Skocz do zawartości

Glony na szybie


Darrooo

Rekomendowane odpowiedzi

Co innego w zapuszczonym roślinnym z grubym dnem, tam w miejscach rzadko odwiedzanych przez odmulacz na pewno coś zacznie gnić. Zakładam,że przy nieobecnej podżwirówce.Imo problem niepotrzebnie rozdmuchany
.


no własnie, w tego typu akwariach, jest duża szansa, ponieważ w podlożu jest materia organiczna ( korzenie roślin). Nie zauwazamy kiedy jedna z wielu traw wymiera naturalnie. Jeśli w akwarium jest mało światła, to rosliny mało produkują, czyli nie czerpią składników pokarmowych całą sobą, czyli też przez korzenie, prowadzą mmniej tlenu w podłoze.


W tamtych czasach, kiedy stref beztlenowych nalezało się bać, ludzie musieli przygotować akwaria do zimy: zmniejszyc liczbe ryb i roślin w akwarium, aby przy zmniejszonej temp. i mniejszej ilości światła, a więc mniejszej produkcji tlenu nie doszło do zaduchy i gromadzenia NH3 w akwarium.


Zajmuje się akwarystyką ponad 30 lat, i z strefami beztlenowymi spotkałem się zaledwie 2 razy, w 8 letnich, zaniedbanych akwariach. I nie było tu znaczenia czy jako podłoże był piasek czy żwir. Ostatnim razem 15 lat temu.


A taki świderek, jak chodzi w podłożu to i sr..... zanieczyszczajac piasek. więc czy jest aż taki korzystny ? Na szczęście przez ciagłe wzruszanie piachu, nie szkodzi? przynajmniej tyle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sie podpiąć pod temat.

Moje akwa żyje pół roku. Od kilku tyg. na szybach zaczyna pojawiać się coraz szybciej zielony nalot. Wcześniej przecierałem szybe co kilka dni, teraz musze robić to niemal codziennie, góra co 2 dni. Podczas ścierania cały ten nalot tak jakby się proszkuje i zaczyna pływać w wodzie, przez co od jakiegoś czasu mam zmętniałą od tego wodę. Jak się dobrze przyjżeć to widać, że pływa tego cholerstwa dość sporo (takie miniaturowe "pyłki").

Co więcej.. nie wiem czy ma to coś z tym wspólnego, ale pojawiają na piasku niewielkie ślady sinicy. W ciągu ostatniego tygodnia padły mi 2szt. demasonek. Zanim padły troszke pochorowały "przesiadując" cały czas na podłożu, a pożniej skierowane pionowo przy powierzchni głową ku lustra wody. Jedna z nich nawet pływała bokiem, jakby miała coś z błędnikiem.

Nie wiem czy ryby padły z powodu sinicy. Nie wiem czy sinica ma coś wspólnego z nalotem na szybach i odwrotnie.

Fakt jest jeden, zrobiło się 'mętno na zielono'.


Co z tym zrobić? Przed atakiem tego czegoś wodę podmieniałem w 10% raz na 2 tyg. Teraz podmieniam co tydzień w tej samej ilości. Akwa naświetlam jak zawsze od 8.30 - 22.00. Akwarium 240 l. (120x40x50).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry wody.


Do tej pory mierzyłem jedynie PH, NO2 i NH4. Dziś dokupiłem NO3, GH i KH.

A więc tak:


PH = 8,0 (jak zawsze)

GH = 14'd

KH = 14'd

NO2 = 0,025 (do tej pory zawsze miałem na 0)

NO3 = 30 (!! nie za duzo?)

NH4 = 0 (jak zawsze)


Dziś po powrocie z pracy woda okazała się mniej mętna, ale nie jest to jeszcze kryształ.


edit: wszystkie testy JBL, oprócz PH (sera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.