzie Ci je pielęgnować i to co yaro wspomniał, że będzie stabilniejsze. Pooglądaj szafeczki na allegro, a najlepiej zobacz na żywo, od razu przekonasz się, że jeśli takie chuchra sprzedają to twoje napewno wytrzyma:)
-
Na kamieniach się nie znam ale na marmur to mi nie wygląda.
-
Umieść zdjęcie i podaj linka. Trudno się wypowiadać po samym opisie.
-
Za to mi czwórka nie za cholere nie odpowiada, brzydka:P ale 5 mmmmm rozklejam się
-
Pomysł z osobnymi tematami jest dobry. Mogły by być podwieszone. Wiadomo, że to długi proces i kombinacji może być multum no ale co mamy innego do roboty:) Potrzebny jest ktoś doświadczony i nie ukrywam, że gdyby pomysł wypalił a Hari trzymał nad nim piecze była by rewelacja. Wg. mnie jak yaro mówił dobre by były podwieszone tematy z rozmiarami zbiorników. I teraz by nie popaść w haos, każda kombinacja powinna być w jednym poście. Wiadomo, że jakiś ład musiałby być dlatego takiego posta trzeba by było podzielić na tematy. np. "żywienie', 'terytoria', 'tarło', 'walka między gatunkami', 'ciekawostki', 'spostrzeżenia klubowiczów' i inne pomysły. Tak by wszystko było z grubsza opisane jak właśnie z naszym męczonym już saulosi i maingano. Oczywiście była by to wiedza książkowa poparta w dużej części obserwacjami. Przed wysłaniem takiego posta hmm przydała by się poczekalnia do ogólnego wglądu z ew. uwagami od innych a potem już finalna wersja wklepana do prawdziwego tematu, zaś z poczekalni usunięte:) Zdjęcia to też fajny pomysł. Po dwa - cztery na post. Zobaczymy co na to zarząd i moderatorzy. Napisze PW.
-
Tak więc pojęcie takie jak "Nie ma ryb agresywnych" tak czy siak jest błędne ale byłoby super jeśli temat przekształcił się nam w jedną wileką encyklopedie o łączeniu poszczególnych gatunków i agresji między nimi czyli doborze doskonałym:D Co o tym myślicie? Dużo dowiedzieliśmy się o saulosi i maingano, niech każdy napisze spostrzeżenia o swoich gatunkach..
-
Lenku zaczynałeś rewelacyjnie, a kończysz najgorzej jak można. Tło wyszło Ci rewelacja, dużo się nauczyłeś a teraz mimo zmarnowania miejsca w srodku akwarium przez tło popełnisz chyba najgłupszy błąd zastawić następne miejsce na graty z akwarium. Póki nie włożyłeś tła to kombinuj bo nie dość, że cholernie będziesz żałował to jeszcze po zalaniu nie będzie pięknego akwarium tylko zagracona 240l zrobiona bezmyślnie. Błędy zdarza się popełniać każdemu no ale kurcze jeszcze nie za późno, żeby dorobić tą zabudowe. Rękami i łapami jestem za tym by Ci się udało zrobić fajowe akwarium no ale tak to będe pierwszym który jest zbeszta. Co do kamieni to sprawa tylko i wyłącznie gustu jednak wkładanie białych wapieni do szarego tła także jest bez sensu. Tło ma pasować kolorem do kamieni.
-
Czyszcze prefiltr co tydzień przy czyszczeniu filtra wewnętrznego który także wyczyścić trzeba. Także dwie gąbeczki za jednym razem, a potem tylko podmiana, odmulanie, szybki i akwarium spowrotem w pełnym blasku.
-
Złotą symfonię stosowałem przez pół roku... efekt jak bez niej od 3 lat malawi nie przetrwała z moimi saulosi żadna roślina choć dietę mają bardzo uroizmaiconą. Każdy nurzaniec praktycznie po 2 miesiącach był juz tak obskubany, że zaczynał gnić.
-
Wniosek prosty => trzeba stosować prefiltry bo mimo ważnej funkcj jaką jest zabezpieczanie przed dostaniem się brudów do filtra z czym wiąże się dłuższy czas pomiędzy czyszczeniem chroni także przed dostaniem się tam ryb, ślimaków i innych stworzonej. Wad nie widze
-
To było dawno ale chyba sprawa wyglądała tak, że tło było włożone do akwarium, zasypane piaskiem i może dwa kamienie miały blokować go by się nie wysunęło od dołu. Efekt taki, że styropian był na tyle gruby (chciał uzyskać ładny efekt), że mimo namaczania choć zdecydowanie za krótkiego styropian poszedł jakoś pionowo w góre, pewnie od góry odsunął się trochę od szyby i rozwalił wzmocnienie. Przypadek naprawde ekstremalny bo wina mogła być różna od źle sklejonego wzmocnienia po za gruby styropian i krótkie namaczanie. Co nie zmienia jednak faktu iż stało się co się stało. Osobiście bałbym się włożyć tak grube tło do akwarium no chyb, że po długim namaczaniu. Sprawa u lenka tyle trudniejsza, że musi dorobić drugi kawałek na zabudowe i nie potrafie sobie wyobrazić jakim cudem to nie będzie pływać. Nie mam doświadczenia z takimi tłami dlatego chętnie wysłuchał bym i Lenek także jak wygląda przygotowanie tła od wkładania ( z wytycznymi ) po zalewanie akwarium.
-
:shock: Ten emotnik ma opis szok i to czego doznałem czytając posta. Przyznam, że nie za bardzo rozumiem co napisałeś jak i jestem wprost zszokowany z jaką łatwością wypowiadasz się co masz w swoim akwarium. Do rzeczy: 1. Jak możesz trzymać molinezje już nie wspomne, że jedną z pyszczakami. Całkiem inny biotop, parametry wody. Nie wspomnie, że bardziej dziwi mnie chyba fakt, że jeszcze żyje między pyszczakami. 2. Dobrze by było wiedzieć jaki masz zbiornik ale i bez tego jasno widać jak musi być zapchany. 3. W odpowiedzi na twoje pytanie wszyscy raczej dbamy o to by narybek jednak nie pozostawał w akwarium ogólnym bo młodych zaczyna mnożyć się na potęge czego skutkiem jest "dworzec kolejowy", trudności w późniejszym odławianiu (nieraz rozebranie dekoracji), czasem nawet zmiana parametrów wody no i całkowity brak kontroli nad ilością ryb w zbiorniku. Odpowiedź jest prosta, jeśli młode chesz zostawić to raczej przełożyć do kotnika (inne akwarium ) gdyż po tygodniu kotnik siatkowy będzie już dla nich za mały.
-
Hmm z tego właśnie można wywnioskować moim zdaniem trafnie, że maingano jest rybą bardziej agresywną od saulosi. Powód prosty.. saulosi podczas tarła upatruje jakiś płaski, odludny kamień, zapędza samice i odgania powierzchownie pozostałe ryby bez walki, nastraszania itp. W momencie podpłynięcia większej ryby np. także dominata najwyżej tarło przerywa. I to widzę po swoich obserwacjach które popiera wiedza książkowa. Natomiast Maingano jak sam pisałeś gdy dostrzeże tylko samca saulosi podczas tarła, traktuje go jako konkurenta i prowokuje do walki/zaprzestania tarła. Jak mówie Saulosi poprostu odgania i zajmuje się samicą, zaś Maingano jak wyżej. Rybcia z natury poprostu jest bardziej agresywna i sygnały takie jak tarło saulosa odbiera już za konkurencje co między samcami saulosi raczej nie występuje. Więc co to może być jak nie określanie agresji poszczególnych gatunków. Może więc możesz to słowo czymś zastąpić? P.S. Nawet gdybyś był moim wykładowcą to może tak wykładu bym nie przerywał co nie dał spokoju tuż po lub na konsultacjach:P Czepiam się strasznie tego słowa agresja i mam tego świadomość. To słówko coś określa i jest zdefiniowane co. Ty zaś próbujesz mi wcisnąć, że słowo agresja nie znaczy wcale to co w słowniku języka polskiego tylko co innego. hmm nie wiem to jakbyś mi próbował wmówić, że ryba polująca na inne ryby to wegetarianin:) Mi się poprostu wydaje, że przypożądkowujesz swojej teori nie to słowo co trzeba bo nigdzie nie znalazłem jak dotąd innego znaczenia niż te co wypisałem. Coś takie jak agresja jest i od lat w opisach pająków, węży, ryb czy nawet ludzi istnieje podział na mniej, bardziej agresywne z samej już natury ( w przypadku zwierząt bez ingerencji w naturalne środowisko).
-
Dziury musisz umieścić zarówno z dołu jak i z góry. Do dziury na dole dodaj oczywiście poziom piasku a na górze przelicz na jakiej wysokoci będzie filtr. Obieg wody ma być swobodny także dobrze pomierz zanim zaczniesz wycinać. VDR zapomniałem na którym to było forum ale chłopak wypowiadał się, że po namaczaniu tła (2 dni ) strasznie się zdziwił budząc się z urwanym wzmocnieniem. Na szczęście akwarium więcej nie ucierpiało. Zgadzam się więc, że styropian po czasie jest jak gąbka ale na początku gdy jest gruby trzeba go dość długo topić zanim włoży się do akwarium.
-
Duże oklaski za decyzje :!:
