Skocz do zawartości

czester_

Użytkownik
  • Postów

    3 663
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czester_

  1. Vea zastanów się dwa razy nad wielkością akwarium. Zapewniam cię, że 100cm bardzo szybko Ci się skurczy, a harem red redów będzie nieatrakcyjny, nudny i za duży w takim akawrium. Nie słuchaj proszę jednostek jak brevisPL czy AfrikaLake_pl którzy są na forum dwa miesiące i w swoich postach zawsze chcą wywołać kontrowersje. Użyj wyszukiwarki na forum, poczytaj wszystko co znajdziesz na forum odnośnie red red i wtedy podejmij decyzję. Porozmawiaj również z ludźmi na pw którzy trzymali te ryby w za małych zbiornikach. Zapewniam Cię, że to nic nie kosztuje, a dowiesz się bardzo dużo i przemyślisz jeszcze raz rozmiar akwarium lub obsadę do niego. Ja wiem, że czasem ciężko jest już upchać większe akwarium ale w przypadku malawi IMO spokojne trzymanie można zaczynać dopiero od 120cm.
  2. Ja wam powiem krótko nie tylko w odpowiedzi na ten wątek. Za chwilę będziecie trzymać harem w shrimp setach aquaela. Dążycie do minimalizacji tylko nie wiem po co. Malawi to wielkie rybska potrzebujące przestrzeni i prezentujące prawdziwe swe wdzięki w dużych szkłach. Nie znam chyba osoby na forum która poleci dla aulonocar 100cm. Może i nie będzie jej źle ale będzie po prostu nieatrakcyjnie. Po co trzymać jeden harem skoro można dołożyć 20cm i mieć 2x większy wybór. Przed kupnem akwarium trzeba najpierw poczytać o rybach które się będzie trzymać, a nie na odwrót. Na szczęście większość osób na tym forum mimo burzliwych początków i tak później przekonuje się, że małe wcale nie było lepsze.
  3. Elektroniczny mniej się grzeje, jest przyjaźniejszy świetlówce itd. Wolę mieć nowoczesny system i już bo zaoszczędzi na tym kieszeń. Moje ryby nie tolerują częstych zmian w jasności świecenia i z dłuższych obserwacji i testów osobiście lepiej się czują gdy wybudza ich delikatne przejściowe z diod, a potem bach 2 świetlówy.
  4. U mnie przy próbie świecenia 2x na dzień ryby stały się płochliwe. Już lepiej później włączać akwarium.
  5. Ja bym brał T5. Krótko:)
  6. Choć nie mam żadnego dowodu i poparcia naukowego podejrzewam jednak, że jest to wada, choroba prowadząca do wcześniejszej niż normalnie śmierci. Z tego co tu piszecie pojawiają się takie odbarwienia w różnym czasie. Mi wszystkie samice z jakimiś defektami zdychały pierwsze. Ale to tylko takie moje przemyślenie...
  7. Nabe ja miałem coś podobnego. Dominująca samica po 2-3 latach w akwa i nie jednym miocie za sobą zmieniła kolory. Wyglądała jak wybarwiający się samiec. Gdzieś w galerii są nawet zdjęcia. Więc z moich obserwacji wynika że jest to możliwe. Tym bardziej że przez pierwsze lata miała piękny żółty kolor niczym nie skażony.
  8. czester_

    Pęknięta szyba

    Do msobo przeca dzwoń!
  9. To jest klub miłośników malawi. Trzymamy te ryby w jak tylko możemy najlepiej w zbliżonych dla nich warunkach. Tak samo jak nie wpuszczamy żółwia czerwonolicego do malawi tak samo nie wpuszczamy tanganiki. To nie ten biotop. Rozmowa i dywagacje na ten temat są bez sensu i wydaje mi się że chcecie tylko podburzyć publikę. Temat zamykam, mówcie sobie co chcecie.
  10. Startowo tyle samo co saulosi. Potem sam zobaczysz ile ich potrzeba. IMO maingano są bardziej ruchliwe i może być ciekawie.
  11. Rób tak jak prawi eliot12. 2 samce to mało, będzie nieatrakcyjnie.
  12. czester_

    tani statecznik

    Chodziło mi o to że ciężko zdobyć np 60W żarówkę energooszczędną. Ja używałem tego do świetlówek 18W. Statecznik musi mieć trochę większą moc. Tzn. do 18W świetlówki najlepiej 21W statecznik. Wiedzy z elektroniki trzeba mieć tyle co nic. Wystarczy umieć lutować Jak rozmontujesz obudowę to będziesz widział 2 grube kable zasilające i po dwa na stronę kable do świetlówki i to wszystko. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/473b2e05560bb00d.html Na plus: zabiera mało miejsca nie grzeje się można użyć spalonej świetlówki energooszczędnej (statecznik jest na 99% dobry)
  13. czester_

    tani statecznik

    Ja próbowałem;) Jedyny minus to to że ma ograniczoną moc. Co chcesz wiedzieć?
  14. Nie rozumiem Ciebie i Tobie podobnych. Przepraszam ale jeśli ktoś kto nie od dziś trzyma ryby z malawi poleca Ci filtr wewnętrzny jako mechanika i na forum nie ma ani jednego tematu na temat tego by komukolwiek udało się z kaskadą to czemu nie słuchasz? Po co więc głupie pytanie na forum? Może problem w tym, że już to bez sensu kupiłeś? Tylko na bazie czego? Dla mnie jest to najbardziej bez sensu zakup w tym miesiącu na forum jeśli chcesz przeznaczyć go do celów które napisałeś wyżej. I to nawet nie chodzi o zasadę działania kaskady bo ją znasz. Lecz o to że twoje akwarium będzie miało 2x więcej urządzeń niż potrzebuje, będzie żarło 2x więcej prądu niż potrzebuje a efekty będą te same, a ja myślę że wręcz 3x gorsze niż mechanik za 30zł o przepływie 2000l/h. Po co falownik i kaskada skoro może być sama głowica? Zadajecie masę pytań a zamiast korzystać z gotowych odpowiedzi i tak robicie swoje. Nie jeden z nas już tu uczył się na błędach co skrupulatnie opisał na forum. Uczmy się razem na swoich błędach. Będzie dobry przykład dla potomnych. Sorry za taki, a nie inny ton ale po prostu nie widzę sensu pytania się o takie rzeczy na forum skoro znasz własną odpowiedź.
  15. Kaskada jako mechanik?! Co do biologa to w małym akwarium jeszcze się zgodzę ale większy ruch wody to ryby robią niż kaskada. Przecież to w ogóle prądu wody nie robi, co najwyżej taflą rusza.
  16. Wydaje mi się że najpierw trzeba wypytać o szczegóły i doradzić. Dlaczego to ryba nie może się zadławić, albo ość nie może wbić się w przełyk? Przecież to nie są węże... Podtrzymuje zdanie że twoja odpowiedź była bez sensu i w niczym nie pomagała.
  17. Jeśli w dalszym ciągu saulosi trzyma w pysku ten ogon to ja jednak spróbował bym mu go delikatnie wyciągnąć. Staraj się na przyszłość wyławiać padlinę odrazu. Przy okazji zbadaj parametry wody bo coś czuje w ościach że to ty przyczyniłaś się do ich śmierci. Przemo bardzo konstruktywny post z twojej strony pełen dobrych rad i wiedzy. Tak dalej! (ironia)
  18. Jak pisałem we wcześniejszym poście offtopem szkodzicie sami sobie. Temat do zamknięcia
  19. Słuchajcie do offtopu jest hydepark. Nie mam już siły tego przenosić. Następne posty jak wyżej będą skutkowały zamykaniem całego tematu
  20. osobiście to nie powinieneś ich tam trzymać...
  21. czester_

    nowy baniak parametry

    Ale upewniamy się testami wody, a nie odstawianiem tej wody do wanny. Możesz wejść na Krakowskie wodociągi i masz podane parametry wody. Gdy z wodą jest coś nie tego najczęściej na oko to widać np. jest biała, zbyt utleniona. Jak widzimy takie coś to najwyżej ją mierzymy no ale jeśli jakieś związki są w wodzie to choć chemikiem nie jestem to nie wierze że wanna umyta (czym ją myjesz? ) je zlikwiduje.
  22. Mało jest ryb nawet f0 które w tym jeziorze pływały;) Jest to chyba zależne od rejonu. Słyszałem przypadki takie że (tanganika) na zamówienie ryby są odławiane i wysyłane. Lecz czytałem również gro przypadków, że pod jeziorami są stawy hodowlane w których te ryby pływają. Wszystkie ryby importowane z nad jeziora są więc faktycznie z nad jeziora i większość ich go nie widziała. Co nie zmienia faktu, że trzyma się je troszkę inaczej i mają często gorsze kolory.
  23. czester_

    nowy baniak parametry

    Poważnie wodę do wanny wlewacie? Najpierw te wszystkie mleczka, szampony tam siedzą a potem woda do odstania? Może to co powiem teraz nie jest zbyt profesjonalne no ale obchodzicie się z tym akwarium jakby miały być tam warunki zbliżone do oiom'u w szpitalu. Podmieniaj po prostu 20l wody każdego dnia, dolewaj tylko do wiadra jakiegoś uzdatniacza. Jak się bardzo boisz to po prostu zmierz wodę z kranu ale z tego co widzę to zwykła woda jak wszędzie. NO2 z czasem zacznie spadać, ryby powinny spokojnie wytrzymać takie podmiany i stężenie. Jedyny minus to to że może to potrwać nawet do dwóch miesięcy nim się do końca ustatkuje ale to wszystko...za głowę się chwytam jak czytam o jakimś odstawaniu wody w wannie. Od lat leję wodę prosto z kranu do akwarium po wcześniejszym jej sprawdzeniu czy nie leci lub pachnie dziwnie.
  24. Myślę że roślinki po tym będą piękne, pyśki też pięknie je zjedzą. IMO nie opłaca się inwestować w nawozy do roślin bo w prawdziwym malawi i tak nic nie przetrwa prócz nurzańca:P
  25. Jak chcesz piasek to wpadaj do mnie. Dam ci 20kg. Tylko ze dwa browarki weź
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.